Almanya’da Hat Almak ve Telefon Hattı Fiyatları

Uzun süreli Almanya ziyaretlerinizde ya da Almanya’ya taşınmaya karar verdiğinizde iletişim kurmak için bir hat almanız gerekecek. Bu nedenle Almanya telefon hattı fiyatları ve farklı hat seçenekleri hakkında bilgi almak işinizi kolaylaştırabilir.

Türkiye’de kullandığınız operatörü Almanya’da kullanma imkanınız olsa da size çok pahalıya mal olur. Bu noktada, en iyi tercih bir Alman hattı edinip böylece daha karlı ve kullanışlı şekilde işinizi halletmek olacaktır. Operatör seçimi, sizin Almanya’da bulunma sürenize, hattı kullanma amacınıza ve sıklığınıza ve bütçenize bağlı olarak değişebilir. 

Aynı Türkiye’de olduğu gibi Almanya’da da hatlar, faturalı ve ön ödemeli (kontörlü) olarak ikiye ayrılıyor. İki hat seçeneği de size tarife seçenekleri sunuyor ve kendi isteğinize göre bir seçim yapabiliyorsunuz. 

Ön ödemeli hatlar

Ön ödemeli SIM kartları kullanarak istediğiniz süre zarfında Alman numarası kullanabilir ve beklenmedik ödemeleri önleyebilirsiniz. Bu haklar, sunulan tarifelerden tercihinize uygun bir seçim yapma veya uzun vadeli bir anlaşma yapmadan hattı kullandığınız kadar ödeme imkanları sunuyor. 

Almanya’da ön ödemeli hatlarda, tarifesiz kullanım imkanınız da var. Fakat bunu önermiyoruz, zira hattı bir tarife belirlemeden kullanmak daha pahalı olabilir. 

Eğer Almanya’da kısa süreli bulunacaksanız sizin için en iyi tercih ön ödemeli hat edinmek olacaktır. Çünkü hiçbir ücret ödemeden iptal edebilir ve tarifeyi istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz. Böylece kullanım şeklinize göre tarife içeriğini yükseltip düşürebilirsiniz.

Alman SIM kartı satın alma ve aktivasyonu

SIM kartları; havalimanları, marketler, benzin istasyonları gibi kolayca ulaşılabilen noktalardan ve tabii ki seçtiğiniz operatörün mağazasından uygun bir fiyata alabilirsiniz. Almanya’da hat almak için sadece bir kerelik aktivasyon ücreti alınacak ve aktivasyon işlemi için sizden ad, soyadı, doğum tarihi ve adres gibi bilgiler istenecek. 

Kimlik doğrulamanızı isteyecekleri için işlemi mağazada yapmak daha konforlu olabilir. Pasaportunuz ve kimlik belgeniz bunun için yeterli olacaktır. Oturum izni, geçici oturum izni (Aufenthaltsgestattung) ve Müsamaha Belgesi (Duldung) de geçerli kimlik belgesi olarak kabul ediliyor ama çoğu kişi bu belgelerle işlem yaparken sorun yaşıyor.

Eğer SIM kartınızı mağaza dışında bir yerden aldıysanız kimlik doğrulamanızı akıllı telefonunuzdaki, tabletinizdeki ve bilgisayarınızdaki kamera ile veya herhangi bir “Deutsche Post” ofisine giderek de yapabilirsiniz. Aktivasyon sürecinde bir sorun yaşarsanız, bulunduğunuz eyaletteki Tüketici Koruma Merkezi ile görüşüp yardım isteyebilme şansınız var. Bunun için www.verbraucherzentrale.de internet adresinden yararlanabilirsiniz. Tüketici Koruma Merkezi’ni bulduktan sonra oraya gidip personeller ile görüşebilir veya telefon ve e-posta yolları ile onlara ulaşabilirsiniz.

Kimlik doğrulamanızı ve aktivasyon işleminizi yaptıktan sonra SIM kartı kullanmak için kontör yüklemeniz gerekir. Kontör kartlarına, SIM kart satın alınabilen mağazalarda, süpermarketlerde, benzin istasyonlarında kolayca ulaşabilirsiniz. Kontör kartını satın aldıktan sonra üstünde yazan numarayı cep telefonunuza girdiğinizde kontör yükleme işleminiz tamamlanır böylece hattınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Ön ödemeli hat fiyatları ne kadar?

Almanya’da telefon hattı fiyatları ön ödemeli hatlar için 9,99 euro’dan başlıyor, bu hatlarda en fazla 3GB internet kullanma hakkınız bulunuyor. Eğer internet paketiniz biterse ekstra ücret karşılığında yeni bir paket alma şansınız var. 

Farklı servis sağlayıcılardan gelen fiyatları Verivox.de sitesi üzerinden kontrol edebilirsiniz.

Almanya’da Faturalı hatlar

Faturalı hatlar, aylık ödemesini yaparak tarifenizi kullanmanızı sağlayan bir hat çeşididir. Kontörlü hatta göre daha fazla tarife seçeneği ve internet, konuşma, mesajlaşma olanağı sunar. Faturalı bir hat edinmek için sizden pasaport, ikametgah ve kayıt belgesi (Meldebescheinigung) gibi belgeler istenecek.

Maalesef geçici oturma izni belgesi kabul edilmiyor. Ayrıca, yetkililerin sizin faturaları ödeyip ödeyememe durumunuzu anlamaları için Almanya’da bir banka hesabınızın olması gerekir. 

Daha fazla kullanım imkanı ve seçenek sunduğu için uzun dönem Almanya’da kalacaksanız faturalı hat satın almak sizin için daha mantıklı olabilir. Fakat bu hattı almadan önce imzalamanız gereken sözleşme hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Cep telefonu sözleşmesindeki en önemli nokta, sözleşmeye en az bir yıl bağlı kalmak zorunda oluşunuzdur. Her ay faturanızı ödemelisiniz ve size verilen süre bitmeden sözleşmeyi iptal edemezsiniz. Aksi takdirde ceza olarak sizden yüklü bir para çekeceklerdir. 

Yani Almanya’da faturalı hat sahibi olmak istiyorsanız orada en azından bir yıl boyunca ikamet edecek olmanız avantajlı olacaktır.

Eğer anlaşmayı iptal etmek istiyorsanız da sözleşmenin bitme süresinden üç ay önce bildirisini yapmak zorundasınız. Yoksa tarife otomatik olarak, muhtemelen öncekinden daha pahalı bir fiyata ve yine uzun bir süreyle, yenilenecektir. Almanya SIM kartı fiyatları kadar yenilecek tarife fiyatlarını öğrenmek de faydalı olabilir.

Faturalı hat sözleşmesi nasıl ve nerede yapılır?

Herhangi bir operatörün telefon hattını kullanmak istiyorsanız telefon hattı sözleşmesi yapmak zorundasınız. Sözleşmeyi imzalamak ve incelemek için operatör markasının mağazasına gidebilirsiniz. Diğer seçenekler ise istediğiniz operatör şirketinin web sitesini ziyaret edip sözleşmeyi site üzerinden yapmak ve çıktısını almaktır. Ayrıca şirketin size bir sözleşme göndermesini isteyip onu imzalayıp geri göndermeyi de seçebilirsiniz.

Sözleşme kesin kurallar içerdiğinden herhangi bir hata veya anlamadığınız bir nokta kalmasın diye detaylı bilgiyi mobil şirketlerin şubesinden almak daha sağlıklı olacaktır. Ayrıca, sözleşmeyi hemen orada imzalamak zorunda olmadığınızı da unutmayın.

Sözleşmeyi eve götürebilir, detaylıca inceleyebilir ve Almanca anlamadığınız yerler varsa birinden yardım alarak kafanızda netleştirebilirsiniz. Sözleşmeyi imzaladıktan sonra seçtiğiniz paketi kullanmaya başlayabilirsiniz.

Almanya’da faturalı hat fiyatları

Almanya’da telefon hattı fiyatları faturalı hat için aylık genellikle 9,99 Euro’dan başlıyor. Genelde en düşük fiyatlı olan bu tarifelerde 1 GB gibi bir internet kullanım kotası, 200 dakika konuşma hakkı bulunuyor. Paketlerin içeriği büyüdükçe, fiyatları da artıyor.

Almanya’da mobil tarifeniz için daha uzun süreli kontratlar imzalayarak fiyatları düşürebilirsiniz.

Detaylı bilgi ve size uygun paketi seçmek için Verivox.de sitesi üzerinden birçok servis sağlayıcının fiyatlarını özelliklerine göre karşılaştırabilirsiniz.

En çok tercih edilen cep telefonu şebekeleri

  • Deutsche Telekom
  • Vodafone
  • O2
  • E-Plus

Almanya’da en çok tercih edilen operatör markaları Deutsche Telekom, Vodafone, O2 ve E-Plus. Bu markaların en hızlı, iyi ve kapsamlı mobil ağlara sahip olduğunu söyleyebiliriz. Hem ön ödemeli hem faturalı hat seçenekleri sunan bu operatörler, birçok tarife ve paket arasından size uygun olanını belirlemenize olanak sağlıyor. 

2020 yılında Vodafone %36,2 pazar payıyla Almanya’nın en çok tercih edilen mobil operatörü konumundayıd.

Türkiye’deki hattı Almanya’da kullanmak

Hattınızı Almanya’da kullanmak istiyorsanız öncelikle hattınızı yurtdışı kullanımına açtırmalısınız. Operatörler, hattını yurtdışında açtıran müşterilerine Almanya’da anlaşmalı oldukları yerel operatörler aracılığıyla hizmet sunuyor.

Bu da sadece arama yaptığınızda değil arandığınızda da ücretlendirileceğiniz anlamına geliyor. İşte bu yüzden Türk hattı Almanya’da kullanmak size daha pahalıya mal oluyor.

Hattınızı yurtdışı kullanımına açmak için; anlaşmalı olduğunuz operatörlerin mağazalarından, telefonlarından veya web sitelerinden bilgi alabilir, sizi yönlendirdikleri şekilde hattınızı kullanıma açabilirsiniz. Hattınızı Almanya’da kullanmak için size sunulan tarifeler arasından seçim yapabilirsiniz.

Kısa süreli Almanya’da kalacaksanız ön ödemeli bir hat sizin için yeterli olabilir. Almanya’da uzun süre kalacaksanız, iki ödeme türü de sizin için uygun olsa da paketleri inceleyip karar vermenizi öneririz. Almanya’ya ilk taşınma sürecinde işinize yarayabilecek benzer yazılara aşağıdan ulaşabilirsiniz