BPN Nedir, Nasıl Kullanılır

BPN kısaca, yurtiçi ve yurt dışına hızlı, güvenli ve ucuz bir şekilde para gönderilmesini sağlayan aracı bir para transfer kuruluşudur.

Yurt içi para aktarımlarını bizzat kendi acenteleri ile yapmaktadır. Bu süreçte hiçbir bankaya ihtiyaç duymadan mesai saatleri içinde ya da dışında, resmi tatillerde, hafta içi ya da hafta sonu fark etmeden dakikalar içerisinde zahmetsiz ve güvenli para transferi yapmayı sağlar.

BPN yurt içi para transferi işlemlerini kendi markası olan “BPN Para Transferi” hizmetiyle sağlamaktadır.

Türkiye içerisinde banka hesabı olmadan hemen hemen her yerde bulunan acenteleri ile bu işlemleri gerçekleştirmektedir. Yurt içinde bu yolu kullanarak bir para transferi yapmanız için bizzat bu acentelerden birine ulaşmanız gerekmektedir.

Ayrıca, 2000 TL altı işlemler için telefonda para transferi hizmeti de vermektedir. Gerekli bilgileri sağlayıp ve yükümlülükleri yerine getirdikten sonra dakikalar içerisinde gönderilen para karşı tarafın alabileceği hale gelmektedir. Bu firma yurt dışına para göndermek için de kullanılabilecek bir yoldur.

BPN İle Yurt Dışı Para Transferi Nasıl Yapılır?

22 Ocak 2021 tarihinde e-para ve lisans geliştirme başvurusu TCMB tarafından onaylanan BPN, yurt dışı para transfer işlemlerini Western Union işbirliği ile gerçekleştirmektedir.

150 yıldan fazla bir süredir kurumsal hayatına devam eden Western Union, dünya çapında yaklaşık 520.000 noktada yaygın para transfer ağına sahiptir. 200’den fazla ülkede para transferine olanak sağlayan bu kurum 2012’den beri BPN ile birlikte işbirliği içerisindedir.

Yurt dışı para transferi işlemleri için Western Union hizmetlerinin temsilciliğini yapan BPN, istenilen bir noktadan dünyanın herhangi bir yerine para transferi yapılmasını ya da size gelen parayı almanızı sağlamaktadır. Eğer hali hazırda yurt dışında bulunuyorsanız Western Union ile para gönderme konusunda BPN makul tercih yollarından biridir. 

Yurt dışı para transferi işlemleri ülkeden ülkeye değişen yasal düzenlemelere bağlıdır. Transfer limiti ise buna göre belirlenmektedir. BPN ile bu şekilde bir işlem yapıldığında ilgili ülkenin kurallarına göre para gönderme işleminin yapılacağını unutmayın.

Western Union yurt dışı para transferi için birçok farklı para biriminin kullanılmasını sağlamaktadır. BPN hizmet noktalarında TL, Amerikan doları ve Euro seçeneklerinden biriyle hizmet alabilirsiniz. Bu hizmet noktalarına gitmeden önce hangi para biriminde ne kadar para yollayacağınızı belirleyebilirsiniz.

Bu sayede istediğiniz para biriminde ve istediğiniz miktarda para transferi işlemini hızlı ve az maliyetli olarak tamamlayabilirsiniz.

BPN üzerinden yurt dışına hızlı ve kolaylıkla para gönderebilmeniz için gerekli bazı yükümlülükler vardır. Bu yükümlülükler ve gerekli bilgiler şu şekilde sıralanmaktadır.

  • Para gönderecek kişinin 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir.
  • BPN’in hizmet verdiği para birimleri olan Euro, Türk Lirası ve Amerikan dolarından birini seçerek işlem yapılabilmektedir.
  • Nüfus cüzdanı ya da pasaport gibi geçerli bir kimlik ile başvuru yapılması gerekmektedir.
  • Bazı ülkeler yapılan para transferi sonrası alıcının parayı edinebilmesi için para transferi kontrol numarasının bildirilmesini istemektedir. Alıcının parayı temin edebilmesi için MTCN numarasını alıcıya iletmeniz gerekmektedir.

BPN İle Uluslararası Para Transferi Yapmanın Avantajları Nedir?

Uluslararası para transferi hizmetinde Western Union’ın geniş para transfer ağını kullanan BPN, dünya içerisindeki hemen hemen her ülkeye hızlı bir şekilde para göndermenizi sağlamaktadır. Bu sayede güvenli uluslararası para transferi için uygun seçeneklerden biri olan BPN, oldukça fazla avantajlar sağlamaktadır. Bu avantajları şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Herhangi bir banka hesabına ihtiyaç duymadan para transferi işlemi yapabilme olanağı sunmaktadır.
  • Western Union hizmetleri sayesinde dünyanın herhangi bir yerine para transferi yapabilme imkânı sağlamaktadır.
  • Yurt dışına 4 dakika içinde para gönderebilir ve yurt dışından 3 dakika içerisinde gelen parayı alabilirsiniz.
  • Western Union’ın özel kampanya fırsatlarından yararlanma şansı sağlar.
  • Yasal güvence ile korunarak para transferi yapılmasını sağlar. 

Yine de BPN ve Western Union uluslararası para transferi konusunda tek seçeneğiniz değil hatta eğer banka hesabından farklı bir ülkedeki banka hesabına para göndermek istiyorsanız komisyonlar açısından en iyi seçeneğiniz de değil.

BPN Yerine Alternatif Olarak Nasıl Yurt Dışı Para Transferi Yapılabilir?

Yurt dışına para göndermek için hizmet noktalarına gidip işlem yapmayı tercih etmemeniz durumunda Western Union’ın alternatif transfer seçeneklerini de kullanabilirsiniz.

Western Union internet bankacılığı, mobil uygulama ile transfer ve ATM’den transfer gibi çeşitli seçenekleri ile de müşterilerine hizmet vermektedir. Bu alternatif yollar bankaya ihtiyaç duyduğundan dolayı, bankasız işlem yapmak için hizmet noktalarının tercih edilmesi gerektiğini unutmayın.

Yılın her zamanı ve günün her saati yurtdışına para göndermek için alternatif seçeneklerden biri de yurt dışı para transferi konusunda oldukça deneyimli olan Wise’dır.

Wise nedir, nasıl kullanılır?” sorusuna detaylı bir şekilde daha önceki yazılarımızda yer vermiştik. Bankalara ve rakiplerine göre oldukça uygun fiyatlı ve şeffaf komisyonlarıyla kullanıcılar açısından oldukça ilgi çekicidir.

Wise’ın yurt dışı para transferleri hizmetlerinden yararlanmak için internet sitesine girip kolayca hesabınızı oluşturabilir ve hemen para transferi işlemleriniz için kullanmaya başlayabilirsiniz. 

Yurtdışından Türkiye’ye para gönderme yazımızda daha detaylı bir şekilde nasıl kullanacağınızı öğrenebilirsiniz.

BPN Hizmet Noktaları Nerededir?

BPN Türkiye çapında bir temsilci ağıyla çalışmaktadır. Bu sayede birçok asıl amacı farklı dükkan bir yandan da BPN hizmet noktası olabilir. Bu sayede de size yakın bir BPN ödeme noktası bulmak çok zor olmayacaktır. En yakın hizmet noktalarını bulmak için BPN websitesinden faydalanabilirsiniz.

bpn-hizmet-noktalari

BPN Güvenilir Mi?

2012 yılında kurulan ve 2014 yılından beri ödeme kuruluşu olarak hizmet veren BPN, sahtekârlığa karşı aldığı önlemler ile oldukça beğeni toplamaktadır.

Yurt içi para transferi hizmetlerini bizzat kendi acenteleri tarafından yapan bu kurum, Türkiye’nin yedi bölgesine tatil günlerinde bile güvenli para transferi yapılmasını sağlamaktadır. 2000 liraya kadar olan yurt içi para transferlerini telefondan para transferi hizmetini kullanarak da yapılabilmesini sağlayan BPN, kendi alanında saygın kuruluşlardan biridir.

2012 yılında Western Union Fransa ile uzun süreli anlaşma imzalayan bu firma, Western Union Türkiye’de perakende noktalarında da hizmet vermektedir.

Yurt dışı para transferi hizmetini Western Union’ın yılların birikimiyle kurduğu geniş para transfer ağını kullanarak yapmaktadır. Bu şekilde dünyanın her bir noktasına, istenildiği zamanda, istenilen para biriminde, hızlı ve güvenilir bir şekilde para transferi yapılmasını sağlamaktadır.

BPN, Gerek yurt içindeki kendi güvenilir acenteleri ile gerek yurt dışındaki Western Union hizmetleri ile olsun para transferi konusunda bireylerin çekinmeden hizmet alabileceği bir firmadır. Herhangi bir bankaya ya da banka hesabına ihtiyaç duymadan dünyanın tüm bölgelerine para transferi yapabilir ya da size gelen parayı hemen edinebilmenizi sağlar. 

Sonuç Olarak

BPN, herhangi bir bankaya ya da banka hesabına ihtiyaç duymadan yurt dışına para transferi yapmak için kullanılacak güvenli yollardan biridir.

Western Union ortaklığı sayesinde geniş transfer ağına sahip olan bu kurum ile zahmetsizce işlem yapabilirsiniz. Türkiye içerisinde kendi acenteleri, yurt dışı işlemleri için ise Western Union’ın hizmetlerini kullanan bu firma ile düşük hizmet bedeli karşılığında hızlı para transferi yapabilirsiniz.