Yurtdışı Hes Kodu: Yurtdışından Hes Kodu Nasıl Alınır ve Ek Bilgiler

COVID-19 salgınının hayatımızdaki etkileri devam ediyor. Maalesef bir süre de hayatımızda bu etkileri yaşamaya devam edeceğiz gibi görünüyor. Artık sokaklarda maskeli insanlar görmeye alıştık. Türkiye’de herkesin alıştığı diğer bir konu ise HES kodu.

Türkiye seyahatinizde size de neredeyse girdiğiniz her yerde HES kodunuz sorulacak. Peki yurtdışında HES kodu almak mümkün mü? 

Bu yazımızda size Türkiye’ye gelecek gurbetçilerimiz için HES kodu konusunda ne yapmaları gerektiğini anlatacağız.

Yurtdışında Yaşayanlar Nasıl HES Kodu Alır?

Türkiye’de HES kodu almak çok kolay, artık herkesin cebindeki akıllı telefonlarda Hayat Eve sığar uygulamasını indirdikten sonra kolayca HES kodu alabiliyorsunuz fakat yurtdışında App Store ya da Play Store’da bu uygulamayı bulamayabilirsiniz. 

Bu durumda Sağlık Bakanlığı’nın hem yabancı yolcuları düşünerek hem de gurbetçileri düşünerek oluşturduğu bir web sitesi bulunuyor:

https://register.health.gov.tr/

Siteye girdiğinizde öncelikle basit bir bilgilendirme ve dil seçimi ekranıyla karşılaşacaksınız. Ardından karşınıza bir form çıkacak ve bu formu doldurarak HES kodunuzu alabileceksiniz. 

yurtdisindan-hes-kodu-alma

Eğer yurtdışından aracınızla Türkiye’ye gelecekseniz aslında Türkiye’ye geldikten sonra da HES kodu edinmeniz de bir sorun olmayacaktır fakat havayoluyla gelenler için Türkiye’ye geldikten sonra kısa süre içinde HES koduna ihtiyacınız olabilir ve bu internet sitesi işinizi kolaylaştıracak.

Yurtdışından HES Kodu Alma: Adım Adım Anlatım

Yukarıda da Sağlık Bakanlığı’nın bu konudaki sitesini paylaşmıştık. Bu siteye girdikten sonra unutmamanız gereken nokta bu formu Türkiye ziyaretinize son 72 saat kala doldurmanız gerekiyor. 

Türkçe seçeneğini seçerek sitede işlemlerinizi yürütebilirsiniz.

Ad, soyad, cinsiyet bilgilerini doldurduktan sonra Türkiye’ye nasıl giriş yapacağınızı seçmeniz gerekiyor. Yani karayolu, havayolu gibi seçenekler zaten sizin karşınıza sunulacak. Ardından Pasaport Numaranızı, ikametinizin bulunduğu ülkeyi seçmelisiniz. 

yurtdisi-hes-kodu-form-doldurma

Uyruk bölümünde yani hangi ülkenin vatandaşı olduğunuzu belirtirken Türkiye’yi seçtiğinizde aynı zamanda “Kimlik Seri No(son 4 hane” kutusu da belirecek. Bu da eski tip kimliklerde fotoğrafın hemen altında, yeni kimliklerde ise hemen doğum tarihinin altında bulunuyor.

Burada da son 4 hane bilgisini girdikten sonra zorunlu olarak doldurmanız gereken geliş tarihi ve doğum tarihi kutuları kalıyor.

E-mail, telefon numarası, ulaşım şirketi adı gibi bilgileri doldurup doldurmamak size kalmış. Bizim önerimiz telefon ve email bilgisinden en azından birini doldurarak sizinle iletişim kurulabilecek bir kanal oluşmasına izin vermeniz yönünde olur.

Yurtdışından HES Kodu Almak için Diğer Yöntemler Neler?

Yurtdışında yaşıyor ve E-devlet’e giriş yapabiliyorsanız bu link üzerinden de kolayca HES kodunuzu oluşturabilirsiniz.

https://www.turkiye.gov.tr/saglik-bakanligi-hes-kodu-uretme-ve-listeleme

Bu link üzerinden ayrıca 18 yaşını doldurmamış çocuklarınız için de HES kodu alabilirsiniz.

SMS ve mobil uygulama aracılığıyla HES kodu almak da mümkün olsa da bu 2 yöntemi ancak Türkiye’ye giriş yaptıktan sonra kullanabilirsiniz. Yurtdışından Türkiye’ye geldikten sonra Hayat Eve Sığar uygulamasını mutlaka indirmenizi tavsiye ediyoruz. 

hes-kodu-nasil-alinir
Türkiye’ye giriş yaptıktan sonra HES kodu almak için bu yöntemleri uygulayabilirsiniz.

AVM ya da mağazalara girmek isterseniz size HES kodu sorulurken uygulama üzerinden doğrudan kare kod okutarak işlemi yapmak 10 haneli HES kodunuzu okumaya göre oldukça hızlı olacaktır.

Yurtdışından Türkiye’ye Giriş Yapmadan HES Kodu Almama Gerek Var Mı?

Hava yolu şirketleri başlangıç noktasının yurtdışı olduğu uçuşlarda HES kodu zorunluluğu aramıyor fakat Türk vatandaşı değilseniz yukarıda da anlattığımız formu uçuşunuza 72 saat kala doğru bilgilerle doldurmanız ve gerekli durumda bu formu görevlilere ibraz etmeniz bekleniyor. 

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları da henüz ülkeye iniş yapmadan HES kodlarını alırlarsa kendileri için kolaylık olacaktır fakat bu yönde zorunluluk belirten bir durum bulunmuyor.

HES Kodu Hakkında Bilmeniz Gereken Diğer Detaylar

  • 18 yaşın altındaki çocuklarınız için HES kodunu e-devlet aracılığıyla velileri oluşturabilir.
  • Türkiye’ye giriş yaptıktan sonra herhangi bir otobüs, uçak seyahati yapacaksanız mutlaka HES kodunuz bulunması gerekiyor.
  • İstanbulkart’ınız varsa ve bunu kullanmak istiyorsanız HES kodunuzu İstanbulkartınıza tanımlamanız gerekiyor, yoksa akbiliniz çalışmayacaktır.
  • Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yaşayanlar da bu üstte bahsettiğimiz yollarla HES kodunu alabilir, en kolay yöntem olarak mobil uygulama üzerinden HES kodu almayı tavsiye ediyoruz.

Yurtdışından Türkiye’ye Gelirken İşinize Yarayabilecek Diğer Yazılarımız


[lasso ref=”wise-formerly-transferwise-online-money-transfers-international-banking-features” id=”3791″ link_id=”1473″]