Macaristan’da Banka Hesabı Açmak

Macaristan’a eğitim ya da çalışma gibi nedenler ile gitmeyi düşünüyorsanız ya da tamamen Macaristan’a yerleşmeyi düşünüyorsanız bir banka hesabınızın olması finansal işlemlerinizi halletmek için olmazsa olmaz.

Macaristan’da bir banka hesabı açmak için Macar vatandaşı olmanız gerekmez. Herhangi bir nedenle Macaristan’da kalıyorsanız bir Macar bankasına giderek bir banka hesabı açtırabilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken bazı detaylar da bulunuyor. Bu yazımızda Macaristan’da nasıl banka hesabı açabileceğinizi anlattık.

Macaristan’da Online Banka Hesabı Açtırmak

Günümüzde online bankacılık işlemleri kolaylıkla yapılabiliyor. Macaristan’a gitmeden Türkiye üzerinden bir sanal bir banka hesabı açabilirsiniz. Özellikle başka bir ülkeye giderken yanınızda yüklü miktarlarda para götürmek istemiyorsanız sanal bankalar oldukça faydalıdır. Bu sayede bir sanal banka hesabı açabilir ve içerisine yanınıza almak istediğiniz parayı yükleyebilirsiniz. 

Wise ile Macaristan’da Banka Hesabı Açmak

Genellikle hızlı ve düşük komisyon oranlarıyla para transferi yapabileceğiniz bir uygulama olan Wise da aynı zamanda yurtdışında banka hesabı açmak için de kullanıcılarına hizmet veriyor.

Wise üzerinden çoklu döviz hesabı açarak Macaristan’a gitmeden Türkiye üzerinden bir sanal banka hesabı açabilirsiniz. Bu açacağınız hesap, o ülkenin yerel banka hesabı gibidir. Wise üzerinden 55’den fazla para biriminde hesap açabilirsiniz.

Hesap açarken 20 Euro bakiye yükleme yapmak gerekir. Bu bakiye yüklemesi bir ödeme değildir. Bakiyenizde bulunacaktır ve istediğiniz an parayı çekebilirsiniz.

wise-ile-macaristanda-banka-hesabi

Macaristan’a ait bir banka hesap bilgisi istiyorsanız da Macar forinti hesabı açmanız gerekir. Bu hesabı açtığınız andan itibaren Macaristan banka hesap numarasına sahip olursunuz.

Bu hesap üzerinden verilen hesap bilgileri ile ve IBAN ile Macaristan’dan gelen HUF ödemelerini alabilir ve Macaristan’daki bankalara sabit ve düşük ücretle para transferi yapabilirsiniz. Macaristan’dan gelen ödemeleri ise herhangi bir para kesintisi olmadan alabilirsiniz.

macaristanda-online-banka-hesabi-acma

Wise ile bir sanal banka hesabı açmak ve kullanmak isterseniz sadece bir kimlik belgesi sunmanız yeterli olacaktır. Bütün işlemleri online olarak kolaylıkla halledebilir ve çoklu döviz hesabınız için aylık veya yıllık olmak üzere bir ücret ödemezsiniz.

Aynı yöntemle farklı ülkelerde de banka hesabı açmak mümkün. Örneğin Almanya’da banka hesabı açmak yazımızda da bu yöntemden bahsetmiştik.

Monese Bank ile Macaristan’da Banka Hesabı Açmak

2015 yılında kurulan Monese, yeni bir ülkeye taşınan kişilerin banka hesabı açmalarını kolaylaştıran bir sanal banka sistemidir. Monese Bank hesabı tüm Avrupa Ekonomik Topluluğu’na üye ülkelerde yaşayan kişiler açabilir. Yani Macaristan’da Monese Bank hesabı açabilir ve kullanabilirsiniz. 

Monese Bank tamamen online olarak hesap açabileceğiniz bir sistemdir. Bankalar gibi adres, kredi geçmişi gibi bilgiler istemez. Bir e-posta adresi, telefon numarası ve kimlik belgeniz (pasaport, kimlik gibi) kolaylıkla bir online para hesabı oluşturabilirsiniz.

Bu hesap ile maaşınızı alabilir, fatura ve kira ödemelerinizi yapabilir ve IBAN üzerinden başka kişilere para transferi yapabilirsiniz. Ayrıca temassız bir Mastercard debit kart sahibi olabilir ve hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Monese Macaristan’da kaldığınız süre boyunca kullanabileceğiniz bir dijital bankadır.

Monese Bank ile ilgili daha detaylı bilgiye ulaşmak için ‘’Monese Bank Nedir?” yazımızı okuyabilirsiniz.

Macaristan’da Geleneksel Banka Hesabı Açmak

Macaristan’da kalırken kullanabileceğiniz online bankacılık hizmetlerinden bahsettik. Monese ve Wise gibi online banka hizmeti veren uygulamalar oldukça faydalı olsa da eğer uzun süreli Macaristan’da kalmayı düşünüyorsanız yerel bir bankaya giderek bir banka hesabı açtırmanızda fayda olabilir.

Macaristan’da şubeye giderek banka hesabı açtırmanın bazı zorlukları vardır. Bu problemlerin başında dil problemi gelebilir. Eğer Macarca bilmiyorsanız İngilizce bilen bir çalışan bulmaya çalışabilir ya da Macar dilini bilen biriyle bankaya giderseniz işlemleriniz daha rahat halledebilirsiniz.

Dil konusunda bir problem yaşayacağınızı düşünüyorsanız daha büyük banka şubelerini tercih etmenizi tavsiye edersiniz. Ayrıca bazı Macar bankaları düzenli bir geliri olmayan kişilere banka hesabı açmayabiliyor.

Macar bankalarında hesap açtığınızda sadece hesap sahibi olmak için bile aylık bir ücret ödeyebiliyorsunuz. Bir Macar bankasından hesap açmadan önce masraflar hakkında daha detaylı bilgi almayı unutmayın. Böylece ek masrafları önceden bilebilirsiniz.

Macaristan’da Banka Hesabı Açmak İçin Gereken Evraklar

Macaristan’da bir banka hesabı açmak için gereken evraklar bunlardır:

  • Pasaport
  • Oturum izni (oturum kartı)
  • Adres beyanı (Göçmen idaresinden alınan mühürlü belge)
  • İletişim bilgileri (Macar telefon numarası olması gerekiyor.)

Bankada işlemlerinizi halletmeniz için yazdığımız maddelerden ilk 3 belgeyi kesinlikle yanınızda bulundurmanız gerekir.

Bu belgeleri bankaya verdikten sonra banka tarafından evraklarınız incelenmek için gönderiliyor. Bu süreç sonucunda banka hesabınızın açılması onaylanır ya da reddedilebilir. Genellikle bu süreç göçmenlere uygulanır. 

En İyi Macaristan Bankaları

Macaristan’da 30 civarında banka bulunmaktadır. Macar Ulusal Banka’sı dışında finansal işlemlerinizi halledebileceğiniz ve bir banka hesabı açabileceğiniz ticari bankalarda bulunmaktadır. Sizin için Macaristan’ın en çok bilinen 5 bankasını listeledik.

  • OTP Bank
  • K&H Bank
  • Erste Bank
  • Budapest Bank
  • CIB Bank

Macaristan’a gittiğiniz zaman bir göçmen olarak hangi bankayı seçeceğiniz de önemlidir. Bankaya karar verirken şube sayısını dikkate alabilirsiniz. Daha bilindik ve daha popüler bankaların ülke çapında daha fazla şubesi bulunur.

Örneğin; OTP Bank’ın Macaristan’da 300’den fazla şubesi bulunmaktadır. Bu da Macaristan’da nereye giderseniz gidin kullandığınız bankanın bir şubesine ya da ATM’sine rastlayabileceğiniz anlamına gelir. Böylelikle işlemlerinizi kolayca halledebilir ve ATM’lerden para çekebilirsiniz. 


Macaristan’da banka hesabı açmak isteyenler Wise ile hızlıca Macar hesap numarası ve IBAN adresine sahip olabilir. Dijital olarak Macaristan’da açabileceğiniz Monese ve en iyi geleneksel Macar bankalarından da yazımızda bahsettik.