Yurtdışından Müşteri Hizmetlerini Aramak | 444 ve 0850’li Hatlar

Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın çoğunun yıllar boyu hatta ömür boyu Türkiye ile bağları sürer. Bu sebeple Türkiye’den operatörler ve bankalar gibi müşterileri olduğu bazı şirketler bulunur. Yurtdışından müşteri hizmetlerini aramak da ücretleri sebebiyle dertli konuların başında gelir.

Bu yazıda arama yapmadan sorunlarınızı nasıl çözebileceğinize, arama yapmanız gerekliyse nasıl daha ucuza bu aramaları yapabileceğinize ve en çok ihtiyaç duyabileceğiniz müşteri hizmetleri numaralarına değindik.

Yurtdışından Müşteri Hizmetleri Nasıl Aranır?

Yurtdışından müşteri hizmetleri numaralarını aramak için öncelikle telefonunuzu yurtdışı dolaşıma(roaming) açmalısınız. Ardından müşteri hizmetleri numaralarının başına +90 koyarak arama yapabilirsiniz. Yani örneğin 444 0 444 numarasını aramak için +90 444 0 444 şeklinde arama yapmanız gerekir.

Yurtdışından yapılan bu aramalar hakkında en büyük problem yapılan uluslararası aramalar sebebiyle oldukça yükselebilen telefon faturalarıdır. Yani son çare olmadıkça yurtdışından doğrudan müşteri hizmetleri numaralarını aramamanızı tavsiye ederiz.

Aynı şekilde Türkiye’den sizi arayan müşteri hizmetleri numaraları için yurtdışında siz de ücretlendirilirsiniz. Bu görüşme de sizin için ücretsiz olmayacaktır. Yazımızda daha ucuz şekilde bu konuyu çözmek ve müşteri hizmetleri yerine alternatif nasıl çözümler üretebileceğinizden bahsettik.

Doğrudan telefonla müşteri hizmetlerini aramak yerine yurtdışından uygulayabileceğiniz alternatif yöntemlerden bahsetelim.

Yurtdışından Müşteri Hizmetlerini Aramak için Farklı Yöntemler

Yurtdışından müşteri hizmetlerini aramak zorundaysanız daha düşük ücretle uygulayabileceğiniz yöntemler bulunur. Bu konuda en büyük sorun özellikle uzun bekleme süreleri olan müşteri hizmetleri aramaları için geçerlidir. Bekleme süresi boyunca aramada gözüktüğünüz için operatörünüz sizden bu süre boyunca ücret alacaktır.

Bu sorunu en ucuz şekilde çözmek için yurtdışı dakika paketleri satın alabilirsiniz. Böylece konuşmalarınız bu tarifeler üzerinden fiyatlanır ve daha ucuza gelir.

Son olarak yurtdışında yaşayanların kendilerince çözüm ürettiği bir yöntemi de açıklamak isteriz. Biraz fazla “ilkel” bir yöntem olsa da belki işinize yarayabilir. Türkiye’deki bir yakınınızdan bu numarayı aramasını rica edebilirsiniz. Ardından o kişi sesi hoparlöre vermeli. Size de bilgisayar üzerinden Facebook, Skype ya da Zoom gibi bir uygulama aracılığıyla arayan kişiye bağlanabilirsiniz. Böylece müşteri hizmetlerinde konuşan kişinin sesini telefon hoparlöründen duyup doğrudan sizin sesiniz de bilgisayardan gelecek şekilde konuşabilirsiniz. Ses gecikmeleri sebebiyle bazen verimli bir yöntem olmasa da denenebilir.

Skype gibi aracı kurumlar üzerinden kontör satın alarak arama yapabilirsiniz. Telefon aramasına göre Skype üzerinden sabit numaralara yapılacak aramalar çok daha ucuzdur.

Skype Kontörü Kullanarak Türkiye Numaralarını Arama

Skype kontörü uluslararası aramalar yaparak yurtdışındaki cep numaralarını ve sabit hatları aramak için kullanılabilir. Aylık sabit ücret ödenen fiyatlar ve dakika üzerinden yapılan ödemeler ile farklı paketlere sahip olabilirsiniz.

skype-kontor-fiyatlari-turkiye-arama

Türkiye özelinde incelediğimizde aylık 7,80€ fiyatıyla Türkiye’yi aramak mümkündür. Bu pakete toplam 100 dakikalık arama dahildir. Sadece sabit hatları aramak isterseniz aylık 100 dakikalık paket 2,40€’dur. Aslında sadece müşteri hizmetlerini aramak için kullanmak istiyorsanız bu paket de sizin için yeterli olabilir.

Kullandıkça öde seçeneği ile de öncesinde yükleme yaparak aylık paket almadan da sistemi kullanabilirsiniz.

Yapmanız gereken size uygun paketi satın alıp ardından Skype uygulamasını indirip tuş takımı seçeneği ile telefonu tuşlayıp yurtdışından Türkiye’de istediğiniz numarayı arayabilirsiniz. Yurtdışından Türkiye’yi ucuz arama yolları yazımızda da bu yönteme değinmiştik.

Aramaları yapabilmek için Skype’ta numarayı tuşlarken numaraların başına +90 koymalısınız. Örneğin 0850 222 22 22 numarasını aramak istiyorsanız +90 850 222 22 22 şeklinde arama yapmanız gerekir.

Yurtdışından Telefon Operatörlerini Aramak

Yurtdışından en çok aranan müşteri hizmetleri numaraları telefon operatörlerimize ait. Hatta Turkcell iki taraf adına da işi kolaylaştırmak adına yurtdışındaki müşterilerine yardımcı olmak için özel bir email hattı da oluşturmuş durumda

Turkcell’e telefon numarasına ihtiyaç duymadan ulaşmak isterseniz [email protected] adresi üzerinden erişebilirsiniz.

Telefon operatörlerine yurtdışından yapılan aramaların birçoğu paket kalan tutarları öğrenmek, yurtdışında telefon kullanımı hakkında bilgi almak için yapılıyor. Operatörünüzün telefon uygulamasını indirerek aklınıza takılan birçok soruya cevap alabilir ve müşteri hizmetlerini aramak zorunda kalmazsınız. Yine de biz telefon operatörlerimizin numaralarını da yazının alt bölümünde listeledik.

Yurtdışından Türkiye’de Banka Numaralarını Arama

Yurtdışından aramaya en çok ihtiyaç duyulabilen müşteri hizmetleri numaralarından biri de bankalardır. Bankalarla ilgili yurtdışında yaşayabileceğiniz sorunların başında internet ve cep şubelerine girememek gelir. Yurtdışında çıkmadan önce bankanızla cep şubesi ve internet şubesine yurtdışından bağlanma konusunda sorun yaşayıp yaşamayacağınızı öğrenmenizi tavsiye ederiz.

Yurtdışında banka müşteri hizmetlerine ihtiyaç duyulan bir konu da uluslararası para transferleri olabiliyor. Bu konuda yurtdışından Türkiye’ye para transferi yazımızı okuyabilirsiniz.

Yine de müşteri hizmetlerini aramaya ihtiyaç duyarsanız altta en popüler bankaların numaralarını sıraladık. Listede bulunmayan bankalar için de numaralarının başına +90 koyarak arama yapabilirsiniz.

Yurtdışından En Çok Aranan Müşteri Hizmetleri Numaraları

Yazımızda daha önce de belirttiğimiz gibi yurtdışından en çok aranan şirketler telefon operatörleri ve bankalar ve havayolu şirketleridir.

Yurtdışından en çok aranabilecek müşteri hizmetleri numarasını listede bulabilirsiniz:

 • Turkcell: +90 532 532 00 00
 • Vodafone: +90 (542) 542 00 00
 • Türk Telekom: +90 555 1 500 500
 • Ziraat Bankası: +90 850 220 00 00
 • İş Bankası: +90 850 724 0 724
 • Garanti Bankası: +90 444 0 333
 • Akbank: +90 850 222 25 25
 • Halkbank: +90 850 222 0 400
 • THY: +90 850 333 0 849*
 • Pegasus: +90 850 250 67 77*
 • Çiçeksepeti: +90 212 391 00 10 

*THY ve Pegasus gibi havayolu şirketlerinin farklı ülkelere özel alan kodlarıyla yerel telefon numaraları da bulunur. Ülkenize özel telefon numarasını şirketlerin web sitelerindeki iletişim sayfalarından kontrol edebilirsiniz.

Yurtdışından Müşteri Hizmetlerini Aramak Yerine Alternatif Yollar

Yurtdışından müşteri hizmetlerini aramak yazımızda da bahsettiğimiz gibi aslında çok tercih edilmemesi gereken bir yöntemdir.

Hem ücretleri hem bekleme süreleri sebebiyle telefon haricinde diğer alternatif yöntemler aracılığıyla işlemlerinizi çözmeyi deneyebilirsiniz.

Müşteri Hizmetleri numarası olan Turkcell ve birçok banka gibi özel şirketlere e-mail aracılığıyla ulaşmak da mümkündür. 

Özellikle acil olmayan durumlarda e-mail iletişimini tercih edebilirsiniz. Bazı şirketlerin web sitelerinde canlı yardım seçeceği bulunur.

Bu da yurtdışından tercih edebileceğiniz bir iletişim kurma şekli olabilir. Son olarak şirketlerin WhatsApp iletişim hatları da ortaya çıkmaya başladı. Örneğin Pegasus Whatsapp iletişim hattını kullanan şirketler arasında. Şirketlerin web sitelerini inceleyerek WhatsApp hattı olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Bu sayede de WhatsApp hattı üzerinden şirketle yazışıp sorununuzu çözebilirsiniz. Tercih edebileceğiniz alternatif yöntemler:

 • Email ile İletişim
 • Canlı Yardım ile İletişim
 • WhatsApp Hattı ile İletişim

Yurtdışında yaşasak da Türkiye ile bağımız tamamen kopmuyor ve Türkiye’ye dair ihtiyaçlar da bitmiyor. Biz de bu yazıda olduğu gibi bu ihtiyaçlar için çözüm önerilerimizle gelmeye devam edeceğiz.