HSBC Yurtdışı Hesap Açma & Yurtdışı Para Transferi

Yurtdışıyla bir bağlantınız varsa dünyadaki köklü bankalardan olan HSBC’nin müşterilerine sunduğu uluslararası avantajları duymuş olabilirsiniz. Biz de bu yazımızda HSBC ile yurtdışında hesap açma ve yurtdışı para transferi yapma konusunu ele alacağız.

Bu konuları 2 farklı başlık altında inceleyeceğimiz için doğrudan yurtdışı para transferi konusuyla ilgileniyorsanız HSBC Premier müşterisi değilseniz yazının o bölümüne atlayabilirsiniz.

Öncelikle HSBC Premier’den ve sunduğu avantajlardan bahsedelim. Çünkü HSBC’yi Türkiye’deki diğer bankalardan ayıran ve yurtdışı hesap açma konusunda avantaj yakalamanızı sağlayan HSBC Premier hesap tipi. Bu hesaba sahip olmak için HSBC’nin sitesinde verdiği bilgiye göre bakiyenizde minimum 250.000 TL olması gerekiyor.

HSBC ile Yurtdışında Hesap Açma

HSBC Premier hesabı sayesinde TL, Euro, Sterlin(GBP), Avustralya Doları(AUD) ve Kanada Doları(CAD) para birimlerinde hesap oluşturabilir ve bunları yurtdışında ana hesabınız olarak kullanabilirsiniz. 

Yurtdışında yapacağınız para çekme işlemleri de sizin için ücretsiz olacak. Aynı şekilde yurtdışına para gönderme konusunda da ücret ödemeyeceksiniz(fakat bu para gönderme noktasında alıcı bankaların çıkaracağı masraflar hakkında bir bilgi verilmediğini ve yine çok yüksek olmasa da SWIFT masraflarıyla karşılaşabileceğinizi söyleyebiliriz.)

Yurtdışında Hesap Açmak için En İyi HSBC Premier Alternatifi Nedir?

Bahsettiğimiz gibi HSBC Premier önemli avantajlar sunsa da bankada en az 250.000 TL ya da buna eşit olacak derecede döviz bulundurma zorunluluğu zorlayıcı olabilir. Yurtdışında banka hesabı açmak yazımızda da daha farklı alternatiflere değinmiştik. O yazımızda da öne çıkardığımız ve en avantajlı alternatif ise Wise. 

hsbc-yurtdisi-hesap-acma-alternatifi

Wise ile açacağınız çoklu döviz hesabı sayesinde istediğiniz para biriminde doğrudan lokal bir IBAN adresine sahip olursunuz. Yani örneğin bir Euro hesabı açarak Avrupa’daki birinden masrafsız bir şekilde ödeme alıp sonradan bu parayı kendi banka hesabınıza aktarabilirsiniz.

Bu noktada tek dezavantajınız maalesef fiziksel kartı Türkiye’ye gönderilmiyor. Yani yurtdışı harcamalarınızda kullanmak istiyorsanız ve eğer Türkiye’de yaşıyorsanız bu konuda Wise işinizi görmeyecektir fakat yurtdışında örneğin Almanya’da yaşayan bir Türk fiziksel olarak da karta sahip olabilir.

HSBC ile Yurtdışında Hesap Açmak Hakkında Daha Detaylı Bilgiler

Yazımızın ilk bölümünde HSBC ile yurtdışında hesap açmanın avantajları ve koşullarından genel anlamda bahsetmiştik. Şimdi de daha detaylı bilgi almak isteyenler için biraz daha detaya inelim.

HSBC Premier müşterisi olmanın 1. ve en önemli koşulu HSBC hesabınızda minimum 250.000 TL bulunması. Bakiyeniz minimum 250.000TL olacak şekilde 12 ay boyunca hesabınızda bulunması gerekiyor. Yoksa HSBC sizi Premier müşteri programından çıkarabiliyor.

Bu hesap ile yukarıda da bahsettiğimiz gibi farklı para birimlerinde açtığınız hesaplar aracılığıyla yurtdışına ücretsiz bir şekilde para gönderebiliyorsunuz. Yine de Premier kart için de yıllık bir aidat ücreti ödemeniz gerektiğini de hatırlatalım. 

Bu sistem HSBC’nin olduğu tüm ülkelerde geçerli. Yani yurtdışında herhangi bir ülkede de HSBC bankasına gittiğinizde orada da Premier müşterisi statüsünde olacaksınız.

HSBC Premier Miles kredi kartını alırsanız da yurtiçindeki birçok diğer avantajının yanında yurtdışında otel konaklamaları ve restoran harcamalarınızda da %10 indirim kazanacaksınız.

Yurtdışı alışverişlerinizde Türkiye’dekinin 2 katı oranında (%1 oranında olacak şekilde) mil puanı kazanacaksınız. Sık seyahat eden müşteriler için bagaj kaybı sigortası seçeneğinin de önemli bir avantaj olabileceğini söyleyelim. 

Yine de 250.000 TL büyük bir güvence bedeli ve aynı zamanda yazımızın çeşitli bölümlerinde de bahsettiğimiz gibi aslında sıfır masraf olarak tanıtılan bölümlerde diğer bankaların bu konudaki tutumu tam açık olarak anlatılmıyor. 

Yani uluslararası para transferi sırasında ya da yurtdışından para çekerken sizin Türkiye’deki HSBC bankanız tarafında bir komisyon oluşmasa da bankaların dinamik kur politikaları ya da alıcı banka ve muhabir bankaların ekstra kestiği masraflar size yansıtılabiliyor.

Kendinizi sıfır masraf beklerken komisyonlar öderken bulabiliyorsunuz. Şikayetvar’da da maalesef bu şekilde oluşturulmuş çeşitli problemler mevcut. Yazımızda da bahsettiğimiz Wise ise banka gibi denetlenmesi sebebiyle güvenilir bir kurum olmanın yanında sadece bu amaçla kurulmuş ve farklı bir nitelikte şirket olduğu için bu konuda bankalara göre çok daha avantajlı oluyor.

HSBC Yurtdışı Para Transferi için SWIFT Kodu ve Ücretleri

HSBC’nin size avantaj yaratacak Premier müşteri modelinden bahsettikten sonra normal HSBC müşterileri için ücretlerin nasıl olduğuna değinelim.


HSBC yurtdışı para transferi için internet şubesi ya da mobil bankacılık aracılığıyla yapacağınız işlemlerden 85 TL’lik bir komisyon almaktadır. Diğer bankalar ve ücretleri için bankaların SWIFT ücretleri yazımızı okuyabilirsiniz.

Ek not olarak şunu düştüklerini de hatırlatalım:

Swift işlemlerinden muhabir banka masrafı tahsil edilmektedir; bu kanaldan sadece SHA masraf kodu ile gönderi yapılabildiği için, muhabir banka masrafı gönderilen tutardan tahsil edilerek alıcı bankaya iletilir. Ayrıca, alıcı banka tarafından da masraf tahsil edilebilir.


Yani 85 TL masraf çıktıktan sonra para doğrudan alıcının hesabına iletilemeyecek ve masrafınız artacak. Aynı zamanda eğer TL hesabınızdan örneğin Euro hesabına para gönderiyorsanız kur çevrimi konusunda da bankanın çevrim oranı sebebiyle gizli bir komisyonla karşı karşıya kalmanız olası.

Yurtdışından HSBC bankasına yapılacak transferlerde ise HSBC alıcı tarafında ekstra bir komisyon almıyor.

Yani bu noktada gönderici banka ve muhabir banka masraflarının ardından gelen para doğrudan Türkiye’deki HSBC banka müşterisi alıcının hesabına geçecek.

Yurtdışından HSBC’ye yapacağınız para transferleri için HSBC’nin SWIFT kodu ise HSBCTRIXXXX.

HSBC ile Yurtdışı Para Transferi Yapmanın En Ucuz Yolu

Bir üst bölümde HSBC ile yapacağınız klasik SWIFT işleminde alınacak komisyonlardan bahsettik. Şimdi daha ucuz ve hızlı bir yöntem olduğundan bahsedebiliriz.

Yazının başında çoklu döviz hesabı konusuyla bahsettiğimiz Wise ile yurtdışı para transferlerinizi de çok daha hızlı ve ucuz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. 

hsbc-ile-en-ucuz-yurtdisi-para-transferi

Örneğin Türkiye’deki HSBC bankanız aracılığıyla Almanya’ya 8000 TL göndermek istiyorsunuz. Wise aracılığıyla bunu 62.41 Liralık masrafla gerçekleştirebilirsiniz. Tamamen şeffaf olan bu sistemde paranızın ne zaman alıcının hesabına geçeceğini ve TL’nizin Euro’ya dönüştürülme kurunu da görebiliyorsunuz. 

Dönüştürme kuru ise bankalar gibi değil Google’da o an gördüğünüz gerçek değerin aynısını görüyorsunuz. Paranız da en geç 1 iş günü içerisinde alıcıya ulaşıyor. Yurtdışına para gönderme yazımızdan adım adım bu işlemi nasıl gerçekleştirebileceğinizi öğrenebilirsiniz.


Yazımızda hem HSBC Premier müşterisi olarak yurtdışında hesap açma konusunda nasıl avantajlara sahip olacağınızı hem de yine de dikkat etmeniz gerekenleri açıkladık. Aynı zamanda diğer HSBC müşterileri için yurtdışı para transferi masraflarına da değindik.

Yukarıda da değindiğimiz gibi bu işlemler için en iyi alternatifin neden Wise olduğunu da sebepleriyle anlattık.