En İyi 5 Uluslararası Para Transferi Uygulaması ve Web Siteleri

Yurtdışında yaşayanlar ya da Türkiye’de yaşayıp yurtdışında yakınları bulunanlar için uluslararası para transferi en önemli konulardan biridir. Teknolojinin ilerlemesiyle artık uluslararası para transferleri için banka ve SWIFT seçenekleri haricinde de birçok yöntem bulunuyor. Uluslararası para transferi uygulamaları da düşük ücretler, hız, güvenilirlik ve şeffaflık ilkeleriyle öne çıkıyor.

Listemizde bahsettiğimiz web siteleri hem bilgisayarınızdan web aracılığıyla hem de telefonunuzdan uygulamaları aracılığıyla erişmek mümkün.

En Hesaplı Uluslararası Para Transferi Uygulamaları

Türkiye’de ve yurtdışında kullanılabilen uluslararası para transferi uygulamaları arasından öne çıkan 5 tanesini seçtik. Hepsi farklı özellikleriyle öne çıkıyor. Ardından daha detaylı şekilde de bu uygulamaları açıklayacağız:

  • Wise
  • Transfergo
  • Western Union
  • Azimo
  • Paysend

Wise

Öne Çıkan Özellikler: Düşük ücretler, geniş kapsam ağı, güvenilirlik, şeffaflık

Wise web sitesine girdiğinizde sizi hemen para gönderebileceğiniz ülkeyi, ne kadar gönderebileceğinizi seçeceğiniz ve masrafınızı göreceğiniz bir panel karşılayacak. Bu sayede siteye üye olmadan hızlıca yapmak istediğiniz transferin size ne kadara mal olacağını görmeniz mümkün olacak.

wise-ile-para-gonderme

Hem Türkiye’den yurtdışına hem de yurtdışından Türkiye’ye yapacağınız para transferlerinde bu uygulamayı kullanabilirsiniz. 2010’dan beri çalışan Wise(eski adıyla Transferwise) bankalar ve Western Union gibi büyük aracı kurumlar haricinde online olarak para transferi yapabileceğiniz ilk uygulamalardan biriydi. Bu sebeple de en güvenilir yöntemlerin de başında geliyor.

Türkiye’den yapılacak para transferlerinde banka transferi yöntemini kullanmanız gerekiyor. Wise’ın size ilettiği IBAN adresine para göndermeniz gerekiyor. Yurtdışından Türkiye’ye yapılan transferlerde banka kartı ve kredi kartı gibi alternatif yöntemleri kullanmak da mümkün.

Transfergo

Öne Çıkan Özellikler: Geniş Kapsam Ağı, Güvenilirlik,

Wise’a oldukça benzer bir sistem olan Transfergo da uzun yıllardır Türkiye’de hizmet veren uluslararası para transferi uygulamaları arasında yer alıyor. Wise’a göre eksi olarak bahsedebileceğimiz özelliği ise kur dönüşüm oranlarının Google’da gördüğünüzden daha düşük olması.

Bu da özellikle yüksek miktarlardaki gönderimlerde sizin için dezavantaj oluşturabilir fakat Transfergo’nun arayüzünü daha çok seven ve daha kullanışlı bulan birçok kullanıcı da var. Wise gibi Transfergo’yu da Türkçe olarak hem web sitesinden hem de mobil uygulama aracılığıyla kullanmak mümkün.

Western Union

Öne Çıkan Özellikler: Hız, Geniş Kapsam Ağı

Western Union yıllardır bankalar haricinde uluslararası para transferi yapmak isteyen kişiler için tek yöntemdi. Şimdi online olarak tercih edilebilecek birçok alternatif ortaya çıkmış olsa da Western Union hala birçok ülkede yurtdışı para transferi denince ilk akla gelen yöntem.

Yukarıda bahsettiğimiz 2 yönteme göre en büyük avantajı ise banka hesabı olmayan kişilere de para gönderilebilmesi. Ülkemizde de birçok banka şubesi aynı zamanda Western Union şubesi olarak kullanılabiliyor. Yani Western Union’ı online olarak kullanabileceğiniz gibi şubeler aracılığıyla da kullanmak mümkün. Bu da banka hesabı olmayan kişiler için avantaj sağlıyor.

Western Union’ın diğer bir avantajı ise para transferlerinin anında gerçekleşiyor olması. Alıcıyla paylaşacağınız MTCN kodu aracılığıyla alıcı parasını anında bir Western Union şubesinden çekebiliyor. Yaptığınız transfer metoduna göre online olarak banka şubesine de alabiliyor.

Western Union anlaşmalı bankalar yazımızdan hangi bankalar aracılığıyla işlem yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Azimo

Öne Çıkan Özellikler: Düşük Ücretler, Şeffaflık

Azimo ülkemizde daha az bilinen ve Türkçe desteği sunmaması sebebiyle de daha az tercih edilen uluslararası para transferi uygulamaları arasında fakat bu yöntemin de kendine göre avantajları olduğu kesin.

azimo-avantajlari

Wise gibi Azimo’nun da en önemli tercih sebebinin düşük ücretleri olduğunu söyleyebiliriz. Azimo aracılığıyla Türkiye’den transfer gerçekleştirmek mümkün değil fakat yurtdışında yaşayanlar Türkiye’ye yapacakları uluslararası para transferleri için bu uygulamayı kullanabilir.

Paysend

Öne Çıkan Özellikler: Hız

Paysend doğrudan banka kartına uluslararası para transferi yapmanızı sağlayan bir aracı kurumdur. Türkiye de dahil birçok ülkede kullanmak mümkün. Transfer komisyonları çok düşük görünse de mutlaka kur çevrim oranlarını kontrol etmenizde fayda var.

paysend-ile-para-gonderme

Genellikle çevrim oranları aracılığıyla kazanç sağlayan uygulamada özellikle çok yoğun kullanılmayan para birimleri arasında çevrimlerde komisyonunu yükseltebiliyor. Uygulamanın en büyük avantajlarından biri ise oldukça hızlı çalışması.

Uluslararası Para Transferi Nasıl Yapılır?

Yukarıda açıkladığımız uygulamalar para transferi yapmanızı hız ve ücretler açısından daha kolay hale getirir. Yöntemlerin hepsi farklı olsa da aslında izlenilmesi gereken adımlar benzerdir:

  1. Wise ya da yukarıda önerdiğimiz bir uluslararası para transferi uygulamasına kaydolun.
  2. Göndermek istediğiniz para miktarını ve alıcı ülkenin para birimini girin.
  3. Alıcı için gerekli bilgileri girin(ad soyad, IBAN bilgisi vb.)
  4. Alıcının hesabına geçecek para miktarını görün.
  5. İşlemi onaylayın.

Eğer bu işlemi doğrudan SWIFT yani bankalar aracılığıyla yapmanız gerekirse genellikle ödeyeceğiniz komisyon miktarı artacaktır ve para transferinin süresi de ortalama 3 günü bulacaktır.

SWIFT’in bu uygulamalara göre avantajlı olduğu tek konu yüksek miktarlarda gönderim yapılması gerekirse bu yöntemler genellikle yüzdesel komisyon alırken SWIFT transferlerinin maksimum ve minimum ücretleri bulunur. Bu sebeple SWIFT yapmak daha ucuz hale gelebilir.

Uluslararası Para Transfer Uygulamalarını Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Para Birimleri: Dikkat etmeniz gereken en önemli konu işlemi hangi para birimleri aracılığıyla yapacağınızdır. Örneğin Wise’ı ele alırsak mutlaka yerel para birimlerini kullanmanız gerekir. Yani Türkiye’den İngiltere’ye para göndermek istiyorsanız transferin yönünü TRY-> GBP tersini yapmak istiyorsanız da GBP -> TRY olarak işaretlemelisiniz. Aksi takdirde bankalar ekstra komisyon kesebilir.

Hız: Eğer işleminiz acil değilse yani 1-2 gün içerisinde paranın alıcıya gitmesi sizin için sorun değilse hızıyla öne çıkan servisleri kullanmanıza gerek yok. Genellikle daha yüksek komisyon ödemenize sebep olurlar. Örneğin Almanya’dan Türkiye’ye para göndermek istediğinizde Wise size hızlı ve düşük ücretli transfer seçeceği sunar. Düşük ücretli transfer de 24 saat içerisinde alıcıya ulaşır.

Dönüşüm Kurları: Birçok uluslararası para transfer uygulaması ücretlerini, komisyonlarını düşük gösterip asıl kazançları dönüşüm kurları aracılığıyla sağlar. Bu sebeple sadece uygulamanın olduğu komisyona değil dönüşüm kuruna da odaklanmalısınız. Bu konudaki en güvenilir şirket olarak Wise’ı önerebiliriz. Dönüşüm kurları her zaman o an Google’da gördüğünüz kurun aynısıdır.

Uluslararası Para Transferi Uygulamaları Nasıl Bankalardan Daha Ucuz Olabiliyor?

Uluslararası para transferi uygulamalarının daha ucuz olmasının sebebi işlemler aslında yurtdışı para transferi gibi gözükse de bağımsız 2 lokal transfer haline dönüşür. Yani siz Almanya’ya Wise ile para gönderdiğinizde Wise’ın Türkiye hesabına para gönderirsiniz. Wise da sizin adınıza Almanya’daki hesabından alıcıya para gönderir. Bu sayede işlem ücretleri ucuzlar ve daha hızlı hale gelir.