Avustralya’da Banka Hesabı Açmak

Avustralya, coğrafi açıdan Türkiye’ye en uzak ülkelerden bir tanesi. Ancak work & holiday (çalışma ve tatil) programı ve ekonomik ilişkiler kapsamında her yıl çok sayıda Türk, Avustralya’ya gider. Nitekim Avustralya, yurt dışında en fazla Türk’ün yaşadığı ilk 10 ülke arasında.

Siz de Avustralya’ya taşındıysanız veya planlıyorsanız yerel bir banka hesabına ihtiyaç duyacaksınız. Çünkü Avustralya’da kira ve fatura ödemekten maaş almaya kadar tüm işlemler için banka hesabı talep edilir.

Banka hesabını, Avustralya’ya gittikten sonra bir bankaya kişisel olarak gidip açtırabileceğiniz gibi aynı zamanda Türkiye’den ayrılmadan da açtırma imkanınız bulunuyor. Ayrıca banka hesabı açtırmak için Avustralya vatandaşı olmanız da gerekmiyor. Yazımızda Avustralya’da banka hesabı açtırmak için neler yapabileceğinizi detaylıca anlattık.

Wise Sitesine Git

Avustralya’da Banka Hesabı Nasıl Açılır?

Herhangi bir nedenden ötürü Avustralya’ya gittiyseniz şanslısınız çünkü banka hesabı açması oldukça kolay. Hatta daha ülkeye gelmeden Avustralya’ya taşınacağınızı belgeleyebilirseniz bile hesap açmanız mümkün. 

Büyük Avustralya bankalarının birçoğu göçmen bankacılığı adı verilen uygulamalar kapsamında Avustralya’ya gitmeden 12 ay öncesine kadar online olarak banka hesabı açmanızı mümkün kılar.  

Yine de ülkeye ulaştığınızda kimliğinizi doğrulamak üzere bir banka şubesini ziyaret etmeniz gerekir. Turist ve ziyaretçi vizesine sahipseniz sadece bankaları fiziksel olarak ziyaret ederek hesap açabilirsiniz.

Avustralya’daki banka hesabınızı oraya gitmeden açtırdığınız takdirde yurtdışına para transferi yapabilirsiniz. Ayrıca yanınızda yüklü bir para taşımak zorunda da kalmazsınız.

İlginizi çekebilir: Yurtdışından Türkiye IBAN’a Para Gönderme 

Avustralya’da Banka Hesabı Açmak İçin Gerekli Belgeler

Avustralya’da banka hesabı açmak istediğinizde Avustralya hükümeti tarafından tasarlanmış öznel bir puanlama sistemiyle değerlendirilirsiniz. 

Buna göre ehliyet, pasaport, kira sözleşmesi, kamu vb. belgelerin tamamı için belirli bir puan söz konusudur. En az 100 puanı toplayamazsanız hesap açılışınız gerçekleştirilmez.

Kafa karıştırıcı olsa da aslında bu kural pratikte oldukça basittir. Aşağıdaki belgeler ile 100 puanı tamamladıktan sonra hesabınız açılır.

 • Pasaport ve vatandaşlık belgesi (70 puan)
 • Kendi ülkenize ait kimlik kartı ya da seyahat dokümanı (70 puan)
 • Avustralya’dan alınmış ehliyet (40 puan)
 • Evlilik cüzdanı, kredi kartı, yabancı ülkeden alınan ehliyet (25 puan)

Eğer hesabınızı yurt dışından online olarak açıyorsanız ek olarak aşağıdaki bilgi ve belgeleri de sunmanız gerekir. 

 • Avustralya’ya ulaşmayı düşündüğünüz tarih
 • Ülkede ikamet edeceğiniz yerin adresi
 • İstihdam ve maaş detaylarınız

Türkiye’deyken Avustralya’da Banka Hesabı Açmak

Avustralya’ya taşınmanız kesinleştiyse ve ülkeye varış tarihinize en erken on iki ya da en geç üç ay varsa birçok bankada online hesap açabilirsiniz. Tüm süreç oldukça kısa sürede gerçekleşir.

Ancak Avustralya’ya iş ya da eğitim amacıyla göç etmiyorsanız ülkede online yollarla bir banka hesabı açmanız büyük olasılıkla mümkün değildir. Bu durumda Wise ve Up benzeri finans teknoloji şirketlerine yönelmeniz gerekebilir.

Wise Sitesine Git

Türkiye’deyken Avustralya’da Online Banka Hesabı Açmak

Avustralya’ya iş ya da okumak amacıyla gidiyorsanız gitmeden önce halletmeniz gereken bazı işlemler bulunuyor. Bunlardan birisi de bir banka hesabı açtırmak olabilir. Daha önce de bahsettiğimiz gibi banka hesabını Avustralya’ya gittikten sonra da açtırabilirsiniz.

Ancak yurtdışına çıkarken yanınızda bulundurabileceğiniz paranın belirli bir miktarda olması gerekiyor. Yurtdışından para getirme limiti ve yurtdışına para çıkarma limiti sabit. Bu durumda da banka hesabı en büyük kurtarıcı olabiliyor. 

Avustralya’daki banka hesabınızı gitmeden açtırdığınız takdirde yurtdışına para transferi yapabilir ve yanınızda yüklü bir para taşımak zorunda da kalmazsınız.

Ayrıca Avustralya’da bir ev kiralamak için de bir banka hesap dökümü göstermeniz gerektiğinden daha önceden banka hesabı açarak işlemleri de hızlandırma imkanınız bulunuyor.

Elektronik para kuruluşları sayesinde herhangi bir fiziki evrak sunma gereği olmadan yurt dışında online banka hesabı açmak mümkün. 

Bu kuruluşlar sayesinde yerel bir banka hesabına sahipmiş gibi ödeme alabilir, ülke içindeki diğer banka hesaplarına düşük masrafla para gönderebilir ve banka kartıyla doğrudan Avustralya doları cinsinden harcama yapabilirsiniz.

Wise, Revolut, N26 ve Up Avustralya’da en çok kullanılan fintech şirketlerdir. Hangisini tercih edeceğiniz Avustralya’daki oturum izninize göre değişir. Örneğin Wise’ı oturumunuz olmasa dahi kullanabilirken Revolut ve N26, Avrupa’da ya da Avustralya’da oturumu olan kişiler tarafından kullanılabilir. Up uygulaması ise Avustralya oturumu olan kişilere özeldir.

Wise Sitesine Git

Wise ile Avustralya’da Hesap Açmak

Hızlı ve ucuz uluslararası para transferleriyle tanınan Wise, kişisel kullanım için ücretsiz olan Wise Çoklu Döviz Hesabı ile kullanıcılarına çeşitli avantajlar sağlar.

Wise ile 8 para biriminde yerel banka bilgileri temin edebilir ve 50’den farklı para biriminde birikimlerini saklayabilirsiniz. Wise ücretleri şeffaftır ve transfer sürecinde gizli ücretlerle karşılaşmazsınız.

Avustralya’ya yerleştikten sonra aşağıdaki aşamaları takip ederek sahip olduğunuz Türk lirasını Avustralya dolarına çevirebilir ve Avustralya’da harcamaya başlayabilirsiniz:

 • Wise Hesabı’na havale/EFT işlemi ya da kredi kartı ile ödeme yapılarak Türk lirası gönderin.
 • Türk lirası tutarını, çoklu döviz hesabı ile edindiğiniz Avustralya doları bakiyesine uygulama üzerinden reel döviz kuru ve düşük maliyetle çevirin.
 • Hesabınızdaki parayı Wise Kart ile tıpkı bir yerel gibi Avustralya’da alışverişe başlayın.

Wise Çoklu Döviz Hesabı açtıktan sonra, Avustralya Doları (AUD) bakiyesi açıp, paranızı AUD olarak tutabilir, başka birimlerinde dönüştürebilir ya da başka para birimlerindeki paranızı AUD’ye dönüştürebilirsiniz. Wise ile Avustralya’da çoklu döviz hesabı açtırdığınızda verilen hesap bilgileri ile (hesap numarası ve BSB kodu) Avustralya’dan gelen AUD ödemelerini alabilirsiniz. Aynı zamanda bu bakiyeyi kullanarak Avustralya içinde düşük ücretlerle yerel para transferleri yapabilirsiniz.

Wise Debit Kart ve Wise Çoklu Döviz Hesabı hizmetleri, Türkiye’de ikamet eden kullanıcılar için henüz mevcut değil. Ancak yurtdışında, Wise Hesabı hizmetinin bulunduğu bir ülkede ikamet ediyorsanız, Wise Hesabı açabilirsiniz. Türkiye’de ikamet ediyorsanız, aşağıdaki butona tıklayarak Wise’a kayıt olabilir ve hem yurtdışından Türkiye’ye hem de Türkiye’den yurtdışına uluslararası para transferleri gerçekleştirebilirsiniz.

Wise Sitesine Git

avustralya-dolar-hesabi-acma

Wise ile Avustralya’da banka hesabı açmak için izlemeniz gereken adımlar şunlardır:

 • Gerekli bilgileri girerek ücretsiz olarak bir Wise hesabı açın.
 • Üyelik ekranınızda soldaki menüden “yeni bakiye açın”ı seçin.
 • Karşınıza çıkan sayfadaki para birimlerinden Avustralya Doları’nı işaretleyin.
 • İlk bakiye açılışı esnasında hesabı aktifleştirmek için belli bir miktarda yükleme yapmanız gerekebilir. Bü yükleme bir ücret değildir, hesabınızı açtığınız an hesabınızda bu para gözükecektir.
 • Artık Avustralya hesap bilgilerinizi görebilirsiniz.
 • Ödeme alabilir ya da bu hesaba para yükleyebilirsiniz.
avustralya-banka-hesabi-bilgileri
Örnek Avustralya Doları Hesabı Banka Bilgileri

Wise ile açacağınız hesap size Avustralya’dan Türkiye’ye para göndermek için de kolaylık sağlayabilir.

Wise Sitesine Git

Up ile Avustralya’da Hesap Açmak

Up, yalnızca Avustralya’da oturumu olan kişilerin kaydolabileceği bir finans teknoloji şirketidir. Ülkede geleneksel bankalar tarafından sunulan çoğu hizmeti müşterilerine sağlar. 

Up aslında Avustralya’nın köklü finans kuruluşu Bendigo ve Adelaide ile iş birliği yapar ve bu kuruluşun bankacılık lisanslarından yararlanır. 

Aylık ücretin olmadığı Up’ta ayrıca online ödemeler, hesaba para yükleme, ATM’lerden para çekimi ve uluslararası para transferleri tamamen ücretsizdir. Bunlara ek olarak uygulamanın sağladığı MasterCard sayesinde hiçbir ek ücret olmadan Up bakiyenizi dünyanın her yerinde harcayabilirsiniz.

Ancak henüz Avustralya’da oturum izni almadıysanız Up, sizin için iyi bir tercih olmayabilir. 

Avustralya’da Banka Seçerken Neye Göre Karar Vermelisiniz?

Avustralya’da ücretsiz hizmet veren çok sayıda banka hesabı bulunur. Ayrıca ülkenin en büyük dört bankasından bir tanesi olan National Australia Bank (NAB) da ücretsiz hizmet verir.  Bu nedenle banka seçerken ücretsiz hizmet sunanlara yönelmeniz en iyi seçenek olabilir.

En doğru kararı vermek için öncelikle hangi bankacılık hizmetlerine ihtiyaç duyduğunuzu tespit etmeli ve ardından bu hizmetleri en kaliteli şekilde veren bankaları incelemelisiniz.

En İyi Avustralya Bankaları

Avustralya’da birçok küçük banka bulunur. Ancak özellikle ülkeye yeni taşındığınızda yaygın bir ATM ve şube ağı olan bankayı tercih etmek işinizi kolaylaştırabilir.

Böylelikle Avustralya’nın hangi bölgesine giderseniz gidin kullandığınız bankanın bir şubesini kolaylıkla bulabilir ve bankacılık işlemlerinizi halledebilirsiniz. Avustralya’da banka hesabı açtırabileceğiniz en büyük 4 Avustralya bankası şunlardır:

 • ANZ Bank
 • Westpacs
 • Commenwealth Bank of Australia
 • National Australia Bank (NAB)

Bununla birlikte aşağıdaki bankaları hesap açılışı için değerlendirebilirsiniz:

 • AMP Bank
 • Bank of Melbourne
 • Bank of Sydney 
 • Bendigo Bank
 • Defence Bank
 • Credit Union SA
 • Gateway Bank 
 • Great Southern Bank
 • Community First Credit Union

Gitmeden bir Avustralya bankasından banka hesabı açtırmak için Avustralya’ya varış gününüzden 3 ila 12 ay öncesinde online banka hesabı açtırma imkanı bulunuyor.

Eğer internet üzerinden gitmeden önce bir banka hesabı açtırmak isterseniz bankaya sunmanız gereken ekstra belgeler bulunuyor. Bu belgeler şunlar:

 • Avustralya’ya hangi gün geleceğinizi gösteren bir belge (Öğrencilik gibi kısa süreli kalışlar için dönüş tarihiniz de talep edilebilir.)
 • Avustralya’da kalacağınız yerin adresi
 • Vize
 • Çalışansanız maaş bordrosu
 • Kimliğinizi kanıtlayan 100 puan toplayabileceğiniz belgeler (kimlik, pasaport, fatura, kira kontratı gibi)

Banka hesabı açmak için bankaya bildirdiğiniz 100 puan değerindeki kimlik bilgilerini ülkeye vardıktan sonra bankaya giderek bankaya sunmanız gerekmektedir. Böylece hem işlemleri bitirmiş olursunuz hem de banka kartınızı alarak banka kartınızı kullanmaya başlayabilirsiniz. 

Avustralya Bankalarından Nasıl Hesap Açılır?

Avustralya’da uzun süre kalmayı düşünüyorsanız bir banka hesabınızın olması gerekebilir. Avustralya’da bankalar hesap açtırmak için Avustralya vatandaşlığı aramaz. 

Yani öğrenci vizesi ile gelseniz de bir banka hesabı açabilirsiniz. Ancak banka hesabı açacak kişilerden istenilen bazı evraklar bulunuyor. İlk olarak Avustralya’da bir banka hesabı açtırmak için ihtiyacınız olan iki evrak vardır:

 • Bunlardan ilk pasaport,
 • İkincisi ise ikametgah adresi.

Banka hesabı açmak için hesap açtığınız bankaya Avustralya’da yaşayacağınız yerin adresini bildirmeniz gerekiyor.

Avustralya’da banka hesabı açtırmak Türkiye’ye göre biraz daha farklı ilerliyor. Banka hesabı açmak isteyen kişiler için yukarıda bahsettiğimiz gibi banka tarafından bir puanlama sistemi kullanılıyor. Buna göre bir banka hesabı açtırmak için kimliğinizi kanıtlayabileceğiniz toplam 100 puanlık belgeyi bankaya sunmalısınız. Puanlarınız 100 puana ulaştığında da bir banka hesabı açabilir ve kullanabilirsiniz.

Ancak bu gözünüzü korkutmasın çünkü 100 puana ulaşmak oldukça kolay. Örneğin; pasaport ve ehliyetinizi, kira kontratınızı ya da üzerinden adınız ve adresiniz yazan elektrik, internet, su veya doğalgaz faturasını götürerek 100 puana kolayca ulaşabilirsiniz.

Daha öncede bahsettiğimiz gibi Avustralya’da bir banka hesabı açmak için Avustralya vatandaşı olmanıza ya da sürekli bir oturum iznine sahip olmanıza gerek yok. Geçici vizeniz olsa bile gereken evrakları götürerek bir Avustralya bankasından bir hesap açtırabilirsiniz. 

Kredi kartı almak ise daha zor olabilir. Çünkü Avustralya vatandaşı olmadığınız için bankalar kolaylıkla kredi kartı vermeyebilir. Eğer Avustralya’da çalışıyorsanız gelirinizi belgeleyen bir belge sunarak kredi kartı başvurusunda bulunabilirsiniz. Çalışan olduğunuz için bankaların kredi kartı vermesi daha kolaydır.

Avustralya’ya öğrenci olarak gittiyseniz banka hesabı açarken bunu bankaya bildirirseniz banka tarafından yapacağınız banka işlemlerinde bir öğrenci indirimi alabilirsiniz. Bunun içinde öğrenim gördüğünüz kurumdan bir öğrenci belgesi almanız ve bankaya sunmanız yeterli olacaktır.

Avustralya’da Hesap Açma ve İşlem Ücretleri

Yeni bir banka hesabı açmak çoğu zaman ücretsiz olsa da genellikle belirli bir depozitoyu açılış esnasında hesaba yatırmanız gerekir. Ayrıca her ay 2.000 AUD’dan daha düşük miktarda para yatırılan hesaplar aylık 4-5 dolarlık ücretlere tabi olabilir. 

Ancak National Australia Bank gibi aylık ücret, kredili mevduat ücreti, ATM para çekme ücreti ve minimum depozito talep etmeyen seçenekler de vardır. 

Ayrıca Avustralya’ya taşındığınızda uluslararası para transferi ücretlerini de göz önünde bulundurmanız gerekir. 

Wise hesabı edinmek ücretsizdir. Üstelik aylık veya yıllık kullanım ücretleri bulunmaz ve düşük maliyetli para transferine imkan sağlar. Ancak Wise Kart edinmek isterseniz tek seferlik 10 AUD ödemeniz gerekir. 

Wise Sitesine Git

Avustralya’da Şirket Banka Hesabı Açmak

Avustralya’da yeni bir iş kuruyor, Avustralya’ya ihracat yapıyor ya da işinizi küresel anlamda genişletiyorsanız bir şirket banka hesabına ihtiyaç duyarsınız.

Çünkü Avustralya’da bir işletme hesabına sahip olmak size şirketinizin mali durumunu daha iyi takip etmenin yanı sıra düşük maliyetle ödeme yapma, fatura ödeme ve ödeme alma avantajları sağlar. Ayrıca mevduatlarınızı Avustralya doları cinsinden saklayabilir ve her işleminizde döviz dönüştürerek zarar etmekten kurtulabilirsiniz.

Avustralya’da şirket banka hesabı açmak için kimliğinizi doğrulayan belgelerle birlikte aşağıdaki belgelere ihtiyaç duyulur:

 • İki şirket yöneticisi tarafından imzalanmış hesap açılış başvurusu
 • Tüm şirket yetkililerinin imzaları
 • ASIC’e kayıtlı şirket adı
 • İşletme adı veya ticaret unvanı
 • Kayıt tarihi 
 • Kayıtlı ofis ve iş yeri 
 • Şirket yöneticilerinin tam adı
 • Avustralya Şirket Numarası (ACN) ve/veya Avustralya İşletme Numarası (ABN)

Ayrıca bazı bankaların ek belgeler talep edebileceği gözden kaçırılmamalıdır.

Yukarıda bahsi geçen belgeleri sağlamakta zorlanıyorsanız hiçbir fiziki evrak talep etmeyen Wise iyi bir alternatif olabilir. Online olarak açılabilen Wise İşletme Hesabı’nda doğrulama işletmeye ait bilgilerle ve işletmenin pay sahiplerine ait kişisel bilgilerle yapılır ve kısa süre içinde tamamlanır.

Wise Sitesine Git

Özet

Yazımızda açıkladığımız bilgileri kısaca özet geçmek gerekirse Avustralya’ya taşınma noktasında olsanız da olmasanız da Wise ile online olarak kolayca Avustralya’dan bir AUD hesap numarası alabilirsiniz. Benzer şekilde Amerika’da banka hesabı açmak da mümkündür.

Avustralya’ya taşınma noktasında olanlar için de henüz ülkeye gitmeden online olarak yukarıda saydığımız bankalarla iletişime geçerek işlemlerinizi başlatabilir ve gelince bankaya kimliğinizi sunarak banka hesabınızı oluşturabilirsiniz.

Avustralya bankacılık anlamında birçok ülkeye göre işlemlerinizi daha kolay tamamlayabileceğiniz bir ülkedir. Özellikle uluslararası para transferlerini birçok kez yapmayı düşünüyorsanız Wise işlerinizi kolaylaştırabilir.

Wise Sitesine Git