İş Bankası Yurtdışı Para Transferi

Yurtdışından para transfer etmek istediğinizde her banka için kendine özgü detaylar bulunabiliyor. Bu yazımızda da İş Bankası’na yurtdışından nasıl para transferi yapılacağından bahsedeceğiz ve bilmeniz gerekenleri açıklayacağız.

İş Bankasına Yurtdışından Para Transferi Nasıl Yapılır?

İş Bankası yurtdışı para transferi incelememize öncelikle yurtdışından İş Bankası’na gelen havalelerle başlayalım. Yurtdışından İş Bankası’na doğrudan farklı bir banka aracılığıyla para göndermek için İş Bankası’nın SWIFT/BIC koduna ihtiyaç duyacaksınız. SWIFT nedir yazımızda bu konuda daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

İŞ BANKASI SWIFT KODU:  ISBKTRIS

ABD’den gönderilecek havaleler için CHIPS UID: 003546 (Routing Kod ya da ABA Number)

Yurtdışından İş Bankası’na havale işlemini yaparken alıcının İş Bankası IBAN adresini girdikten sonra ilgili alana SWIFT kodunu da ekleyerek para transfer işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu noktada paranın alıcıya TL cinsinde ulaşmasını istiyorsanız İş Bankası’ndaki TL hesap numarasına göndermelisiniz.

Yurtdışından İş Bankasına Döviz Göndermek

İş Bankası’na döviz ile para transferi yapmanız da tabii ki mümkün. Bu noktada yapmanız gereken alıcının döviz hesap bilgilerini alıcı kısmına girmek ve aynı döviz kurunda transferi gerçekleştirmek. Alıcın döviz hesabı yoksa mobil bankacılık aracılığıyla hiçbir ekstra ücret edemeden İş Bankası’nda Dolar, Euro ya da farklı bir para biriminde anında döviz hesabı açabilirsiniz.

Eğer alıcı paraya doğrudan TL olarak acil bir şekilde ihtiyaç duymuyorsa bankanın parayı çevirirken alacağı komisyondan kurtulmuş olursunuz. Yurtdışından para transferi yazımızda bu konuda daha detaylı bir bilgilendirme de yapmıştık.

İş Bankası: Yurtdışından Para Göndermenin En Kolay Yolu

Yukarıda İş Bankası’nın SWIFT kodunu paylaşmış olsak da bu koda ihtiyaç duymadan ne kadar komisyon kesileceğini dert etmeden bu işlemi çok daha kolay bir şekilde Wise (eski adıyla Transferwise) aracılığıyla da gerçekleştirebilirsiniz. 

Bu noktada tek yapmanız gereken aşağıdaki butona tıklayarak bir Transferwise hesabı açmak. İzleyeceğiniz adımları tek tek anlatacağız ve bu sayede İş Bankası’na para transferini en düşük komisyonla nasıl yapabileceğinizi öğrenmiş olacaksınız.

Butona tıklayarak Wise üzerinden ücretsiz bir hesap oluşturun. Tek yapmanız gereken e-mail, ad soyad gibi temel bilgilerinizi girmek. Ardından transferi hangi ülkeden yapmak istiyorsanız menüden gönderici ülkeninin lokal para birimini seçin. Burada örneği Almanya üzerinden verelim ve detayları açıklayalım.

Almanya’dan İş Bankasına Para Göndermek

Almanya’dan parayı göndereceğiniz için ekran görüntüsünde olduğu gibi gönderici tarafında Euro alıcı tarafında ise TL seçiyoruz. 

Yukarıda bahsettiğimiz kur, komisyon çevrimi gibi dertler Wise’da geçerli değil. Zaten para o an Google’da gördüğünüz komisyon üzerinden çevrilecek ve işlemi lokal para birimiyle yaptığınız için işlem bir yurtiçi havale işleminden farksız hale gelecek. Bu sayede ekstra komisyon ödemeyeceksiniz.

iş bankası yurtdışı para transferi almanyadan

Ekran görüntüsünde yer alan kur değişkendir. Yani şu an Google’da Euro-TL para çevrimini kaç TL görüyorsanız Wise’da da aynı şekilde göreceksiniz. Güncel kur değerini görmek için ekran görüntüsüne tıklayabilirsiniz.

Ardından göndermek istediğiniz tutarı giriyoruz. 1000 Euro’luk bir örnek işlemden ekran görüntüsü almıştık. Alıcının hesabına ne kadar geçeceğini kuruşu kuruşuna görüp Wise’ın da ne kadar komisyon alacağını öğreneceksiniz. Sistem gördüğünüz gibi oldukça şeffaf bir şekilde işliyor ve bankalara ne kadar para kaptıracağınızı bilememe derdinden sizi kurtarıyor.

Şimdi sırada alıcının IBAN bilgilerini girmek var. Bu noktada parayı göndereceğiniz kişinin İş Bankası hesabının IBAN bilgilerini ve adını soyadını gireceksiniz.

Son olarak sistem sizden parayı nasıl transfer edeceğinizi seçmenizi isteyecek. Wise’a paranızı aktarmak için temelde banka havalesi ya da kart bilgilerinizi girme şeklinde 2 seçenek bulunuyor. Eğer banka transferi seçeneğini seçerseniz karşınıza Wise’ın hesap bilgileri ve bir referans kodu gelecek. Tek yapmanız gereken parayı referans koduyla birlikte bu hesaba göndermek.

Sonrasında işlemi tamamladım seçeneğini işaretleyeceksiniz. İsterseniz doğrudan kart bilgilerinizi girerek de işlemi tamamlayabilirsiniz. 

Paranız 24 saat içinde(iş günü olması kaydıyla) alıcının İş Bankası hesabına geçecek. Zaten ana sayfada komisyon detaylarını incelerken paranın alıcının hesabına tahmini olarak hangi tarihte geçeceğini de göreceksiniz.

Bu yazımızda İş Bankası özelinde incelemiş olsak da özel olarak Almanya’dan Türkiye’ye para transferi yazımızı da bu ülkeler arası para gönderimi yapacak kullanıcılarımız için tavsiye ederiz.

İş Bankası’na Wise ile Yurtdışından Para Göndermenin Avantajları

Wise ile nasıl İş Bankası’na para transferi yapabileceğinizi anlattık. Peki avantajlarını özetlemek istersek bunları da 3 maddede sıralayabiliriz.

  • İş Bankası SWIFT kodu gibi ek bilgilerle uğraşmanız ve zaman kaybetmeniz gerekmez.
  • Bankaların doğrudan sizden alacağı komisyonlardan çok daha ucuza uluslararası para transferini tamamlamanızı sağlar.
  • SWIFT ile yurtdışından İş Bankası’na yapacağınız transfere göre işleminiz daha hızlı tamamlanır. SWIFT transferleri için tahmini verilen süre 3 günken Wise bu süreyi 1 güne indirir.

İş Bankası Yurtdışı Para Transferlerinde Wise’ı Kullanmak Nasıl Daha Avantajlı Oluyor?

Şimdi işte aklınızda bu sorunun olduğunu duyar gibiyim. Wise’ı ilk kez kullanmadan önce bu soru benim de kafamı kurcalamıştı.

Sistem özetle şöyle işliyor. Wise sayesinde aslında siz uluslararası bir para transferi yapmamış oluyorsunuz. Böylece hem işlem daha hızlı tamamlanıyor. Hem de paranız ülke değiştirirken farklı komisyon kesintilerine maruz kalmıyor. Çünkü;

  • Siz yurtdışında bir ülkedeki Wise hesabına parayı gönderiyorsunuz.
  • Wise da Türkiye hesabından Türkiye’deki alıcı İş Bankası hesabına parayı gönderiyor. 

Güvenilirlik konusunda şüpheleriniz olursa diye Transferwise güvenilir mi yazımızın da linkini buraya ekliyorum. Sistem her gün Dünya’da milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor ve şirket değerlemesi son aldığı yatırımlarla 5 Milyar Doları aştı. Yani ortada tıpkı bir banka gibi denetlenen uluslararası çok büyük bir şirket var. 

isbankasi-yurtdisina-para-gonderme

İş Bankası’ndan Yurtdışına Para Göndermek

Bu noktada yukarıda anlattığımız Wise gönderimi sizin için yine en kolayı olacaktır. 

Yukarıda anlattığımız adımların tam tersini izlemeniz gerekecek. Yani bu sefer paranın yönü TL’den örneğin Almanya’ya gidecekse Euro olacak ve alıcının ad soyad bilgileri ve IBAN adresi sizin için yeterli olacak. 


Özetle İş Bankası aracılığıyla yurtdışı para transferi gerçekleştirmek için ister yurtdışından para gönderimi isterseniz Türkiye’den yurtdışına para transferi için komisyonu en düşük ve en hızlı seçeneğiniz Wise. Bankaların aldığı yüksek komisyonlardan ve şeffaf olmayan süreçlerden bunalmış olanlar için tavsiye ediyoruz. 

Yorum yapın