Denizbank Yurtdışı Para Transferi

Türkiye’nin önde gelen bankalarından olan Denizbank, müşterileri için yurtdışı para transferi konusunda en uygun seçenekleri sunmaya çalışıyor. Bu yazımızda Denizbank yurtdışı para transferini en avantajlı şekilde nasıl tamamlayacağınızı açıklamaya çalışacağız.

Hem Denizbank’tan yurtdışına yapılacak para gönderme işlemlerine hem de yurtdışından Denizbank’a para transferi konusuna değineceğiz.

Yurtdışından Denizbank’a Para Gönderme 

Yurtdışında herhangi bir banka üzerinden doğrudan Denizbank’a para göndermek istediğinizde Denizbank SWIFT kodunu bilmeniz gerekir.

Denizbank SWIFT Kodu: DENITRISXXX

Herhangi bir Avrupa ülkesinden yapacağınız uluslararası banka transferinde Denizbank SWIFT kodu, alıcı ad soyad bilgileri sizin için yeterli olacaktır.

Genellikle işlem 3 gün içinde tamamlanırken alınacak ücret sizin gönderimi yapacağınız banka ve araya giren muhabir (aracı) bankaya da bağlı olduğu için kesin bir rakam vermek zordur.

Buna alternatif bir yöntem olarak SWIFT koduna da ihtiyaç duymadan , transfer 1 gün içinde Denizbank hesabına geçecek şekilde daha ucuz bir yöntem de bulunuyor. Bu yöntemin adı Transferwise.

Transferwise üzerinden yapacağınız uluslararası para transfer işlemlerinde alınan komisyonlar SWIFT transferlerine göre çok daha ucuza mal olmaktadır ve websitesinde şeffaf bir şekilde alıcının hesabına ne kadar para geçeceğini görürsünüz.

denizbank para transfer masrafı

Almanya’da herhangi bir bankadan Türkiye’de Denizbank hesabına 1000 Euro para gönderdiğimizi varsayalım. Bu durumda hemen yukarıdaki ekran görüntüsünde gördüğünüz gibi alıcının hesabına 9023 TL geçecektir. (Ekran görüntüsü 5 Ocak 2021 tarihinde alınmıştır. Hesaba geçecek miktar kur değişimleriyle orantılı olacaktır.)

Transferwise ile yurtdışından Denizbank’a para gönderme işleminin bir diğer avantajı da kur çevriminin Google’da o anda gördüğünüz gerçek kur üzerinden yapılmasıdır. Yani kur dönüşümü esnasında gizli bir komisyon da ödemezsiniz.

Denizbank Hesabından Yurtdışına Para Gönderme

Denizbank üzerinden yurtdışına para göndermek istediğinizde herhangi bir şekilde şubeye gitmenize gerek yoktur. Yukarıda bahsettiğimiz şekilde Transferwise üzerinden bu işlemi en ucuz ve en hızlı şekilde gerçekleştirebilirsiniz. 

Ben doğrudan banka üzerinden bu işlemi tamamlamak istiyorum diyorsanız da bankanızın web ya da mobil bankacılığı üzerinden SWIFT işlemleri bölümüne girmeniz ve ardından alıcı bankanın SWIFT kodu, alıcı ad soyad bilgilerini girmeniz gerekiyor. Ardından ne kadar para göndereceğinizi yazdığınızda işleminiz başlamış olacak.

Amerika gibi SWIFT numarası kullanmayan ülkelere para gönderecek olduğunuzda bankaların SWIFT numarası olmayacaktır. Aynı şekilde IBAN yerine de Routing ve Hesap No bilgilerine ihtiyacınız olacak.

Eğer Transferwise ile bu işlemi en ucuz şekilde nasıl yapabileceğinizi daha detaylı öğrenmek isterseniz de yurtdışına para gönderme yazımızda işlemi adım adım açıklamıştık. O yazımızı incelemenizi tavsiye ederiz.

Denizbank Yurtdışı Para Transferleri Transferwise ile Nasıl Daha Ucuza Mal Oluyor?

Kısaca Transferwise ile bu işlemi daha ucuz bir şekilde tamamlayabileceğinizi açıklamış olsak da bunun sebeplerine de değinmek isteriz. Transferwise, kurucuları uluslararası para gönderme işlemlerindeki masraflardan bıkan ve bunu çözmek için 2010 yılında yola çıkmıştı.

Şimdi ise 2020 yılında geldiği noktada her ay 4 milyar dolarlık para transferine aracılık eden ve İngiltere’de bir banka statüsünde denetlenen çok büyük bir şirket.

Sistemin işleme mantığı ise aslında oldukça basit. Siz Denizbank hesabınız ya da banka kartınız üzerinden yurtdışına para göndermek istediğinizde parayı Transferwise’ın Türkiye’deki banka hesabına gönderiyorsunuz.

Ardından alıcının bulunduğu ülkedeki Transferwise hesabından da alıcının hesabına para gönderiliyor. Yani para aslında uluslararası bir şekilde dolaşmıyor. Bu sayede de işlem çok daha ucuza geliyor ve çok daha hızlı gerçekleşiyor.

Eğer yurtdışından Denizbank hesabına para göndermek isterseniz de yine sistem oldukça benzer bir şekilde işliyor, sadece alıcı ülke Türkiye haline geliyor.

Aslında burada açıkladığımız sebeplerle de Denizbank ve Transferwise üzerinden işlem yaparken en önemli noktalardan biri ülkelerin lokal para birimlerinde para transferlerini gerçekleştirmeniz.

Yani siz Türkiye’ye para TL değil de Euro şeklinde gitsin derseniz para transferi ülke içinde de olsa bankalar döviz transferlerinde ek komisyon kesiyor. Bu nedenle Denizbank yurtdışı para gönderme işleminiz beklediğinizden daha pahalıya gelebilir.

Tabii ki burada anlattıklarımız Denizbank ile yapacağınız yurtdışı para transferlerine özgü değil. Transferwise’ı Türkiye’de çalışan tüm bankalar üzerinden kullanmanız mümkün.  Farklı bankalar için de buna benzer rehberler hazırlamıştık.

Denizbank Yurtdışı Para Transferi için Alternatif Yöntemler

Yazımızda hem SWIFT işlemine ve gerekliliklerine hem de daha ucuz ve hızlı olduğu için Denizbank yurtdışı para transferlerinde tercih etmenizi önerdiğimiz Transferwise’a değindik. Peki bu işlemi gerçekleştirebileceğiniz başka yöntemler var mı?

Uluslararası para transferleri sizin de bildiğiniz gibi masraflı bir konu olduğundan rekabet de sürekli kızışıyor ve birçok şirket bu alanda söz sahibi olmak istiyor.

Bunların en eskilerinden ve en bilinenlerinden biri ise Western Union. Western Union’ı Denizbank yurtdışı para transferlerinizde kullanmak için en mantıklı sebep alıcının banka hesabı olmaması ya da doğrudan nakit şeklinde parayı transfer etmenizi istemesi olacaktır.

Örneğin yurtdışında bir yakınınıza para göndereceksiniz ve o yakınınız o ülkeye henüz yeni taşındı, bir banka hesabı yok. Bu durumda Western Union web sitesine girerek alıcının ödemeyi gişeden alacağı şekilde bir para transferi oluşturabilirsiniz.

Ödemeyi de online olarak Denizbank kartınızla anında gerçekleştirebilirsiniz. Bu yöntemde de paranız neredeyse anında karşı tarafa geçecektir. Sizin alıcıya size gösterilen kodu iletmeniz yeterli olacak. Bu yöntemde en büyük problem ise bu bahsettiğimiz diğer alternatiflerin hepsinden daha pahalı olması.


Eğer alıcının paraya anında ihtiyacı yoksa(1 gün bekleyebilirse) ya da bir banka hesabı varsa Transferwise’ın başta da açıkladığımız gibi daha işlevsel olduğunu söyleyebiliriz.

Yorum yapın