Macaristan’da Banka Hesabı Açmak

Macaristan’a eğitim ya da çalışma gibi nedenler ile gitmeyi düşünüyorsanız ya da tamamen Macaristan’a yerleşmeyi düşünüyorsanız bir banka hesabınızın olması finansal işlemlerinizi halletmek için olmazsa olmaz.

Ülkede para birimi olarak Macar Forinti kullanılsa da iş insanları, öğrenci ve turistler genelde Euro hesabı açmayı tercih eder. Çünkü Macaristan’da Euro ve Macar Forinti arasında para dönüştürmek ucuz ve kolay. Fakat her durumda para akışını düşük ücretle yapabilmek adına bir Macar Forinti banka hesabına ihtiyacınız vardır.

Macaristan’da bir banka hesabı açmak için Macar vatandaşı olmanız gerekmez. Herhangi bir nedenle Macaristan’da kalıyorsanız bir Macar bankasına giderek bir banka hesabı açtırabilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken bazı detaylar da bulunuyor. Bu yazımızda Macaristan’da nasıl banka hesabı açabileceğinizi, tercih edebileceğiniz yerel bankaları ve online olarak Macar forinti hesabı açabileceğiniz Wise gibi alternatifleri inceleyeceğiz. 

Wise Sitesine Git

Macaristan’da Banka Hesabı Nasıl Açılır?

Macaristan’da bir banka hesabı açmak diğer Avrupa ülkelerine kıyasla daha kolaydır. Özellikle yerel bankalarda süreç çok daha hızlı sonuçlanır. Üstelik birçok banka, Avrupa Birliği’ndeki diğer ülkelerde yaşayan kişilerin yurt dışı adres kanıtını kabul eder. Eğer AB ülkelerinde yaşıyorsanız süreç sizin için daha kolay ve hızlı olur.

Ancak büyük Macar bankaları yeni hesap açmak istediğinizde şahsen başvuru yapmanızı mecburi kılar ve Macaristan’da düzenlenmiş bir kira sözleşmesi talep edebilir. Bazı bankalar ise fiziksel olarak ülkede bulunmayan kişilere özel olmak üzere online hesap açılış hizmeti verir.

Macaristan’da Banka Hesabı Açmak İçin Gerekli Belgeler

Macaristan’da bir banka hesabı açmak için sizden kimlik belgesi ve adres kanıtı istenir. Çoğu zaman sadece pasaport, kimlik belgesi olarak kabul edilir. Bankalara adres kanıtı olarak şu belgelerden birini sunmanız yeterlidir:

 • Macar adres kartı, 
 • Geçici ya da daimi bir oturum kartı, 
 • Göçmenlik belgesi,
 • Devlet kurumlarından alınmış bir yerleşim izni. 

Buna ek olarak kişi Avrupa Birliği’ndeki başka bir ülkede ikamet ediyorsa kendi ülkesinde temin ettiği ve adresini kanıtlayan belgeler de çoğu zaman kabul edilir.

Bu belgelere ek olarak bazı bankalar müşterilerinden Macaristan’da düzenlenmiş altı aydan uzun süreli bir kira sözleşmesi, elektrik faturası, çalışma izni ya da maaş bordrosu talep edebilir.

Bu belgeleri bankaya verdikten sonra banka tarafından evraklarınız incelenmek için gönderilir. Bu süreç sonucunda banka hesabınızın açılması onaylanır ya da reddedilebilir. 

Türkiye’deyken Macaristan’da Banka Hesabı Açmak

Eğer Macaristan’da oturma izniniz ve bir adres kanıtınız varsa online olarak banka hesabı açmanız mümkün olabilir. Bunun mümkün olup olmadığını anlamak için bankalarla iletişime geçmeniz gerekir.

Gerekli belgelere sahip olmadığınız ya da online hesap açılışı için gerekli şartları taşımadığınız halde Macaristan’da banka hesabına sahip olmak istiyorsanız online alternatiflere yönelmeniz gerekir. 

Günümüzde online bankacılık işlemleri kolaylıkla yapılabiliyor. Macaristan’a gitmeden Türkiye üzerinden bir banka hesabı açabilirsiniz. Özellikle başka bir ülkeye giderken yanınızda yüklü miktarlarda para götürmek istemiyorsanız online bankalar oldukça faydalı olabilir. Bu sayede bir sanal banka hesabı açabilir ve içerisine yanınıza almak istediğiniz parayı yükleyebilirsiniz

Fiziksel şubeleri bulunmayan Wise ve Vivid Money benzeri elektronik para kuruluşlarında bütün işlemler dijital olarak tamamlanır.

Wise Sitesine Git

Türkiye’deyken Macaristan’da Online Banka Hesabı Açmak

Dijital finans şirketleri tıpkı fiziksel şubeleri olan bankalar gibi lisanslı ve yasal olarak faaliyet gösteren ve her türlü bankacılık hizmetini veren kuruluşlardır.

Yurtdışında online banka hesabı açmak için dijital şirketleri tercih ederseniz düşük maliyet avantajının yanı sıra hiçbir fiziki evrakla uğraşmak zorunda kalmazsınız. 

Macaristan’da online banka hesabı açmak için Wise, Revolut, Remitly, Monese ve Vivid Money gibi elektronik para kuruluşları tercih edilebilir. Ancak bu kuruluşların bazıları da sizden Macaristan veya AB adres kanıtı isteyebilir.

Her kuruluşun farklı bir prosedürü olsa da genelde şu adımları takip etmeniz istenir:

 1. İnternet sitesi veya mobil uygulama üzerinden e-posta ve ad-soyad bilgileri ile kayıt olun,
 2. Kimlik doğrulaması için istenen belgeleri girin,
 3. Doğrulamadan sonra Macaristan yerel banka bilgisi edinin,
 4. Hesabınıza bakiye yükleyip kullanmaya başlayın.

Wise

Wise Çoklu Döviz Hesabı, hiçbir evrakla uğraşmadan online olarak bir Macar forinti (HUF) yerel banka hesabı edinmenizi sağlar.

Yerel banka hesap bilgileri sayesinde Macaristan’dan Türkiye’ye para göndermek isteyenlere Wise hesabınızdaki HUF bilgilerinizi iletip kolayca ödemeler alabilirsiniz. Ayrıca paranızı Macar forinti olarak tutabilir veya farklı para birimlerine dönüştürebilirsiniz. 

Ücretsiz kullanılabilen Wise hesabınız sayesinde paranızı gerçek döviz kuru üzerinden 50’den fazla para birimine dönüştürebilir ve 70’ten fazla ülkeye düşük ücretlerle para transferi yapabilirsiniz.

*Wise Çoklu Döviz Hesabı Türkiye’de ikamet eden kullanıcılar için henüz mevcut değil. Ancak yurtdışında, Wise Hesabı hizmetinin bulunduğu bir ülkede ikamet ediyorsanız, Wise Hesabı açabilirsiniz. Türkiye’de ikamet ediyorsanız, aşağıdaki butona tıklayarak Wise’a kayıt olabilir ve hem yurtdışından Türkiye’ye hem de Türkiye’den yurtdışına uluslararası para transferleri gerçekleştirebilirsiniz.

Wise Nedir? Nasıl Kullanılır?

Örneğin Türkiye’deki banka hesabınızda Türk lirası bulunduğunu varsayalım. Paranızı önce Wise hesabınıza havale/EFT ya da FAST yoluyla gönderebilir, daha sonra reel döviz kuru üzerinden Macar forintine çevirebilir ve anında kullanmaya başlayabilirsiniz.

Wise ücretleri şeffaftır, tüm para transferlerinde transferinizi başlatmadan önce kullanılan döviz kurunu, alınacak transfer ücretini ve alıcıya ulaşacak net miktarı görebilirsiniz. Gizli kesintiler yapılmaz ve her zaman reel döviz kuru kullanılır. 

Macaristan’da Wise Kart siparişi için tek seferlik 2390 HUF ödemeniz gerekir. Wise kartınız ile atm’den ücretsiz olarak nakit çekebilir ve yurtdışı seyahatlerinizde alışverişleriniz için kullanabilirsiniz. Henüz Türkiye’den sipariş edilemese de Macaristan’dan ve diğer ülkelerden alınan Wise kartları Türkiye’de kullanılabilir. 

Wise Sitesine Git

Wise ile Macaristan’da Banka Hesabı Açmak

Hesap açarken 20 Euro bakiye yükleme yapmak gerekir. Bu bakiye yüklemesi bir ödeme değildir. Bakiyenizde bulunacaktır ve istediğiniz an parayı çekebilirsiniz.

wise-ile-macaristanda-banka-hesabi

Macaristan’a ait bir banka hesap bilgisi istiyorsanız da Macar forinti hesabı açmanız gerekir. Bu hesabı açtığınız andan itibaren Macaristan banka hesap numarasına sahip olursunuz.

Wise ile Macar Forinti (HUF) hesabı açtığınızda, bu hesap üzerinden verilen hesap bilgileri ile ve IBAN ile Macaristan’dan gelen HUF ödemelerini alabilir ve Macaristan’daki bankalara sabit ve düşük ücretle para transferi yapabilirsiniz. Macaristan’dan gelen ödemeleri ise herhangi bir para kesintisi olmadan alabilirsiniz.

macaristanda-online-banka-hesabi-acma

Wise ile bir sanal banka hesabı açmak ve kullanmak isterseniz sadece bir kimlik belgesi sunmanız yeterli olacaktır. Bütün işlemleri online olarak kolaylıkla halledebilir ve çoklu döviz hesabınız için aylık veya yıllık olmak üzere bir ücret ödemezsiniz.

Aynı yöntemle farklı ülkelerde de banka hesabı açmak mümkün. Örneğin Almanya’da banka hesabı açmak ve İngiltere’de bank hesabı açmak yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

Wise Sitesine Git

Vivid Money

Alman bankası Solarisbank AG’nin ortağı olan Vivid Money, dijital hesap ve kart sunan bir fintech (finansal teknoloji) şirketi. Macaristan’da veya AB ülkelerinin birinde geçerli bir ikamet adresiniz varsa bir Vivid hesabı açabilirsiniz.

Vivid Money ile ilk üç ay boyunca ücretsiz olarak premium hesap sahibi olabilirsiniz. Eğer bu ilk üç ay dolduktan sonra ödeme yapmazsanız otomatik olarak aylık ücreti 0,00 € olan temel ‘Vivid Standard’ planına düşersiniz. Ancak, bu hesap bile çoğu durumda işinizi görür.

Vivid Money’de banka hesabı açtıktan sonra Vivid banka kartı da edinmiş olursunuz. Visa logolu bu kartı için herhangi bir ücret ödemezsiniz.

Nakit çekmek için ücretsiz limit ayda 200 € ile sınırlıdır. Daha fazlası için para çekme başına % 3 ücret ödersiniz. Öte yandan, Vivid kartınızla ödeme yapmak sınırlama olmaksızın tüm dünyada ücretsizdir.

Macaristan’da Banka Seçerken Neye Göre Karar Vermelisiniz?

Geleneksel ya da dijital birçok alternatifin olması banka seçimi sürecinde kafanızın karışmasına yol açabilir. Öte yandan yeni bir banka hesabı açmak dikkatle takip edilmesi gereken bir süreçtir çünkü bazı bankalar en basit bankacılık işlemleri için bile yüksek işlem ücretleri tahsil edebilir. 

Bir diğer açıdan bakıldığında Macaristan küçük bir ülke olduğu için seçilen bankanın şube ve ATM sayısı önemli olabilir. Eğer kırsal bir alanda yaşıyorsanız her işlem için uzun bir mesafe katetmemek adına size yakın şubesi ve ATM’si olan bankayı seçmeniz faydalı olur.

Son olarak yabancı dil desteğini de dikkate almanız bankacılık işlemlerinizi daha kolay ve hızlı gerçekleştirmenizi sağlar. Sadece Macarca hizmet veren bankalarda işlem yaparken zorlanabilirsiniz. 

Macaristan’da Tercih Edilebilecek Bankalar

Macaristan’da aktif olarak faaliyet gösteren 56 banka vardı. En büyük ve yabancılar tarafından en çok kullanılan bankalar aşağıda gibi sıralanabilir:

 • OTP Bank
 • Erste Bank
 • K&H Bank
 • Budapest Bank
 • MKB Bank
 • FHB Bank
 • Raiffeisen Bank
 • CIB Bank
 • Pannon Takarék Bank
 • Sberbank
 • KDB Bank Europe

Macaristan’a gittiğiniz zaman bir göçmen olarak hangi bankayı seçeceğiniz de önemlidir. Bankaya karar verirken şube sayısını dikkate alabilirsiniz. Daha bilindik ve daha popüler bankaların ülke çapında daha fazla şubesi bulunur.

Örneğin; OTP Bank’ın Macaristan’da 300’den fazla şubesi bulunmaktadır. Bu da Macaristan’da nereye giderseniz gidin kullandığınız bankanın bir şubesine ya da ATM’sine rastlayabileceğiniz anlamına gelir. Böylelikle işlemlerinizi kolayca halledebilir ve ATM’lerden para çekebilirsiniz. 

Wise ve Vivid Money gibi finansal teknoloji şirketlerinin fiziksel olarak şubeleri bulunmaz. Bu nedenle, herhangi bir nedenle şubeye gitmeniz gerekmez ve tüm işlemlerinizi online olarak tamamlayabilirsiniz. Üstelik bu şirketlerin kartlarını yurtdışında atm’den para çekmek için kullanabilirsiniz. 

Macaristan’da Hesap Açma ve İşlem Ücretleri

Macaristan’daki çoğu banka hesap açılışı için ücret talep etmez. Ayrıca ülkede bir banka hesabına sahip olmak için bankaya belirli bir depozito yatırmanız da gerekmez. 

Ancak Macaristan’da otomatik ödemeler ve nakit para çekmek de dahil olmak üzere hemen hemen bütün bankacılık işlemleri çeşitli ücretler gerektirir.

Bunun yanı sıra bankalar sizden aylık 200 ile 3000 Macar forinti (HUF) arasında hesap bakım ücreti talep eder. ATM’deki para çekme ücretleri ise bankalara göre değişmekle birlikte işlem başına ortalama 75 HUF tutarındadır.

Türkiye’de birçok temel bankacılık hizmeti ücretsiz olduğu için, Macaristan’a gittiğinizde şaşırtıcı olabilir. Cüzi miktarda da olsa her bankacılık işlemi için ücret ödemek istemiyorsanız birçok işlemin ücretsiz olduğu Wise benzeri elektronik para kuruluşlarını tercih edebilirsiniz. Wise’da hesap açmak ücretsizdir ve aylık ya da yıllık hesap işletim ücretleri bulunmaz.

Wise Sitesine Git

Macaristan’da Şirket Banka Hesabı Açmak

Fatura ödemek, diğer şirketlerden ödeme almak, kazanılan parayı dövize çevirmek ve döviz kuru farklılıklarından etkilenmemek için Macaristan’da yerel bir banka hesabına sahip olmanız oldukça önemli. 

Öte yandan Macaristan, Avrupa Birliği içerisinde en hızlı büyüyen ekonomilerden bir tanesi ve bu yönüyle yabancı yatırımcılar ve Türk iş insanları için çok cazip bir ülke. Bu nedenler Macaristan’da faaliyet gösteren çok sayıda Türk şirketi yerel bir banka hesabı açmaya ihtiyaç duyuyor.

Ülkede işletmelerin banka hesabı açması, şahısların banka hesabı açması kadar kolaydır. Macaristan şirket hesabı açmak isterseniz şu belgeleri sunmanız istenir:

 • Şirket kurucularının pasaportları ile ikamet yerlerini teyit eden belgelerin asılları ve noter onaylı çevirileri, 
 • Şirket tüzüğünün ve şirket tescil belgesinin noter onaylı çevirisi,
 • Hissedar ya da lehtar hakkında bilgi içeren bir belge, tercihen iyi durum belgesi ya da banka sertifikası,
 • Mevcut banka hesap özetleri, faturalar ve varsa Macaristan’daki bir tarafla yapılan sözleşmeler 

Bu belgelerin en çok talep edilen belgeler olduğu ve her bankanın farklı belgeler talep edebileceğini unutmayın. 

Wise İşletme Hesabı açılışında ise sahip olduğunuz hiçbir belgeyi tercüme ettirmeniz gerekmez. Yalnızca şirketinize ve size ait en temel bilgileri Türkçe olarak Wise’a iletirsiniz ve hesabınız birkaç iş günü içinde doğrulanır.

Wise İşletme Sayfasına git

Özet

Macaristan’da yaşıyorsanız, Erasmus için banka hesabına ihtiyacınız varsa ya da ya da orada yaşayan bir tanıdığınız ile sık sık para transferi yapıyorsanız her seferinde Türk lirasını Macar forintine dönüştürerek para göndermek çok masraflı olabilir.

Yerel bir banka hesabına sahip olmak finansal işlemlerinizin büyük bir bölümünü doğrudan Macar forinti ile yapmanıza imkan tanır. Bu sayede sürekli para dönüştürme masrafı ödemekten kaçınabilirsiniz. Ayrıca temin edeceğiniz banka kartı sayesinde sürekli nakit taşımınıza gerek kalmaz ve harcamalarınızı daha güvenli şekilde yapabilirsiniz. 

Ancak Macaristan’da bir banka hesabına sahip olmak cüzi miktarda da olsa aylık hesap bakım ücreti ödemeniz anlamına gelebilir. Wise gibi online alternatifler, aylık ya da yıllık ücret talep etmeden tıpkı Macar bankaları gibi size yerel bir hesap ve banka kartı sağlayabilir.

Wise Sitesine Git

Türkiye’den Macaristan’da banka hesabı nasıl açılır?

Geleneksel bankalarla Türkiye’den uzaktan olarak Macaristan’da banka hesabı açmak mümkün değildir. Ancak Wise ve Vivid Money gibi finansal teknoloji şirketleri ile tamamen online olarak, Macaristan’ın yerel para birimi olan Macar forinti hesabı açabilirsiniz. Wise çoklu döviz hesabı sayesinde Macar forinti ile ödeme alabilir, paranızı Macar forinti olarak tutabilir veya harcayabilirsiniz. 

Macaristan’da banka hesabı nasıl açılır?

Macaristan’da yabancılar da dahil olmak üzere kimlik ve adres kanıtı sunan herkes yüz yüze ya da online olarak banka hesabı açabilir. Ancak adres kanıtı sunamayan yabancıların bankaların şubelerini fiziksel olarak ziyaret etmesi gerekir. Wise ve Vivid Money gibi finansal teknoloji şirketleri tamamen online çalışır. Bu sayede, Macaristan’a gitmeden online olarak bir yerel banka hesabı açmanız mümkün olabilir. 

Macaristan’da online banka hesabı açabilir miyim?

Eğer Macaristan ya da AB oturumunuz varsa Macaristan’da online banka hesabı açmanız mümkün. Aksi durumda Macaristan bankalarının şubelerini fiziksel olarak ziyaret etmeniz gerekir. Wise ve Vivid Money gibi alternatifler ile Türkiye’de iken Macaristan’da online banka hesabı açabilirsiniz.

Macaristan’da Türk banka kartları geçerli olur mu?

Visa ve MasterCard logolu Türk banka kartlarınız Macaristan’da kullanılabilir. Yine de bazı bankaların güvenlik risklerine karşı kartları yurt dışı kullanıma kapatabilir. Bu nedenle yurt dışına çıkmadan önce bankanızı arayıp kartınızı yurt dışı kullanımına açmayı unutmayın.

Macaristan’da banka hesabı açmak için ne kadar gerekir?

Macar bankalarında hesap açmak genellikle ücretsizdir. Ayrıca diğer birçok ülkenin aksine hesap açılışı sırasında depozito ücreti de yatırmanız gerekmez. Kimlik ve adres kanıtı ile banka hesabı açabilirsiniz.