PeP ile Yurt Dışından Türkiye’ye Para Transferi

Bulunduğumuz dönemde gerek Avrupa ülkelerinde bulunan Türk vatandaşlarının giderek artması, gerekse iş ilişkilerinin daha global boyutlara genişlemesi sebebiyle yurt dışından Türkiye’ye yapılan para transferi işlemlerinde görülen sıklık da her geçen gün artış gösteriyor.

Bu gerçeğin altyapısını oluşturan en büyük etkenlerin başında gelen internet, aynı zamanda yapılan işlemler için daha ekonomik bir seçenek sunan alternatif platformların oluşmasına da olanak tanımakta.

Bu yazımızda ise sözünü ettiğimiz platformlar arasından PeP’i konu alarak bu bağlamda ne gibi avantajlar sunduğundan ve yurt dışında para transferi işlemlerinizi nasıl gerçekleştirebileceğinizden bahsedeceğiz.

PeP Nedir, Ne Gibi Avantajlar Sunar?

PeP, geleneksek bankacılık altyapısından bağımsız bir şekilde yürüttüğü para transferi işlemleri sayesinde kullanıcılarına başta ekonomik olmak üzere birçok avantajlar sunan bir dijital cüzdandır.

PeP kullanıcıları, TL hesaplarına ek olarak EUR, USD ve GBP döviz hesapları da oluşturabilirler. Bu da özellikle yurtdışı IBAN’a sahip olmak isteyenler için önemli bir avantaja dönüşebilir. Bu alandaki diğer uygulamaları da yurtdışında online banka hesabı açmak yazımızda incelemiştik.

PeP kullanıcıları bu hesapları aracılığıyla yurt dışından Türkiye’ye TL haricinde EUR ve GBP para transferi işlemlerini de yürütebilirler. Ayrıca PeP Visa Kart talebinde bulunarak bu kart aracılığıyla yurt dışındaki ATM’lerden 200 € ve üzeri meblağlarda işlem ücreti olmadan para çekebilir ve avantajlı PeP kurlarından yararlanabilirler. Yani yurtdışında ATM’den para çekme derdi de PeP ile son buluyor.

PeP’in kullanıcılarına ne gibi avantajlar sağladığından bahsedecek olursak, yurt dışından para transferi işlemlerinde sunduğu, gönderilen miktarın yüzde 0,6’sı gibi oldukça düşük masraf tutarlarından söze başlayabiliriz.

Söz konusu masraf tutarı alıcı PeP kullanıcısına yansıtılırken, talimatı veren kişinin PeP kullanıcısı olmaması durumunda uluslararası bir PeP IBAN numarasına gönderim yapacağı için kendi bankasının yerel para transferlerinde sunduğu işlem tutarını ödemekte.

Gönderici konumundaki bireyin de PeP kullanıcısı olması durumunda ise PeP’in sunduğu daha avantajlı fiyatlandırmalardan yararlanabilir. Ayrıca çoğu Avrupa ülkesinden yapacağınız işlemlerinizi bankacılık sisteminden farksız olarak, mesai saatleri boyunca herhangi bir gecikme olmadan gerçekleştirebileceğiniz gibi, İngiltere’den (Birleşik Krallık) Türkiye’ye yapacağınız para transferleriniz ise 7 gün 24 saat boyunca işleme alınmaktadır.

En önemli noktalardan bir diğeri ise PeP’in dönem dönem sunduğu çeşitli kampanyalar vasıtasıyla, kullanıcılarına çeşitli ekonomik ayrıcalıklar sağlamasıdır. Söz gelimi, 31 Temmuz 2020 tarihine kadar geçerli bir kampanyayla birlikte, yurt dışından para transferi işlemlerinizde az önce bahsettiğimiz yüzde 0,6’lık masraf bedelini dahi ödemenize gerek kalmayacaktır. Tüm bu avantajlardan faydalanabilmek ve PeP uygulaması aracılığıyla yurt dışından Türkiye’ye para transferi işlemlerinizi yürütebilmek için neler yapmanız gerektiğini merak ediyorsanız, sizleri yazımızın geri kalanını okumaya davet ediyoruz.

PeP ile Yurt Dışından Türkiye’ye Para Transferi Nasıl Yapılır?

Eğer ki yurt dışından Türkiye’deki bir PeP hesabına para transferi yapmak istiyorsanız, alıcı kişinin daha önceden oluşturduğu yurt dışı IBAN numarası üzerinden size ait herhangi bir banka hesabını ya da varsa, kendi PeP hesabınızı kullanarak az önce bahsettiğimiz avantajlarla birlikte işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Şayet, alıcı PeP kullanıcısı henüz bir yurt dışı IBAN numarasına sahip değilse, kullandığı PeP ara yüzündeki “Hesabım” sekmesinde bulunan “Yurt Dışı IBAN işlemleri” seçeneğine tıkladıktan sonra karşısına çıkan kişisel bilgiler formunu doldurması yeterli olacaktır. Aşağıdaki videoyu izleyerek bu işlemin uygulamalı bir gösterimini takip edebilirsiniz.

Aynı durum gönderici konumundaki kişi için de geçerli olup, yurt dışından Türkiye’ye para transferi işlemini gerçekleştirirken ekonomik avantajlardan yararlanmak adına bir PeP hesabı açarak EUR veya GBP cinsinden transferlerini kendi hesabına tanımlı yurt dışı IBAN numarası üzerinden gerçekleştirebilir.

Bu bilgiler doğrultusunda oluşturacağınız uluslararası PeP IBAN numarasını edindikten sonra yurt dışından Türkiye’ye para transferi işlemlerinizde PeP’in sunduğu avantajlardan yararlanmaya hazırsınız demektir.

Eğer halihazırda bir PeP hesabınız yoksa internet şubesi aracılığıyla veya Google Play Store ya da App Store üzerinden PeP uygulamasını indirerek kolayca PeP’li olabilirsiniz!

Yorum yapın