Yurtdışından En Hızlı Para Transferi

Yurtdışından Türkiye’ye en hızlı para transferi ya da Türkiye’den yurtdışına en hızlı para transferini nasıl yapabileceğinizi bu yazımızda inceleyeceğiz.

Web sitemizde daha önce Transferwise yönteminin kolaylığından ve komisyon avantajından bahsetmiştik fakat eğer çok acil şekilde para göndermeniz gerekiyorsa en hızlı yöntem olduğunu söyleyemeyiz. Transferwise ile yapacağınız işlem genellikle 1 iş günü içerisinde sonuçlanacaktır. 2 seçenek olarak banka ya da Transferwise arasında kaldıysanız doğrudan banka transferinin Transferwise’a göre bir avantajı yok, fakat burada devreye giren yöntem ise Western Union ve Transfergo.

Transfergo ile Yurtdışından Türkiye’ye Para Gönderimi

Transfergo da Transferwise ile aynı mantıkla işleyen bir aracı kurumdur. Farklı olarak işlemlerinizde küçük bir komisyon ödeyerek işleminizin anında tamamlanmasını sağlayabilirsiniz. Bahsettiğimiz komsiyon Western Union’a göre çok daha düşük bir ücrettir, yani anında yurtdışından Türkiye’ye göndereceğiniz para için Transfergo yöntemini kullanmanızı tavsiye edebiliriz. Bu yöntemin dezavantajı eğer Türkiye’den yurtdışına gönderim yapacaksanız maalesef bu yöntemi kullanma şansınız yok.

transfergo ile yurtdışından hızlı para transferi

Bu işlemi yalnızca yurtdışına en hızlı para transferi olarak görmenize gerek yok. Aynı zamanda yurtdışından Türkiye’ye en hızlı para transferi yapabileceğiniz yöntem de Western Union’dur.

Western Union’la Para Transferi

Western Union yurtdışında birçok noktada acentelerini bulabileceğiniz Türkiye’de de genellikle bankalar üzerinden para gönderebileceğiniz ya da çekebileceğiniz bir sistemdir. Western Union’la para göndermek için farklı yöntemler izleyebilirsiniz. En kolaylarından başlayacak olursak İnternet Bankacılığı, ATM veya mobil bankacılık kullanarak işleminizi oldukça kolay bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Bu işlemler için anlaşmalı bankaları hemen aşağıda listeledik. Western Union’la yurtdışından para göndermek yazımızda daha detaylı bir şekilde ücretleri ve işlemin nasıl ilerlediğini de açıklamıştık

İnternet Bankacılığı: Akbank, Garanti, İş Bankası, Şekerbank ve Yapı Kredi
ATM: Akbank, Garanti, İş Bankası
Mobil Bankacılık: İş Bankası, QNB Finansbank.

Banka bilgileri Western Union web sitesinden alınmıştır. Siz de Western Union sitesinden tekrar kontrol edebilirsiniz.

Western Union’la İnternet Bankacılığıyla Nasıl Para Gönderirim?

Western Union’la internet üzerinden yapacağınız ödemeyi çok basit 3 adımda tamamlayabilirsiniz.

1.Öncelikle yukarıda listelediğimiz bankalardan birinde olan hesabınızda oturum açmanız gerekir.
2.Western Union’la transfer seçeceğini seçtikten sonra(farklı bankalarda farklı başlıklar altında bulabilirsiniz) alıcı ismi, alıcının ülkesini ve göndereceğiniz tutarı girmeniz gerekir.
3.Sizinle paylaşılan Para Transfer Kontrol numaranızı alıp alıcıya göndermelisiniz. Bu numara kısaca MTCN(Money Transfer Control Number) olarak geçer.

Western Union’la aynı adımları izleyerek ATM veya Mobil bankacılık üzerinden de para transferini gerçekleştirebilirsiniz. Yukarıda paylaştığımız anlaşmalı bankalar listemizi kontrol etmeyi unutmayın. Eğer para gönderimi işlemini yurtdışından Türkiye’ye yapıyorsanız en güvenli yöntem Western Union şubesine giderek işleminizi tamamlamak olacak.

Western Union’la Şubeden Para Gönderme

Western Union’ın Türkiye’de toplam 10.400 yetkili noktası bulunur. Bu yetkili acentelerden birine giderek de para gönderme işleminizi tamamlayabilirsiniz. Şubedeki yetkiliye alıcı ismi ve alıcı ülkesi bilgileriyle birlikte transfer ücreti dahil göndereceğiniz parayı vermeniz gerekir. Ardından şubedeki yetkili sizinle MTCN(Para transfer kontrol numarasını) paylaşacak. Sizin de bu numarayı alıcıya iletmeniz para çekimi işleminin tamamlanması için yeterlidir.

Western Union yetkili noktalarını kontrol etmek için linke tıklayıp size en yakın noktayı bulabilirsiniz. (Linkte yalnızca Türkiye’deki değil tüm dünyadaki yetkili acenteleri görebilirsiniz.)

Western Union’la yapacağınız işlem anında tamamlanacaktır. Buna karşılık yurtdışından Türkiye’ye en hızlı para gönderimini yapmak size biraz pahalıya patlayabilir.

Yurtdışından IBANa para gönderme hakkında da detaylı bir rehber hazırladık. Alıcı parayı doğrudan banka hesabında bulsun istiyorsanız, o yazımıza da göz atmadan geçmeyin!

Almanya’dan Türkiye’ye Para Göndermek (En Hızlı vs. En Ucuz)

yurtdışından western unionla hızlı para gönderme

Örnek olarak Almanya’dan Türkiye’ye yapılacak bir gönderimi ele alalım. Alıcıya 1000 Euro göndermek istediğinizde Western Union yetkili noktasına 1005 Euro ödüyorsunuz. Buna karşılık ise alıcının eline Türkiye’de 6063(1 Euro=6.06) lira geçiyor.

Yazıyı yazdığım gün Google’ın gösterdiği kur ise 6.28. Yani aslında sizin ödediğiniz 1005 Euro’nun gerçek kurda karşılığı 6311 Lira oluyor.Bu durumda 248 lirayı komisyon olarak kaybetmiş oluyorsunuz. Paranız dakikalar içinde alıcının eline ulaşmış olacak. Yani yurtdışından en hızlı para transferi için seçmeniz gereken yöntem kesinlikle Western Union olacaktır.

transferwise kur çevrimi

Transferwise ile bu para gönderimini yapmak isterseniz sizden 1000 Euro çıkarken alıcının eline ise 6208 lira geçiyor. Eğer 2-3 gün beklemek sizin için sorun değilse bizim tavsiye edeceğimiz yöntem Transferwise olacaktır. Yurtdışından en ucuz para transferi yazımızdan daha detaylı bilgi alabilirsiniz.