Enpara Yurtdışı Para Transferi

Enpaara Finansbank’ın kurduğu dijital bankacılık sistemidir. Doğrudan kendi şubeleri olmayan Enpara dijitalleşme çağında kullanıcılarına online bir deneyim sunarak masrafları olabildiğince düşüren bir bankadır. Bu sayede Enpara yurtdışı para transferi de diğer bankalara kıyasla daha uygun olabilmektedir.

Biz de bu yazımızda Enpara ile yurtdışına para gönderme ve yurtdışından Enpara’ya para transferi işlemlerine yakından göz atacağız. 

Enpara ya da farklı bir bankayı kullanarak yapabileceğiniz uluslararası para transferlerinde hem hız hem de masraflar açısından büyük bir avantaj elde etmenizi sağlayan Wise(eski adıyla Transferwise) sistemini de Enpara’yla entegre şekilde nasıl kullanabileceğinizden bahsedeceğiz.

Yurtdışından Enpara’ya Para Gönderme 

Yurtdışından Enpara’ya para göndermek için yurtdışındaki bankanız aracılığıyla yapmanız gereken işlemin adı SWIFT olacaktır. (ABD gibi bazı ülkelerde bu işlem SWIFT olarak geçmemektedir) Bu SWIFT işlemini gerçekleştirebilmek için alıcı bankanın SWIFT kodu, alıcı IBAN adresi ve alıcının ad soyad bilgilerine ihtiyacınız olur.

Enpara SWIFT / BIC Kodu: FNNBTRISXXX

Enpara aslında Finansbank’a ait bir dijital bankacılık sistemi olduğu için Enpara ve Finansbank’ın SWIFT kodları aynıdır.

SWIFT kodu, alıcı IBAN adresi ve ad soyad bilgilerini girdikten sonra göndereceğiniz tutarı belirtmeniz gerekir. Enpara yurtdışından gelen para transferlerinde 60 TL sabit ücret kesintisi yapmaktadır.

Yani yüksek meblağlı transferler için bu sabit fiyat uygulaması avantaj sağlayabildiği gibi eğer yurtdışından yüklü para göndermek istemiyorsanız bu kesinti sizin için bir dezavantaja dönüşebilir.

SWIFT transferlerinde vurgulanması gereken bir diğer konu da yapılacak kesintilerin para alıcıya ulaşana kadar tam anlamıyla bilinemediğidir.

Yani Enpara 60 TL kesiyor olsa da gönderici bankanın bu işlem için ne kadar para alacağı da bu işleme aracılık eden muhabir bankanın da ek komisyonları siz işlemi başlatırken kafanızda net değildir. Bu sebeple masraflar çok daha artabilir. 

Biz de bu noktada yazının başında değindiğimiz Wise konusunu biraz daha açıp size daha avantajlı olabilecek bir yol sunmak istiyoruz. Wise son 10 yıldır uluslararası EFT işlemlerinde masrafları düşürmek amacıyla hareket eden bir şirket.

Bankalardan daha farklı olarak bunu nasıl sağlıyor derseniz de aslında yaptıkları işlem çok basit. Siz yurtdışından Enpara hesabına para göndermek istediğinizde parayı Wise’ın bulunduğunuz ülkedeki hesabına gönderiyorsunuz. Wise ise Türkiye’deki hesabından parayı alıcının hesabına gönderiyor.

Güvenilirlik konusunda da her ay 4 Milyar Dolar’ın üzerinde uluslararası para transferine aracılık ettiklerini belirtmek yeterli olacaktır diye düşünüyorum.

İşlem süresi ise göndereceğiniz miktara ve saate bağlı olarak ertesi gün(iş günüyse) ya da aynı gün karşı tarafa ulaşıyor. En önemli diğer avantajı ise yukarıda bahsettiğimiz SWIFT işlemlerindeki belirsiz masraf problemini ortadan kaldırıyor olması. 

Yani yurtdışından Enpara’ya para göndermek istediğinizde ne kadar masrafınız olacağını Wise üzerinden işlem yaptığınızda doğrudan görüyorsunuz. Bu sayede alıcının hesabına tam da gerekli olduğu kadar para gönderme şansınız oluyor ve masraflarınız da azalıyor.

Yurtdışına Enpara ile Para Gönderme

Enpara yurtdışına para gönderme işlemleriniz için yalnızca 20TL komisyon alıyor fakat yukarıda da belirttiğimiz gibi alıcı ve aracı bankaların da devrede olduğunu unutmayın ve alıcı bankanın aldığı komisyon genellikle daha yüksek oluyor. Bunu Enpara örneği üzerinden de anlamanız mümkün.

Yurtdışından Enparaya Gelen Para için Enpara’nın Aldığı Ücret: 60 TL

Yurtdışına Enpara Üzerinden Transfer Edilen Para için Enpara’nın Aldığı Ücret: 20 TL

Yani yurtdışına Enpara ile transfer masrafının sizin için sadece 20 Lira tutacağını düşünmeyin. Eğer Wise üzerinden işlem yapacak olursanız komisyonun ne kadar olacağını ise hızlıca görebilirsiniz:

Wise üzerinden 5000 TL’lik bir yurtdışı para transferindeki masrafa göz atalım.

Türkiye’den Almanya’ya para göndermek için örnek olarak 5000 TL göndermek istediğimizde alıcının hesabına geçen 543 Euro oluyor ve toplam masrafınız 43 TL oluyor. Ortalama bir banka transferine göre 150 TL daha avantajlı bir gönderim.

Tabii ki kurların değişken olduğunu ve bu ekran görüntüsünün alındığı tarihin 5 Ocak 2021 olduğunu hatırlatalım.

Burada önemli olan Wise üzerinden işlem yaparken her zaman kur çevrimini Google’da gördüğünüz o anki değer üzerinden görürsünüz. Yani TL / Euro gibi dönüşümler esnasında ekstra para kaybına uğramazsınız.

Diğer Bankalar için de Bu Yöntem Kullanılabilir Mi?

Yukarıda bahsettiğimiz Wise yöntemi bir bankanın tekelinde değildir. Yani tıpkı Enpara gibi diğer bankalar üzerinden de bu yöntemi hiçbir sorun yaşamadan kullanabilirsiniz. Geleneksel bir şekilde SWIFT üzerinden ilerlemek isteyenler için ise Enpara birçok bankaya kıyasla çok daha avantajlı komisyon oranlarına sahiptir. Yani Enpara üzerinden yapacağınız SWIFT işleminde birçok bankada olduğundan daha az ücret ödersiniz ve işleminiz de daha hızlı tamamlanır.

Enpara Kredi Kartı Üzerinden Yurtdışına Para Göndermek Mümkün Mü?

Kredi kartları üzerinden SWIFT işlemi yapmanız mümkün değildir fakat Wise ile Enpara kredi kartı üzerinden yurtdışına para gönderebilirsiniz. Yurtdışına para gönderme yazımızda daha detaylı bir şekilde bahsettiğimiz üzere Wise işlem öncesi size 2 seçenek sunar.

İster hesaba para transferi yapar ister kredi kartı / banka kartı seçeneğini seçebilirsiniz. Kredi kartı seçeneğinde masrafınız küçük bir farkla daha yüksek olacaktır fakat bu sayede Enpara kredi kartınız üzerinden yurtdışına doğrudan para transferi yapma şansınız olur.

Enpara Yurtdışı Para Transferi için En İyi Alternatifler

Enpara yurtdışı para transferi için SWIFT ve Wise ile para gönderme konusundan ayrı ayrı bahsettik. Peki bu 2 yöntem haricinde alternatifler var mı? Tabii ki farklı seçenekleriniz de mevcut fakat geleneksel bir şekilde para doğrudan bankada olsun herhangi bir aracı firma istemiyorum diyenler için SWIFT daha az masraflı, hızlı ve yenilikçi çözüm arayanlar için de Wise en iyi seçenek gibi görünüyor. 

Yine de farklı bir senaryo daha oluşturalım. Örneğin yurtdışında bir aile büyüğünüze para göndermek istiyorsunuz ve dijital banka hesabıyla pek arası yok ya da o ülkeye yeni taşındı. Böyle bir durumda Western Union seçeneğini tercih edebilirsiniz.

Western Union ile uluslararası para transferi yaptığınızda alıcının parayı gişeden almasını sağlayacak yani doğrudan bir banka hesabına gitmemesini sağlayacak bir seçenek de bulunur. Bu seçenek diğerlerine göre çok pahalı olsa da hem çok hızlı bir şekilde paranın çekilebilir hale gelmesi hem de para banka hesabına yatmadığı için bazıları için avantajlı ve tercih sebebi olabilmektedir.

Enpara Uluslararası Para Transferi: Özet

Enpara SWIFT masrafları konusunda kestiği ücretleri açıkça belirtiyor olsa da her banka için bu konu bu kadar net değil yani gönderici ya da alıcı noktasındaki diğer banka yüksek transfer ücretlerinin sorumlusu haline gelebilir.

Beklemediğiniz yüksek komisyonlar ödememek için Enpara yurtdışı para transferi işlemlerinizi Wise aracılığıyla daha düşük komisyon ve şeffaflık içinde gerçekleştirebilirsiniz.

Yorum yapın