Fransa’dan Türkiye’ye Para Göndermek

2019 verilerine göre 5 milyon Türk vatandaşı yurt dışında yaşıyor ve bu vatandaşlarımızın 700.000’i Fransa’da hayatını sürdürüyor. Almanya’dan sonra en fazla Türk nüfusa sahip yabancı ülke olan Fransa’dan Türkiye’ye para gönderme konusu ise en ucuz ve en güvenilir yöntemleri arayan kişiler için oldukça önemli.

COVID-19 salgını sebebiyle yerimizden pek de kıpırdayamadığımız şu günlerde Fransa’da yaşayıp Türkiye’ye para göndermesi gereken ya da tam tersi, Türkiye’den Fransa’ya para transferi yapması gereken kişiler eminiz bu yazıda aradıkları bilgiye ulaşacaklar. 

Yazımızda farklı uluslararası para transferi yöntemlerini inceleyip artılarını ve eksilerini değerlendirmeye çalışacağız. Siz de bu sayede sizin için en uygun metodu seçerek gönderimlerinizi gerçekleştirebileceksiniz. O zaman lafı uzatmayalım; son dönemde ucuz, güvenilir ve kolay olması sebebiyle giderek popülerleşen ve bizim de önerdiğimiz yöntem olan Wise (eski adıyla Transferwise) ile yazımıza başlayalım. 

Wise ile Fransa’dan Türkiye’ye Para Transferi 

Uluslararası para transferi dendiğinde akla hemen bankaların uçuk miktarlarda yaptığı kesintiler geliyor. İşte tam da bu kesintilerin önüne geçmek ve çok daha kârlı bir para transferi gerçekleştirebilmek için kurulmuş bir şirket var: Wise.

İngiltere’de yaşayan iki Estonyalı, Kristo Käärmann ve Taavet Hinrikus, tarafından 2010 yılında kurulan Wise, Fransa’dan Türkiye’ye para göndermek isteyenler için biçilmiş kaftan. Yüksek komisyon ve kur farkı sebebiyle parasının hatırı sayılır miktarını havale yaparken kaybetmek istemeyenler için pratik ve hesaplı bir çözüm getiriyor. 

SWIFT yapmaya kıyasla oldukça kolay ve hesaplı olan bu yöntemde para transferini gerçekleştirebilmeniz için alıcının IBAN numarasını bilmeniz yeterli. 

Wise ile Fransa’dan Türkiye’ye para gönderme işlemini birkaç basit adımda tamamlayabilirsiniz. Bu yöntem alıcının bankasının SWIFT kodu bilgisine ihtiyaç duyulmadığı için aynı zamanda size zaman kazandıracak. Bizim deneyimlerimize göre işleminiz iş günlerinde 24 saat içinde tamamlanacaktır. Yani bugün yaptığınız transferin yarın sonuçlanacağını düşünebilirsiniz.

transferwise ile fransadan türkiyeye para gönder
Fransa’dan Türkiye’ye para göndermek için yapmanız gerekenleri Wise size oldukça basit bir şekilde anlatıyor.
  • İlk yapmanız gereken Wise’a email adresinizi girerek bir parola belirleyerek kaydolmak. Yüksek miktarlarda para transferi yapmak istediğinizde kimlik doğrulaması istenebilir. Bu sebeple doğru kimlik bilgilerinizi girdiğinize emin olmalısınız.
  • Göndereceğiniz para miktarını ve işleme dair detayları girdikten sonra ekranda karşı tarafın banka hesabına geçecek miktarı gönderim masrafıyla birlikte görebilirsiniz. Bu yöntemde ek ücret ödemenize gerek yoktur. 
  • Kendinize ve parayı göndermek istediğiniz hesaba dair tüm bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde girin. Gönderim miktarını ve karşı tarafın IBAN bilgisini girdikten sonra size parayı nasıl transfer etmek istediğiniz sorulacak. Bu aşamada Wise’ın göstermiş olduğu hesaba transfer yapabilir ya da banka kartı seçeneğini tercih edebilirsiniz. 
  • Bu aşamada ekstra bir masraf çıkmaması için tek dikkat etmeniz gereken Türkiye’ye göndereceğiniz paranın TRY cinsinde olması. Sizin hesabınız Euro iken alıcının banka hesabının TRY olması hiçbir şekilde sorun yaratmayacaktır. Yerel para birimlerini kullandığınız takdirde işleminiz hızlı ve sorunsuz şekilde tamamlanacaktır.
  • Tüm bilgileri girdikten sonra teyit amaçlı tekrar kontrol ederek işleminizi onaylayabilirsiniz. 1 iş günü içerisinde para transferiniz gerçekleşecektir. 

Bu yöntemi kullanırken para göndermek istediğiniz kişinin de Wise üzerinde hesap oluşturmasına gerek yok. Gönderim yapacağınız için sizin Wise hesabınız olması yeterli. Sisteme alıcının IBAN numarasını girdiğiniz sürece transfer başarılı bir şekilde gerçekleşecek, para kısa bir süre içerisinde alıcının banka hesabına geçecektir. 

Yöntemi nasıl kullanabileceğiniz hakkında bilgi verirken ekstra masraf olmamasından ve hızlı oluşundan söz ettik. Peki Wise nasıl oluyor da Fransa’dan Türkiye’ye para gönderme işleminizin hızlı ve az masraflı bir şekilde tamamlanmasını sağlıyor? 

Wise ile Para Transferi Nasıl Çalışıyor?

Sistemin genel mantığını kısaca özetleyelim. 

Fransa’dan Türkiye’ye transfer yaparken aslında para ülke değiştirmiyor. Siz Fransa’daki bir hesaba para göndererek yurt dışından farklı bir ülkede yaşayıp Fransa’ya para göndermek isteyen kişiler için oluşturulmuş bir havuza aktarım yapmış oluyorsunuz. 

Aynı şekilde Türkiye’den yurt dışına para göndermek isteyen birinin Türk Lirası cinsindeki parası da sizin gönderim yapmak istediğiniz hesaba aktarılıyor. Bu da ek masraflar ve kur farklarından kaynaklanan kesintilerin önüne geçiyor.

Yani aynı işlemi Türkiye’den Fransa’ya para transferi yaparken de gerçekleştirmeniz mümkün. Bu arada içiniz güvenilirlik konusunda rahat olsun, tüm işlemler bankalarda olduğu gibi BDDK onayından geçiyor. Bu sebeple Wise’ın oldukça güvenilir bir yöntem olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz. Yurtdışından ucuza para göndermek yazımızda bu konuyu daha detaylı bir şekilde de incelemiştirk.

Fransa’dan Türkiye’ye Banka Havalesi

Daha güncel, yenilikçi ve hesaplı olan TranferWise’ı inceledikten sonra hepimizin aklına ilk gelen SWIFT yöntemine göz atacağız. SWIFT en basit anlatımıyla yurt dışı havale işlemidir.

SWIFT kelimesinin açılımı İngilizce Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication. Türkçe ifade etmemiz gerekirse Dünya Bankalararası Finansal Telekomunikasyon Topluluğu diyebiliriz. 

Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterseniz: Swift Nedir? ve Swift ile Yurtdışı Para Transferi yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

Kullandığınız bankanın size sunmuş olduğu online bankacılık hizmetleriyle şubeye gitmeye gerek kalmadan, evinizin konforunda bu işlemi kolaylıkla tamamlayabilirsiniz. Türkiye’deki bankaları ve para transferi yaparken kullanmanız gereken SWIFT kodlarını aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz:

Banka Adı Swift Kodu
Türkiye Garanti Bankası Swift Kodu TGBATRIS
Akbank Swift Kodu AKBKTRIS
Türkiye İş Bankası Swift Kodu ISBKTRIS
ING Bank Swift Kodu INGBTRIS
Ziraat Bankası Swift Kodu TCZBTR2A
Halk Bankası Swift Kodu TRHBTR2A
Türkiye Finans Swift Kodu AFKBTRIS
VakıfBank Swift Kodu TVBATR2A
TEB (Türk Ekonomi Bankası) Swift Kodu TEBUTRIS
Yapı Kredi Swift Kodu YAPITRISFEX
Finansbank Swift Kodu FNNBTRIS

Yukarıda kodları vermiş olmamıza rağmen eğer işlem yapmaya çalıştığınız banka sizden 11 haneli SWIFT kodu istiyorsa sonuna x koyarak işleminizi tamamlayabilirsiniz. Örneğin Akbank’a transfer yapacaksanız AKBKTRISXXX yazarak sorunu giderebilirsiniz. 

Fransa’dan Türkiye’ye Para Transferi Kaç Gün Sürer?

Fransa’dan Türkiye’ye para göndermek için Wise’ı kullanmanız durumunda yukarıda da bahsettiğimiz gibi para transferiniz 24 saat içerisinde güvenli bir şekilde tamamlanacaktır.

Yurtdışından en hızlı para transferi yazımızda da bu konunun detaylarına biraz değinmiştik.

Uluslararası para transferi için Wise benzeri alternatif yöntemler de bulunur. Wise ile Fransa’dan Türkiye’ye para transferinizi zamanında planladığınız takdirde maksimum 24 saat içerisinde tamamlanacak bir işlem süresi çoğunlukla sizin için yeterli olacaktır.

Kullanım kolaylığıyla adım adım size yapmanız gerekenleri de anlatan Wise Fransa’dan Türkiye’ye online para göndermek için aradığınız web sitesi diyebiliriz.