Vakıfbank Yurtdışı Para Transferi: Nasıl Yapılır?

Yurtdışında yaşıyorsanız veya yurtdışındaki yaşayan birisine para transferlerinizi Vakıfbank’ı kullanarak yapabilirsiniz. Bu yazımızda Vakıfbank ile yurtdışı para transferini en kolay nasıl yapabileceğinize göz atacağız.

Burada ele alacağımız konuları ikiye ayırabiliriz. Hem yurtdışından Vakıfbank’a para gönderme işlemi hem de Vakıfbank’tan yurtdışına para transferini ele alacağız.

Vakıfbank’a Yurtdışından Para Transferi Nasıl Yapılır?

Teknolojinin gelişmesiyle para transfer işlemleri de bir o kadar kolaylaştı. Vakıfbank ile ister yurt içi ister yurtdışı para transferi işlemlerinizi kolayca yapabilirsiniz. Öncelikle her bankanın bu işlem için uyguladığı prosedürlerde ufak farklılıklar bulunabilir. Vakıfbank ile para transferi yapmak istiyorsanız bu prosedürlere göre işlem yapılacağını unutmayın.

Yurtdışından Vakıfbank hesabına para gönderimi yapılmak isteniyorsa öncelikle Vakıfbank’ın SWIFT koduna ihtiyacınız bulunuyor. SWIFT nasıl yapılır yazımızda bu kodlar ve anlamları hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. 

Vakıfbank SWIFT kodu: TVBATR2A

Kısacası Vakıfbank’a yurtdışından para transferleri için bankanın istediklerini listeledik: 

 • Vakıfbank SWIFT kodu
 • Parayı gönderene ait bilgiler (adı, soyadı ve uluslararası para transferi yapmaya uygun bir banka hesabı)
 • Parayı alan kişiye ait bilgiler (adı, soyadı, bazı durumlarda adres ve telefon da gerekebilir) 
 • Alıcıya ait IBAN numarası (Eğer bilinmiyorsa hesap numarası, hesabın bulunduğu şubenin adı veya şube kodu.

  Havale alıcısının hesap numarası yoksa açık adresi, telefon numarası, TC kimlik numarası, baba adı ve doğum tarihi gibi detaylarla Western Union gibi farklı alternatiflerle para gönderilebilir.) 

*Bu işlemi yaparken alıcıya hangi para cinsinden para gönderecekseniz o hesap numarasına göndermelisiniz. Örneğin; TL cinsinden para gönderiyorsanız alıcının TL hesabına para göndermelisiniz. 

Aksi durumda para çevrimi otomatik olarak gerçekleşecektir fakat bu para birimi dönüştürülmesi sürecinde de para kaybedilebileceğini unutmayın.

Bu yukarıda yazdığımız detaylara sahip olduğunuzda yurtdışındaki herhangi bir banka hesabından Vakıfbank’a kolaylıkla para gönderebilirsiniz.

Sizin kullandığınız banka ve Vakıfbank’la arasındaki anlaşmalar komisyon miktarını etkileyebilir. Yani yurtdışından Vakıfbank’a para gönderme ücreti sabit değildir.

Bu sebeple para gönderme ücretleri konusunda daha hesaplı, şeffaf genellikle daha hızlı ve kullanımı oldukça kolay olan Wise’ı(eski adıyla Transferwise’ı) denemenizi mutlaka tavsiye ederiz.

transferwise-vakifbank

Vakıfbank’tan Yurtdışına Para Göndermek

Vakıfbank’ı kullanarak yurtdışındaki herhangi bir bankaya kolaylıkla para havalesi yapabilirsiniz. TL cinsinden para gönderebileceğiniz gibi döviz cinsinden de parayı kolaylıkla Vakıfbank’ı kullanarak gönderme olanağınız bulunuyor.

Vakıfbank’tan gönderdiğiniz paranın alıcıya sorunsuz olarak gitmesi için gerekenleri listeledik:

 • Havale alıcısının adı, soyadı, (bazı durumlarda adres ve telefon numarası da gerekebilir)
 • Havale alıcısının IBAN/hesap numarası (Para transferi Avrupa’ya olacaksa IBAN, örneğin ABD’ye gidecekse hesap numarası gerekecektir)
 • Alıcı bankasının SWIFT kodu(Bu da para transferi Avrupa yönündeyse geçerlidir.)
 • Yurtdışı para gönderimlerimde alıcının banka hesap numarası bilinmiyorsa baba adı, doğum tarihi, doğum yeri ve telefon numarası gibi bilgilerle Western Union gibi gişeden para çekme olanağı sunan alternatif yöntemler tercih edilebilir.

Yurtdışına para gönderme rehberimizden farklı yöntemleri de detaylı bir şekilde öğrenmek için kullanabilirsiniz.

Bu şekilde doğrudan Vakıfbank üzerinden yapacağınız para gönderimleri 3-5 iş günü sürebilmektedir. Yine Vakıfbank hesabınızı kullanarak ya da Vakıfbank hesabına doğrudan parayı gönderecek şekilde Wise’dan faydalanabilirsiniz.

Wise ile Vakıfbank yurtdışı para transferiniz daha ucuz ve hızlı şekilde tamamlanacaktır.

Wise ile Vakıfbank Yurtdışı Para Transferi

Yazımızın üst kısmında SWIFT kodunu kullanarak doğrudan online ya da mobil bankacılık aracılığıyla Vakıfbank’tan yurtdışına nasıl para göndereceğinizden bahsettik.

Peki hiç SWIFT koduna ihtiyaç duymadan ve daha ekonomik bir şekilde para transferi yapmanın bir yolu daha var mı?

Wise’ı kullanarak para transferinizi çok daha ekonomik bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bunu yapmak için tek yapmanız gereken Wise sitesinden ücretsiz bir üyelik oluşturmak.

Sonrasında para transferinin hangi para biriminden hangi para birimine yani hangi ülkeden hangi ülkeye doğru olduğunu seçip alıcı IBAN / banka hesabı bilgilerini giriyorsunuz.

Ardından siz parayı Wise’a nasıl göndereceğinizi seçiyorsunuz. Eğer Türkiye’den yurtdışına yapılacak bir transferden bahsediyorsak tüm bankaları olduğu gibi Vakıfbank’ı da bu yöntemde güvenle kullanabilirsiniz.

Eğer işlem yurtdışından Türkiye yönünde gerçekleşecekse de alıcı IBAN adresi için Vakıfbank hesap bilgilerini girebilirsiniz. Herhangi bir şekilde SWIFT koduna ihtiyaç duymayacağınız gibi işleminiz yalnızca 1 iş günü içinde doğrudan bankada yaptığınız işleme göre daha ucuza tamamlanacak.

*Wise otomatik olarak göndermek istediğiniz para birimini Google’da gördüğünüz kurun aynısı üzerinden çevirecektir. Siz de böylece alıcıya ne kadar para gideceğini ve ne kadar komisyon kesileceğini şeffaf bir şekilde görebilirsiniz. 

 1. Wise’a parayı göndermek için 2 seçeneğiniz bulunuyor. İster banka hesabı üzerinden ister kredi kartınız üzerinden Vakıfbank yurtdışı para transferini gerçekleştirebilirsiniz.
 2. Gerekli bilgileri girdikten sonra size işlem onaylama butonu gelecek. Onayladıktan sonra paranın transferi gerçekleşmiş olacak.

Wise ile para transferiniz alıcının Vakıfbank hesabına 1 iş günü içinde ulaşır. Bu bakımdan SWIFT işlemine göre Wise çok daha hızlıdır. 

Vakıfbank’tan Yurtdışına Para Göndermek için En Ucuz Yöntem

Eğer Vakıfbank hesabınızdan Wise ile yurtdışına para göndermek istiyorsanız yukarıda anlattığımız adımları izlemeniz yeterli olacaktır.

Yapmanız gereken tek farklı adım para birimini farklı yazmak olacaktır. Örneğin; Türkiye’den Almanya’ya para göndermek isterseniz, gönderenin kısmında TL, alıcı kısmında ise Euro olmalıdır. Bu bilgi dışında alıcının IBAN ve ad – soyad bilgileri para göndermenize yeterlidir. Sizde Vakıfbank hesabınızı kullanarak Wise ile yurtdışına kolayca para gönderebilirsiniz. 

Vakıfbank’a Wise ile Yurtdışından Para Göndermenin Avantajları

 • Vakıfbank SWIFT kodu gibi bilgilerle uğraşmanız gerekmez. IBAN ve ad-soyad bilgileri yeterlidir.
 • Bankaların para gönderimlerinde alacağı ek komisyonları çok daha ucuz bir şekilde yapmanızı sağlar. Wise aldığı komisyonları şeffaf bir şekilde görmenizi sağladığı için sürpriz para kesintileriyle karşılaşmazsınız.
 • SWIFT ile yaptığınız para transferlerine oranla çok daha hızlı bir şekilde gönderim yapar. SWIFT transferleri genellikle 2-3 iş günü sürerken, Wise ile 1 iş günü içinde para transferiniz gerçekleşir.

Vakıfbank yurtdışı para transferi yaparken ek komisyonlar ve ya daha uzun para gönderim süreleriyle uğraşmak istemiyorsanız diğer bir alternatif olan Wise’ı kullanabilirsiniz. Bu işlemi aynı şekilde Türkiye’deki tüm bankalar için uygulamak mümkün. Örneğin Halkbank yurtdışı para transferi için yazdığımız yazıyı da linke tıklayarak inceleyebilirsiniz.