TEB Yurtdışı Para Transferi: Nasıl Yapılır?

Yurtdışı para transferi yapacağınız zaman her bankanın müşterilerinden istediği bilgiler farklı olabiliyor. Bu yazımızda TEB (Türkiye Ekonomi Bankası) ile yurtdışı para transferi yaparken bilmeniz gereken detayları ve uluslararası para transferi için alternatif yolları paylaşacağız.

TEB Yurtdışı Para Transferi Nasıl Yapılır?

Bankalar aracılığıyla para transfer işlemlerinizi yapmak oldukça kolaydır. Öncelikle her bankanın uluslararası para transfer işlemleri için başka prosedürleri olduğunu hatırlatalım.

Para transferinizi Türkiye Ekonomi Bankası’nı (TEB) kullanarak yapmak isterseniz bu prosedürlere göre işlem yapmanız gerekiyor.

İlk olarak yurtdışında TEB bankasına para gönderimi yapmak istiyorsanız TEB bankasının SWIFT kodunu bilmeniz gerekiyor. Swift nedir yazımızda SWIFT kodları ve anlamları hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

TEB Bankası SWIFT kodu: TEBUTRIS

Türkiye Ekonomi Bankasının (TEB) SWIFT transfer işlemlerini gerçekleştirmek için istediği bilgiler ise şunlardır:

 • Transferin yapılacağı tarih (Ödeme Tarihi)
 • Döviz cinsi
 • Alıcının adı-soyadı, adresi, ülkesi
 • Alıcı bankanın Swift kodu
 • IBAN

Bu işlemi yaparken alıcıya hangi para cinsinden para gönderecekseniz o hesap numarasına göndermelisiniz.

Örneğin; TL cinsinden para gönderiyorsanız alıcının TL hesabına parayı göndermelisiniz. Eğer başka bir döviz cinsiyle TL hesabına para gönderirseniz o anki kurdan para çevrimi otomatik olarak banka tarafından gerçekleşecektir.

Bu da para birimi dönüştürülmesi sürecinde para kaybedilmesine yol açabilir. Hem bu dönüştürme aşamasında para kaybetmemenizi hem de SWIFT kodu gibi detaylarlarla uğraşmamanızı sağlayan Wise(eski adıyla Transferwise) kullanmanızı tavsiye ederiz. Bu sayede işlemlerinizi çok daha kolay bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

TEB ile SWIFT işleminizi isterseniz mobil veya internet üzerinden ya da banka şubelerine giderek yapabilirsiniz. Ancak SWIFT işlemlerinde kesinti miktarlarını maalesef net olarak hesaplamak mümkün olmayabiliyor. Çünkü TEB yurtdışı para transferi esnasında aynı zamanda alıcı ya da göndericiye ait diğer banka ve uluslararası bu transferde aracı olan muhabir banka devreye giriyor.

Net olarak söyleyebileceğimiz şey ise şu. İşlemi şubeden yapmaktansa CepteTeb aracılığıyla gerçekleştirmek çok daha ucuz.

CepteTeb ile TEB yurtdışı para transferi için kendi taraflarındaki kesintinin 30TL olacağını belirtiyor fakat dediğimiz gibi devreye giren banka sayısı arttıkça bu masraf hiç beklenmeyen noktalara çıkabilir.

1000-5000 Euro arası yapılacak transferlerde genel deneyimlerimiz toplam kesintinin ortalama 30 Euro’dan az olmayacağını gösteriyor. TEB ile yapacağınız SWIFT işlemi ortalama 2-3 gün içerisinde gerçekleşecektir.

Biz de sizler için TEB aracılığıyla ya da Yurtdışından Türkiye Ekonomi Bankası’na para gönderimini daha kısa sürede ve daha az komisyonla yapabileceğiniz bir alternatif yöntemden bahsedeceğiz.

Wise ile TEB’e Yurtdışından Para Transferi

Yukarıdaki yazımızda SWIFT kodunu kullanarak TEB ile yurtdışına nasıl para gönderebileceğinizden bahsettik. Bankaların SWIFT kodlarına ihtiyaç duymadan ve işlem yaptığınız bankaların aldığı ek komisyonlarla uğraşmadan daha kolay ve ekonomik bir şekilde para transferi yapmanızın bir yolu daha bulunuyor. 

Wise’ı kullanarak uluslararası para transferinizi çok daha ekonomik bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bunu yapmak için tek yapmanız gereken Wise sitesinden ücretsiz bir üyelik oluşturmak.

almanyadan-wise-ile-para-transferi

Üyeliğinizi oluşturduktan sonra para transferini hangi ülkeden yapmak istiyorsanız o ülkenin lokal para birimini seçiyorsunuz. Örneğin; Almanya’dan Türkiye’ye para gönderme işlemi için gönderen kısmında Euro ve alıcı kısmında TL seçmelisiniz. Ardından alıcının IBAN ve ad soyad bilgilerini giriyorsunuz ve parayı nasıl transfer etmek istediğinizi seçiyorsunuz. 

Son adım olarak girdiğiniz bilgilerin doğruluğunu kontrol etmeniz isteniyor ve onayladıktan sonra işlem başlıyor.

TEB yurtdışı para transferini Wise ile yaptığınızda herhangi bir SWIFT koduna ihtiyaç duymazsınız. Para transferi işlemini yapmanız için gerekli olan tek şey parayı göndereceğiniz kişinin IBAN numarası olacaktır. Yurtdışından para gönderme yazımızda bu konuyu daha detaylı bir şekilde de açıklamıştık.

Para transferi yaptığınızda Wise göndermek istediğiniz para birimini otomatik olarak Google’da bulunan kur oranına anlık olarak çevirir. Bu da sizin göndereceğiniz paranın alıcıya ne kadar olarak gideceğini ve ne kadar komisyon kesileceğini şeffaf olarak görmenizi sağlar.

TEB Yurtdışı Para Transferi Masrafları

TEB ya da diğer bankalar gibi Wise da yurtdışına gönderdiğiniz para üzerinden bir komisyon alır. Ancak Wise bankalara göre aldığı komisyonun ne kadar olduğunu şeffaf bir şekilde görmenizi sağlar ve aldığı komisyonlar bankaların uyguladığı komisyonlardan daha uygundur.

Ayrıca Wise ile yapacağınız para transferlerinden hiçbir şekilde ek komisyon ücretiyle karşılaşmazsınız. Yani TEB ile yurtdışı para transferi yaparken SWIFT işlemini tercih ederseniz alıcı bankanın komisyonunu tam olarak bilmek mümkün olmayabiliyor.

Ayrıca Wise’ı kullanarak yapacağınız herhangi bir para transferi işlemi sadece 1 iş günü içerisinde tamamlanır. Bu yüzden de TEB üzerinden yapacağınız SWIFT işlemine göre çok daha çabuk gerçekleşir.

Özetle yukarıdaki ekran görüntüsünde de gösterildiği gibi Wise ile TEB’e Almanya’dan 1000 Euro göndermek istediğinizde eğer banka kartı ya da kredi kartınızı kullanırsanız masrafınız 12 Euro eğer hesaptan havale seçeneğini kullanırsanız 8,32 Euro olur. SWIFT ile TEB’e yurtdışından para göndermek istediğinizde bu masrafı tam anlamıyla bilmeniz mümkün değildir.

Hangi banka, hangi ülke para miktarı gibi değişkenler devreye girer. Yine de benzer bir miktar için tecrübelerimizden yola çıkarak minimum 30 Euro’yu gözden çıkarmanız gerektiğini söyleyebiliriz.

TEB’den Yurtdışına Wise ile Para Transferi Mümkün Mü?

Eğer TEB hesabınızdan Wise ile yurtdışına para göndermek istiyorsanız yukarıda anlattığımız adımları izlemeniz yeterli olacaktır.

Yapmanız gereken tek farklı adım para birimini farklı yazmak olacaktır. Örneğin; Türkiye’den Almanya’ya para göndermek isterseniz, gönderen kısmında TL, alıcı kısmında ise Euro olmalıdır. Bu bilgi dışında alıcının IBAN ve ad – soyad bilgileri para göndermeniz için yeterlidir. Siz de TEB hesabınızı kullanarak Wise ile yurtdışına kolayca para gönderebilirsiniz. 

Türkiye Ekonomi Bankası’na (TEB) Wise ile Uluslararası Para Göndermenin Avantajları

 • TEB SWIFT kodu gibi bilgilerle uğraşmanız gerekmez. IBAN ve ad-soyad bilgileri yeterlidir.
 • Bankaların para gönderimlerinde alacağı ek komisyonları çok daha ucuz bir şekilde yapmanızı sağlar. Wise aldığı komisyonları şeffaf bir şekilde görmenizi sağladığı için sürpriz para kesintileriyle karşılaşmazsınız.
 • SWIFT ile yaptığınız para transferlerine oranla çok daha hızlı bir şekilde gönderim yapar. SWIFT transferleri genellikle 2-3 iş günü sürerken, Wise ile 1 iş günü içinde para transferiniz gerçekleşir.

TEB ile yurtdışı para transferi yaparken ek komisyonlar ve ya daha uzun para gönderim süreleriyle uğraşmak istemiyorsanız diğer bir alternatif olan Wise kullanabilirsiniz. 

TEB Yurtdışı Anlaşmalı Bankalar

TEB ve yurtdışı para transferi konusundan bahsetmişken TEB hesap sahipleri için yurtdışındaki anlaşmalı bankalardan da bahsetmek istedik.

Yurtdışına TEB kartınız ile çıktığınızda bu anlaşmalı bankalar üzerinden yapacağınız işlemlerde ATM kullanım ücreti alınmayacaktır. TEB’in sitesinde bu bankaların tamamının listesine ulaşmak mümkün olsa da kısaca önemli ülkelerdeki bankaları yazalım.

 1. Almanya Deutsche Bank
 2. Amerika Birleşik Devletleri Bank of the West, First Hawaiian Bank
 3. Belçika BNP Paribas Fortis
 4. Çin Bank of Nanjing
 5. Fransa BNP Paribas
 6. İngiltere Barclays
 7. İspanya Deutsche Bank
 8. İtalya BNL
 9. Kanada Scotiabank
 10. Polonya BNP Paribas Polska, Deutsche Bank
 11. Ukrayna UkrSibbank (Euronet/UkrSibbank yazan ATM’lerde geçerli değildir.) 

Yorum yapın