Aktif Bank Yurtdışı Para Transferi

Türkiye’de nispeten yeni sayılabilecek bankalardan biri olan Aktif Bank’ın yıllar içinde müşteri sayısı artmaya devam ediyor. Bu durum da müşterilerin Aktif Bank yurtdışı para transferi gibi uluslararası konularda da ilgisinin artmasına neden oluyor.

Biz de bu yazımızda hem Aktif Bank ile nasıl yurtdışı para transferi yapabileceğinizi hem de yurtdışından nasıl para alabileceğinizi açıklamak istedik.

Doğrudan Başlığa Git:

Aktif Bank ile Yurtdışına Para Gönderme

Yurtdışından Aktif Bank’a Para Gönderme

Aktif Bank Yurtdışı Para Transferi Yöntemleri

Burada saydığımız 4 yöntemi de Aktif Bank ile yurtdışı para transferi yaparken kullanabilirsiniz. Bahsettiğimiz SWIFT, Wise ve UPT yöntemini daha detaylı olarak ücretler ve nasıl uygulanacağına da değinerek yazımızda detaylandıracağız.

 1. SWIFT
 2. Wise
 3. UPT
 4. N Kolay Ödeme

Aktif Bank ile Yurtdışı Para Transferi Ücretleri

Yurtdışı para transferi konusunda ilk akla gelen yöntem SWIFT. Aynı zamanda Aktif Bank’ın SWIFT konusunda birçok bankaya göre ekstra bir avantajı bulunuyor. Yabancı para cinsinden yapılan SWIFT gönderimlerinde gönderici banka yani Aktif Bank komisyon almıyor.

Tabii ki bu durum yanlış anlaşılmalara yol açabileceği için bilginin yanındaki yıldızla bunun işleminizin komisyonsuz tamamlanacağı anlamına gelmediği belirtilmiş.

Çünkü parayı gönderdiğiniz alıcı banka komisyon alabilir. “SWIFT ücreti almayan banka var mı” yazımızda da bu konuya değinmiştik.

Her ne kadar bazı bankalar kendi masrafları açısından kampanyalar yapsa da işlemi tamamen ücretsiz hale getirmek şu an için mümkün değil.

 • 1000 Euro gönderimi için ortalama masrafınız 10 Euro’nun üzerinde olacaktır.
 • Para gönderme işlemi ortalama 3 gün içerisinde tamamlanır.
 • Bankaların SWIFT kodu gibi detayları bilmeniz gerekebilir.
 • 10.000 Euro üzeri yüksek miktarlarda en avantajlı yöntem haline gelebilir.

İşlemi tamamlayabilmek için İnternet Şubesi’ne ya da cep şubeye giriş yaparak Para Transferleri menüsünün altındaki Yabancı Para Transferi(SWIFT)’e tıklamananız gerekiyor.

Bilmeniz gereken bilgiler ise alıcının IBAN adresi, ad soyad bilgisi ve alıcı bankanın SWIFT kodu olacaktır.

İş Bankası, Garanti, Akbank gibi birçok büyük özel bankanın aksine Aktif Bank’ın SWIFT komisyonu almaması müşteri sayısını arttırmak için de önemli bir kampanya haline gelebilir.

Aktif Bank ile Wise Para Transferi Ücretleri

Aktif Bank hesabı olanların kullanabileceği bir diğer uluslararası para gönderme yöntemi ise Wise. Bu web sitesi aracılığıyla dünyanın birçok yerine oldukça düşük komisyonlarla para göndermek mümkün.

wise-10000tl-para-gonderme-masrafi

Örnek vermek gerekirse:

 • Türkiye’den göndereceğiniz 10.000TL Avrupa’da Euro bölgesindeki alıcının eline 978,72 Euro olarak geçiyor. Bu da toplamda 7 Euro’dan daha az bir masrafa tekabül ediyor. (Kur bilgisi 20 Eylül 2021’e aittir)
 • Para gönderimi 24 saat içinde tamamlanıyor.
 • Kur çevriminden dolayı para kaybetmiyorsunuz.

Bu yöntem ile para transferi yapmak için aşağıdaki butona tıklayarak siteye üye olabilirsiniz. Tek yapmanız gereken işlem için göndereceğiniz parayı belirtip alıcı IBAN adresini girmek.

Bu işlem için Aktif Bank’ı diğer tüm Türk bankalarını kullanabildiğiniz gibi kullanmak mümkün. Yurtdışına para gönderme yazımızda da detaylarına değinmiştik.

UPT ile Aktif Bank Yurtdışı Para Transferi

UPT Ödeme Hizmetleri Aktif Bank’ın yurtiçi ve yurtdışında para göndermek ve almak için oluşturduğu bir ödeme sistemi altyapısıdır. Aslında bu işlemi yapabilmek için Aktif Bank hesabınız olmasına gerek yoktur. Yine de sistem Aktif Bank’ın oluşturduğu bir sistem olduğu için yazımıza eklemek istedik.

UPT ile Türkiye’deki birçok UPT hizmet noktasından birine giderek para gönderme formunu doldurmanız gerekiyor. Bu formu doldurmanızın ardından size bir referans numarası veriliyor ve bu referans numarasını eğer parayı alıcının ismine gönderdiyseniz ona iletmeniz gerekiyor. Parayı doğrudan banka hesabına gönderme seçeceğiniz de bulunuyor. 

upt-ile-nasil-yurtdisi-para-transferi-yapilir
 • Bu sistem ile 1000 Euro göndermek istediğinizde masrafınız 10 Euro oluyor.
 • 16:30’a kadar gerçekleştirdiğiniz transfer 2 gün sonra alıcıya geçiyor. 

Birçok banka Western Union’la çalıştığı için aslında doğrudan banka hesabı sahibi olmayan kişiler de bu yöntemle para gönderebilirken Aktif Bank’ da UPT sistemiyle Western Union’a rakip oluyor.

Yurtdışından Aktif Bank’a Para Transferi

Yukarıda anlattığımız yöntemlerin hepsi yurtdışından Aktif Bank’a para göndermek için de kullanılabilir. 

Yurtdışından Aktif Bank’a SWIFT İşlemi

Yurtdışından yapılan SWIFT transferlerinde Aktif Bank gönderen bankanın aldığı komisyonun dışında minimum 30 TL maksimum 350 TL olmak üzere gönderilen paranın %0,2’si kadar komisyon alır.

İşlem ise ortalama 3 gün içerisinde tamamlanır. Yurtdışından Aktif Bank’a para göndermek için Aktif Bank’ın SWIFT kodunu bilmeniz gerekecektir.

Aktif Bank SWIFT Kodu: CAYTTRISXXX

İşin içine gönderen bankanın komisyonu da girdiği için Aktif Bank ile yurtdışına para gönderme kısmında bahsettiğimiz Wise burada yine öne çıkıyor. 

Yurtdışından Wise ile Aktif Bank’a Para Gönderme

Yurtdışına para gönderme için geçerli olan masraf ve süreler yurtdışından para gönderirken de geçerli. Hatta ufak bir komisyon farkıyla hızlı transfer seçeneğini seçerek paranızı 1 saat içerisinde de Türkiye’deki Aktif Bank hesabına gönderebilirsiniz.

Almanya’dan 1000 Euro göndermek istediğinizde alıcının Aktif Bank’taki hesabına 10.088 lira geçiyor ve masrafınız yalnızca 7.60 Euro oluyor.

Eğer hızlı transfer ile para 1 saat içerisinde alıcıya ulaşsın isterseniz ise masraf 11.65 Euro’ya yükseliyor.

Sadece Aktif Bank değil Türkiye’deki tüm bankalar için geçerlidir. 

Yurtdışından UPT ile Para Alma

UPT web sitesinde ülkelere özel bir fiyatlama belirtilmemiş durumda. Bu sebeple yurtdışından Türkiye’ye para gönderirken de aynı ücretler geçerli  olacaktır. Yapılacak 1000 Euro’luk bir gönderimde 10 Euro masraf alınır.

UPT yurtdışı para transferi yazımızdan bu konuda daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Aktif Bank Yurtdışı Para Transferleri Konusunda Avantajlı Mı?

Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi SWIFT transferinde Aktif Bank gönderici banka pozisyonunda bulunduğunda komisyon almıyor.

Bu da diğer bankalara göre daha avantajlı olmasını sağlıyor. Banka SWIFT ücretleri yazımızda diğer bankaların SWIFT ücretlerini öğrenebilirsiniz.

Doğrudan Aktif Bank tarafından kurulan UPT Ödeme Sistemleri de aslında Aktif Bank’ın para transferleri alanında ne kadar iddialı olmak istediğini de gösteriyor.


Yine de diğer bankalar için de geçerli olan Wise Aktif Bank ile yurtdışı para transferi yaparken de size zamandan ve paradan tasarruf etmenizi sağlayabilir. Alttaki butona tıklayarak Wise’a üye olabilirsiniz.