Yurtdışına Çıkış için PCR Testi Hakkında Gerekli Bilgiler

2020 yılında yaşanan Covid-19 salgınından sonra her ülke özellikle turistik amaçlı ülkelerine gelen kişiler için belirli önlemler almaya başladır. PCR testi de bu önlemler arasında. Bu yazımızda yurtdışına çıkmak için gereken PCR testi hakkında bilgileri okuyabilirsiniz.

Yurtdışına Çıkış için PCR Test Ücreti Ne Kadardır?

PCR testi hastalık durumunda devlet hastanelerinde ücretsiz olarak yapılmaktadır. Yurtdışına çıkış için yaptırılacak PCR testi ise özel hastane, devlet hastanesi farketmeksizin ücretlidir. Test ücreti bakanlık tarafından 250 TL olarak belirlenmiştir.

Ayrıca Sabiha Gökçen gibi büyük havalimanlarında yurtdışına çıkacak yolcuların içinde PCR testi yaptırabilecekleri alanlar bulunmaktadır. PCR testini havaalanında yaptırmak isterseniz yoğunluk sebebiyle daha erken havalimanına gitmenizi öneririz. Sabiha Gökçen Havalimanı bu konuda yolculara testin sonucu almanın ortalama 1.5 saat sürdüğünü ve buna göre havaalanına gelmeleri gerektiğini bildirmiştir.

Özel hastanelerde PCR testi sonuçlarını 1 gün içinde hatta daha kısa sürede alabilirsiniz. Buna karşın devlet hastanelerinde yapılan testlerde süre 2 güne kadar uzayabilmektedir.

Yurtdışına Çıkış için PCR Testi Hangi Kurumlarda Yaptırılır?

PCR testi, Sağlık Bakanlığı’nın onayladığı sağlık kuruluşlarında yapılır. Yurtdışına çıkışlarda PCR testi yaptırabileceğiniz kurumlar Sağlık Bakanlığı’nın sitesinde belirtilmiştir.

Bu listenin tamamına bu linki tıklayarak ulaşabilirsiniz: https://hsgm.saglik.gov.tr/tr/haberler/yetkilendirilmis-covi-d-19-tani-laboratuvarlari.html

Yurtdışı Seyahat Öncesinde PCR Testinin Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

Yurtdışı seyahatlerinden alınan PCR testinin geçerlilik süresi 72 saattir. Ancak bu süre bazı ülkelerde değişiklik gösterebilir.

Bu nedenle gideceğiniz ülkeye ait Covid-19 uygulamalarını gitmeden mutlaka kontrol edin. Bu bilgilere genellikle ülkelerin test talep etme politikaları değişebilmektedir. Bazı ülkeler girişlerde aşı kartlarını yeterli görmektedir.

Yurtdışına Çıkışlarda PCR Testi Zorunlu Mudur?

Covid-19 salgını sonrasında bazı ülkelerde getirilen düzenlemeler ile ülkelere giriş yapılabilmesi için kişinin PCR testi yaptırması zorunludur. Her ülke bu süreçte farklı önlemler almıştır. Bazı ülkelerde negatif PCR testi ülkeye giriş için yeterli olurken, bazı ülkeler kişi negatif PCR testi vermiş olsa bile ülkeye girişten sonra en az 10 günlük bir karantina sürecine girilmesini istemektedir. 

Ülkelere Göre PCR Testi ve Aşı Zorunlulukları

Ülkeye giriş bazı ülkelerin neler istediğini sizler için araştırdık. Ancak bu bilgilerin şartlara göre değişebileceğini hatırlatalım ve daha iyi bir bilgi için yurtdışına çıkmadan önce gittiğiniz ülkenin Covid-19 salgınına ait yürürlükte olan uygulamalarını önceden kontrol ediniz. 

Almanya PCR Testi Kuralları

Almanya’ya seyahat edecek kişilerin aşağıda 3 koşuldan birini sağlamış olması ve Almanya seyahati öncesinde online form doldurup kayıt yaptırmaları gerekiyor. 

  • 12 yaş ve üstü kişilerin uçuştan en fazla 48 saat öncesinden antijen testi yaptırarak negatif sonucu almış olmaları ya da en fazla 72 saat öncesinden PCR, TMA, RT-LAMP testi yaptırarak negatif sonucu almış olmaları gerekiyor. 
  • Ülkeye girmeden en az 14 gün önce tam olarak aşılanmaları ve aşı belgelerini sunmaları gerekir.
  • Almanya’ya seyahat etmeden en az 6 ay önce Covid-19 geçirenlerin iyileştiklerini ve ilk doz aşılarını oldukları kanıtlanmaları istenir.

ABD PCR Test Kuralları 

Türkiye’den Amerika’ya gidecekseniz en az 72 saat öncesinden negatif sonuçlu NAAT, RT-LAMP, PCR ya da TMA testi almalı veya uçuş tarihinden önceki 90 gün içerisinden Covid-19 geçirdiyse hastalığı atlattığına dair belge sunmalıdır.

Ayrıca kesin olmasa da Amerika’ya başka ülkeden gelecek kişilerin en az 7 gün boyunca karantinada kalmaları önerilmektedir. Ancak bu karantina sadece öneri boyutundadır, herhangi bir zorunlu kral devreye alınmamıştır.

Fransa PCR Testi Kuralları

Fransa, başka ülkeden gelen kişiler için belirli kısıtlamalar getirmiştir. Bu kısıtlamalara göre ülkeler farklı renklere bölünmüş ve bu renklere göre farklı kurallar getirilmiştir. Türkiye, turuncu ülkeler arasındadır. Bu ülkelerden gelen kişiler eğer tam doz aşılarını olmuşlarsa herhangi bir kısıtlamaya tabi değildir.

Aşısız yolcular ise uçuştan 48 saat önce negatif PCR testi veya negatif Antijen testi almaları, seyahat belgelerinin çıktılarını alıp doldurmaları gerekir. Aynı zamanda yolcunun bildireceği adreste 10 gün karantina zorunluluğu bulunur.

İngiltere PCR Testi ve Ülkeye Giriş Kuralları

İngiltere’ye Türkiye’den seyahat edecek kişiler en az 14 gün önce 2 doz Biontech, Moderna ya da Astrazeneca aşılarını olup aşı belgelerini sundukları takdirde karantina kısıtlamasına girmeden İngiltere’ye giriş yapabilir.

Ancak 2 doz aşı olunsa da İngiltere’ye gelindikten sonraki 2. Gününde Covid-19 testine girmeleri gerekmektedir. Eğer 2 tam doz aşı olunmadan İngiltere’ye gidilecekse, varıştan sonraki 10 gün boyunca karantinaya girmeleri ve karantinanın 2. ve 8. günlerinde masrafları kendileri karşılayarak Covid-19 testi olmaları gerekmektedir.

İtalya PCR Testi ve Ülkeye Giriş Kuralları

İtalya’da kısıtlamaları ülkelere göre 5 farklı kategoride değerlendiriyor. Türkiye E kategorisinde.

Bu kategoriye göre Türkiye’den İtalya’ya gidecek yolcuların aşı sertifikası sunması, Covid olmuşsa hastalığı geçirdiğine dair bir belge veya son 72 saatte alınmış negatif PCR veya Antijen test sonucu sunmaları gerekmektedir.

E kategorisindeki ülkelerden İtalya’ya gelen kişiler İtalya’ya varışlarından itibaren 10 gün boyunca karantinada kalmalı ve 10 gün sonunda ikinci bir PCR veya Antijen testi yaptırarak negatif sonucunu almaları gerekmektedir.

Yazımızda daha önceden belirttiğimiz gibi Covid-19 kapsamında her ülkenin aldığı önlemler farklıdır. Bu önlemler ilerleyen günlerde değişiklik gösterebilir. Bu nedenle hangi ülkeye gitmeyi düşünüyorsanız uçuş gününüzden en az 1 hafta önce ülkelerin Covid-19 ile ilgili hangi belgeleri istediklerini kontrol edin. Böylece sorunsuz bir seyahat geçirebilirsiniz. 

Aşı Olmuş Kişiler için PCR Testi Zorunluluğu Aramayan Ülkeler

Türkiye’de aşısını yaptırmış kişiler (Sinovac aşını kabul etmeyen ülkeler olabilir) 51 ülkeye PCR testi zorunluluğu olmadan giriş yapabilir. Bu listenin büyük kısmı Avrupa ülkelerinden oluşmaktadır.

İtalya, Belçika, Norveç, İsveç, Birleşik Krallık, İzlanda, Yunanistan, Sırbistan ve Bulgaristan haricinde tüm Avrupa ülkelerine aşılı kişiler PCR testi olmadan giriş yapabilir. Avrupa’da yer almayan Kazakistan, Gürcistan, Fas ve Dominik Cumhuriyeti de aşılı kişilerden PCR testi istemez. Ukrayna da pasaportsuz gidilebilen ülkeler arasında olup aynı zamanda aşı istenmeyen ülkelerden biridir.

Tüm listeyi aşağıdaki Türk Hava Yolları linki üzerinden kontrol edebilirsiniz.

PCR Testi ve Aşı Şartı Olmadan Ziyaret Edilebilecek Ülke Var Mı?

Türk Hava Yolları’nın sitesindeki bilgiye göre şu an aşı olmamış kişiler için PCR testi zorunluluğu aranmadan ziyaret edilebilecek yalnızca 4 ülke bulunuyor. Bu ülkeler: Meksika, Kolombiya, Kosta Rika ve Romanya.

PCR Testi Nedir?

PCR testi (Polimeraz Zincir Reaksiyonu), kişide Covid-19 virüsünün olup olmadığını belirlemek için yapılan bir sağlık testidir. Ucunda pamuk bulunan bir çubuk ile kişinin ağzından ve burnundan sürüntü örneği alınır. Daha sonra bu sürüntü örnekleri laboratuvarlara gönderilir.