Garanti Bankası Yurtdışı Para Transferi

Garanti Bankası’na yurtdışından para göndermek istediğinizde ya da Garanti Bankası’ndan yurtdışına para göndermek istediğinizde bu bankanın prosedürleri ve kurallarına uygun bir şekilde hareket etmeniz gerekir.

Paranın en hızlı şekilde hesaba düşmesi ve transfer masraflarının olabildiğince az olması için dikkat edebileceğiniz şeylere bu yazımızda değindik. Garanti Bankası’yla yurtdışı para transferleri konusunda sizleri nasıl bir süreç beklediğine göz atalım!

Garanti Bankası’na Yurtdışından Para Transfer İşlemleri

Garanti Bankası hesabına yurtdışında bulunan hesaplar üzerinden para göndermek istediğinizde yurtiçi işlemlerden farklı olarak IBAN No ve alıcı bilgilerinin yeterli olmadığını söylemek gerekir.

Bu durumda yurtdışı para transferlerinde en çok kullanılan kavram SWIFT dikkat çeker. Her bankanın kendine has bir kodu olarak ifade edilebilecek olan SWIFT kodu olmaksızın Avrupa ülkelerinden Garanti Bankası hesabına para göndermeniz çok mümkün değildir. Bu anlamda aşağıda sizler için paylaştığımız Garanti Bankası SWIFT kodunu mutlaka bir yere kaydedin!

Garanti Bankası SWIFT Kodu: TGBATRISXXX

Bu kodu bir yere kaydettikten sonra sıra yurtdışından para gönderme işlemine geldi. Şimdi yapmanız gerekenler IBAN No, alıcı bilgileri ve SWIFT Kodu bilgisini ilgili yerlere girerek transfer işlemlerini tamamlamanızdır.

Bu durumda maksimum 3-5 iş gününde para hesaba aktarılarak işlemin gerçekleştirilmesi sağlanır. Para transfer edilirken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta hesap cinsi ile gönderilen paranın cinsinin aynı olmasıdır.

Yani Euro cinsinden para gönderecekseniz IBAN No Euro cinsi bir hesaba ait olmalıdır. Olmadığı takdirde de para gönderiminde bir sorun olmaz fakat kur çevrimi sebebiyle daha yüksek bir masrafla karşılaşabilirsiniz.

Bu konuda düşük masraf için en ideal çözüm aslında Wise(eski adıyla Transferwise). Yazımızın alt bölümünde bu yöntemi tüm detaylarıyla açıklayacağiz.

Garanti Bankası’ndan Yurtdışına Para Göndermek

Yurtdışında bulunan bir kimse Türkiye’deki tanıdığı, akrabası veya dostuna Garanti Bankası hesabı üzerinden para gönderebilirken aynı işlemin tam tersi yönde gerçekleşmesi de mümkündür.

Bu durumda para göndermek isteyen kimse Garanti Bankası hesabı üzerinden işlem yapmalıdır. Söz konusu işlemler esnasında ihtiyaç duyulacak olan temel bilgiler alıcı Avrupa’daysa IBAN No, alıcı bilgileri ve alıcının bankasına ait SWIFT Kodu olur.

Bankanın adını biliyorsanız SWIFT Kodu bilgisini bankanın kendi internet sayfasından bulabilirsiniz.

Tüm bilgileri elde ettikten hemen sonra üzerinize düşen görev doğru bilgileri banka hesabınıza girerek karşı tarafa göndermek istediğiniz tutarı girip işlemi onaylamalısınız.

Bu işlemi Garanti Mobil ya da internet bankacılığı aracılığıyla tamamlayabilirsiniz. Menüden para transferleri arasında SWIFT transferini seçmelisiniz.

Bu durumda paranın hesaba aktarılması yaklaşık 3-5 iş günü sürer. Bekleme süresinin yanı sıra aynı zamanda birtakım masrafların da transfer işlemlerini sekteye uğrattığı düşünüldüğünde Garanti Bankası hesabına veya Garanti Bankası hesabından yurtdışına para transferi yapmak için Wise en avantajlı yöntemdir.

Wise üzerinden Garanti Bankası’na yapacağınız uluslararası para transferleri hem daha ucuz hem de daha hızlı tamamlanacaktır.

Wise ile Garanti’den Yurtdışına Para Göndermek

Son zamanlarda para havalesi yapmak isteyen hemen her birey yüksek banka masraflarından ötürü farklı araçlar kullanmayı tercih etmiştir. İnternetin gelişmesi ve insanların gittikçe daha farklı araçlara sahip olması sayesinde gündeme gelen en avantajlı seçenek Wise olur. Peki, bu yapı nedir? Para transferinde size nasıl desek olur?

2010 yılında İngiltere’den Estonya’ya para göndermek isteyen ama yüksek masraflardan dolayı zorluk yaşayan 2 kişi tarafından kurulan bu sistem ile 35 ülkeden para gönderme işlemi 60 ülkede ise para alma işlemi gerçekleştirilebiliyor. O halde gelin Wise ile yurtdışına para göndermek nasıl gerçekleşiyor bir bakalım!

Garanti – Wise ile Para Gönderme Aşamaları

Wise sistemine üye olduktan hemen sonra öncelikle giriş yapmalısınız. Sonrasında Garanti Bankası hesabınızda bulunan paranın karşı tarafa Wise ile aktarılmasını sağlayabilirsiniz.

transferwise-kullanıcı-sayısı
  • İlk aşamada Garanti Bankası yurtdışı para transferi için para birimi ve ne kadar yollamak istediğinizi seçmeniz gerekiyor. Üstelik göndermek istediğiniz tutar ile karşı tarafın alacağı para birimi farklı olabiliyor.

Bu durumda güncel döviz kuru ve söz konusu transfer işlemi için ne kadar masraf kesileceği de aynı ekranda görünüyor. Tutar ve bütün detaylar doğruysa sonraki aşamaya geçiyorsunuz.

  • Parayı gönderen olarak ikinci adımda kişisel bilgilerinizi girdikten hemen sonra bir sonraki aşamaya geçersiniz.
  • 3. Aşamada paranın kime gideceğini yani alıcıyı seçmelisiniz. Wise sistemi üzerinde daha önceden kaydettiğiniz birine gönderecekseniz bu aşamayı kolaylıkla gönderebilirsiniz. Yeni birine gönderecekseniz de bu kişinin bilgilerini sonraki işlemler için kaydedebileceğinizi unutmamalısınız.

Bu aşamadan sonra bir takım doğrulama adımları gerekebilir. Söz konusu adımları gerçekleştireceğinizi düşünerek asıl iş olan para gönderme adımlarına devam ediyoruz.

4. aşamada yaptığınız işlemlerin kısa bir özeti sunulurken bu bilgileri onaylamanız istenir. Girdiğiniz bilgileri doğru bir şekilde girdiyseniz sıra son aşamada göndermek istediğiniz miktarı nasıl karşılayacağınıza gelir.

  • Wise size bir banka hesabı sunar. Bu seçenek ile birçok banka gibi Garanti Bankası hesabınızdan da parayı göndererek işlemleri başarılı bir şekilde tamamlayabilirsiniz. 

Garanti Bankası’na Yurtdışından Para Gönderme

Banka hesabınıza gönderilemeyen miktarın farklı araçlarla hızlı bir şekilde size aktarılmasını mı istiyorsunuz? O halde Wise kullanarak bütün işlemleri çok basit bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için Wise hesabınıza giriş yapın ve burada Request Money seçeneği ile para çekme işlemlerinizi başlatın.

Create a request seçeneğini kullanarak sizlerden istenen bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurmayı unutmayın. Bu aşamada ne kadar para çekeceğiniz, hangi para birimi ile paranızı çekmek istediğiniz gibi detaylar talep edilir.

Tüm bu detayları girdikten sonra ise IBAN bilgilerinizi ya da hesap numaranızı da girerek işleme Create a link işlemi ile son veriyorsunuz. Size sunulan linki size para gönderecek olan kişiye göndererek Wise ile size gerekli para aktarımını sağlamasını isteyebilirsiniz. Özellikle yurtdışından Garanti Bankası’na para almak istediğinizde bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Linki gönderdiğiniz kişi size parayı ilettiğinde e-mail ile bilgilendirilirsiniz. Bu aşamada para doğrudan girdiğiniz bilgilere göre banka hesabınıza aktarılır. Ekstradan herhangi bir işlem yapmanıza gerek yoktur.


Garanti Bankası yurtdışı para transferi için neler yapabileceğinizi detaylarıyla açıklamaya çalıştık. Hem Garanti Bankası mobil uygulama aracılığıyla neler yapabileceğinizden bahsederken Wise ile bu işlemi çok daha ucuza tamamlayabileceğinizi de göstermeye çalıştık.