Kanada’da Banka Hesabı Açmak

Kanada’ya eğitim ya da çalışma amacıyla gidecekseniz ya da tamamen Kanada’ya yerleşmeyi düşünüyorsanız banka hesabınızı hızlı bir şekilde açmak finansal işlemleriniz için oldukça faydalı olacaktır.

Kanada’da bir banka hesabı açmak için Kanada vatandaşı olmanız ya da uzun süreli oturum sahibi olmanız gerekmez. Herhangi bir vize ile Kanada’ya gelerek banka hesabı açtırabilirsiniz. Ancak bunun için de bilmeniz gereken detaylar bulunuyor. Bu yazımızda Kanada’da banka hesabı açmak hakkında bilgiler bulabilirsiniz. 

Kanada’da Online Banka Hesabı Açtırmak

Öncelikle Kanada’ya gitmeden Türkiye’de nasıl bir Kanada banka hesabı sahibi olabileceğinizi açıklayalım.

Türkiye’den ayrılamadan Kanada’da banka hesabı açtırmak artık oldukça kolay. Özellikle Kanada’ya giderken yanınıza yüklü miktarda para bulundurmak istemiyorsanız bankalar oldukça önemli bir kurtarıcı oluyor.

Kanada’ya gitmeden sanal bir banka açabilir ve Kanada’da yanınızda bulundurmak istediğiniz miktarı gitmeden sanal banka hesabınıza yükleyebilirsiniz. Böylece yolculuk sırasında yanınızda yüklü miktarda para bulundurmanıza gerek kalmaz. Bu hesap siz Kanada’dayken Kanada’dan Türkiye’ye para gönderme konusunda da size avantaj sağlar.

Kanada’da kredi skoru oldukça önemli olduğundan ev kiralamak, araba almak hatta kredi kartı almak bile bu skora bağlı olduğundan sanal banka hesabınızdaki parayla işlemleri hızlandırabilirsiniz ve para transfer masraflarınızdan da kurtulabilirsiniz. Bunun için size Wise ve Wise’ın çoklu banka hesabı özelliğini açıklayacağız.

Wise ile Kanada’da Banka Hesabı Açmak

Wise, genellikle hızlı ve düşük komisyon oranlarıyla para transferi yapabileceğiniz bir uygulama olsa da aynı zamanda sanal banka hesabı açma alanında da kullanıcılarına hizmet veriyor.

kanada-dolar-hesabi-acma

“Çoklu döviz hesabı” açarak Kanada’ya gitmeden Türkiye’deyken Kanada banka hesabı açabilirsiniz. Bu şekilde açacağınız bir hesap, o ülkenin yerel banka hesabı gibidir. Kanada’da da açacağınız Wise banka hesabı CAD (Kanada Doları) birimindedir.

Kanada’da online banka hesabı nasıl açılır?

 • Wise’a üye olun.
 • Sol panelinizde “+ bir bakiye açın” butonuna tıklayın
 • Kanada Doları seçin.
 • Daha önce farklı bir bakiye açmadıysanız 20 Euro karşılığı bir yükleme yapmanız istenecek.
 • Bu yükleme bir komisyon olmayacak. Bu para anında çekilebilir halde bakiyenize aktarılacak.
 • Ardından hesap bilgileriniz karşınıza çıkacak.
kanada-dolari-hesabi-bilgileri

Bu hesap üzerinden verilen hesap bilgileri ile (hesap numarası, kurum numarası ve transit numarası) Kanada’dan gelen CAD ödemelerini alabilir ve Kanada’daki bankalara sabit bir ücretle (0.61 CAD) para transferi yapabilirsiniz.

Kanada’dan gelen CAD para birimindeki ödemeleri ise herhangi bir para kesintisi olmadan alabilirsiniz.

Sadece Kanada’da da değil örneğin İngiltere’de banka hesabı açmak için de bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Kanada’da Nasıl Banka Hesabı Açılır?

Kanada’da uzun süre yaşamayı düşünen kişiler için banka hesabı açtırmak gerekli bir adımdır. Banka hesabı açtırarak kredi skorunuzu oluşturmaya başlayabilirsiniz. Kredi skoru Kanada’da oldukça önemlidir.

Ev kiralarken, araba alırken ve bankadan kredi talebinde bulunurken kredi skorunuza bakılır ve kredi skorunuz düşükse istediğiniz evi kiralayamayabilir ya da kredi kartı alamayabilirsiniz. Bu yüzden bir banka hesabı açarak ve ödemelerinizi düzenli yaparak kredi skorunuzu arttırabilirsiniz. Bu nedenle uzun süre Kanada’da yaşayacaksanız ilk olarak bir banka hesabı açmalısınız. 

Kanada’da banka hesapları ikiye ayrılır. Mevduat (Saving) ve Normal Hesap (Chequing). Chequing hesabı ilk etapta açtırabileceğiniz bir hesaptır.

Böylece Kanada’ya gelirken elinizde olan parayı bu hesaba yatırabilir ve kullanabilirsiniz. Genellikle öğrenciler için ve çalışmaya yeni başlayanlar için bu hesabı açmak yeterlidir. Günlük olarak 1000 CAD çekme limiti bulunur. Banka kartınız ise 7 gün içerisinde elinize ulaşır.

Mevduat (Saving) hesabı ise kredi skorunuzu arttırmak için açabileceğiniz bir hesaptır. Bu hesaba düzenli olarak para ekleyerek kısa bir sürede kredi skorunuzu arttırabilirsiniz. Eğer uzun süreli ya da temelli olarak Kanada’ya gidecekseniz Mevduat hesabı açmak sizin için daha faydalı olacaktır. 

Eğer kısa bir süre için Kanada’ya gelecekseniz (dil okulu ya da turist olarak) Kanada bankalarından bir hesap açamayabilirsiniz. Bunun yerine yukarıda da bahsettiğimiz gibi Wise ile hesap açıp Wise kartı da alarak işlemlerinizi yürütebilirsiniz. Kanada’da Türk banka kartlarıyla işlem yapmaya göre çok daha ucuz olacaktır.

Kanada Bankaları

Kanada’da yaklaşık olarak 30 farklı banka bulunmaktadır. Ancak yabancı bir vatandaş olarak bir banka hesabı açtırırken daha bilindik ve popüler bankaları tercih edebilirsiniz.

Çünkü daha çok müşterisi olan bankaların Kanada’nın hemen hemen her yerinde ve birden fazla şubesi oluyor.

Böylelikle Kanada’nın neresine giderseniz gidin bu bankların şubelerini bulabilir ve banka işlemlerinizi kolaylıkla halledebilirsiniz. Ayrıca bankaların ATM’lerinden kolaylıkla para çekebilirsiniz. Kanada’nın en çok bilinen ve kullanılan bankaları şunlardır:

 • Royal Bank of Canada
 • TD Canada Trust
 • Canadian Imperial Bank of Commerce
 • Bank of Nova Scotia
 • Bank of Montreal

Kanada’da Banka Hesabı Açmak İçin Gereken Belgeler

Kanada’da bir banka hesabı açmak için bazı belgeler gerekir. İstenilen belgeler şunlardır:

 • Pasaport
 • Göçmenlik belgeleri
 • İkametgah belgesi
 • Sosyal Güvenlik Numarası (Social Insurance Number – SIN)
 • Öğrenci iseniz üniversite kayıt belgesi

Birçok Kanada bankası göçmenlik belgesi olarak; geçici oturum izni, çalışma veya okuma izni ile sürekli oturum iznini kabul eder.

Kanada Sosyal Güvenlik Numarası almak için ise online bir başvuru formu doldurmanız ve istenilen belgeleri dijital olarak sisteme yüklemeniz gerekir. Ayrıca Kanada Hizmet Merkezlerine giderek de sosyal güvenlik numarası için başvuruda bulunabilirsiniz. 

Kanada Bankalarından Kredi Kartı Almak

Kredi kartı başvurusunda bulunmak banka hesabı açtırmaktan daha zor olabilir. Yabancı bir ülkenin vatandaşı olduğunuz için ilk açtığınız banka hesabınıza para yatırmış olsanız bile kredi kartı başvurunuz reddedilebilir.

Kanada’da kredi kartı sahibi olmak için öncelikle kredi skorunuzu oluşturmalısınız. Yazımızda daha önce bahsettiğimiz gibi kredi skorunuzu oluşturmak ve düzgün bir kredi skorunda kalmak kredi kartı başvurunuzun kabulünde önemlidir. 

Uzun bir süre ya da temelli Kanada’da kalmayı düşünüyorsanız bir mevduat (saving) hesabı açabilirsiniz.

Bu hesaba düzenli para yatırarak kredi skorunuzu yükseltebilirsiniz. Düzenli bir birikim elde ederek kredi kartı başvurusunda bulunabilirsiniz. Böylece kredi kartı başvurunuzun daha kolay onaylanabilir.

Bir diğer kredi kartı alma yöntemi de ön ödemeli bir kredi kartı (pre paid card) almaktır. Bu kartın limitini yatırdığınız miktar belirler.

Yani 500 CAD yatırırsanız kartınızda 500 CAD yüklenir ve bu miktarı kullanabilirsiniz. Bu kartın ödemelerini düzgün bir şekilde yaparsanız düzgün bir kredi skoru elde edebilirsiniz. Bir süre sonra kredi kartı başvurusunda bulunabilir veya bankanız tarafından bir kredi kartı teklifi alabilirsiniz. Kredi kartını aldıktan sonra ödemeleri geciktirmeden ödeyerek kredi skorunuzu arttırabilirsiniz. 


Kanada’da banka hesabı açmak için en kolay yol Wise çoklu hesabını kullanmaktır. Almanya’da banka hesabı açmak yazımızda da bu yöntemi önermiştik. Online olarak 5-10 dakika için Kanada hesap numarası ve transit numarasına sahip olup para yükleyip ödeme alabilirsiniz. Kanada’ya gittikten sonra banka hesabı açmak için de en popüler bankalardan yazımızda bahsettik.