Almanya Elektrik Fiyatları ve En Uygun Dağıtım Şirketleri

Almanya’ya yeni taşınıyorsanız, yapmanız gereken çok şey var. Bazı süreçler Türkiye’den farklı işlediği için adapte olmak ve işlemleri mümkün olduğunca kolay halletmek için ön bilgi edinmekte fayda var. Her gün kullandığınız elektrikten yüksek verim almak ve daha ekonomik şekilde kullanmak istiyorsanız, Almanya elektrik dağıtım şirketleri hakındaki bu yazımız size yardımcı olabilir. 

  • Almanya elektrik fiyatları ortalama ne kadar? 
  • Almanya elektrik dağıtım şirketleri arasından hangisi size göre?
  • Tarifeler ve seçenekler neler? 
  • Almanya elektrik fiyatı hangi özelliklere göre değişiklik gösteriyor?

Sorularınızı bir cevaba kavuşturmak için Almanya elektrik dağıtım şirketleri hakkında bir rehber hazırladık.

Almanya’da Elektrik Bağlatma Süreci

Almanya’da ev veya daire kiraladığınızda elektrik aboneliğinin en hızlı şekilde gerçekleşmesi için bizzat sizin başvuru yapmanız gerekiyor.

Başvururken oturacağınız evin adres bilgisi, elektriğinizin bağlı olacağı sayaç numarası gibi bazı bilgiler isteniyor. İstenilen bilgileri hazırladıktan sonra tarifenizi seçmek için başvuru yapabiliyorsunuz. 

Evinizi kullanılmış şekilde aldıysanız veya kiraladığınız evde daha önce başka kiracılar oturuyorsa elektrik sayaç sarfiyat durumunu da bildirmeniz gerekiyor. 

Bu bilgiler ışığında evde kaç kişinin elektrik kullanacağı ve adres numaranız sisteme işlenerek ortalama olarak ne kadar harcama yapacağınız ve bunun sonucunda ne kadar ödeme yapacağınız ortaya çıkıyor. Seçimlerinizi yaptıktan sonra kaydınız işleme alınıyor ve iş günleri içerisinde elektriğiniz evinize bağlanmış oluyor. 

Almanya’da elektrik sayaç bilgilerine nereden erişebilirsiniz?

Elektrik sayaç bilgilerinizi yetkili kuruma bildirmeden başvurunuz işleme alınmadığı için işleme bu bilgiyi edinerek başlamanızda fayda var. Sayaç numaranızı temin etmek için herhangi bir kuruma gitmenize gerek yok. 

Elektrik sayacınız genel olarak evinizde kolayca ulaşabileceğiniz bir yere sabitlenmiş olarak bulunur. Farklı bir yerdeyse ev sahibinizle iletişim kurarak öğrenebilirsiniz. Elektrik sayacınızın üzerinde yazan bilgileri not alarak bilgileri gerekli yere götürebilir ve böylece işlem için ilk adımı atabilirsiniz. Hatta farklı bir soru sorulması durumunda tüm bilgilerin elinizde olması adına sayacın fotoğrafını çekmeniz işinize yarayabilir.

Almanya’da Elektrik Dağıtım Şirketini Seçmek ve Fiyatları Kıyaslamak

Almanya’da elektrik alacağınız birçok şirket seçeneği mevcut. Aynı zamanda Almanya’da elektrik fiyatları da ortalama olarak Avrupa’nın en yüksek değerine sahip.

Bu sebeple yapacağınız tasarruflar önemli olacaktır. Biz aşağıda bazı popüler şirketlerden bahsetmiş olsak da size önerimiz doğalgaz, elektrik, Almanya internet sağlayıcıları gibi konularda kıyaslamalara imkan veren Verivox sitesi üzerinden şirketler arasında fiyat karşılaştırması yapabilirsiniz.

Verivox sitesi Almanca olsa da Chrome kullanarak sağ tıkla “Çevir” diyerek Türkçe ya da daha başarılı bir çeviri için İngilizce’ye çevirebilirsiniz. Bu sayede tüm detayları da daha iyi anlarsınız.

Tek yapmanız gereken Almanya’da kalacağınız bölgenin posta kodunu girmek. Kalacağınız bölge netleşmediyse de Google’da kalacağınız şehrin posta kodlarını arayarak deneme yapabilirsiniz. Örneğin 10115 Berlin’de bir bölgeye ait bir posta kodu.

Posta kodunu girip evde yaşayan kişi sayısını da girdiğinizde ortalama yıllık KW tüketiminizi göreceksiniz. Bunu isterseniz değiştirebilirsiniz. Bu KW tüketimine göre şirketlerden en iyi teklifleri göreceksiniz.

almanya-elektrik-fiyatlari-karsilastirma

Almanya Elektrik Dağıtım Şirketleri

Başvuru yapmak için çok sayıda olan Almanya elektrik dağıtım şirketleri arasından bir seçim yapmanız gerekiyor. Bu şirketler, kullanıcıları için birbirinden farklı tarifeler sunarak rakipleri karşısında avantaj kazanmaya çalışıyor. Tarifeler, genellikle kullanacağınız elektrik miktarına göre değişiklik gösteriyor. 

Vattenfall 

Vattenfall, Almanya’nın en çok tercih edilen elektrik dağıtıcılarından birisi. Her bölge için farklı bir tarife uyguluyor ve bunun için de yaşadığınız bölgenin posta koduna ihtiyaç duyuyor.

Posta kodundan sonra evde kaç kişi kaldığınız ve tahmini olarak ne kadar elektrik kullandığınızın bilgileri alınıyor. Bu bilgiler doğrultusunda sizlere birden fazla kullanım paketi sunuyor. Almanya elektrik kW fiyatı da yine bu bilgiler ışığında ortaya çıkıyor.

Tarifelerini Ucuz Elektrik ve Doğal Elektrik olarak çevirebileceğimiz şekilde iki gruba ayırıyor. Ucuz elektrik ortalama 2 kişilik bir elektrik tüketimi için yıllık 847 Euro’dan başlıyor. “Yeşil elektrik” seçimi yaparsanız fiyatınızda ufak bir artış oluyor. Bu seçim elektrik kullanımınızın rüzgar ve güneş gibi kaynaklardan temin edileceğinin garantisini sunuyor.

Her iki tarife için de 12 veya 24 ay olarak anlaşma yapabiliyorsunuz. Paketlerin yıllık fiyatları yaşadığınız bölgeye göre ufak değişiklikler gösteriyor. Bu şekilde sabit fiyat üzerinden anlaşma yapmanın avantajı olası elektrik fiyatı değişimlerinden etkilenmiyorsunuz.

Şu link üzerinden yaşayacağınız bölge ve evde yaşayan kişi sayısı üzerinden ortalama fiyatlara erişebilirsiniz.

E.On 

Almanya elektrik dağıtım şirketleri arasında bir diğeri E.On. Şirket, tarifelerini üç genel başlık altında topluyor. Her üç tarife de kullanıcıların maddi ihtiyaçlarına göre şekilleniyor ve yapacağınız vade seçimine göre hoşunuza gidebilecek indirim sürprizleri sunuyor. 

Ucuz elektrik tarifesini kullanmak için asgari olarak 12 aylık bir anlaşma imzalamanız gerekiyor. Elektrik ücretiniz evde kalan kişilerin toplamının kullanım kW miktarına göre ortalama olarak hesaplanıyor ve bildiriliyor. Sözleşmenizin bitiminden 4 hafta sonra bir ihbar yazısı yollanıyor. Eğer herhangi bir işlem yapmazsanız sözleşme otomatik olarak yenileniyor.

E.On Plus, şirketin ilgi gören tarife ve paketleri arasında.  E.On, yalnızca elektrik değil aynı zamanda doğalgaz dağıtıcısı olarak çalışıyor. Bu iki ürününü birleştirerek E.On Plus’ı sunuyor. Böylece evinizin doğalgaz ve elektrik ihtiyacını bu tarifede birleştirerek indirim hakkı kazanıyorsunuz. İndirim miktarı aylık ve yıllık kullanımının toplamı taban alınarak hesaplanıyor. Yeni müşterilerinden bu tarifeyi seçenlere ise ekstra avantajlar sunuyor.

EnBW

EnBW, dikkatinizi çekecek birçok tarife ile elektrik dağıtımı yapıyor. Tıpkı diğer dağıtıcılar gibi EnBW şirketi de elektrik tarifelerinizi kullanımınıza göre hesaplıyor ve çeşitli tarifeler sunuyor.

Fiyat Garantisi Tarifesi: Ortalama tutarınız hesaplandıktan sonra her zaman aynı tutarı ödemek istiyorsanız bu tarife sizin için biçilmiş kaftan! Kullandığınız elektrik fiyatının sabit kalması garanti edilirken esnek olarak rezerve etme şansınız da bulunuyor. 

Yeşil Elektrik Tarifesi: Elektriğinizi sürdürülebilir enerjiden elde etmek istiyorsanız Yeşil Elektrik Tarifesini seçerek ihtiyacınızı güneş, rüzgâr ve biyokütleden sağlayabilirsiniz. Kullandığınız tarifenin süresi sona erdikten sonra memnun kaldığınız takdirde aylık 4.95 € fazla vererek kullandığınız elektriği kullanmaya devam edebilirsiniz.

Almanya Elektrik Fiyatı

Almanya elektrik dağıtım şirketleri, kullanıcıları ikna edip düzenli müşterileri haline getirmek için çeşitli avantajlar sunuyor. Yine de ortalama fiyatlardan bahsedebiliriz Almanya elektrik fiyatı belirlenirken evde kaç kişinin elektrik kullandığı hesaplanıyor.

Bu hesaplama yapılmadan kesin ve net olarak bir tutardan söz etmek mümkün değil. Almanya’da aylık ortalama elektrik faturası, 88.75 euro olarak hesaplansa da sizin kullanımınız bu fiyatın altında ya da üstünde olabilir.

Almanya elektrik fiyatı yoğun ya da seyrek kullanımınız baz alarak hesaplanıyor ve sözleşme öncesi bu miktar, net bir şekilde sunuluyor.

Aynı elektrik şirketinin fiyatlandırmasında bölgesel farklılıklar yer alabiliyor. Çok büyük olmayan bu farklılıklara önceden bakmak için tedarikçiden bilgi edinebilir ya da internet sitesinin size özel arama bölümünden posta kodu girerek bakabilirsiniz.

Almanya’da elektrik faturanızı nasıl ödeyebilirsiniz?

Abonelik değişikliğiniz sırasında Alman banka hesap bilgilerinizi sisteme gireceksiniz. Böylece aylık ödemeniz sağlayıcınız tarafından banka hesabınızdan otomatik olarak kesilecek.

Elektrik Tüketimi Tahmini Hesaplamadan Farklıysa Ne Olur?

Tüketiminiz başta belirlenen tutardan az olursa kontrat bitiminde paranızı geri alırsınız. Daha fazlasını kullanırsanız, ek ödeme (Nachzahlung) talep eden ekstra bir fatura alacaksınız. Böylece kontrat dönemi için hesabınızı tamamlamış olacaksınız.

Yeni bir eve taşıdığınızda mutlaka elektrik sözleşmenizi iptal edin ve şirketi taşınma konusunda bilgilendirin. Taşındıktan sonra onlarla devam etmeniz için size yeni bir teklif yapabilirler ya da farklı bir şirketten yeni abonelik için avantajlı bir teklif alabilirsiniz. 

Almanya’da Elektrik Servisi Değişikliği

Kullandığınız tarife, diğer şirket ve tarifelerle kıyasladığınız zaman sizi tatmin etmiyorsa sözleşmenize bağlı olarak tarife veya şirket değişikliği yapabilirsiniz. 

Evde kaldığınız kişi sayısı değiştiği, ödediğiniz ücret yüksek gelmeye başladığı ya da farklı sebeplerle tarifenizi değiştirmek istediğiniz zaman farklı tarifeler arasından birini seçerek paketinizi değiştirebilirsiniz. Elektrik tarifenizi değiştirmeniz için kullandığınız tarifenin tutarına göre bir feshetme bedeli ödemeniz gerekebilir.

Bazı elektrik dağıtıcıları tarifenizi değiştirmeniz için fesih bedelini sizin için ödemeyi teklif ediyor. Yalnızca tarife değil, şirket de değiştiriyorsanız, avantajlı teklifler alabilirsiniz.

Elektrik servisinizi değiştirme işlemlerinizi yeni dağıtıcınızın internet sitesi üzerinden yapabileceğiniz gibi yetkili bayilere giderek de aynı işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlem için adınız soyadınız, adres bilgileriniz gibi kişisel bilgilerinizin yanında, hâlihazırda kullandığınız elektrik sağlayıcınızın adı ve değişikliğin yapılmasını istediğiniz tarih bilgileri isteniyor. 

Almanya elektrik dağıtım şirketleri, eski müşterilerini korumak ve yeni müşterilerini de daimi kılmak adına birçok fırsatlar barındırıyor. Öncelikle tedarikçilerin internet sitelerinden ortalama ödeyeceğiniz tutarı görmenizi öneriyoruz. Bu şekilde şirketler arasında bir ayrıma varabilir ve en uygun fiyata elektrik kullanımına erişebilirsiniz.