Yapı Kredi Yurtdışı Para Transferi: Nasıl Yapılır?

Yurtdışından para transferi yapmak istediğiniz zaman her bankanın müşterilerinden istediği detaylar farklı olabiliyor. Bu yazımızda Yapı Kredi Bankası ile yurtdışı para transferi yaparken bilmeniz gereken detayları ve Yapı Kredi yurtdışı para transferinin alternatif yollarını anlatacağız.

Yapı Kredi Bankasına Yurtdışından Para Transferi Nasıl Yapılır?

Günümüzde para transfer işlemleri yapmak oldukça kolay. Yapı Kredi Bankası ile ister yurt içi ister yurtdışı para transferi işlemlerinizi kolayca yapabilirsiniz.

Öncelikle her bankanın bu işlem için başka prosedür uyguladığını hatırlatalım. Yapı Kredi ile para transferi yapmak istiyorsanız bu prosedürlere göre işlem yapılacağını unutmayın.

Yurtdışından Yapı Kredi hesabına para gönderimi yapılmak isteniyorsa öncelikle Yapı Kredi Bankası’nın SWIFT koduna ihtiyacınız bulunuyor. Swift nedir yazımızda SWIFT kodları ve anlamları hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. 

Yapı Kredi Bankası SWIFT kodu: YAPITRIS

Eğer işlem için 11 haneli SWIFT bilgisi gerekiyorsa YAPITRISXXX olarak kullanabilirsiniz.

Yapı Kredi Bankası’nın SWIFT transfer işlemleri için istediklerini listeledik:

  • Alıcı bankanın swift kodu ya da alıcı bankanın ülkesi/şehri/banka adı
  • Alıcının adı, soyadı, adresi, ülkesi
  • Transferin yapılacağı tarih bilgileri

Bu işlemi yaparken alıcıya hangi para cinsinden para gönderecekseniz o hesap numarasına göndermelisiniz.

Örneğin; TL cinsinden para gönderiyorsanız alıcının TL hesabına parayı göndermelisiniz. Eğer başka bir döviz cinsiyle TL hesabına para gönderirseniz para çevrimi o anki kurdan para çevrimi otomatik olarak gerçekleşecektir.

Bu da para birimi dönüştürülmesi sürecinde para kaybedilmesine yol açabilir. Çünkü bankalar üzerinden bu işlemi yaptığınızda bankaların kur çevrimleri piyasa ortalamalarından daha düşüktür.

Yurtdışından Yapı Kredi Bankasına Döviz Göndermek

Yapı Kredi’yi kullanarak döviz ile para transferi de yapabilirsiniz. Bu transferi yapmak için gereken alıcının döviz hesap bilgilerini alıcı kısmına girmek ve aynı döviz kurundan transferi yapmak. Eğer alıcının döviz hesabı yoksa mobil bankacılık ile kolayca Yapı Kredi Bankası’ndan bir döviz hesabı açabilirsiniz.

Yurtdışından para transferi yazımızda bu konu hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Yapı Kredi Bankası ile SWIFT işlemi yaparak para gönderiyorsanız yaptığınız işlem 2 iş günü içinde tamamlanır. Eğer para gönderimini daha kısa sürede ve daha az komisyonla yapmak istiyorsanız size bir alternatif önerimiz bulunuyor. 

Wise ile Yapı Kredi Bankasına Yurtdışından Para Göndermek

Yukarıdaki yazımızda SWIFT kodunu kullanarak yurtdışına nasıl para göndereceğinizden bahsettik. SWIFT koduna ihtiyaç duymadan ve daha ekonomik bir şekilde para transferi yapmanın bir yolu daha bulunuyor.

Wise’ı kullanarak uluslararası para transferinizi çok daha ekonomik bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bunu yapmak için tek yapmanız gereken Wise sitesinden ücretsiz bir üyelik oluşturmak.

Daha sonra para transferini hangi ülkeden yapmak istiyorsanız o ülkeyi ve para birimini seçiyorsunuz.

transferwise-kullanıcı-sayısı

Örneğin; Almanya’dan para gönderecekseniz gönderen kısmında Euro ve alıcı kısmında TL seçmelisiniz. Ardından alıcının Yapı Kredi IBAN ve ad soyad bilgilerini giriyorsunuz ve parayı nasıl transfer etmek istediğinizi seçiyorsunuz. 

Para transferi yaparken banka kartı ve kredi kartı ile gönderme seçeneğiniz bulunuyor. Bütün bilgileri girdikten sonra size gelen onaylamayı gerçekleştireceksiniz. Böylece para transferiniz kolayca gerçekleşmiş olacak. 

Wise’ı kullanarak Yapı Kredi yurtdışı para transferi yaparsanız herhangi bir SWIFT koduna ihtiyaç duymadan sadece IBAN numarası ile yaptığınız işlemler sadece 1 iş günü içerisinde tamamlanır. Aynı şekilde Türkiye’den yurtdışına para göndermek için de Wise ve Yapı Kredi’yi birlikte kullanabilirsiniz.

Wise otomatik olarak göndermek istediğiniz para birimini Google’da bulunan kur oranına göre çevirecektir. Siz de böylece alıcıya ne kadar para gideceğini ve ne kadar komisyon kesileceğini şeffaf bir şekilde görebilirsiniz. 

Wise ile para transferiniz alıcının Yapı Kredi Bankası hesabına 1 iş günü içinde ulaşır. Bu bakımdan SWIFT işlemine göre Wise çok daha hızlıdır. 

Wise ile Yapı Kredi Bankasından Yurtdışına Para Göndermek

Eğer Yapı Kredi hesabınızdan Wise ile yurtdışına para göndermek istiyorsanız yukarıda anlattığımız adımları izlemeniz yeterli olacaktır.

Yapmanız gereken tek farklı adım para birimini farklı yazmak olacaktır. Örneğin; Türkiye’den Almanya’ya para göndermek isterseniz, gönderenin kısmında TL, alıcı kısmında ise Euro olmalıdır.

Bu bilgi dışında alıcının IBAN ve ad – soyad bilgileri para göndermenize yeterlidir. Siz de Yapı Kredi hesabınızı kullanarak Wise ile yurtdışına kolayca para gönderebilirsiniz. 

Yapı Kredi’ye Wise ile Yurtdışından Para Göndermenin Avantajları

  • Yapı Kredi SWIFT kodu gibi bilgilerle uğraşmanız gerekmez. IBAN ve ad-soyad bilgileri yeterlidir.
  • Bankaların para gönderimlerinde alacağı ek komisyonları çok daha ucuz bir şekilde yapmanızı sağlar. Wise aldığı komisyonları şeffaf bir şekilde görmenizi sağladığı için sürpriz para kesintileriyle karşılaşmazsınız.
  • SWIFT ile yaptığınız para transferlerine oranla çok daha hızlı bir şekilde gönderim yapar. SWIFT transferleri genellikle 2-3 iş günü sürerken, Wise ile 1 iş günü içinde para transferiniz gerçekleşir.

Yapı Kredi Bankası yurtdışı para transferi yaparken ek komisyonlar ve ya daha uzun para gönderim süreleriyle uğraşmak istemiyorsanız diğer bir alternatif olan Wise’ı kullanabilirsiniz. 

Yorum yapın