Ria Transfer Nedir? Güvenilir Mi?

Uluslararası para transferi kanalları oldukça çeşitli olsa da insanların yurtdışına ya da yurtdışından para transferi yaparken ederken çeşitli problemlerle karşılaşması alternatif arayışını daima gerekli kılar. Biz de farklı para transfer araçlarını incelemeye bu yazımızda da Ria Transfer ile devam edeceğiz.

Yurtdışına para gönderme konusunda siz de güvenilir ve kesintisi az bir kanal arayışındaysanız RIA ile arayışınızı kaliteli bir şekilde sonuçlandırabileceğinizi söyleyebiliriz. Para transferinde fark yaratan çözümler sunan RIA dünyanın en büyük para transfer ağlarından bir tanesine sahip olması nedeni ile çok tercih edilir. RIA transfer ile ilgili güven konusuna geçmeden evvel bu yapının neyi ifade ettiğine yakından bir göz atmak gerekir.

RIA Nedir?

Amerika Birleşik Devletleri merkezli olarak kurulan 1987 yılında RIA veya RIA Monet tam 33 yıldır kesintisiz bir şekilde hizmet veren firmadır. Dünyanın hemen her ülkesinde temsilcilikleri bulunan ve 300 binden fazla ödeme merkezi sayesinde her an her saniye para transferine olanak sağlar. Ödeme merkezlerinin sayısı yüz binlerle ifade edilse de güven ve kaliteli hizmet vermesi her geçen gün yeni ödeme merkezlerinin açılmasına katkı saplar. 

Dünyada birçok büyük para transfer şirketinin ulaşamadığı büyüklükteki bir ağa sahip olan RIA Money; transfer edilen paraya kolay ve hızlı bir şekilde erişim sağlaması ile bilinir. Bankalar ve diğer finansal kuruluşlarla gerçekleştirdiği güçlü birliktelikler sayesinde uluslararası para transferinde yaşanan sorunların ortadan kaldırılması hedeflenir.

Ülkemizde Vakıfbank ile iş birliği yapan ve para transferinde ciddi avantajlar sağlayan bu firmada transfer döviz cinsinden yapılır. Ancak Türkiye koşullarında ifade etmek gerekirse para çekmek istediğinizde mevcut kur üzerinden TL çekmek zorunda kalırsınız.

Döviz ve TL arasındaki değişim şartı nedeni ile bir nebze can sıkıcı bir duruma neden olsa da güven ve kalite ile eş değer hizmetleri RIA Money’i diğerlerinden ayıran en önemli özelliktir.


2020li yıllara geldiğimiz bu günlerde bu tip geleneksel olarak güçlü para transfer sistemlerinden daha iyi çözümler sunan şirketler de öne çıkmaya başlıyor. Bu noktada en iyi kur dönüşüm oranını sağlayan Wise’ı önerebiliriz. Sitemizdeki Wise nedir yazımızdan da onları daha yakından tanıyabilirsiniz.


RIA ile Gelen Parayı Alma 

RIA, dünyanın farklı coğrafyalarındaki insanların birbirine anında para gönderebilmesi adına oluşturulmuş güçlü bir sistemdir. Bu anlamda yurtdışından size gönderilen parayı alabilmek için yapmanız gerekenler oldukça basittir.

Öncelikle bir Vakıfbank şubesine giderek işlem için bekleyin. Sıra size geldiğinde parayı gönderen kişinin size göndereceği 11 haneli PIN adı verilen kodu kimlik kartınız ile birlikte Vakıfbank şube yetkililerine gösterin.

RIA para transferi ile size gönderilen parayı teslim alabilmek için ilgili formu doldurun ve paranızı teslim alın. RIA transfer ile ilgili en dikkat çekici detay gelen para için herhangi bir ek işlem ücreti alınmıyor olmasıdır.

Eğer alıcı online bir şekilde parayı alabiliyorsa yani ülkede bir banka hesabı bulunuyorsa yukarıda da bahsettiğimiz Wise Ria’dan daha avantajlı bir hale geliyor. Aşağıdaki butona tıklayarak Wise web sitesini de inceleyebilirsiniz.

RIA ile Uluslararası Para Gönderme İşlemleri

RIA aracılığı ile dünyanın herhangi bir yerindeki tanıdıklarınıza para göndermek istediğinizde yurt içinde bir Vakıfbank şubesine giderek işlemlerinizi sırasıyla gerçekleştirmelisiniz. Öncelikle para transferi gerçekleştirebilmek için size verilen formu eksiksiz bir şekilde doldurmalısınız. Form ile birlikte kimlik kartınız, göndereceğiniz ücret ve komisyon tutarını şube yetkilisine teslim etmelisiniz.

Gerekli işlemleri yerine getiren yetkili size 11 haneli bir PIN verir. Böylelikle yurtdışı para transferi başarılı bir şekilde gerçekleşir. Dakikalar içerisinde karşı tarafa yansıyan para 11 haneli pin ve kimlik kartı ile çekilebilir. Ancak şunu da unutmamak gerekir ki saat farklılıkları zaman zaman işlem sürelerini uzatabilmektedir.

RIA Transfer Komisyon Ücretleri

RIA transfer gönderici tarafındaysanız sizden belirli oranlarda para transfer ücretleri talep eder. 3000 USD/EUR için belirlenmiş bir ücret tarifesi varken daha yüksek meblağlar için ödeyeceğiniz tutar gönderilecek paranın %4’ü oranında olacaktır.

vakıfbank ria transfer komisyonları

Ekran görüntüsünde ilettiğimiz komisyonlar Vakıfbank‘ın sitesinden Avrupa komisyonları bölümünden alınmıştır. Potansiyel değişiklikler için siz de linke tıklayarak güncel komisyon oranlarını görüntüleyebilirsiniz.

Ria Transfer Komisyonları – Wise Komisyonları Karşılaştırma

Ria Transfer güvenilir bir yöntem olsa da işleminizi banka şubeleri aracılığıyla gerçekleştirmeniz gerektiği için masraflarınız da yüksek olacaktır. Örneğin Almanya’ya para göndermek istediğinizde 1000 Euro’luk bir transfer için 45 Euro komisyon ödemeniz gerekecek.

Wise ile Almanya – Türkiye arasında 1000 Euro’luk bir işlem yapmaya çalıştığınızda komisyon 12 Euro’ya kadar düşüyor.

RIA Transfer Güvenilir mi?

Para transfer işlemleri özellikle yurtdışı bazlı gerçekleştirildiğinde sorunsuz bir süreç atlatılması genellikle söz konusu olmaz. Gerek paranın gecikmesi gerekse de para çekmede yaşanan sorunlar nedeni ile bireyler doğru bir uluslar arası transfer ağı işle çalışmaya hasret kalır.

Bu durumu ortadan kaldırmak ve daha kaliteli bir süreç yönetimi için RIA Transfer ve Wise gibi güvenilir şirketler ile iş birliği yapmak sizin açınızdan doğru olacaktır. Nitekim yüz binlerce ödeme merkezi ve birbirinden güvenilir bankalar ile anlaşması bulunan bu para transfer ağının şu ana kadar bir probleme neden olmamış olması güven duygusunun ön planda olmasına neden olur. Yurtdışına para gönderme yazımızda öne çıkan diğer para transfer yöntemlerini de incelemiştik.

RIA transferin güvenilir bir para transfer ağı olmasındaki en önemli yönlerden bir tanesi de genellikle bankalar aracılığı ile işlem yapılmasına olanak sağlamasıdır. Bu anlamda bir problem çıkarsa doğrudan bankaya başvurarak paranın akıbeti öğrenilebilir.

RIA Para Transferi Ne Zaman Yapılabilir?

Ria para transferi yapmak için gönderici tarafındaysanız Vakıfbank şubelerinin hizmet verdiği saatler içerisinde işlem gerçekleştirebilirsiniz. Ancak işlem yaparken zaman kaynaklı sorunlarla karşılaşmamak ve karşı tarafın parayı hemen çekebilmesini sağlamak için Türkiye ve alıcının bulunduğu ülke arasındaki zaman dilimine dikkat edin.

RIA ile para transferi gerçekleştirdiğinizde işlemlerinizi güvenle gerçekleştirebilirken herhangi bir valör uygulaması yoktur. Bu sayede işlemlerinizi tamamlamak istediğinizde aynı gün içerisinde para alma ve gönderme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Dünyadaki yaygın ağı ve ülkemizde Vakıfbank gibi oldukça köklü bir banka ile iş birliği yapması ile RIA transfer güvenebileceğiniz uluslararası para transfer yöntemlerinden biridir.


Son olarak bu firmanın Türkiye’de Western Union, Moneygram, Wise gibi diğer şirketlere kıyasla yaygın kullanıldığını söylemek mümkün değil. Diğer az kullanılan şirketlerden biri olan Azimo hakkında da bir inceleme hazırlamıştık.