Almanya’da Vergi İadesi Alma Ve Hesaplama

Almanya’da vergi iadesi alma konusunda gerekli belgelerinizi hazırlayarak, başvurunuzu gerçekleştirmeniz durumunda fazladan ödemiş olduğunuz vergilerinizin iadesini alabilirsiniz. 

Almanya, vergi konusunda kuralları sıkı bir ülke olarak biliniyor. Almanya’da devamlı ikamet edenler gelir vergisi ödemek durumundalar ama bunun yanı sıra fiziksel olarak Almanya’da bulunmasanız dahi Almanya’da kayıtlı bir adresiniz varsa gelir vergisi ödemek durumuyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Almanca’da Einkommensteuer olarak bilinen gelir vergisini eğer Almanya’daki adresinizde yaşamadığınızı kanıtlayabilirseniz ödememe şansını elde edebilirsiniz. 

Almanya’da Gelir Vergisi Nasıl Ödenir?

Almanya’da çalıştığınız süre boyunca gelir vergileriniz her ay maaşlarınızdan otomatik olarak işveren tarafından kesilerek maaş bordronuza yansıtılarak uygulanır. Bu şekilde belgelendirilen gelir vergileriniz sadece kazancınıza göre değil aynı zamanda medeni durumunuz ve çocuk sayınız gibi etkenlere göre de farklı oranlarda hesaplanır. 

Almanya’daki bütün işverenler, çalışanlarının net maaşlarını ödemeden önce brüt maaştan, sosyal güvenlik ile gelir vergilerini yasal oranlarda keserek vergi dairesine gerekli bildirimleri yapar.

Sene sonu geldiğinde ise vergi mükellefleri, vergi dairesine bir vergi beyannamesi verirler. Bu işlemden sonra eğer fazla vergi ödenmiş olduğu tespit edilirse vergi iadesi alınabilir. 

Vergi mükellefleri eğer yıl içerisinde ek gelir de elde etmişlerse, bunu da vergi beyannamesinde bildirmek zorundadırlar. Elbette bu kazanç da ek olarak gelir vergisine dahil edilir ve bunun içinde gelir vergisi ödenmek zorundadır.

Almanya’da vergi iadesi hesaplama doğru ve eksiksiz şekilde yapıldığında ciddi miktarlarda vergi iadeleri alınabilir. TaxFix bu konuda online olarak hızla vergi iadesi alma sürecinde size yardımcı olan bir web sitesi. Yazımızın sonunda da Taxfix’i de daha detaylı açıkladık.

Biz de Almanya’daki gurbetçilerimize Almanya’dan Türkiye’ye para gönderme konusunda olduğu gibi finansal konularda yardımcı olmaya çalışıyoruz.

Kimler Almanya’da Vergi İadesi Alma Hakkına Sahiptir?

Almanya’da yaşayan tüm çalışan ve iş sahibi insanlar ödemiş oldukları gelir vergileri için vergi iadesi alma hakkına sahiptir. Almanya’daki kanunlar çerçevesinde gelir vergilerini ödemiş olan her birey, vergi ödemelerinde hesaplanan oranlar için bazı masrafların göz önünde bulundurulmasını vergi dairesinden talep edebilir. Bunun içinde tüm bu masrafları, vergilerin doğru oranlarda hesaplanabilmesi için vergi beyannamesinde belirtmesi gerekir. 

Kısaca eğer Almanya’da çalışıyorsanız ve vergi beyannamenizi vergi dairesine teslim ediyorsanız vergi iadesi hakkınıza başvurmak için bir engel bulunmuyor. Serbest meslek sahipleri mutlaka vergi beyannamesinde bulunmak zorundadırlar. Fakat maaşlı çalışanlar sadece aşağıda sıralanan durumlar söz konusu ise vergi beyannamesinde bulunurlar. 

  • Maaşınız haricinde yılda toplam 410 Euro üstü bir ek gelir elde edenler,
  • Tam ya da yarı zamanlı fark etmeksizin ikiden fazla maaş alanlar,
  • Yıl içerisinde birden fazla iş yerinde çalışmış olanlar,
  • Aile durumu olarak 3. ve 5. vergi sınıfından biri ile evlenenler ya da ikisi de 4. vergi sınıfında olan eşler,
  • Aynı yıl içerisinde boşanmış ve yeniden evlenmiş olanlar.

Şu ana kadar tüm bu bahsettiğimiz konular ile birlikte eğer sadece maaşlı ve ek geliri olmayan biri olarak durumunuza göre yine de vergi beyannamesinde bulunmanın faydalı olabileceğini söyleyebiliriz. Çünkü bazı özel durumlarda vergi beyannamesi ile vergi oranlarınızı düşürebilirsiniz. Bu durumlar arasında en sık karşılaşılanlardan biri şudur: Türkiye’den Almanya’ya çalışmaya gelen biri taşınma ve yol masraflarını beyan edebilir ve bu masrafların ciddi oranlarda iadesini alabilir.

Ne Kadar Vergi İadesi Alınabilir?

Vergi iadesi miktarı, farklı etkenler neticesinde değişiklik göstermek ile birlikte Almanya’da maaşlı çalışan birisi ortalama 1000 euro civarında bir vergi iadesi alabilir.

Elbette farklı hususlar neticesinde çok daha fazla vergi iadesi alabilmeniz mümkün. Eğer Almanya’da bir geliriniz varken yüksek lisans eğitimi yaparsanız, yüksek lisans eğitiminizin ücreti ve uçak biletinizin ücretlerini vergi beyannamesi olarak belirtebilirsiniz. Ve yüksek lisans eğitiminizi Avrupa Birliği ülkelerinden birinde yaparsanız eğitim masraflarınızın ciddi bir kısmını vergi iadesi olarak alabilirsiniz. 

Almanya vergi iadesi dönemi süresini kaçırmadan vergi beyannamelerinizi hazır halde vergi dairesine sunarak vergi iadesi sürecini başlatabilirsiniz.

Almanya’da vergi beyannamelerinin teslim edilme süresi 2021 yılında 31 Ekim’de sona erdi. Bundan önceki senelerde ise bu tarih 31 Temmuz olarak belirlenmişti. Sonraki yıllar için olası Almanya vergi iadesi dönemi değişikliklerini takip etmek tarihi kaçırmamanız için faydalı olabilir.

Vergi İadesi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vergi beyannameleri için belgelerinizi uzun süre muhafaza etmeniz gerekir. Özellikle serbest meslek sahipleri ve iş yeri sahibi olanlar vergi beyannamesi belgelerini saklı tutmalılardır. Belgelerin saklı tutulma süresi 6 ile 10 yıl arasında değişiklik göstermektedir.

Vergi beyannamelerinizi makbuz olmadan teslim edecek olsanız dahi makbuzlarınızı saklamanız önerilir. 

Satın almış olduğunuz tüm cihazların faturalarını en az garanti süresi boyunca da saklamanız faydalı olacaktır. Hatta eğer garanti sürelerini uzattığınız cihazlarınız varsa faturalarınızı daha uzun süre saklamanızı öneririz. 

Covid-19 salgını boyunca devlet birçok yardım ve ödemeler ile halka ekonomik destek sağladı. Bu yardımlar ve işsizlik maaşı yardımları gibi ödemelerin tüm belgelerini de saklı tutmalısınız. Devletten ebeveyn parası alıyorsanız da gelir belgesi gerekli olacak. 

Vergi beyannamesi hazırlanırken bu belgeler ve evraklara ihtiyacınız olacaktır. Fakat vergi iadesi alabilmek konusunda TaxFix uygulamasından destek alarak evrak işlerini minimuma indirebilirsiniz. 

Eğer ki ev sahibiyseniz eviniz için alacağınız birtakım esnaf işlerinin ödemelerini de vergi beyannamesinde bildirebilirsiniz. Eviniz için yapılan inşaat işleri, temizlik işleri ve bakım işleri gibi aldığınız hizmetlerin faturalarını arşivleyebilirsiniz. 

Banka hesap özetlerinizi de en az 4 yıl boyunca saklamanız gerekmektedir. Eğer banka hesap özetlerinizi kaybettiyseniz hesap özetlerinizi bankadan tekrar talep edebilirsiniz. Bu hesap özetlerini tekrar çıkarmak isterseniz yüksek miktarlarda hizmet bedeli ödemek durumunda kalabilirsiniz. 

Almanya’da banka hesabı açmak yazımızdan banka hesapları konusunda daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Almanya’da Vergi İadesi Almak İçin TaxFix Süreci Kolaylaştırıyor

taxfix-ile-almanyada-vergi-iadesi-alma

Almanya’da hatrı sayılır miktarlarda vergi iadesi alabilmek mümkün olsa da bunu yapabilmek adına durumunuzu en doğru şekilde yansıtabilecek doğru hazırlığı yapmak büyük önem taşıyor.

Kendi durumunuzu ispat edebilmeniz ve doğru oranlarda hak ettiğiniz vergi iadesini alabilmeniz için son yıllarda birçok kişiye vergi iadesi almak konusunda yardımcı olan TaxFix uygulamadan yararlanabilirsiniz. 

TaxFix’in size yönelteceği birkaç basit soru ile size asistanlık yapmak için gerekli tüm bilgileri kolayca toplar. Bu bilgiler ile resmi vergi formunu otomatik olarak dolduran uygulama, vergi beyannamenizi telefonunuzdaki TaxFix uygulaması aracılığı ile ya da web tarayıcınızı kullanarak vergi dairesine göndermenizi sağlar.

Dijital ortamda alacağınız bu profesyonel asistanlık hizmeti ile birçok evrak işinden kurtulmanızın yanı sıra zaman tasarrufu da yapabilirsiniz. Aynı zamanda siteyi kullanmak için Almanca bilmeniz de gerekmiyor.

Almanya’da vergi iadesi hakkınızdan yararlanarak yüksek oranlarda ödemiş olduğunuz vergilerin iadedelerini geri alarak yıllık kazancınızı en doğru şekilde koruyabilirsiniz.

Belgelerinizin eksiksiz olduğundan ve senelik beyanname tarihini kaçımadığınızdan emin olmak için güncel bilgileri takip etmekte fayda var.

Vergi demişken otomatik bilgi paylaşımı devreye girdiğinden beri gurbetçilerin Türkiye’deki banka hesaplarında bulunan para sebebiyle de vergi ödeme gerekliliği doğabiliyor. Otomatik bilgi paylaşımı rehberimizden konuyla ilgili detayları öğrenebilirsiniz.