Kanada’da Banka Hesabı Açmak

Finans uzmanlarına göre Kanada’da banka hesabı açmak, Kanada’ya dil okulu, eğitim veya iş için gelenlerin yapılacaklar listesinde ilk sıralardadır. Çünkü yerel bir banka hesabınız olmadığında uluslararası para transferi yaparken her seferinde yüksek komisyon ve işlem ücretleri ödemeniz gerekebilir.

Eğer Kanada’ya çalışma amacıyla geldiyseniz işverenler, vergiden düşmek için maaş ödemelerinizi banka hesabınıza yapmayı tercih eder. Dolayısı ile bir banka hesabı açmak iş hayatınızda kaçınılmaz olabilir. 

Kanada’da bir banka hesabı açmak için Kanada vatandaşı olmanız ya da uzun süreli oturum sahibi olmanız gerekmez. Herhangi bir vize ile Kanada’ya gelerek banka hesabı açtırabilirsiniz. Bu yazımızda Kanada’da banka hesabı açmak ve Türkiye’den Wise ile online olarak hesap açmaktan bahsedeceğiz. 

Wise Sitesine Git

Kanada’da Banka Hesabı Nasıl Açılır?

Eğer Kanada’ya uzun süreli taşınmayı düşünüyorsanız banka hesabını ne kadar kısa sürede açarsanız kredi raporunuz o kadar erken oluşmaya başlar. İlerleyen dönemde banka kredisi kullanmak hatta kredi kartı almak istediğinizde bu, oldukça işinize yarayacaktır. 

Kanada bankalarında temelde iki farklı hesap açabilirsiniz:

 1. Checking account (Günlük bankacılık faaliyetleri için)
 2. Saving account (Mevduat hesabı)

Kanada’ya yeni geldiyseniz ilk etapta checking account sizin için yeterli olur. Ayrıca öğrenciler için ve çalışmaya yeni başlayanlar için de bu hesabı açmak yeterlidir. Günlük olarak 1000 CAD çekme limiti bulunur. Banka kartınız ise 7 gün içerisinde elinize ulaşır.

Mevduat (Saving) hesabı ise kredi skorunuzu arttırmak için açabileceğiniz bir hesaptır. Bu hesaba düzenli olarak para ekleyerek kısa bir sürede kredi skorunuzu arttırabilirsiniz. Eğer uzun süreli ya da temelli olarak Kanada’ya gidecekseniz Mevduat hesabı açmak sizin için daha faydalı olacaktır. 

Öncelikle iyi haber şu ki Kanada’daki düzenlemelere göre oturma iznine sahip olmayan kişiler de banka hesabı açabilir. Yani turist vizesiyle bile banka hesabı açmanız mümkün.

Ancak pratikte süreç pek de böyle işlemeyebilir ve birçok banka sizden hesap açılışı için oturma izni talep edebilir. Bir oturma izniniz ve adres kanıtınız varsa Kanada’daki bütün bankalarda hesap açabilirsiniz. 

Kanada’da Banka Hesabı Açmak İçin Gerekli Belgeler

Kanada’da banka hesabı açmak için en önemli koşul kimlik doğrulamasıdır. Bu doğrulama için sizden ad-soyad, adres ve doğum tarihini gösteren belgeler sunmanız istenir. Hesap açılışı için genel olarak şu belgeleri teslim etmeniz gerekebilir:

 • Kanada Hükümeti tarafından verilen kimlik,
 • Pasaport,
 • Sosyal Güvenlik Numarası (Social Insurance Number-SIN)
 • Güncel faturalar
 • Güncel banka hesabı veya kredi kartı ekstreleri
 • Kalıcı oturma izni belgesi
 • Kanada Göçmenlik, Mülteciler ve Vatandaşlık (IRCC) formu

Birçok Kanada bankası göçmenlik belgesi olarak; geçici oturum izni, çalışma veya okuma izni ile sürekli oturum iznini kabul eder.

Kanada Sosyal Güvenlik Numarası almak için ise online bir başvuru formu doldurmanız ve istenilen belgeleri dijital olarak sisteme yüklemeniz gerekir. Ayrıca Kanada Hizmet Merkezlerine giderek de sosyal güvenlik numarası için başvuruda bulunabilirsiniz. 

Türkiye’deyken Kanada’da Banka Hesabı Açmak

Kanada bankaları, dünyanın her yerinden bazı koşulları sağlamak kaydıyla banka hesabı açılmasına izin verir. Dolayısıyla Türkiye’de iken Kanada bankalarından bir hesap açabilirsiniz. Ancak bunun için sizden çalışma vizesi ve eğitim vizesi gibi bazı ek belgeler istenir. 

Eğer bankalara sunabileceğiniz bu şekilde geçerli belgeniz yoksa Wise ve Tangerine gibi online alternatifleri deneyebilirsiniz.

Örneğin Wise, Kanada’ya gitmenize ve vize sunmanıza ihtiyaç duymadan Kanada yerel hesap bilgisi temin eder. Bu sayede hesabınıza Kanada doları cinsinden i ödeme alabilirsiniz ve Kanada’daki diğer kişi ve kurumlara çok düşük maliyetlerle ödeme yapabilirsiniz. Türkiye’den Kanada’ya para gönderme işlemi de oldukça avantajlı hale gelir.

Wise Sitesine Git

Türkiye’deyken Kanada’da Online Banka Hesabı Açmak

Türkiye’den ayrılamadan Kanada’da banka hesabı açtırmak artık oldukça kolay. Özellikle Kanada’ya giderken yanınıza yüklü miktarda para bulundurmak istemiyorsanız bankalar oldukça önemli bir kurtarıcı oluyor.

Kanada’ya gitmeden sanal bir banka açabilir ve Kanada’da yanınızda bulundurmak istediğiniz miktarı gitmeden sanal banka hesabınıza yükleyebilirsiniz. Böylece yolculuk sırasında yanınızda yüklü miktarda para bulundurmanıza gerek kalmaz. Bu hesap siz Kanada’dayken Kanada’dan Türkiye’ye para gönderme konusunda da size avantaj sağlar.

Kanada’da kredi skoru oldukça önemli olduğundan ev kiralamak, araba almak hatta kredi kartı almak bile bu skora bağlı olduğundan sanal banka hesabınızdaki parayla işlemleri hızlandırabilirsiniz ve para transfer masraflarınızdan da kurtulabilirsiniz. Bunun için size Wise ve Tangerine’den bahsedeceğiz. 

Bir Kanada vatandaşıysanız Neo Financial ya da Kanada’da oturumunuz varsa Tangerine isimli elektronik para kuruluşları dikkatinizi çekebilir. Her ikisine de sahip değilseniz Wise iyi bir online alternatif olabilir. Bu kuruluşlar size yerel hesap ayrıntısı ve hesabınızla bağlantılı banka kartı sağlar.

Hatta bazı finansal teknoloji şirketlerinde işletme hesabı da açılabilirsiniz. Bu sayede hiçbir banka şubesini ziyaret etmek zorunda kalmadan işlerinizi dünya çapında büyütebilirsiniz.

Daha fazla bilgi için: Yurtdışında Online Banka Hesabı Açmak 

Wise

Wise hesabı sayesinde 8 farklı para biriminde tıpkı oranın yerlisi gibi ödeme alabilir, mevcut paranızı 50’den farklı para birimine güncel kur üzerinden çevirebilir, düşük ücretlerle yurt dışına para gönderebilir ve ödeme alabilirsiniz. 

Wise hesabı açmak ücretsizdir. Aylık veya yıllık abonelik ücreti ya da hesap kullanım ücretleri bulunmaz. Wise ücretleri hakkında daha fazla bilgi için: Wise ile Para Transferi ve İşlem Ücretleri

*Wise Çoklu Döviz Hesabı Türkiye’de ikamet eden kullanıcılar için henüz mevcut değil. Ancak yurtdışında, Wise Hesabı hizmetinin bulunduğu bir ülkede ikamet ediyorsanız, Wise Hesabı açabilirsiniz. Türkiye’de ikamet ediyorsanız, aşağıdaki butona tıklayarak Wise’a kayıt olabilir ve hem yurtdışından Türkiye’ye hem de Türkiye’den yurtdışına uluslararası para transferleri gerçekleştirebilirsiniz.

Wise Sitesine Git

Wise ile Kanada’da Banka Hesabı Açmak

Wise, genellikle hızlı ve düşük komisyon oranlarıyla para transferi yapabileceğiniz bir uygulama olsa da aynı zamanda sanal banka hesabı açma alanında da kullanıcılarına hizmet veriyor.

Bu linke tıklayarak Wise’a ücretsiz olarak hesap açtıktan sonra ‘bir bakiye aç’ butonuna tıklayın. Ardından para birimi olarak ‘Kanada Doları’ seçin.

kanada-dolar-hesabi-acma

“Çoklu döviz hesabı” ile Kanada’ya gitmeden Türkiye’deyken online ve ücretsiz olarak Kanada banka hesabı açabilirsiniz. Bu şekilde açacağınız bir hesap, o ülkenin yerel banka hesabı gibidir ve bu hesap bilgilerini kullanarak işlemlerinizi yapabilir, hesabınızda para tutabilir, para transferi yapabilir veya ödeme alabilirsiniz.

Kanada’da online banka hesabı nasıl açılır?

 • Wise’a üye olun.
 • Sol panelinizde “+ bir bakiye açın” butonuna tıklayın
 • Kanada Doları seçin.
 • Daha önce farklı bir bakiye açmadıysanız, hesabınızı aktifleştirmek için bir yükleme yapmanız istenecek. Bu para anında bakiyenize aktarılacak.
 • Ardından hesap bilgileriniz karşınıza çıkacak.

Bu hesap üzerinden verilen hesap bilgileri ile (hesap numarası, kurum numarası ve transit numarası) Kanada’dan gelen CAD ödemelerini alabilir ve Kanada’daki bankalara sabit ve düşük bir ücretle para transferi yapabilirsiniz.

Wise Sitesine Git

Tangerine

Tangerine, 2 milyondan fazla kullanıcısı olan ve Kanada’nın popüler elektronik para kuruluşlarından birisidir. Günlük bankacılık faaliyetleri için herhangi bir ücret talep etmeyen Tangerine, banka hesaplarının yanı sıra emeklilik ile ilgili ürünler de sunar. Ayrıca kredi kartları ve diğer yatırım seçenekleri de sunduğu hizmetler arasındadır.

Kanada’da 3.500 ve dünya çapında 44.000 ATM’yi ücretsiz kullanım imkanı sağlar. Aylık kullanım ücreti yoktur. Ancak SWIFT kodu olmadığı için uluslararası para transferi yapmanız mümkün değildir. 

Çeşitli ülkelerde yerel banka hesabı edinmenizi sağlayan çoklu döviz hesabı bulunmaz. Sadece Amerika Doları hesabı edinmenizi sağlar.

Kanada’da Banka Seçerken Neye Göre Karar Vermelisiniz?

Yeni bir bankada hesap açarken en çok dikkat etmeniz gereken nokta gizli ücretlerdir. Çünkü birçok geleneksel banka açıkça ilan ettiği ücretlerin yanı sıra müşterilerine örtülü ücretler yansıtır. 

Özellikle döviz kuru dönüştürme ve para transferi işlemlerinde uygulanan ücretler günün sonunda farkında bile olmadan fahiş hizmet bedelleri ödemenize neden olabilir. 

Dolayısıyla öncelikle bankanızı şeffaflık yönünden değerlendirmeniz gerekir. Diğer kriterler ise bankayı kullanma amacınıza göre şekillenmelidir. 

Çok fazla ATM kullanan kişiler için bankanın ülke genelindeki ATM sayısı ve ATM ücretleri önemliyken sık sık uluslararası ödeme yapan ve kabul eden iş insanları için bankanın müşteri hizmetleri daha fazla önem taşıyabilir.

Kanada Bankaları

Kanada’da yaklaşık olarak 30 farklı banka bulunur. Ancak yabancı bir vatandaş olarak bir banka hesabı açtırırken daha bilindik ve popüler bankaları tercih edebilirsiniz.

Çünkü daha çok müşterisi olan bankaların Kanada’nın hemen hemen her yerinde ve birden fazla şubesi oluyor.

Böylelikle Kanada’nın neresine giderseniz gidin bu bankların şubelerini bulabilir ve banka işlemlerinizi kolaylıkla halledebilirsiniz. Ayrıca bankaların ATM’lerinden kolaylıkla para çekebilirsiniz. Kanada’nın en çok bilinen ve kullanılan bankaları şunlardır:

 • Royal Bank of Canada
 • TD Canada Trust
 • Canadian Imperial Bank of Commerce
 • Bank of Nova Scotia
 • Bank of Montreal

Kanada’da Hesap Açma ve İşlem Ücretleri

Kanada’da yeni banka hesabı açmak çoğu zaman ücretsizken bütün bankalar 4 Kanada dolarından 30 Kanada dolarına kadar aylık ücret uygular. 

Bazı bankalar 500 ve 1.000 Kanada doları gibi limitler belirleyip sadece hesabında bu limitleri barındırmayan kullanıcılardan aylık ücret talep etse de birçok banka kullanıcılarının hesabındaki paraya bakmaksızın aylık ücret tahsil eder.

Wise, Tangerine, EQ Bank ve Simplii gibi dijital bankalarda ise hesap açma ücreti veya minimum depozit bedeli şartı bulunmaz. Para transferlerinde değişen oranda ücret tahsil edilir.

Kredi kartı ve debit kartla birlikte kredili hesap türleri sunan Neo Financial ve Tangerine bankalarının aksine Wise yalnızca debit kart sunar ve Kanada’da Wise kartı sipariş etmek ücretsizdir. Kanada’da sipariş ettiğiniz kartı Türkiye’de de kullanabilirsiniz.

Wise Sitesine Git

Kanada’da Şirket Banka Hesabı Açmak

Geleneksel bankalar üzerinden her seferinde Türk lirasını Kanada dolarına çevirmek ve Kanada ile diğer ülkeler arasında para transferi yapmak çok masraflıdır. Bu nedenle Kanada doları cinsinden bir işletme hesabına sahip olmak ödemeleri çok daha düşük maliyetle yapmaya yarar ve işletmelerin maliyetlerini ciddi şekilde düşürür.

Kanada’da şirketi için bir banka hesabı açmak isteyen işletme sahiplerinin hem kimlik belgelerini hem de pasaportlarını ve ayrıca şirket türlerine göre aşağıda listelenen belgeleri başvuru dosyasına eklemesi gerekir.

Anonim şirketler için gerekli belgeler:

 • Şirket ana sözleşmesi
 • Ortaklık durum belgesi
 • Varlık belgesi 
 • Uygunluk belgesi 
 • Faaliyet raporu
 • Yıllık rapor
 • İş numarası 
 • İşletme lisansı 
 • Gelir vergisi beyannamesi

Limited şirketler için gerekli belgeler:

 • Ticaret sicil kaydı
 • Ortaklık sözleşmesinin örneği
 • Ortaklık beyanı

Şahıs şirketler için gerekli belgeler:

 • Temel işletme lisansı
 • Ticaret sicil kaydı

Bazı bankaların sözü edilen belgelere ek başka belgeler de isteyebileceği gözden kaçırılmamalıdır. 

Kanada’ya gitmeden online olarak kısa sürede açılabilen Wise İşletme Hesabı tıpkı Kanada’da şirketinize ait bir banka hesabı varmış gibi işlem yapmanızı sağlayan avantajlı bir alternatiftir. Üstelik hesap açılışı için sadece şirketinize ait en temel bilgi ve belgeleri paylaşmanız yeterlidir.

Kanada Bankalarından Kredi Kartı Almak

Kredi kartı başvurusunda bulunmak banka hesabı açtırmaktan daha zor olabilir. Yabancı bir ülkenin vatandaşı olduğunuz için ilk açtığınız banka hesabınıza para yatırmış olsanız bile kredi kartı başvurunuz reddedilebilir.

Kanada’da kredi kartı sahibi olmak için öncelikle kredi skorunuzu oluşturmalısınız. Yazımızda daha önce bahsettiğimiz gibi kredi skorunuzu oluşturmak ve düzgün bir kredi skorunda kalmak kredi kartı başvurunuzun kabulünde önemlidir. 

Uzun bir süre ya da temelli Kanada’da kalmayı düşünüyorsanız bir mevduat (saving) hesabı açabilirsiniz. Bu hesaba düzenli para yatırarak kredi skorunuzu yükseltebilirsiniz. Düzenli bir birikim elde ederek kredi kartı başvurusunda bulunabilirsiniz. Böylece kredi kartı başvurunuzun daha kolay onaylanabilir.

Bir diğer kredi kartı alma yöntemi de ön ödemeli bir kredi kartı (pre paid card) almaktır. Bu kartın limitini yatırdığınız miktar belirler. Yani 500 CAD yatırırsanız kartınızda 500 CAD yüklenir ve bu miktarı kullanabilirsiniz. Bu kartın ödemelerini düzgün bir şekilde yaparsanız düzgün bir kredi skoru elde edebilirsiniz. Bir süre sonra kredi kartı başvurusunda bulunabilir veya bankanız tarafından bir kredi kartı teklifi alabilirsiniz. Kredi kartını aldıktan sonra ödemeleri geciktirmeden ödeyerek kredi skorunuzu arttırabilirsiniz. 

Özet

Kanada’ya taşınacaksanız öncelikle yapmanız gereken iki işlem vardır. Birincisi Sosyal Sigorta Numarası (SIN) almak, ikincisi ise yerel banka hesabı açmak.

Bir banka hesabına ve banka kartına sahip olmak hem Kanada’da alışveriş yapmanızı kolaylaştırır hem de para transferinizi çok daha masrafsız hale getirir.

Kanada’da her ne kadar yabancıların veya oturum izni olmayanların ya da Kanada’da bulunmayanların banka hesabı açmasına izin verilse de hesap açılışı esnasında kimlik ve adres doğrulaması için bazı belgeler istenir.

Wise gibi alternatifler ise herhangi bir şube ziyareti gerektirmeden ve vize benzeri belgeler sunmadan size yerel bir banka hesabı ve banka kartı sunar. Aşağıdaki butona tıklayarak ücretsiz olarak Wise hesabı açabilirsiniz.

Wise Sitesine Git

Türkiye’den Kanada’da banka hesabı nasıl açılır?

Türkiye’de yaşıyorsanız Kanada’ya gitmeden eğitim vizesi ya da çalışma vizesi sunarak banka hesabı açabilirsiniz. Fakat Wise Çoklu Döviz Hesabı sayesinde sadece kimlik doğrulaması ile Kanada doları hesabı edinebilir ve ücretsiz kullanabilirsiniz. 

Kanada’da banka hesabı nasıl açılır?

Kanada’da banka hesabı geçerli bir kimlikle birlikte online olarak, telefonla ya da bankalar ziyaret edilerek açılır. Ancak her durumda kimlik ve adres doğrulaması için belgelerinizi bankaya sunmanız zorunludur.

Kanada’da Türk banka kartları geçerli olur mu?

Üzerinde MasterCard ve Visa gibi logo olan Türk banka kartları Kanada’da kullanılabilir. Eğer banka kartınız Kanada’da çalışmıyorsa Türkiye’deki bankanızı arayıp kartınızı yurt dışı alışverişe açtırmanız gerekebilir.

Kanada’da online banka hesabı açabilir miyim?

Kanada’da online olarak banka hesabı açılabilir. Ancak yine de kimliğinizi ve belgelerinizi doğrulamak için bankanızı ziyaret etmeniz gerekebilir. Alternatif olarak Wise ve Tangerine gibi elektronik para kuruluşları ile online banka hesabı açabilirsiniz.

Kanada’da banka hesabı açmak için ne kadar gerekir?

Çoğu Kanada bankasında hesap açmak ücretsizdir. Fakat hesap sahiplerinden bankadan bankaya değişen bir aylık ücret tahsil edilir.