Wise – Transfergo Karşılaştırma: Hangi Yöntemi Tercih Etmeli?

Yurtdışında yaşayanlar ya da yurtdışına para göndermek isteyenler için bu yazımızda uluslararası para transferi alanında 2 popüler yöntemi olan Wise Transfergo karşılaştırması yapacağız.

2 yöntemi de birbirine göre avantajları ve dezavantajlarıyla değerlendireceğiz. Siz de bu sayede yurtdışına para göndermek için daha ucuz ve daha hızlı bir yol seçebileceksiniz.

Bu yazımızdan önce daha geleneksel 2 yöntem olan SWIFT ve Western Union’ı karşılaştırmıştık. 

Kuruluş Hikayeleri

Öncelikle 2 şirketin de geçmişine kısaca bir bakış atalım.

Wise Kuruluşu

Wise uluslararası para transferlerinde SWIFT işlemi adı altında alınan yüksek komisyon bedellerine dur demek için ortaya çıkan bir girişim. Estonyalı 2 ortağın 2011 yılında Transferwise adıyla kurduğu şirket 2021 yılında adını Wise olarak güncelledi.

Kuruluş amacına paralel şekilde dünyanın birçok ülkesine hizmet veren Wise aldığı ücretler konusunda da en önemli prensip olarak şeffaflığı belirlemiş durumda. Bu sebeple tüm ücretleri detaylarıyla görmeniz mümkün.

Wise nedir yazımızdan daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Transfergo Kuruluşu

Transfergo 2012 yılında para transferlerinin mesaj göndermek kadar basit ve hızlı olmasını hedefleyerek kuruldu. Litvanya’da 4 ortak tarafından kurulan şirket 10 yıldır büyüyerek yoluna devam etti.

Transfergo web sitesinin yanında Google Play Store ve App Store’da uygulama olarak da hizmet veriyor. Transfergo nasıl kullanılır yazımızdan daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Wise ve Transfergo Özellikleri

Wise ve Transfergo genel anlamda benzer bir modelle çalışıyor. Uluslararası para transferi yapmak için sitelere üye olmanız gerekiyor. İki sitede de üyelik tamamen ücretsiz. Ardından para göndermek istediğiniz ülke/para birimini seçiyorsunuz. Ardından alıcı ülke/para birimini seçmeniz gerekiyor.

Bu işlemlerin ardından ne kadar para göndermek istediğinizi belirtiyorsunuz ve işlem masrafının toplam ne kadar olacağını ve alıcının eline geçecek para miktarını görüyorsunuz. 

Wise da Transfergo da şeffaf bir şekilde alıcının eline geçecek para miktarını size gösteriyor. Bu da SWIFT işlemlerindeki bu yönden ortaya çıkan belirsizliği ortadan kaldırıyor.

İki şirketin de hızlı transfer özelliği bulunuyor. Hızlı transfer seçeneği ile seçtiğiniz ülkeye yapacağınız gönderim küçük bir komisyon farkıyla çok daha hızlı bir şekilde gerçekleşiyor.

Wise ve Transfergo ile yurtdışından Türkiye’ye para göndermek aynı şekilde Türkiye’den de yurtdışına para göndermek mümkün. İki şirket de Türkçe dil seçeceğini de kullanıcılara sunuyor. Bu sayede Türkçe bir şekilde tüm bilgilerinizi doldurmanız mümkün.

Wise’ın Transfergo’ya göre önemli artılarından biri ise ABD ile de çalışıyor olması. Transfergo ile Amerika’dan Türkiye’ye ya da Türkiye’den Amerika’ya para göndermek mümkün değil.

Wise Ek Özellikler

Transfergo yalnızca para transferlerine odaklanırken Wise farklı ülkelerdeki harcamalarınızı çok daha ucuz hale getiren bir banka kartı ve farklı ülkelerde online bir şekilde hesap açabilmenizi sağlayan ek özelliklerle geliyor.

Yurtdışında banka hesabı açmak normal şartlarda oldukça zor olan bir süreç olsa da Wise’a üye olarak ABD Doları, Pound, Euro gibi farklı para birimlerinde ve ülkelerde hesap açabilmek mümkün. Örneğin İngiltere’de bir müşterinize çalışırken onlara doğrudan bir İngiltere banka hesabı verebilirsiniz.

Wise ile aynı zamanda “Business” Account oluşturarak bu hesaplarınızı şirket hesabı haline getirip örneğin farklı ülkelerdeki çalışanlarınıza da kolayca ödeme yapıp farklı ülkelerdeki müşterilerinizden çok daha masrafsız şekilde ödeme alabilirsiniz.

Wise’ın Transfergo’ya göre en önemli artılarından biri de banka kartı özelliği. Bu kart maalesef henüz Türkiye’ye gönderilmiyor fakat Avrupa’da yaşıyorsanız bu kart da özellikle farklı ülkelere yapacağınız gezilerde çok işinize yarayabilir.

Normal şartlarda bankalar farklı ülkelerde yapılan harcamalarda üzerine gizli bir komisyon ekleyerek yüksek bir kurdan işlem yaparken Wise debit card ile tüm harcamalarınız Google’da o an gördüğünüz kur üzerinden işlenir. Hatta farklı para birimlerinde hesabınıza para yükleyerek harcamaları doğrudan lokal para birimlerinde de yapmanızı sağlar.

Wise ve Transfergo Kur Karşılaştırması

Wise ve Transfergo’yu kullandıkları kurlar açısından karşılaştıralım. Örnekler üzerinden gidelim.

İki şirketi de kullanarak Euro – TL, Pound – TL ve Dolar – TL işlemleri üzerinden örnek verelim.

14 Mart 2022 Kur DeğerleriEuro – TLPound – TLDolar – TL
Wise16,1319,2114,72
Transfergo15,6218,77
Google16,1319,2114,72

Yukarıdaki tablodan görüldüğü gibi Wise Google’da o an gördüğünüz kur değerini kullanıyor. Bu sayede yaptığınız işlemleri gerçek kur değeri üzerinden yapıyorsunuz ve para dönüşümü esnasında para kaybetmemiş oluyorsunuz.

Transfergo ise para çevrimi esnasında ek bir komisyon uyguluyor. Örneğin 1000 Euro’luk bir transferde kur farkı açısından iki yöntem arasındaki 510TL’lik bir fark oluşuyor.

Tabii Wise’ın ücretini ekleyince alıcının eline geçen para miktarında bu kadar büyük bir fark oluşmuyor. Sadece Transfergo ile yaptığınız işlemlerde gönderdiğiniz para arttıkça bu maliyetinizin de artacağını vurgulamak istedik. Transferwise da sabit işlem ücreti aldığı için gönderilen para azaldıkça iki yöntem arasındaki fark kapanıyor.

Wise ve Transfergo Ücret Karşılaştırması

Wise her işlem için %0,35’den başlayan komisyonlarla ücret alır. Transfergo ise sabit ücret politikası(£0,99) uygular ve ilk transferden ücret almaz. Ücret almıyor gibi gözükse de aslında komisyonunu kur farkı üzerinden alır. Wise gerçek kur değerini kullandığından kur dönüşümü esnasında ücret ödemezsiniz.

transfergo-para-gonderme

Bu sebeplerle örneğin yurtdışından Türkiye’ye 500 Euro göndermek istediğiniz senaryoda iki şirketin de alacağı ücretler ve alıcıya gönderdiği para çok yakın çıkarken örneğin 1000 Euro’luk bir transferde Wise çok daha avantajlıdır.

Hız Karşılaştırması

Wise da Transfergo da transferlerin daha hızlı gerçekleşmesi adına seçenekler sunarlar. Bu seçeneklerin ücreti standart gönderime göre daha yüksektir. Standart gönderim ile genellikle Wise da Transfergo da işleminizi ertesi iş gününde sonlandırır. Yani bugün gönderdiğiniz para eğer yarın da iş günüyse yarın alıcının hesabında olur.

wise-hizli-transfer-secenegi

Hızlı transfer seçeceğini seçtiğinizde ise Wise ve Transfergo işleminizi aynı gün içinde hatta 1 saat içinde tamamlar.

Tavsiye 

Wise Transfergo karşılaştırmasını birçok farklı açıdan değerlendirdik. 100-200 Euro gibi düşük rakamlarda transfer yapmak için Transfergo daha ucuz bir seçenek olurken diğer tüm ihtimaller için Wise daha avantajlı.

Wise’ın yurtdışında hesap açabilmeniz için sunduğu özellik de yurtdışından para almak isteyen kullanıcılar için ekstra bir avantaj sağlıyor.

İki şirkette de hesabınızı oluşturarak farklı durumlarda daha avantajlı olan şirketi tercih etmeniz de tasarruf etmenizi sağlayabilir.