Yurtdışında Yaşam Üzerine En İyi Bloglar

Yurtdışında yaşamak birçok kişinin hayali. Kimi bu hayalini yeni gerçekleştirmiş ve daha tecrübeli kişilerin yaşadıkları ülkeye dair yorumlarını okumak, kimi de bu hayali gerçekleştirenlerden nasıl yapabileceklerine dair tüyolar almak istiyor.

Biz de Yurtdışındayız web sitesi olarak genel anlamda yurtdışında yaşam, uluslararası para transferleri, yurtdışında eğitim ve para kazanma konusunda yazılar yayınlasak da özellikle ükelere özel size kişisel olarak rehberlik edebilecek blogları bu yazımızda bir araya getirmeye karar verdik.

Yurtdışında Yaşamaya Dair En İyi 10 Blog

Özellikle spesifik olarak bir ülkeye taşınmak, bir ülkede eğitim almak ya da o ülkedeki yaşam şartlarına odaklanan bloglara öncelik vermek istedik.

Aynı zamanda bu bloglarla ilgilenebilecek olanların Yurtdışındayız sitesinden ilgilerini çekeceğini düşündüğümüz bir yazıyı da paylaştık.

Polonyadayız

Ülke: Polonya

Polonya hakkında aradığınız birçok bilgiye ulaşabileceğiniz hem bu ülkeye taşınmayı düşünenler hem de bu ülkede eğitim hayatını devam ettirmek isteyenler için oldukça faydalı bir blog.

polonyadayiz-yurtdisinda-yasam-blog

Özellikle Euro kurunu kullanmadığı için ilk taşınma sürecinde masrafları birçok Batı Avrupa ülkesine ya da ABD’ye göre daha düşük olan Polonya yurtdışında yaşam adına iyi bir alternatif olabilir.

Site aynı zamanda Polonya’da eğitim almak isteyen kişiler için danışmanlık hizmeti de sağlıyor. Danışmanlığın önemli bir bölümünü ücretsiz bir hizmet olarak verirken aynı zamanda öğrenciler için burs hizmeti de sağlıyor.

Polonya ve eğitim hakkında biz de Polonya öğrenci vizesi hakkında bir yazı yayınlamıştık.


Bize Müsaade

Ülke: İsviçre

Daha önce İngiltere, Panama ve İsviçre gibi farklı ülkelerde yaşam tecrübesi olan bir aile yaşadıkları yerlere ve dünyada bolca gezdikleri yerlere dair tecrübelerini paylaşıyor. Özellikle çocuğu olan ailelerin de çocukla seyahat konusunda örnek alabilecekleri yazılar da birçok kişiye faydalı olabilir.

Blog son yıllarda pek aktif gözükmese de paylaştıkları bilgilerin çoğu uzun yıllar güncelliğini koruyacaktır. 2018’de yazılan Basel’e yerleşme macerasına dair şu yazıyı da örnek olarak ekleyelim:
http://www.bizemusaade.com/2018/05/basele-hosgeldik.html

İsviçre hakkında Yurtdışındayız’da İsviçre’de banka hesabı açma yazımızı yayınlamıştık.


Gezenti Anne

Ülke: Genel – İngiltere

Gezenti Anne basında farklı sitelerde de yer bulmuş ve oldukça popüler bir blog. 54’den fazla ülke 170’den fazla şehir gezmiş olan Özlem Demir’in sahip olduğu bu blogda birçok farklı ülke ve şehre dair detaylı bilgiler bulmak mümkün.

Blog hala oldukça aktif ve siz de blogda keyifle uzun bir zaman geçirebilirsiniz. Oteller üzerine yazılan inceleme yazıları da özellikle bir ülkeye yerleşmeyi düşünenler için o ülkeyi önceden gezmek için önemli bir rehber olabilir.

İngiltere’de Ankara Anlaşması vizesinin ortadan kalkmasının ardından puana dayalı göç sistemi hakkında bilgilendirici bir yazıya da linkten ulaşabilirsiniz:
https://gezentianne.com/ingilterede-calismak-icin-yeni-kurallar-puana-dayali-goc-sistemi/

Bir Çift Kanguru

Ülke: Avustralya

Yine maalesef çok aktif olmayan bir blogu tanıtmak istiyoruz. Avustralya’ya mühendis olarak taşınmış bir çiftin blogu. Avustralya’ya Yeni Mezun Mühendis vizesiyle 2018 yılında taşınan çiftin yazıları özellikle Avustralya gibi uzak bir kıtaya taşınmak konusunda niyeti olanlar için çok faydalı olabilir.

Avustralya Yeni Mezun Mühendis Vizesine Başvuru Konusunda yazdıkları bilgilendirme yazısını da buraya ekleyelim:
https://www.birciftkanguru.com/avustralya/476-vize-basvurusu-asamalari/.html

Yurtdışında çalışma konusunda bilgi almak isteyenler için biz de bu konuda bir yazı yayınlamıştık.


Başka Bir Yerde Yaşamak

Ülke: İngiltere

Kendini “amatör göçmenin tecrübe torbası” olarak tanıtan blog gerçekten de bu tanımın hakkını veriyor. İngiltere’ye dair hem taşınma hem de orada geçirilecek süreçte işinize yarayabilecek birçok yasal konuda detaylı bilgiler veren yazılar bulabilirsiniz. Blog hala oldukça aktif şekilde kullanılıyor.

Yazıların ne kadar detaylı olduğunu örnek vermek gerekirse İngiltere’den yola çıkıp İspanya’ya arabayla tatile nasıl gittiklerini anlattıkları birçok fotoğrafla süslenmiş bu yazı İngiltere’de yaşamayanlara bile kendini keyifle okutacaktır:
https://baskabiryerdeyasamak.com/ingiltereden-ispanyaya-arabayla-gitmek/

İngiltere hakkında bilgi almak isteyenler için İngiltere’de ev kiralama rehberi yazımız da ilgi çekici olabilir.


Bi Tek Dünya

Ülke: Almanya

Almanya’da özellikle teknoloji sektöründe çalışmak isteyenler için faydalı olabilecek bir blog.
Kişisel olarak Almanya’ya taşınma tecrübelerinden oradaki günlük hayatın akışına ve teknoloji sektörüne dair faydalı bilgiler bulabileceğiniz ve benzer süreçlerden geçen kişiler için birçok anısıyla tanıdık gelebilecek hikayeleri barındıran bir blog.

Çok sık güncellenmese de hala yeni yazılar da siteye ekleniyor.

Almanya’daki iş bulma sürecine ve geçilen aşamalara dair detaylı bir yazıya da buradan ulaşabilirsiniz:
https://bitekdunya.com/bir-kalifiye-eleman-almanyada-nasil-calismaya-baslar/

Almanya’da asgari ücret ve maaşlar yazımız da Almanya’da çalışmak isteyenler için ilgi çekici olabilir.


Valizim

Ülke: Genel – Kanada

Tanıttığımız diğer sitelere göre kişisel blog kavramından biraz daha ayrılan bir site olsa da özellikle Kanada’ya dair yazıları fazlasıyla kişisel hikaye ve detay barındırıyor.

Sadece Kanada değil birçok ülkeye dair yaşam ve gezi üzerine blog yazıları da bulunuyor. Sürekli güncellenen bu siteyi yurtdışına taşınma fikri aklında olanlara ve Kanada hakkında detaylı araştırma yapmak isteyenlere öneriyoruz:
https://valizim.com/yazi/kanadada-yasamak-isteyenlerin-bilmesi-gerekenler/

Kanada’da yaşayanlar Kanada’dan Türkiye’ye para gönderme yazımızı inceleyebilir.

Sedat Ölmez

Ülke: Portekiz
Sedat Ölmez sitesinde kendini tanıttığı şekliyle 2016’da Portekiz’e Erasmus için taşınıp ardından da Portekiz’de yaşamaya başlamış.

Sitesinde de hem Portekiz’e dair detaylı bilgiler veriyor hem de Portekiz’e gelmek isteyenlere gezi/tur rehberliği ve danışmanlık hizmetleri sunuyor. Bir ülke hakkında verilebilecek tüm detaylı yazıların sitede yer aldığını söylemek gerek.

Bu yazıda da Portekiz’e iş kurarak taşınmak isteyenlerin bilmesi gereken temel bilgiler yer alıyor:
https://www.sedatolmez.com/portekizde-is-kurmak/

Komşuda Ne Oluyor?

Ülke: Yunanistan
Komşuda Ne Oluyor 2011 yılında Atina’ya taşınan Mehmet Bey tarafından kurulan Yunanistan’da yaşam hakkında size detaylı bilgiler sunan bir blog. Hem Yunanistan’a taşınma sürecinde bilmeniz gerekenler hem de Yunanistan’ın farklı şehirlerini, adalarını detaylı bir şekilde tanıtıyor.

Komşuda Ne Oluyor’a Yunanistan’a taşınmak ya da gezi niyetiyle gitmek isteyenlerin mutlaka göz atmasını tavsiye ediyoruz:
https://komsudaneoluyor.net/yunanistana-gelmeden-yatirim-aracligi-ile-oturma-izni-elde-edin/

Yurtdışındayız

Listemizin sonuna da kendi sitemizi eklemek istedik. Birçok farklı ülkede taşınma süreçleri, eğitim ve çalışma hayatına dair yazdığımız yazılarla özellikle yurtdışında yaşayanların aklına takılan soru işaretlerini gidermeye çalışıyoruz.

Sadece yurtdışında yaşayanlar da değil Türkiye’de yaşayıp yurtdışından para kazanmaya çalışan kişiler için de faydalı yazılarımız mevcut. Dijitalleşen ve sınırların gitgide silikleştiği 2020’li yıllarda birçok işinizi daha kolay halletmenizi sağlayacak uygulamalar ve web siteleri de önererek hayatınızı daha kolay hale getirmeye çalışıyoruz.

Örneğin yurtdışında banka hesabı açmak yazımızla hem yurtdışına yeni taşınanlara yardımcı olmaya çalışırken hem de Türkiye’de yaşayan ve buna ihtiyacı olanların isteklerini de gözetiyoruz.


Yurtdışında Yaşam Üzerine Bloglar Size Nasıl Fayda Sağlar?

Yukarıda yazdığımız bloglar tabii ki bizim seçtiklerimiz ve internette bu konseptte birçok blog daha bulunuyor. Özellikle İngilizce aramalar yaptığınızda karşınıza çıkacak blogların sayısı çok daha artıyor.

Ülke hakkında bilgiler almak konusunda İngilizce bloglar da size çok faydalı olacaktır. Yine de Türkçe blogların ekstra faydası hem sizin gibi daha önce Türkiye’de yaşamış birinin gözünden farklı bir ülkeyi deneyimlemek sizin kendi deneyiminize daha yakın olacaktır. Hem de örneğin bir Avrupa ülkesine taşınırken zaten Avrupa’da yaşayan birinin geçeceği prosedürlerle sizinki oldukça farklı olacaktır.

Yurtdışına Yaşam Üzerine Blog Nasıl Hazırlanır?

Yurtdışında yaşayanların yaşadıkları ülkeye dair ya da taşınma süreçlerine dair yazacakları yazılar ve yapacakları paylaşımlar birçok kişi için ilham verici olacaktır.

Bu sebeple bu şekilde hazırlayacağınız bir blog ülkedeki ilk günlerinizi belgeleyebilecek ve ileride bir fotoğraf albümü gibi nostaljik bir şekilde bakabileceğiniz bir tat bırakacaktır.

Bu nostaljik tadın yanında bunun gibi bir blogu reklamlarla ve marka işbirlikleriyle(tur, otel, danışmanlık şirketi gibi) ek bir gelir kaynağına bile çevirebilirsiniz ya da o ülkedeki sisteme gerçekten hakim olduğunuza ve birçok kişiye yardımcı olabileceğinize inanıyorsanız bu danışmanlığı doğrudan kendiniz verebilirsiniz.

Yukarıda da örnek olarak verdiğimiz Sedat Ölmez ve Polonyadayız blogları bu alanda güzel örneklerdi.


Siz de bu listemizde görmediğiniz fakat faydalı olacağını düşündüğünüz blogları bize iletip bu listeye eklenmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede yurtdışına taşınmak isteyen herkes için yurtdışında yaşam üzerine daha faydalı ve dolu dolu bir liste hazırlamamıza yardımcı olabilirsiniz.