Almanya İnternet Fiyatları ve En Uygun Servis Sağlayıcılar

Dünyanın  hemen her yerinde olduğu gibi Avrupa’nın sanayi devi olarak bilinen Almanya’da da internet kullanımı oldukça yaygın.

Peki, Almanya’da internet bağlatma süreci nasıl işliyor? Farklı şirketlerle yapacağınız anlaşmalara göre Almanya internet fiyatları farklılık gösteriyor. Ancak süreç genel olarak benzer işliyor.

Almanya’da internet bağlatmak

Almanya’da internet bağlatmayı düşünüyorsanız ilk olarak hangi sağlayıcıdan internet bağlatacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Size uygun şirketlerden birini seçtikten sonra asıl başvuru süreci başlıyor. Hangi şirketi seçeceğinizden emin değilseniz bir sonraki başlık size yardımcı olabilir.

Almanya’da internet kullanabilmek için bir takım belgelere ihtiyacınız var. Kimlik belgeniz ile birlikte başvuru merkezlerine giderek internet başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Eğer kiracıysanız eviniz için yaptığınız sözleşmeyi de yanınıza almayı unutmayın. Başvurunuzun ardından internet başvurusunda sıraya alınacaksınız ve ortalama 2 hafta süre içerisinde kurulum için evlerinizi ziyaret edecekler. 2 haftanın sonrasında internetinizi gönül rahatlığıyla kullanabiliyorsunuz. 

Kiracı olmayanlar için süreç biraz daha farklı işliyor. Eğer kendinize ev alıyorsanız evinizi alırken DSL sözleşmesini de aynı anda yapmış oluyorsunuz. Ekstra bir işleme gerek kalmadan internet başvurunuz gerçekleşiyor. Yine aynı şekilde 2 haftanın sonunda evinizde internet kurulumu tamamlanıyor.  

Bu kriterler dışında Almanya’da internet bağlatmak için vatandaşlığınızın olması gerekmiyor.

Almanya’nın öne çıkan internet şirketleri

Almanya’da çok fazla internet sağlayıcısı ve her birinin kendine özgü avantajları ve dezavantajları var. Sözleşmesiz internet bağlatmak mümkün olsa da daha hızlı ve uygun fiyatlı internet paketleri genellikle 24 ay sözleşme gerektiriyor. Almanya internet fiyatları şirketlere ve paketlerine göre farklılık gösteriyor.

O2 

Almanya’nın en iyi internet sağlayıcılarının başında O2 bulunuyor. O2 farklı ihtiyaçları ön planda tutan tarife seçeneklerine sahip. Şirketin en önemli farklarından biri, kablolu ve kablosuz internet seçeneklerine ek olarak mobil cihazdan ev interneti seçeneği de sunması. 

Ayrıca sözleşmeli ve sözleşmesiz internet bağlatma tercihini de kullanıcıya bırakıyor. Abonelik ücreti seçeceğiniz pakete göre değişiklik gösterse de 70 euro’ya kadar çıkabiliyor. Bu kısım sizin için önemliyse, paketleri incelerken abonelik ücretlerine mutlaka göz atın.

Vodafone 

Vodafone geniş ağ bağlantısı ile Almanya’da bulunan kullanıcılarına oldukça hızlı internet sunmayı vaat ediyor. Uygun tarifeleri bulunan Vodafone ile aylık veya yıllık sözleşme yaparak internet kullanımına başlayabilirsiniz. 

Vodafone hızlı olmasına karşın Almanya’nın yalnızca belirli bölgelerinde hizmet veriyor. Diğer yandan en geniş kablosuz internet ağı Vodafone’da. Başvurunuzu gerçekleştirmeden önce altyapınızın Vodafone ile uyumlu olup olmadığını kontrol etmenizi öneririz.

Eazy

Eazy, Almanya internet fiyatları arasında en ucuz tarifelere sahip internet sağlayıcısı olarak biliniyor. Üstelik Altyapısını Vodafone üzerinden sağlayarak kullanıcılarına internet hizmetini nerdeyse maksimum hızda sunuyor. 

eazy-almanyadaki-en-ucuz-internet

Almanya’da internet bağlatma sürecinizde ucuz ve hızlı internet kullanmak istiyorsanız Eazy güzel alternatifleri barındırıyor. Şirket ayrıca kullanım kolaylığıyla da kullananlar tarafından tercih ediliyor.

Telekom 

İnternet sağlayıcıları arasında en çok bilinen Telekom ihtiyacınıza en iyi cevap verecek tarifeleri sunuyor. Fiyatları diğer şirketlere göre biraz daha yüksek de olsa özellikle kent dışında yaşayanlar için daha iyi çekim gücüyle tercih ediliyor. Telekom DSL hattı bağlattığınız zaman otomatik olarak sabit hat da satın almış oluyorsunuz.

Hepsi dahil paketler sunması da fiyatları artıran önemli bir sebep. Tamamen aynı hizmet için diğer şirketlerde paketinize belli özellikler eklemeniz ve bunun için daha fazla ödeme yapmanız gerekebilir. 28 yaşının altındaysanız Telekom’un uygun tekliflerinden yararlanabilirsiniz.

1&1 

Almanya’nın bir diğer internet dağıtım şirketi 1&1’in sözleşmeli ve sözleşmesiz fiyatları aynı olduğu için geçici internet ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Ancak sözleşmesiz internet bağlatsanız bile 3 ay öncesinden şirkete anlaşmanızı bitireceğinizi haber vermeniz gerekiyor.

Kullanıcı memnuniyetiyle öne çıkan şirket, 50 Alman kanalının dahil olduğu bir televizyon paketini de DSL kullanıcılarına hediye ediyor. 

Almanya’da En Uygun İnterneti Nasıl Bulurum?

Bu konuda size Verivox.de’yi tavsiye ederiz. Verivox üzerinden yaşadığınız bölgenin kodunu girerek sizin bölgenizde sunulan internet fiyatlarını ve seçeneklerini kıyaslayabilirsiniz.

Yazımızda belirttiğimiz seçenekler en popüler opsiyonlar olsa da farklı internet sağlayıcılarından da bölgenize özel teklifler bulabilirsiniz.

Verivox sitesinde karşılaşacağınız tek problem site yalnızca Almanca dilinde hizmet veriyor fakat Chrome üzerinden sağ tıkla “Çevir” diyerek İngilizce ya da Türkçe olarak kullanmak mümkün.

Almanya’da İnternet Fiyatları 

Almanya internet fiyatları şirketlerin sunduğu paketler, teknik altyapı ve modem gibi donanım malzemelerine bağlı olarak değişiyor.

Almanya yaşam maliyetleri yazımızdan da Almanya’daki diğer temel maliyetlerin ne kadar tutacağını öğrenebilirsiniz.

Diğer yandan, ödeyeceğiniz bedeli etkileyen temel faktörler şunlar:

Sözleşme

Her ülke gibi Almanya da kullanıcıları ile karşılıklı sözleşme oluşturarak işe başlıyor. Yapacağınız sözleşmenin süresi, internetinizin fiyatını etkiliyor.

Uygun ücrete iyi bir internete sahip olmak istiyorsanız sözleşmenizi 24 ay olacak şekilde yapmak daha avantajlı olabilir.

Aylık yapacağınız sözleşmeler, esnek şartlar sunsa da bu sözleşmelerde aylık ödemeler çoğu zaman daha yüksektir. 

İnternet Hızı

Almanya ev interneti fiyatları sözleşmenin dışında internet hızı seçiminizden de etkileniyor. Düşük mbps hız seçtiğinizde internet fiyatınız daha düşük oluyor.

Daha yüksek mbps daha yüksek hız demektir. Hızı ne kadar artırırsanız ödeyeceğiniz tutar da o kadar artar. İnterneti ne için kullanacağınıza bağlı olarak gerektiği kadar hızlı bir paket, fiyat-performans açısından daha verimli bir hizmet almanızı sağlar.

Kablolu – kablosuz internet

İnternetinizin kablolu veya kablosuz kullanımı, fiyatı etkiler. Yaşadığınız bölgeye göre hangisini kullanacağınız seçim yerine zorunluluk olabilir.

Bazı bölgelerde kablosuz internet sıkıntısı yaşanırken bazılarında çok iyi çekim gücü bulunuyor. Bu nedenle Almanya’da internet bağlatma sürecinde paketleri incelerken bulunduğunuz bölgede hangisinin daha iyi olduğunu araştırmanız gerekiyor.

Eğer hızlı internete ihtiyacınız ve kablosuz altyapınız varsa kablosuz internet tercih etmeniz iyi olabilir.

Modem 

Almanya internet fiyatları modeme göre de çeşitleniyor. Bir modeminiz yoksa veya modeminiz eskiyse alacağınız modemin bedeli de ödemelerinize yansıtılır.

Birden fazla modem türü olduğu için ödeyeceğiniz tutar seçiminize göre değişiklik gösterir. Şirketler genellikle modem ücretini ilk faturaya ekleyerek ödeme alırlar.

Almanya’da internet bağlatmadan önce dikkat etmeniz gerekenler

Evinize internet bağlatmadan önce ne tür bir internet hizmetine ihtiyacınız olduğunu anlamak için aşağıdaki konulara dikkat edin. Çünkü başkası için çok iyi olan bir şirket ve paket sizin için doğru seçim olmayabilir.

İnterneti kullanım amacınızın farkında olun

Öncelikle, ihtiyacınız olan hızı belirlemek için interneti ne amaçla kullanacağınızın farkında olmanız gerekiyor. Her amaç, farklı bir hız gerektiriyor. Sadece sosyal medya sitelerinde dolaşmak ve arkadaşlarınızla sohbet etmek için bir internet sağlayıcısına ihtiyaç duyuyorsanız orta hızdaki bir internet ihtiyacınızı büyük ölçüde karşılar. 

Sıklıkla dosya gönderiminde bulunuyor ve çevrimiçi programları sıklıkla kullanıyorsanız yine aynı şekilde orta ya da biraz daha yüksek hızda bir internet sağlayıcısını seçebilirsiniz.

Eğer uzaktan bir çalışma modeline sahipseniz ve gününüzün yarısı internette geçecekse ya da interneti başkaları ile ortak kullanacaksanız en hızlı paketleri tercih edebilirsiniz.

Fiyat-performans araştırması yapın

İnternetinizin fiyatıyla performansının uyumlu olması gerekiyor. Hiçkimse düzenli ödediği faturalar karşılığında yavaş bir internet kullanmak istemez.

İnternetinizi bağlattıktan sonra problem yaşamamak için piyasadaki internet sağlayıcılarının fiyat- performans bilgilerini araştırarak bilgi sahibi olmak için kendinize zaman verin.

Altyapıyı kontrol edin 

Birçok şirket, birçok tarife ile sizlere seçenekler sunuyor. Ancak evinizin bulunduğu lokasyonun ve hatta binanızın altyapısı bu seçeneklerden bazılarını sizin için otomatik olarak eleyebilir.

İnternet bağlatmak için zaman ve emek harcadıktan sonra bir sorunla karşılaşmamak için internetinizi bağlatmadan önce evinizin ve mahallenizin altyapı durumunu kontrol etmeniz gerekir.

Kaliteli bir modem tercih edin

Modemin kalitesi, internet bağlatılırken dikkatten kaçabilir. Ancak, modem internetin hızını ve çekim gücünü büyük ölçüde etkiler.

Eski modemler evin her yerinden çekmeyebilir ya da internetinizin hızını düşürebilir. Şirketin sunduğu hizmet ile cihazınız arasında köprü görevi gören modeminizi belirlerken kaliteli bir ürün seçtiğinizden emin olun.

Almanya’da internet bağlatma için bu bilgilere dikkat ederek hızlı ve güçlü bir bağlantıya sahip olabilirsiniz. Bütçeniz ve ihtiyacınıza uygun bir paket bulmak için Almanya ev interneti fiyatları ve internet şirketlerini iyice araştırmak için zaman ayırın.