Transferwise ile Yurtdışına Para Göndermek

Yurtdışına para göndermek ve yurtdışından para almak birçok kişi için aynı zamanda bir problem anlamına gelmektedir. Paranın gönderilmesinin uzun sürmesinin yanı sıra komisyon ücretlerinin çok yüksek olması genelde göz korkutucu görünmektedir. Ancak Transferwise ile yurtdışına para göndermek hem çok daha masrafsız hem de çabuk bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Yurtdışına para göndermenin birçok yolu bulunmaktadır. En sık tercih edilen yöntemler ise banka transferi, Western Union ve Transferwise’dır. Banka aracılığı ile gerçekleştirilen transferler hem uzun sürmektedir hem de yüksek miktarda komisyon ödenmektedir. Western Union’da ise gönderilen para neredeyse anında gönderilen hesaba geçmektedir ancak Western Union komisyon ücretleri banka transferinden de daha yüksektir.

Transferwise’da ise gönderim banka transferinden daha kısa sürerken aynı zamanda komisyon ücretleri çok daha düşüktür. 2011 yılında kurulan Transferwise’ın günümüzde dünyanın 12 farklı ülkesinde ofisi ve 5 milyondan fazla kullanıcısı bulunmaktadır. Ortalama olarak aylık 5 milyar İngiliz Sterlini civarında bir işlem hacmine sahiptir.

Birçok ülkede hukuk karşısında bir banka gibi değerlendirilir ve bu da onların güvenilir olduğunu kanıtlayan unsurlardan biridir. Transferwise nedir sorusunun cevabını aradığımız yazıyı da daha detaylı bilgi almak için inceleyebilirsiniz.

Transferwise’a Üye Olma

Transferwise üzerinden para transferi gerçekleştirebilmek için öncelikle internet sitesinden üye olmak gerekir. Bu işlem oldukça basit ve ücretsizdir. Üyelik işlemi gerçekleştikten sonra sistem kullanıcılara banka hesap bilgileri sunmaktadır. Yapılacak olan tüm transfer işlemleri bu hesap bilgileri aracılığı ile gerçekleştirilmektedir.

Transferwise’a üye olduktan sonra para transferi gerçekleştirebilmek için kimlik doğrulama adımlarının yapılması gerekmektedir. Bu bilgilerin gerekliliğini de tıpkı bir banka gibi düşünebilirsiniz. Belli bir miktarın üzerinde yapacağınız transferlerde güvenlik amacıyla Transferwise kimlik bilgilerinizi talep etmektedir.

Bu adımda kullanıcılar isim, soyisim, doğum tarihi, telefon numarası ve açık adres gibi bilgileri Transferwise’a sunmalıdır. Ayrıca kimlik, pasaport ya da ehliyet gibi bir belgenin ön ve arka tarafının fotoğrafının yüklenmesi de istenmektedir. Bu adımlar tamamlandıktan ve kimlik doğrulaması onaylandıktan sonra para transferi işlemleri başlamaktadır.

Kimlik doğrulamasının ilk başta yapılmadığı durumlarda bu işlem ilk para transferi esnasında sistem tarafından istenmektedir ve bu adımda da kimlik doğrulaması yapılabilmektedir. Bu işlemlerin hepsi servisin mobil uygulamaları üzerinden de gerçekleştirilebilmektedir.

Transferwise ile Yurtdışına Nasıl Para Gönderilir?

Para gönderme işlemini yapmak için internet sitesinden işlemler menüsüne girmeniz gerekmektedir. Bu noktada ilk belirlemeniz gereken şey göndermek istediğiniz tutar ve para birimidir.

Göndermek istediğiniz miktarı girdiğinizde sistem otomatik olarak alıcının hangi para biriminde ne kadar para alacağını göstermektedir. Ayrıca toplam ücret ve kur bilgisi de aynı ekranda yer almaktadır. Burada en ucuz şekilde yurtdışına para göndermek için dikkat etmeniz nokta göndereceğiniz ülkenin para birimini seçmektedir. Gönderilecek olan ülkenin kullandığı para biriminden farklı bir birimde para gönderildiğinde komisyon ücretleri artmaktadır.

transferwise-kullanıcı-sayısı

Tutarı girdikten sonra sistem sizden alıcı bilgilerini istemektedir. Bir şirket hesabına para gönderecek olan kişilerin bu adımda şirket kısmını seçmesi gerekmektedir. Daha sonra ise parayı alacak olan kişinin e-posta adresi, adı, soyadı ya da şirket bilgileri ve gönderilecek hesabın IBAN bilgilerinin girilmesi yeterli olmaktadır.

Bu aşamada para göndermek için seçebileceğiniz iki farklı metot bulunur. İsterseniz Transferwise’ın belirttiği IBAN adresine gösterilen referans koduyla para gönderebilir ya da banka kartı/kredi kartı seçeneğini seçebilirsiniz. İşlem onaylandıktan sonra ekrana bir işlem özeti gelmektedir.

Ardından girilen bilgilerin doğruluğunu kontrol edilmelidir. Yanlış girilen bilgiler bir önceki ekrana dönülerek düzeltilebilmektedir. Bilgilerin doğruluğu kontrol edildikten sonra para transferi işleme alınmaktadır. Transferwise ile nasıl para gönderilir sorusunun cevabının bu kadar basit olmasının bir sebebi de burada yatıyor.

Yurtdışına banka transferi yapmak için SWIFT gibi bilgilere ihtiyaç duyarken Transferwise üzerinden para gönderirken alıcının IBAN bilgisini bilmek yeterlidir. Bu da para transferini tıpkı yurtiçinde gerçekleştiriyormuş gibi tamamlamanızı sağlar.

Aslında bu da bizi hizmetin neden bu kadar ucuz olduğuna götürüyor.

Transferwise Neden Ucuz?

Transferwise’ın para transferlerini diğer hizmetlerden daha ucuz bir şekilde sunabilmesinin önemli bir sebebi bulunuyor. Ortalama olarak rakiplerinden 8 kat daha ucuz para transferi işlemi sunan sistemin en önemli özelliğinin her ülkede yerel para biriminde hesaba sahip olmasıdır.

Örneğin Türkiye’den Almanya’ya para göndermek için ilk önce göndericiden Transferwise’ın Türkiye’de bulunan hesabına TL olarak gönderiliyor. Daha sonra Almanya’da bulunan Transferwise hesabı ise alıcının hesabına Euro olarak ödeme yapıyor. Teknik olarak her ne kadar para transferi gerçekleşmiş olsa da aslında gönderilen para hiç yurtdışına çıkmıyor.

Yurtdışından Türkiye’ye para gönderirken en ucuz yöntemleri incelediğimiz bir yazının da sitemizde bulunduğunu hatırlatalım.

Transferwise’ın Diğer Avantajları

Para transferinin ucuz ve hızlı olmasının yanı sıra Transferwise kullanıcılara diğer avantajlar da sunmaktadır. Hesaplarda herhangi bir şekilde üyelik ücreti, hesap işletim ücreti ya da yıllık aidat gibi ek ödemeler bulunmamaktadır. Bunların yanı sıra Transferwise para gönderim işlemlerinde oldukça şeffaf davranmaktadır.

Gönderilecek olan ücret, komisyon ücreti, sabitlenmiş kur, ya da alıcının hesabına geçecek para miktarı detaylı bir şekilde kullanıcılara sunulmaktadır. Hiçbir banka transferinde bu bilgileri net olarak görme şansınız yoktur. Yurtdışına para transferinde araya alıcı bankası dışında bir banka daha girebilmektedir. Aynı zamanda alıcı bankanın ne kadar ücret keseceğinin bilgisini de ulaşmanız genellikle mümkün olmaz.

Transferwise’ın bir diğer avantajı ise kuru 24 saatliğine sabitlenmesidir. İşleminizi başlattıktan sonra 24 saat boyunca meydana gelecek düşüşlerden işleminiz herhangi bir şekilde etkilenmemektedir. Kurun yükseldiği durumlarda ise işleminizi yaptıktan sonraki 24 saat içerisinde transferi ücretsiz olarak iptal etmek ve işlemi yeni kur üzerinden tekrar gerçekleştirmek mümkün olmaktadır.

Transferwise Debit Card Avantajları

Transferwise’ın en yeni özelliklerinden birisi de debit kart uygulamasıdır. Transferwise, MasterCard ile yaptığı anlaşma sonrasında kullanıcılarına ücretsiz kart göndermeye başladı. Debit card uygulaması henüz Türkiye’de mevcut değil fakat yurtdışında yaşayan Türkler bu karttan da faydalanabilir.

Her ne kadar Transferwise Debit Card ile para transfer işleminde herhangi bir değişiklik olmasa da kullanımda büyük avantajlara sahiptir. Hesapta bulunan para miktarını farklı bir ülkede kur değiştirmeden kullanabilmek mümkün olmaktadır. Ayrıca herhangi bir bankanın ATM’sinden aylık 200 sterline kadar yapılan para çekimlerinde herhangi bir ek ücret bulunmamaktadır. Özellikle yurtdışında yaşayan ve sık seyahat eden vatandaşlarımız için bu kartın çok faydalı olacağını söyleyebiliriz.

Bu nedenle yurtdışına para göndermeden önce parayı alacak olan kişide Transferwise debit card bulunması ekstra bir kolaylık da sağlamaktadır. Transferwise Debit Card 50’den fazla para birimini desteklemektedir ve yine bu kart ile 50’den fazla ülkeye para göndermek mümkün olmaktadır. Her ne kadar Türkiye’de henüz kart uygulaması olmasa da Transferwise kartının desteklediği para birimleri ve ülkeler arasında Türkiye’de bulunmaktadır.


Transferwise ile para gönderiminin nasıl yapıldığını basitçe açıklamaya çalıştık. Hali hazırda oldukça yaygın kullanılan bu yöntemi sizin de yurtdışı para transferi işlemlerinizde tercih etmeniz işlerinizi hızlandıracağı gibi yüksek komisyonlardan da kurtulmanıza yardımcı olabilir.

Yorum yapın