Avustralya’da Banka Hesabı Açmak

Avustralya’da yaşamayı düşünüyorsanız sadece ödemeler için değil aynı zamanda bir ev kiralamak içinde bir banka hesabına sahip olmanız gerekiyor.

Banka hesabını, Avustralya’ya gittikten sonra bir bankaya kişisel olarak gidip açtırabileceğiniz gibi aynı zamanda Türkiye’den ayrılmadan da açtırma imkanınız bulunuyor. Ayrıca banka hesabı açtırmak için Avustralya vatandaşı olmanızda gerekmiyor. Yazımızda Avustralya’da banka hesabı açtırmak için neler yapabileceğinizi detaylıca anlattık.

Avustralya’da Online Banka Hesabı Açtırmak

Avustralya’ya iş ya da okumak amacıyla gidiyorsanız gitmeden önce halletmeniz gereken bazı işlemler bulunuyor. Bunlardan birisi de bir banka hesabı açtırmak olabilir. Daha önce de bahsettiğimiz gibi banka hesabını Avustralya’ya gittikten sonra da açtırabilirsiniz.

Ancak yurtdışına çıkarken yanınızda bulundurabileceğiniz paranın belirli bir miktarda olması gerekiyor. Yurtdışından para getirme limiti ve yurtdışına para çıkarma limiti sabit. Bu durumda da banka hesabı en büyük kurtarıcı olabiliyor. 

Avustralya’daki banka hesabınızı gitmeden açtırdığınız takdirde yurtdışına para transferi yapabilir ve yanınızda yüklü bir para taşımak zorunda da kalmazsınız.

Ayrıca Avustralya’da bir ev kiralamak için de bir banka hesap dökümü göstermeniz gerektiğinden daha önceden banka hesabı açarak işlemleri de hızlandırma imkanınız bulunuyor.

Wise ile Avustralya’da Banka Hesabı Açmak 

Öncelikle Avustralya’da online banka hesabı açmanın en kolay yolunu anlatalım.

Wise, genellikle hızlı ve düşük komisyon ile para transferi yapmaya olanak sağlayan bir kuruluş olsa da sanal olarak banka hesabı açma alanında da kullanıcılarına hizmet veriyor.

Açtığınız bu hesap Avustralya Doları (AUD) para biriminde oluyor. Wise ile Avustralya’da çoklu döviz hesabı açtırdığınızda verilen hesap bilgileri ile (hesap numarası ve BSB kodu) Avustralya’dan gelen AUD ödemelerini alabilirsiniz. Avustralya’daki bankalara sabit bir ücretle (0.57 AUD) para transferi yapabilirsiniz. 

avustralya-dolar-hesabi-acma

Wise ile Avustralya’da banka hesabı açmak için izlemeniz gereken adımlar şunlardır:

 • Wise hesabı açın
 • Üyelik ekranınızda solda “yeni bakiye açın”ı seçin.
 • Karşınıza çıkan sayfada Avustralya Doları hesabını işaretleyin.
 • İlk bakiye açılışı esnasında 20 Euro yükleme yapmanız gerekebilir.
 • Bü yükleme komisyon değildir, hesabınızı açtığınız an hesabınızda bu para gözükecektir.
 • Artık Avustralya hesap bilgilerinizi görebilirsiniz.
 • Ödeme alabilir ya da bu hesaba para yükleyebilirsiniz.
avustralya-banka-hesabi-bilgileri
Örnek Avustralya Hesabı Banka Bilgileri

Önemli Not: Wise doğrudan bir banka değildir. Wise hesabı işlerinizi hızlandırır ve kolaylaştırır fakat Avustralya’da yaşayacaksanız bir banka hesabınız daha olması gerekecektir. Wise ile açacağınız hesap size Avustralya’dan Türkiye’ye para göndermek için de kolaylık sağlar.

Avustralya Bankalarından Nasıl Hesap Açılır?

Avustralya’da uzun süre kalmayı düşünüyorsanız bir banka hesabınızın olması gerekir. Avustralya’da bankalar hesap açtırmak için Avustralya vatandaşlığı aramaz.

Yani öğrenci vizesi ile gelseniz de bir banka hesabı açabilirsiniz. Ancak banka hesabı açacak kişilerden istenilen bazı evraklar bulunuyor.

İlk olarak Avustralya’da bir banka hesabı açtırmak için ihtiyacınız olan iki evrak vardır:

 • Bunlardan ilk pasaport,
 • İkincisi ise ikametgah adresi.

Banka hesabı açmak için hesap açtığınız bankaya Avustralya’da yaşayacağınız yerin adresini bildirmeniz gerekiyor.

Avustralya’da banka hesabı açtırmak Türkiye’ye göre biraz daha farklı ilerliyor. Banka hesabı açmak isteyen kişiler için banka tarafından bir puanlama sistemi kullanılıyor.

Buna göre bir banka hesabı açtırmak için kimliğinizi kanıtlayabileceğiniz toplam 100 puanlık belgeyi bankaya sunmalısınız. Puanlarınız 100 puana ulaştığında da bir banka hesabı açabilir ve kullanabilirsiniz.

Ancak bu gözünüzü korkutmasın çünkü 100 puana ulaşmak oldukça kolay. Örneğin; pasaport ve ehliyetinizi, kira kontratınızı ya da üzerinden adınız ve adresiniz yazan elektrik, internet, su veya doğalgaz faturasını götürerek 100 puana kolayca ulaşabilirsiniz.

Daha öncede bahsettiğimiz gibi Avustralya’da bir banka hesabı açmak için Avustralya vatandaşı olmanıza ya da sürekli bir oturum iznine sahip olmanıza gerek yok. Geçici vizeniz olsa bile gereken evrakları götürerek bir Avustralya bankasından bir hesap açtırabilirsiniz. 

Kredi kartı almak ise daha zor olabilir. Çünkü Avustralya vatandaşı olmadığınız için bankalar kolaylıkla kredi kartı vermeyebilir.

Eğer Avustralya’da çalışıyorsanız gelirinizi belgeleyen bir belge sunarak kredi kartı başvurusunda bulunabilirsiniz. Çalışan olduğunuz için bankaların kredi kartı vermesi daha kolaydır.

Eğer Avustralya’ya öğrencilik için gittiyseniz banka hesabı açarken bunu bankaya bildirirseniz banka tarafından yapacağınız banka işlemlerinde bir öğrenci indirimi alabilirsiniz. Bunun içinde öğrenim gördüğünüz kurumdan bir öğrenci belgesi almanız ve bankaya sunmanız yeterli olacaktır.

En İyi Avustralya Bankaları

Avustralya’da birçok küçük banka bulunmaktadır. Ancak özellikle ülkeye yeni taşındığınızda yaygın bir ATM ve şube ağı olan bankayı tercih etmek işinizi kolaylaştırabilir.

Böylelikle Avustralya’nın hangi bölgesine giderseniz gidin kullandığınız bankanın bir şubesini kolaylıkla bulabilir ve bankacılık işlemlerinizi halledebilirsiniz. Avustralya’da banka hesabı açtırabileceğiniz en büyük 4 Avustralya bankası şunlardır:

 • ANZ Bank
 • Westpacs
 • Commenwealth Bank of Australia
 • National Australia Bank (NAB)

Avustralya’ya gittiğinizde bu bankalara giderek bir hesap açtırabilirsiniz. Ancak Avustralya’ya gitmeden internet üzerinden bir banka hesabı açtırma imkanınız da bulunuyor.

Gitmeden bir Avustralya bankasından banka hesabı açtırmak için Avustralya’ya varış gününüzden 3 ila 12 ay öncesinde online banka hesabı açtırma imkanı bulunuyor.

Eğer internet üzerinden gitmeden önce bir banka hesabı açtırmak isterseniz bankaya sunmanız gereken ekstra belgeler bulunuyor. Bu belgeler şunlar:

 • Avustralya’ya hangi gün geleceğinizi gösteren bir belge (Öğrencilik gibi kısa süreli kalışlar için dönüş tarihiniz de talep edilebilir.)
 • Avustralya’da kalacağınız yerin adresi
 • Vize
 • Çalışansanız maaş bordrosu
 • Kimliğinizi kanıtlayan 100 puan toplayabileceğiniz belgeler (kimlik, pasaport, fatura, kira kontratı gibi)

Banka hesabı açmak için bankaya bildirdiğiniz 100 puan değerindeki kimlik bilgilerini ülkeye vardıktan sonra bankaya giderek bankaya sunmanız gerekmektedir.

Böylece hem işlemleri bitirmiş olursunuz hem de banka kartınızı alarak banka kartınızı kullanmaya başlayabilirsiniz. 

Avustralya’da Banka Hesabı Açmak için Özet Bilgiler

Yazımızda açıkladığımız bilgileri kısaca özet geçmek gerekirse Avustralya’ya taşınma noktasında olsanız da olmasanız da Wise ile online olarak kolayca Avustralya’dan bir AUD hesap numarası alabilirsiniz. Benzer şekilde Amerika’da banka hesabı açmak da mümkündür.

Avustralya’ya taşınma noktasında olanlar için de henüz ülkeye gitmeden online olarak yukarıda saydığımız bankalarla iletişime geçerek işlemlerinizi başlatabilir ve gelince bankaya kimliğinizi sunarak banka hesabınızı oluşturabilirsiniz.

Avustralya bankacılık anlamında birçok ülkeye göre işlemlerinizi daha kolay tamamlayabileceğiniz bir ülkedir. Özellikle uluslararası para transferlerini birçok kez yapmayı düşünüyorsanız Wise işlerinizi kolaylaştıracaktır.