İngiltere’de Ehliyet Almak

İngiltere’de büyük bir şehirde yaşıyorsanız toplu taşıma ile istediğiniz her yere gidebilirsiniz. Ancak toplu taşıma araçlarına uzak olan bir yerde yaşıyorsanız bir ehliyet sahibi olmak oldukça işinize yarayacaktır. Peki, İngiltere’de ehliyet almak için neler yapmanız gerekiyor?

Türk ehliyeti İngiltere’de geçerli mi? Bu soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

İngiltere’de Türk Ehliyeti Kullanılır mı?

İngiltere’ye belirli bir süreliğine geliyorsanız ya da turist olarak gelecekseniz Türk ehliyetinizi İngiltere’de kullanabilirsiniz. Ancak uzun süre İngiltere’de yaşamayı planlıyorsanız araba kullanmak için İngiliz ehliyetine başvurmak zorundasınız. Çünkü Türk ehliyeti ile araba kullanabileceğiniz süre kısıtlı.

Bu süre sonunda Türk ehliyetinizi İngiltere’de kullanamazsınız. Ayrıca İngiliz trafiği soldan olduğu içinde İngiltere’de araba kullanmadan önce pratik yapmanızı öneririz. 

Türk Ehliyeti İngiltere’de Ne Kadar Süre Geçerlidir?

İngiltere’ye giriş yaptıktan sonraki 12 ay (1 yıl) boyunca Türk ehliyetiniz İngiltere’de geçerlidir. Bu süre boyunca Türk ehliyetinizi kullanabilirsiniz. Ancak 1 sene sonunda ehliyetinizi geçerliliğini yitirir. Bu süre sonunda araba kullanmaya devam etmek istiyorsanız İngiliz ehliyeti almak zorundasınız.

İngiltere’de Ehliyet Başvurusunda Bulunmanın Şartları Nelerdir? 

İngiltere’de ehliyet başvurusunda bulunmak için bazı şartları yerine getirmeniz gerekir. İlk olarak İngiltere’de son 1 yıl içerisinde en az 185 gün boyunca yaşamış olmanız gerekir.

İngiltere’deki ikamet süreniz 185 günlük süreyi doldurduğunda İngiliz ehliyetine başvuru yapabilirsiniz. İkametinizi yurtdışına aldırmak bu açıdan önemlidir.

İkinci başvuru şartı ise yaştır. İngiltere’de araba kullanmak için 17 yaşından gün almış olmanız gerekir. Ancak 16 yaşında iseniz geçici ehliyet (provisional licence) başvurusunda bulunabilir ve araç kullanmaya başlayabilirsiniz. 

Üçüncü başvuru şartı ise geçerli bir kimlik belgesi sunmanız beklenir. Bu belge fotokopi olamaz ve DLVA’ya kimlik belgesi ya da pasaportunuzun aslını sunmanız gerekir. Bu nedenle eğer bu işlemler sırasında pasaportunuza ihtiyaç duyacaksanız işlemleri ertelemeniz daha mantıklı olacaktı. 

Dördüncü başvuru şartı ise görüş şartıdır. 20 metre önünüzdeki aracın plakasını okuyor olmanız gerekir. Gözlük ya da lens kullanarak okuyabiliyorsanız araba sürerken takmanız gerekir.

Görüş için ayrı bir test yapılmaz. Pratik sınavın ilk aşamasında 20 metre önünüzdeki aracın plakasını okumanız istenir.

İngiltere’de Ehliyet Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yukarıda yazdığımız şartları yerine getirdiğiniz takdirde ehliyet başvurusunda bulunabilirsiniz. Türk ehliyetinizin süresi bitmişse ya da ilk defa ehliyet başvurusunda bulunacaksanız ilk olarak geçici ehliyet için başvuruda bulunmanız gerekiyor.

Geçici ehliyet başvurusunda daha öncesinde ne kadar süre araç kullandığınızın bir önemi olmuyor. Uzman bir şoför de olsanız ilk olarak geçici ehliyete başvurmanız gerekiyor.

İngiltere Geçici Ehliyeti

Geçici ehliyet (Provisional Licence) bir öğrenme süreci ehliyetidir. Geçici ehliyet için herhangi bir teste girmeniz gerekmez ve başvurunuz onaylandıktan sonra ehliyetinizi kullanmaya başlayabilirsiniz. Ancak geçici ehliyet ile trafiğe çıkmak için yanınızda en az 3 senelik ehliyeti olan birinin de bulunması gerekir. Aynı zamanda aracınızın önünde ve arkasında kolayca görünebilir L işareti taşımanız gerekir.

ingiltere-gecici-ehliyet-l-isareti

Bu ehliyet ile birlikte İngiltere trafiğini öğrenebilirsiniz. Bu nedenle geçici ehliyet başvurusundan sonra İngiliz ehliyeti için asıl başvurunuzu yapmanız gerekir.

İngiltere Geçici Ehliyet Ücreti ve Başvuru Süreci

Geçici ehliyet için https://www.gov.uk/apply-first-provisional-driving-licence adresine girerek online başvuruda bulunabilir, posta yoluyla başvurabilir ya da direkt olarak gidip başvurunuzu yapabilirsiniz.

Başvuru ücreti 34 Euro’dur. Eğer posta yoluyla başvuruda bulunacaksanız bu ücret 43 Euro’dur. Bu ücreti kredi kart ya da banka kartınız ile yapabilirsiniz. 

Online olarak başvuru yaptığınızda ödemeyi tamamladıktan 1 hafta sonra DVLA (İngiltere Ehliyet İdaresi)  tarafından bir zarf evinize postalanır.

Bu zarfın içerisinde başvuru formu bulunur. Formu doldurduktan ve gereken evrakları da(pasaport, oturum kartı ve fotoğraf) zarfa koyduktan sonra zarfı tekrar DVLA’ya postalamanız gerekir. Başvurunuz onaylandıktan sonra geçici ehliyetiniz 3 hafta içinde adresine postalanır.

Teori ve Sürüş Testi

Geçici ehliyetinizi aldıktan sonra temelli ehliyet alabilmek için teori ve sürüş testlerine girmeniz gerekir. Teori testi iki aşamalı bir sınavdır ve bu sınava online olarak başvuru yapabilirsiniz.

Başvuru ücreti 23 Euro’dur ve kredi ya da banka kartınız ile ödeme yaparak test günü için randevu alabilirsiniz. Teori sınavlarının ilki sınav merkezlerinde bilgisayar üzerinden yapılır.

50 sorudan oluşan bu sınav çoktan seçmelidir ve sınavı geçebilmek için 50 soru üzerinden en az 43 soruyu doğru cevaplamanız gerekir. Sınav karayolları trafik kanunları (The Highway Code), trafik işaretleri ve sürüş olarak 3 konuyu kapsar.

İkinci teori sınavı ise tehlike algılama ve tepki (hazard perception test)’dır. Bu sınavda bilgisayar üzerinden yapılır ve sınava giren adaya 14 adet kısa video izletilir.

Bu videolardaki tehlikeleri görüp tepki verme hızları ölçülür. Sınava çalışmak için deneme versiyonlarını alabilir ve çalışabilirsiniz.

Teori sınavlarını geçtikten sonra ehliyet almak için son aşama olan pratik sınavına girmeniz gerekir. Eğer İngiltere ya da trafik kuralları soldan işleyen başka bir ülkede yaşamadıysanız İngiliz trafiğine alışmanız biraz zaman alabilir.

Bu nedenle sınava girmeden önce sürüş dersi alarak sınava hazırlanabilirsiniz. Sürüş testi yaklaşık 40 dakika sürer ve sınava kendi aracınız ya da eğitmenin aracı ile girebilirsiniz. Bu sınavı geçtiğiniz zaman ehliyet alabilir ve aracınızı kendi başınıza kullanabilirsiniz. 

İngiltere trafiğine çıkmadan önce aracınızın sigortasının olmasına ve vergilerinin ödenmiş olmasına dikkat edin.

İngiliz Ehliyeti Türkiye’de Geçerli mi?

İngiliz ehliyeti aldığınız zaman Türkiye’ye giriş yaptığınız andan itibaren 6 ay boyunca Türkiye’de araç kullanabilirsiniz.

6 aydan sonra İngiliz ehliyetinizi kullanmaya devam etmek isterseniz noter veya konsolosluktan onaylatarak 6 ay daha uzatabilirsiniz. Ancak 1 seneyi doldurduktan sonra İngiliz ehliyetini Türkiye’de kullanamazsınız. Eğer 1 seneden daha uzun süre Türkiye’de kalacaksanız ehliyetinizi Türk ehliyetine çevirmek gerekir.

İngiltere’de Ehliyet Alma – Türkiye’de Ehliyet Alma Kıyaslama

Daha önce Türkiye’de ehliyet aldıysanız aslında İngiltere’de ehliyet almanın daha zor olduğunu şimdiden görmüşsünüzdür. Türkiye’de bir yazılı ve İngiltere’deki pratik sınava göre çok daha kısa süren bir pratik sınavın ardından ehliyetinizi alabilirsiniz. Tıpkı Almanya’da ehliyet almak gibi İngiltere’de ehliyet alma süreci de zorludur.

İngiltere’de ehliyet almak için önce geçici ehliyet sahibi olup ardından teorik ve iki farklı çeşit pratik sınavı geçmeniz gerekir. Bu da İngiltere’de ehliyet alma sürecinin Türkiye’ye göre daha zor olmasına sebep olur. Yine de daha önce ehliyet aldıysanız sizi en çok zorlayacak olan konu trafiğin akış yönü olacaktır.

İngiliz ehliyeti konusunda bu resmi adresten detaylı bilgilere erişebilirsiniz: https://www.gov.uk/browse/driving/driving-licences