ING Bank Yurtdışı Para Transferi

Yurtdışı para transferi yaparken hangi banka aracılığı ile yaptığınız önemlidir. Bankalar para transferleri sırasında kullanıcılarından bazı bilgiler isterler ve bu bilgiler bankadan bankaya değişiklik gösterebilir.

Bu yazımızda ING Bank ile yurtdışı para transferi yaparken bilmeniz gereken detayları ve ING Bank aracılığıyla nasıl en ucuz şekilde yurtdışına para gönderip alabileceğinizi değerlendireceğiz.

Yurtdışı para transferi denince akla ilk gelen bankalar aracılığı ile SWIFT işlemi yapmak olacaktır. Ancak SWIFT dışında kullanabileceğiniz alternatif bir para transferi uygulaması da bulunuyor ve bu yöntemi kullanarak ING Yurtdışı para transferini gerçekleştirmek çok daha ucuz. İlk olarak sizlere kısaca Wise’ı (eski adıyla Transferwise’ı) tanıtalım ve neden SWIFT’e göre daha ucuz olduğunu açıklayalım.

ING Bank Yurtdışı Para Transferini Wise Aracılığıyla Gerçekleştirmek

Swift işlemine alternatif olan para transferi sitesinden bahsedelim. Wise ile bankaların WIFT kodlarına ihtiyaç duymadan ve bankaların ek komisyonlarıyla uğraşmadan daha kolay ve daha ekonomik bir şekilde yurtdışına para transferi yapabilirsiniz.

Wise kullanarak ING aracılığıyla yurtdışına para transferi yapmak isterseniz yapmanız gereken Wise sitesinden ücretsiz bir üyelik oluşturmak. Üyeliğinizi oluşturduktan sonra para transferini hangi ülkeden hangi ülkeye yapmak istiyorsanız iki ülkenin lokal para birimini de seçip işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Alıcının IBAN ve ad ile soyadı bilgilerini bilmeniz yeterlidir.

Uluslararası para transferi yapmak istediğinizde Wise, göndermek istediğiniz para birimini otomatik olarak Google’da bulunan kur biriminden anlık olarak çeviriyor. Bu şekilde alıcıya ne kadar para gideceğini ve ne kadar komisyon kesileceğini şeffaf bir şekilde görebiliyorsunuz ve bankaların uyguladığı şekliyle kur farkından kaynaklı ek komisyonlara takılmıyorsunuz.

Eğer Türkiye’den yurtdışına gönderim yapacaksanız size iletilen hesap numarasına ING Bank hesabınız aracılığıyla havale yapmanız ve size gösterilen referans kodunu açıklama kısmına girmeniz yeterli.

Bütün bankalarda yapacağınız işlemler gibi Wise’da yapacağınız işlemler üzerinden bir komisyon alır ancak bu komisyon bankalara göre çok daha uygundur.

Wise kullanarak yapacağınız para transferler işlemleri sadece 1 iş günü içerisinde tamamlanır. Bu yönüyle de ING Bank üzerinden yapacağınız SWIFT işlemine göre transfer çok daha çabuk gerçekleşir. Siz de uluslararası para transferlerinizi daha çabuk ve daha ekonomik bir şekilde yapmak isterseniz Wise’ı denemenizi tavsiye ederiz.

Kısaca neden daha ucuz olduğunu da açıklayalım. Normal şartlarda ING Bank üzerinden yurtdışı para transferini SWIFT aracılığıyla yaptığınızda alıcı banka, gönderici banka ve muhabir banka şeklinde 3 banka devreye girer ve para ülke değiştirir.

Wise ise sistemi oldukça basite indirgiyor. Siz parayı ING hesabınızdan Wise’ın Türkiye hesabına gönderiyorsunuz, onlar da alıcı ülkedeki Wise hesabından parayı sizin adınıza alıcının bankasına gönderiyor. Aslında bu sayede 2 bağımsız lokal transfer gerçekleşmiş oluyor.

ING BANK’a Yurtdışından Para Transferi Nasıl Yapılır?

Yukarıda işlemi daha ucuz ve hızlı nasıl gerçekleştirebileceğinizi özetledik. Şimdi de doğrudan ING Bank’a nasıl SWIFT(yani uluslararası EFT) işlemini yapabileceğinize göz atalım.

Eğer yurtdışından ING Bank’a para göndermek isterseniz ING Bank SWIFT koduna ihtiyacınız olacak. Burada dikkat etmeniz gereken. ING Bank global bir banka olduğu için ING Bank Türkiye’nin koduna ihtiyacınız var.

ING BANK SWIFT kodu: INGBTRIS

SWIFT işlemlerinde dikkat etmeniz gereken alıcıya hangi para cinsinden para gönderecekseniz o hesap numarasına göndermelisiniz. Örneğin; TL cinsinden para gönderiyorsanız alıcının TL hesabına para göndermelisiniz. Yurtdışındaki bir bankadan ING Bank’a yapacağınız SWIFT işleminde ING Bank alıcı banka olarak minimum 64 Lira SWIFT işlem ücreti kesmektedir.

Başka bir döviz cinsinden para gönderirseniz banka otomatik olarak o anki kurdan para çevrimini otomatik olarak yapar. Bankalar bu çevrim üzerinden gizli bir komisyon daha alır. Çünkü kur çevrim oranları olması gerekenden farklıdır.

ING BANK ile Swift işlemlerinizi internet şubesi üzerinden veya banka şubelerinden gerçekleştirebilirsiniz. Eğer internet üzerinden yapacaksanız; Transfer/Ödeme menüsü, para transferleri sekmesindeki Döviz Transferi – Swift seçeneğinden işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

ING Bank Yurtdışı SWIFT Ücretleri Ne Kadar?

Swift işlemlerindeki ücretler değişkenlik gösterebilmektedir.

Eğer ING BANK Swift işlemlerinizi internet şubesi veya mobil olarak yapıyorsanız işlem ücretiniz 97 TL olacaktır fakat muhabir banka masrafları ve alıcı banka da ekstra ücret kesebilir.

SWIFT işlemini bankaya giderek şubeden yapmak isterseniz bu miktarda artış olur. Şubeden yapılacak SWIFT işlemlerinde bankanın sunduğu asgari tutar 181 TL’dir.

ING Bank ile yapılan SWIFT işlemlerinde uygulanan kesinti miktarları net olarak hesaplanamıyor. Çünkü ING Bank kendi kesintileri dışında muhabir bankanın alacağı kesintileri de müşterilerin hesaplarından tahsil ediyor. Ancak SWIFT işlemlerini internet aracılığıyla yapmak şubeden yapmaktan çok daha ucuza geleceğini de söyleyelim.

ING Bank SWIFT – Wise Masraf Kıyaslama

ING Bank hesabınızdan Wise ile yurtdışına para göndermek istiyorsanız yazımızın girişinde anlattığımız adımları izlemeniz yeterli olacaktır.

Örneğin; Türkiye’den Almanya’ya para göndermek isterseniz, gönderenin kısmında TL, alıcı kısmında ise Euro olmalıdır. Bu bilgi dışında alıcının IBAN ve ad – soyad bilgileri para göndermenize yeterlidir. Böylelikle ING Bank hesabınızı kullanarak Wise ile yurtdışına kolayca para gönderebilirsiniz. Bu işlemleriniz 1 iş günü içerisinde tamamlanır.

ingbank-yurtdisina-wise-ile-para-transferi

Örneğin 5000 TL göndermek isterseniz 42 Liralık bir masrafınız olacak ve alıcının hesabına 489.81 Euro geçecek.(22 Nisan 2021 kurları itibariyle)

ING Bank üzerinden 5000 TL göndermek istediğinizde ise minimum 97 Liralık masrafınızın üstüne muhabir banka komisyonu + alıcı banka komisyonu + bankada para çevrimi sebebiyle gerçekleşecek gizli komisyon binecektir. Aynı zamanda işlem süresi de 3-5 güne kadar çıkabilecektir.

ING Bank global bir marka olsa da örneğin Türkiye’deki ING’den İngiltere’deki ING Bank’a yapacağınız transferde herhangi bir ek avantajınız bulunmaz, ING Bank yine yurtdışı para transferi komisyonunu aynı şekilde alır.

Yurtdışından para transferi yazımızda daha detaylı şekilde işlemi nasıl gerçekleştirebileceğinizi de anlatmıştık.

ING Bank Yurtdışı Para Transferi Konusunda Wise Avantajları

  • ING BANK SWIFT kodu gibi bilgilerle uğraşmanız gerekmez. IBAN ve ad-soyad bilgileri yeterlidir.
  • Bankaların para gönderimlerinde alacağı ek komisyonları çok daha ucuz bir şekilde yapmanızı sağlar. Wise aldığı komisyonları şeffaf bir şekilde görmenizi sağladığı için müşterilerine sürpriz bir kesinti yapmaz.
  • SWIFT ile yaptığınız para transferlerine oranla çok daha hızlı bir şekilde gönderim yapar. SWIFT transferleri genellikle 2-3 iş günü sürerken, Wise ile 1 iş günü içinde para transferiniz gerçekleşir.

ING Bank ile yurtdışı para transferi yaparken ek komisyonlar ve ya daha uzun para gönderim süreleriyle uğraşmak istemiyorsanız SWIFT yerine ING Bank aracılığıyla Wise üzerinden yurtdışına para gönderip alabilirsiniz.

Yorum yapın