Fransa’dan Türkiye’ye Para Gönderme: Düşük Ücretli ve Hızlı Yöntemler

Bir milyondan fazla Türk’ün yaşadığı Fransa, Avrupa’nın Almanya ve İngiltere’den sonra üçüncü büyük ekonomisine sahip. Bu nedenle her yıl Türkiye’den çok sayıda kişi çalışmak, eğitim almak ya da iş kurmak için Fransa’ya yerleşiyor.

Siz de geçici olarak ya da uzun süreli Fransa’da yaşayacaksanız çeşitli nedenlerle Türkiye’ye para gönderme işlemini gerçekleştirmek durumunda kalabilirsiniz. Para transferi yaparken güvenli, düşük ücretli ve hızlı yöntemler aradığınızı biliyoruz.

Yazımızda farklı uluslararası para transferi yöntemlerini inceleyip artılarını ve eksilerini değerlendirmeye çalışacağız. 

İster iş ister eğitim amacıyla ülke değiştirin her an iki ülke arasında para gönderip almaya ihtiyaç duyabilirsiniz. Fransa’dan Türkiye’ye para göndermenin birçok alternatif yöntemi bulunuyor. Bu içeriğimizde düşük ücret ile hızlı para transfer yöntemlerini şu başlıklar altında inceleyeceğiz.

Fransa’dan Türkiye’ye Para Gönderme Yöntemleri

Uluslararası para transferi yapmanın birçok yolu olsa da bazı yöntemler ucuz, bazıları hızlı, bazıları ise yüksek miktarlı para transferleri için uygun olabiliyor.

Bu nedenlerle uluslararası para transferi yapıyorsanız onlarca banka ve hizmet sağlayıcı arasından kendinize en uygun olanı seçmeniz büyük önem taşır.

Fransa’dan Türkiye’ye para göndermek için kullanabileceğiniz en popüler yöntemler::

İlginizi çekebilir: Türkiye’den Fransa’ya Para Transferi 

Fransa’dan Türkiye’ye Banka Havalesi ya da Swift Yapmak

SWIFT kelimesinin açılımı İngilizce Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication. Türkçe ifade etmemiz gerekirse Dünya Bankalararası Finansal Telekomünikasyon Topluluğu diyebiliriz. SWIFT, bankalar arasında dövizle transfer yapmaya yarayan sistemin adı. 

Dünya çapındaki finans kuruluşlarının güvenli şekilde döviz transferi yapması için 1973 yılında Belçika’da kurulan sistem hali hazırda dünya çapındaki yüksek değerli para transferlerinin yaklaşık yarısında kullanılıyor. 

Dolayısıyla SWIFT sisteminin yüksek miktarlı para transferlerini güvenle gerçekleştirmek için uygun bir yöntem olduğu söylenebilir. 

Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterseniz: Swift Nedir? ve Swift ile Yurtdışı Para Transferi yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

Wise ile Fransa’dan Türkiye’ye Para Göndermek

2011’de kurulan Wise, milyonlarca kişi tarafından tercih edilen elektronik para kuruluşlarından biri. Sınır tanımadan hızlı ve ucuz para transferi yapmanızı sağlar. Üstelik alıcının bir banka hesabına sahip olması gerekmez.

Wise çoklu döviz hesabı sayesinde 8 farklı para biriminde yerel hesap bilgisi edinebilir ve Wise Kart bakiyenizdeki tutar ile birçok ülkede kolayca alışveriş yapabilirsiniz. Eğer hesabınızdaki parayı başka bir para birimine çevirmeniz gerekiyorsa reel döviz kuru üzerinden yüksek komisyonlar ödemeden dönüştürebilirsiniz.

Wise’ın öne çıkan özellikleri:

 • Düşük maliyetli transfer: Şeffaf ve uygun ücretlerle uluslararası para transferi yapılabilir.
 • Kullanım kolaylığı: Transferler hem mobil uygulama hem de internet sitesi üzerinden kolaylıkla takip edilebilir.
 • Döviz çevrim oranları: Reel döviz kuru üzerinden 50’den fazla para birimi arasında döviz dönüştürme yapılabilir.
 • Güvenlik: Wise’ın tüm faaliyetleri ilgili ülkedeki yasal otoriteler tarafından denetlenir. İlave olarak Wise, dolandırıcılığa karşı 2 adımlı güvenlik ve kimlik doğrulama sistemi kullanır.
Wise Sitesine Git

OFX ile Fransa’dan Türkiye’ye Para Göndermek

Hızlı ve kolay para transferi yapmaya yarayan OFX, merkezi Sidney’de bulunan bir elektronik para kuruluşu. İngiltere, ABD ve Kanada dahil birçok ülkede ofisleri bulunur. Online bankacılık hizmetleri üzerine yoğunlaşan OFX, gelişmiş müşteri hizmetleri ile öne çıkar.

OFX, 190’dan fazla ülke ve 55’ten fazla para biriminde uluslararası para transferi yapmanızı sağlıyor. Ancak banka hesabı olmayan kişilere de para göndermeyi mümkün kılan bir para kuruluşu arıyorsanız OFX size göre değil. Çünkü sadece bankadan bankaya transferlere izin veriyor. Ayrıca debit kart ve çoklu döviz hesabı sunmaz.

OFX’in öne çıkan özellikleri:

 • Müşteri hizmetleri: Hem dünya genelindeki birçok ofisi hem de 7/24 desteği ile OFX, birçok talep ve sorunuza hemen çözüm üretir.
 • Şeffaflık: OFX transfer ücretlerini şeffaf şekilde sitesinde görebilirsiniz. Minimum transfer tutarı 1000 $ olarak belirlenmiş. 10.000 $ altındaki transferler için 15 USD sabit ücret ödersiniz. OFX, 10.000 $ üzerindeki transferler için sizden ücret talep etmez.
 • Güvenilirlik: 1998 yılından beri uluslararası para transferlerine aracılık yapan OFX, Avustralya’daki yetkili kurumlar tarafından periyodik olarak düzenlenir ve denetlenir.
 • Limitsiz para transferi: Bir üst limit olmadan uluslararası para transferi yapılabilir.

Remitly ile Fransa’dan Türkiye’ye Para Göndermek

Remitly, ABD’de başta olmak üzere 28 farklı ülkeden 100’den fazla ülkeye hızlı para göndermenizi sağlayan online para transferi sağlayıcısıdır. Remitly, özellikle göçmenlerin yeni ülkelerindeki zorluklarını bir nebze olsun rahatlatacak bankacılık hizmetleri sunmaya odaklanır.

Remitly ile paranızı banka hesaplarına gönderebileceğiniz gibi dünya genelinde 350.000’den fazla teslim alma noktasına da gönderebilirsiniz. Remitly ile para transferi kısa sürede gerçekleşir. Ancak transfer ücreti konusundaki belirsizlikler sizde soru işaret oluşturabilir. Diğer bir dezavantajı ise ilk aşamada günlük para transferinin 3000 $ ile sınırlı olması.

Remitly’nin öne çıkan özellikleri:

 • Ücretsiz hesap açılışı: Remitly’de hesap açmak ücretsizdir. Herhangi bir depozito yatırmanız gerekmez. Ancak para transferi ve diğer bazı işlemler ücrete tabidir.
 • Kullanım kolaylığı: Remitly müşterilerinin büyük çoğunluğu mobil uygulama üzerinden işlemlerini kolayca gerçekleştirir. Ayrıca uygulama 14 farklı dilde destek verir.
 • Adrese gönderim: Remitly’nin en çok dikkat çeken özelliği gönderdiğiniz paranın alıcının evine ya da iş yerine teslim edilebilmesidir.
 • Transfer hızı: Transferlerin büyük çoğunluğu dakikalar içinde gerçekleşir. Ancak gönerdiğiniz miktar, ülke ve para birimine bağlı olarak bu işlem 3 ile 5 gün içinde de gerçekleşebilir.

XE ile Fransa’dan Türkiye’ye Para Göndermek

1993 yılında 2 arkadaş tarafından “Xenon Laboratories” ismiyle kurulan Kanada merkezli online para transferi sağlayıcısı, 2001 yılında resmi olarak XE ismini almıştır. Kısa süre içinde hızla gelişen XE, kuruluşunun 20. yılında dünyanın en iyi 500 web sitesinden birisi haline gelir. Günümüzde 300 milyondan fazla kullanıcıya hizmet verir.

XE ile 130’dan farklı ülkeye yaklaşık 100 farklı para biriminde uluslararası transfer yapabilirsiniz. Euronet Worldwide tarafından desteklenen ödeme sistemi sayesinde transferlerinizin büyük bölümü aynı gün içinde tamamlanır. Para birimleri arasında çevirim reel döviz kurunun üzerinde yapıldığından size maliyetli gelebilir.

XE’nin öne çıkan özellikleri:

 • Ücretsiz transfer: Fransa’da Türkiye’ye 250 Euro üzerindeki gönderimler ücretsiz iken daha düşük rakamlarda işlem başına 2 Euro ödersiniz. Ayrıca debit kart veya banka transferi ile yapılan transferlerden ücret alınmaz.
 • Müşteri desteği: Birçok değerlendirme platformundan tam not alan çözüm odaklı ve 11 farklı dili destekleyen müşteri hizmetleri bulunur.
 • Limitsiz transfer: Yüksek miktarda para transferi yapıyorsanız şanslısınız çünkü XE ile 500.000$ a kadar para transferini rahatlıkla yapabilirsiniz. Daha yüksek miktarlar için ise müşteri hizmetleriyle iletişime geçmeniz gerekir ancak her durumda üst limit yoktur.
 • Güvenlik: XE ayrıca tüm kişisel bilgilerinizi ve para transferiniz ile ilgili detayları gizli tutmak için güçlü şifreleme sistemi kullanır.

Fransa’dan Türkiye’ye Nasıl Para Gönderilir?

Yapmanız gereken işlemler kullandığınız bankaya ve elektronik para kuruluşuna göre değişebilir ancak çoğu zaman benzerdir. Para göndermek için kullanacağınız sağlayıcıyı seçtikten sonra aşağıdaki adımları takip ederek transferi kolayca tamamlayın. 

 1. Hizmet sağlayıcı kuruluşta bir hesap oluşturun.
 2. Kimliğinizi ve kuruluşun talep ettiği diğer belgeleri doğrulayın.
 3. Hesabınıza bakiye yükleyin.
 4. Gönderilecek tutarı belirleyin.
 5. Alıcının hesap ve iletişim bilgilerini girin.
 6. Transferi başlatın.

SWIFT ile Fransa’dan Türkiye’ye Para Transferi Nasıl Yapılır?

Kullandığınız bankanın size sunmuş olduğu online bankacılık hizmetleriyle şubeye gitmeye gerek kalmadan, evinizin konforunda bu işlemi kolaylıkla yapmanız mümkün olabilir. 

Her bankanın özel düzenlemeleri olabileceği için SWIFT ile para transferi gerçekleştirmek bankadan bankaya göre değişebilir. SWIFT yapmak için, alıcı bankanın SWIFT koduna ihtiyaç duyarsınız. SWIFT kodunu, para göndereceğiniz kişiden isteyebilirsiniz ya da transfer yapacağınız bankayı biliyorsanız aşağıdaki tabloda SWIFT kodunu bulabilirsiniz. 

Türkiye’deki bankaları ve para transferi yaparken kullanmanız gereken SWIFT kodlarını aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz:

Banka Adı Swift Kodu
Türkiye Garanti Bankası Swift Kodu TGBATRIS
Akbank Swift Kodu AKBKTRIS
Türkiye İş Bankası Swift Kodu ISBKTRIS
ING Bank Swift Kodu INGBTRIS
Ziraat Bankası Swift Kodu TCZBTR2A
Halk Bankası Swift Kodu TRHBTR2A
Türkiye Finans Swift Kodu AFKBTRIS
VakıfBank Swift Kodu TVBATR2A
TEB (Türk Ekonomi Bankası) Swift Kodu TEBUTRIS
Yapı Kredi Swift Kodu YAPITRISFEX
Finansbank Swift Kodu FNNBTRIS

Yukarıda kodları vermiş olmamıza rağmen eğer işlem yapmaya çalıştığınız banka sizden 11 haneli SWIFT kodu istiyorsa sonuna x koyarak işleminizi tamamlayabilirsiniz. Örneğin Akbank’a transfer yapacaksanız AKBKTRISXXX yazarak sorunu giderebilirsiniz. 

Wise ile Fransa’dan Türkiye’ye Para Transferi Nasıl Yapılır?

transferwise ile fransadan türkiyeye para gönder

SWIFT ücretleri genellikle yüksek olup çoğu zaman şeffaf değildir. Dolayısıyla alıcı, beklediğinizden daha düşük bir miktarı teslim alabilir. Oysa Wise’da uygulanan ücretler şeffaftır ve transfer işlemi başlatılmadan ne kadar ücret ödeyeceğinizi görürsünüz.

Wise ile uluslararası para transferi yaparken SWIFT koduna ihtiyaç duymazsınız. Alıcının adını, soyadını ve IBAN numarasını bilmeniz yeterli. 

Sonrasında şu adımları kolayca takip ederek para gönderebilirsiniz:

 1. İlk yapmanız gereken Wise’a email adresinizi girerek bir parola belirleyerek kaydolmak. Doğru kimlik bilgilerinizi girdiğinize emin olmalısınız. Hesap açmak ücretsiz. 
 2. Ne kadar para göndermek istediğinizi girin. Göndereceğiniz para miktarını ve işleme dair detayları girdikten sonra ekranda karşı tarafın banka hesabına geçecek miktarı gönderim masrafıyla birlikte görebilirsiniz. 
 3. Kişisel ya da kurumsal olarak transfer türünü işaretleyin.
 4. Kişisel bilgilerinizi doldurun. Kendinize ve parayı göndermek istediğiniz hesaba dair tüm bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde girin. Gönderim miktarını ve karşı tarafın IBAN bilgisini girdikten sonra size parayı nasıl transfer etmek istediğiniz sorulacak. Bu aşamada Wise’ın göstermiş olduğu hesaba transfer yapabilir ya da banka kartı seçeneğini tercih edebilirsiniz. 
 5. Alıcının hesap bilgilerini ya da yalnızca e-mail adresini girin.
 6. Transferi başlatın. Tüm bilgileri girdikten sonra teyit amaçlı tekrar kontrol ederek işleminizi onaylayabilirsiniz. En fazla 1 iş günü içerisinde para transferiniz tamamlanır. 

Eğer alıcının hesap bilgilerine sahip değilseniz, alıcının e-mail adresini girerek transferinizi başlatmanız mümkün. Eğer kullanıcının o mail adresi ile bir Wise hesabı varsa, para o hesap aktarılır. Eğer alıcının Wise hesabı yoksa, Wise alıcıya mail göndererek hesap bilgilerini ister.

Bu yöntemi kullanırken para göndermek istediğiniz kişinin de Wise üzerinde hesap oluşturmasına gerek yok. Gönderim yapacağınız için sizin Wise hesabınız olması yeterli. Sisteme alıcının IBAN numarasını girdiğiniz sürece transfer başarılı bir şekilde gerçekleşecek, para kısa bir süre içerisinde alıcının banka hesabına geçecektir. 

Wise Sitesine Git

Wise ile Fransa’dan Türkiye’ye Para Gönderme Ücretleri

Wise işlem ücretleri tıpkı diğer elektronik para kuruluşlarında olduğu gibi transfer tutarına ve para birimine göre değişebilir.

Fakat Wise, para transferlerini kendi transfer ağı üzerinden gerçekleştirerek düşük maliyetli transferler yapmayı mümkün kılar. Transfer yaparken ekstra bir masraf çıkmaması için dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri Türkiye’ye göndereceğiniz paranın TRY cinsinde olması. Gönderici olarak sizin hesabınız Euro iken alıcının banka hesabının TRY olması ek ücretlerin önüne geçmenize yardımcı olacaktır. 

Gönderilen para ülke sınırını aşmaz. Alıcıya ulaşacak para ise o ülkedeki Wise hesaplarından alıcının hesabına aktarılır. Dolayısıyla ek masraflar olmadan uygun maliyetle para transferi mümkün hale gelir.

Transfer Türü1000 Euro için Transfer Ücreti5000 Euro için Transfer Ücreti
Düşük Maliyetli Transfer12,52 €56,04 €
Hızlı Transfer13,71 €76,24 €
Kolay Transfer16,56 €

Wise ile düşük maliyetli, hızlı ve kolay transfer olmak üzere 3 farklı yolla ve ücretlendirmeyle para transferi yapabilirsiniz. 

İlginizi çekebilir: Wise Nedir, Nasıl Kullanılır? 

Wise ile Para Transferi Nasıl Çalışıyor?

Sistemin genel mantığını kısaca özetleyelim. 

Fransa’dan Türkiye’ye transfer yaparken aslında paranız ülke değiştirmiyor. Siz Wise’ın Fransa’daki hesabına para gönderiyorsunuz. Ardından, transferiniz değerindeki miktar Wise’ın Türkiye’deki hesabından, alıcınızın Türkiye’deki hesabına aktarılıyor. Bu da ek masraflar, döviz değişimi ve kur farklarından kaynaklanan ekstra kesintilerin önüne geçiyor.

Yani aynı işlemi Türkiye’den Fransa’ya para transferi yaparken de gerçekleştirmeniz mümkün. Tüm işlemler bankalarda olduğu gibi BDDK onayından geçiyor. Bu sebeple Wise’ın güvenilir bir yöntem olduğunu  söyleyebiliriz. Daha fazlası için Wise Güvenilir mi? yazımızı inceleyebilirsiniz. 

Wise Sitesine Git

Yurtdışından ucuza para göndermek yazımızda bu konuyu daha detaylı bir şekilde de incelemiştik.

Fransa’dan Türkiye’ye Para Göndermek Kaç Gün Sürer?

Uluslararası para transfer süreleri kullandığınız transfer yöntemiyle doğrudan ilişkilidir. Buna göre yukarıda değindiğimiz yöntemler için para transferi süreleri: 

 • SWIFT: Bir gün ile beş gün içinde tamamlanır. 
 • Wise: En fazla bir gün içinde tamamlanır. Transferlerin %50’sinden fazlası anlık gerçekleşir.
 • OFX: Bir iki iş günü içinde tamamlanır. Popüler olmayan para birimlerinde ise transfer 3-5 iş günü sürebilir.
 • Remitly: 3-5 iş günü içinde tamamlanır. Debit kart ile dakikalar içinde gerçekleşir.
 • XE: Bir gün ile dört gün içinde tamamlanır.

Wise’ın hızlı transfer seçeneği sayesinde biraz fazla işlem ücreti ödeyerek transferin aynı gün içinde tamamlanmasını sağlanabilirsiniz. 

Ayrıca tercih ettiğiniz hizmet sağlayıcıdan bağımsız olarak Cuma öğleden sonraları ve hafta sonları yaptığınız transferler haftanın ilk iş günü işleme alınır.

İlginizi çekebilir: Yurtdışından Türkiye’ye Para Transferi Kaç Gün Sürer?

Fransa’dan Türkiye’ye Euro Hesabına Para Gönderme

Fransa’dan Türkiye’ye hızlı bir şekilde Euro göndermek için hem Fransa’da bir banka hesabına hem de Türkiye’de bir Euro hesabına ihtiyaç duyarsınız.

Türkiye’de döviz hesabı edinmek için, Wise Çoklu Döviz Hesabı’nı kullanabilirsiniz. Euro dahil olmak üzere 8 para biriminde uluslararası para transferlerini kabul edebilir, ödeme alabilir ve sahip olduğunuz parayı farklı para birimlerine reel döviz kuru üzerinden kolayca dönüştürebilirsiniz.

Wise’ın sağladığı yerel banka hesap bilgisi sayesinde Fransa’dan Euro ile ödeme almak, tıpkı ülke içinde yapılan havale işlemi kadar kolay hale gelir.

Üstelik Wise Çoklu Döviz Hesabı bireysel kullanım için ücretsizdir. Wise İşletme hesabı açmak isterseniz tek seferlik kurulum ücreti ödemeniz gerekir. 

Wise Çoklu Döviz Hesabı İncelemesi

Fransa’dan Türkiye’ye En Fazla Kaç Para Gönderilebilir?

Uluslararası para transferlerinde genellikle hizmet sağlayıcılara göre değişen para gönderme sınırları söz konusu.

Örneğin SWIFT ile para transferi yapan her bankanın müşterilerine sunduğu günlük ve aylık transfer sınırları farklıdır. Ayrıca bankada açılan hesap türünün bireysel ya da işletme hesabı olması da transfer limitinizi etkiler. SWIFT ile ilgili güncel limit bilgilerini bankalarla iletişime geçilerek öğrenilebilirsiniz. 

Wise‘da ise limitler para birimine göre günlük ve/veya transfer başı şeklinde olabilir. Euro gönderiminde limit transfer başı 1 milyon 200 bin Euro’dur. Ayrıca transferin miktarı yükseldikçe size indirim sunulduğundan yurt dışına yüklü miktarda para transferi yapmak için Wise iyi bir seçenek olabilir. OFX ile ise üst limit olmadan para gönderebilirsiniz.

Özetle

Fransa’dan Türkiye’ye para gönderirken geleneksel bankaların kullandığı para transfer yöntemi SWIFT size maliyetli gelebilir. Bu nedenle Wise, OFX, Remitly gibi alternatif yöntemleri araştırmanız size fayda sağlar.

Düşük ücretli, hızlı ve güvenli para göndermeyi sağlayan birçok elektronik para kuruluşu olduğu için öncelikle kendi ihtiyaçlarınızı ve önceliklerinizi belirlemelisiniz. Daha sonra belirlediğiniz ihtiyaçlar ve önceliklerle uyuşan hizmetleri sağlayan kuruluşları tercih ederek para transferini gerçekleştirebilirsiniz.

Wise Sitesine Git

Fransa’dan gelen parayı nasıl çekebilirim?

SWIFT yoluyla Fransa’dan gelen para banka hesabına yansıtılır. Sonrasında ek bir işleme ihtiyaç duymadan ATM’lerden çekebilirsiniz. Bazı durumlarda hizmet sağlayıcı kuruluşun şubelerinden nakit olarak da çekebilirsiniz.

Fransa’dan gönderilen para hesaba ne zaman geçer?

Yurt dışından Türkiye’ye gönderilen paranın hesaba geçme süresi gönderme yöntemine ve hizmet sağlayan kuruluşa bağlı olarak değişir. Genel olarak Fransa’da gönderilen para bir gün ile beş gün arasında hesabınıza geçer.

Fransa’dan Türkiye’ye online olarak para göndermek güvenli mi?

Elektronik para kuruluşları tıpkı geleneksel bankalar gibi devlet kurumları tarafından denetlenirler. Bu nedenle online para göndermenin güvenli olduğu söylenebilir. Ancak hizmet sağlayan kuruluşu iyice araştırılmalı ve değerlendirmeleri okumalısınız.

Fransa’dan Türkiye IBAN’a para gönderilir mi?

Wise, OFX ve Remitly ve gibi elektronik para kuruluşları yoluyla Fransa’dan Türkiye’deki IBAN numarasına hızlı ve kolay şekilde para gönderebilirsiniz.