Western Union Anlaşmalı Bankalar: Hangi Bankalarda Var?

Western Union uluslararası para transferleri konusunda yıllardır zirvede olan şirketlerden biri. Western Union’ın en önemli avantajlarından biri de alıcının banka hesabı olmasa bile gelen parayı doğrudan şubeden alabilmesi.

Bu sebeple Western Union anlaşmalı bankalar yurtdışına para göndermek ya da yurtdışından para almak için önemli bir hale geliyor.

Western Union anlaşmalı bankaları listelemeden önce kısa bir tavsiyede de bulunmak isteriz. Eğer yurtdışı para transferlerindeki yüksek masraflardan bunaldıysanız anlaşmalı banka aramanıza gerek kalmayacak ve daha ucuz şekilde uluslararası para transferini tamamlamanızı sağlayacak Transferwise’ı size önermek isteriz.

Transferwise’ın Western Union’a karşı sunduğu en önemli artı çok daha düşük komisyonla neredeyse aynı hızda işlem yapabilmenizi sağlaması.

Western Union’ın Transferwise’dan daha avantajlı olduğu konu ise alıcının banka hesabı olmasına gerek kalmaması. 

Yani yurtdışına para gönderme konusunda eğer alıcının banka hesabı olmasa da para gönderebilmek istiyorsanız Western Union sizin için en mantıklı seçenek olacaktır fakat onun haricinde Transferwise kullanmanız hem daha ucuz hem de kullanımı daha kolay olacaktır.

Şimdi de geçelim Türkiye’deki Western Union anlaşmalı bankalar listesine. Aşağıda listelediğimiz bankalar aracılığıyla Western Union işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Western Union Anlaşmalı Bankalar Listesi

Banka isimlerinin üstüne tıklayarak bu bankalar aracılığıyla yapabileceğiniz yurtdışı para gönderme / alma işlemleri hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bu listede dönem dönem değişiklikler olsa da bu yukarıda saydığımız bankalar aracılığıyla Western Union para gönderme işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Western Union’la Türkiye’ye para gönderme hakkında detaylı rehberimize de linkten ulaşabilirsiniz.

İşlemler açısından hangi banka üzerinden işlem yaptığınız komisyon ya da hız konusunda herhangi bir fark yaratmayacaktır. Yani bu noktada herhangi bir bankayı tercih edebilirsiniz. Hali hazırda çalıştığınız bir banka Western Union’la anlaşmalı bankalar arasındaysa onları tercih etmeniz sizin için daha kolay olabilir. Yine de Western Union anlaşmalı bankalardan yararlanmak için banka müşterisi olmanız gerekmez.

Bu bankalar haricinde eğer paranızı şubeden göndermenize gerek yoksa anlaşmalı bankaları aramak zorunda değilsiniz.  Çünkü Western Union’ın internet sitesi aracılığıyla da tüm işlemlerinizi kolayca tamamlayabilirsiniz. Bu durumda iki tarafın da banka hesabı olması gerekir.

Diğer bir seçenek ise ATM üzerinden para göndermek olacaktır. Bazı bankalar ATM üzerinden de Western Union işlemlerinizi tamamlamanıza izin verir.

ATM’den Western Union İşlemi: Anlaşmalı Bankalar

Konu ATM üzerinden işlem yapmaya geldiğinde Western Union anlaşmalı bankalar sayısı oldukça azalıyor. Bu işlemleri şimdilik yalnızca 1 banka ATM’si aracılığıyla gerçekleştirebiliyorsunuz.

 • Garanti Bankası
western-union-atm-anlasmali-bankalar
Ekran görüntüsü Western Union web sitesinden alınmıştır.

Western Union İşlemlerimi Online Olarak Nasıl Tamamlayabilirim?

Yukarıdaki Western Union anlaşmalı bankalardan biriyle çalışmak istemiyorsanız ya da evinizden çıkmadan para transferinizi almak işlemi nasıl online tamamlayabileceğinizden de bahsedelim.

Western Union Para Çekme

Yazıda şu ana kadar biraz daha para gönderme kısmına yoğunlaşmış olsak da aslında para çekme kısmında da değişen fazla bir şey olmuyor. Size para gönderimini yapan kişiye bu işleme dair bir kod veriliyor.

MTCN numarası denen bu kodla birlikte siz de en yakın Western Union şubesine giderek para çekimini gerçekleştirebiliyorsunuz ya da herhangi bir Western Union anlaşmalı bankayla çalışıyorsanız internet bankacılığı aracılığıyla da bu bilgileri girebilirsiniz.

Western Union İnternet Bankacılığı Hangi Bankalarda Var?

Burada listemiz ATM için paylaştığımız listeyle herhangi bir farklılık göstermiyor. Yine 6 farklı banka aracılığıyla işleminizi tamamlamanız mümkün.

 • Garanti Bankası
 • Şekerbank
 • Akbank
 • İş Bankası
 • Yapı Kredi
 • Ziraat Bankası
internet bankacılığı western union anlaşmalı bankalar
Ekran görüntüsü Western Union web sitesinden alınmıştır.

Western Union Üzerinden Gelen Parayı Çekmek için Hangi Bilgiler Gerekli?

Western Union ile gelen parayı çekebilmek için gerekli için en önemli bilgi göndericinin size ilettiği MTCN numarasını kaybetmemeniz. Gerekli bilgileri 4 kalemde sıralamak mümkün.

 • MTCN numarası
 • Gönderici ad soyad bilgisi
 • Gönderilen Para Miktarı
 • Kimlik Bilgileriniz(ehliyet, kimlik, pasaport olabilir)

Western Union üzerinden gönderilen para ne kadar bekler?

İşlem tamamlandıktan sonra yaklaşık yarım saat sonra kullanıcı parayı Western Union şubesinden çekebilir. Peki bu süre konusunda nasıl bir limit bulunuyor? Yani alıcı parayı hemen çekmezse ne oluyor?

Bu konuda Western Union tarafından aktarılan bilgiye göre 45 gün içinde Western Union aracılığıyla gönderilen parayı çekebiliyor.

Western Union para çekme yazımızda bu konuyu daha detaylı bir şekilde de ele almıştık.

Anlaşmalı Bankalar Olmadan Western Union’ı Kullanmak Mümkün Mü?

Aslında yazının en başında da bahsettiğimiz gibi hem alıcı hem de gönderici bir banka hesabına sahipse işlemlerinizi Transferwise aracılığıyla yürütmek hem daha masrafsız hem de daha kolay. Bu sebeple bizim Western Union’ı tavsiye ettiğimiz nokta tam da bankaların devreden çıktığı nokta.

Anlaşmalı bankaları bir tarafa bırakacak olursak alıcı da gönderici de hiç banka hesabına sahip olmasa bile Western Union acenteleri aracılığıyla para gönderebilir ve aynı şekilde bu acenteler üzerinden para çekimini de gerçekleştirebilirsiniz. Daha önce duymadıysanız Moneygram da tıpkı Western Union gibi hizmet veren bir modele sahip. Onu da inceleyebilirsiniz.

PTT de bu işlemleri gerçekleştirebileceğiniz noktalardan biridir. Tek dikkat etmeniz gereken bu durumda mesai saatleri içerisinde uluslararası para transfer işlemlerinizi tamamlamanız gerekir ve haftasonu işlem yapamazsınız.


Yazımızda hem farklı işlem tipleri için Western Union anlaşmalı bankaları anlattık ve Western Union hangi bankalarda var sorusuna cevap aradık. Hem de bu bankalar olmasa da işlemlerinizi nasıl tamamlayabileceğinize kısaca değinmeye çalıştık.