Türkiye’de Wise Hesabı Nasıl Açılır? Adım Adım Wise Hesabı Açma

Wise, yurt dışına para göndermenizi ucuz, hızlı ve kolay hale getirmek üzere kurulmuş bir finansal teknoloji şirketi. Wise, günümüzde 15 milyondan fazla kullanıcıya hizmet verir.

Hem yurt dışına uygun maliyetle para transferi yapmak hem de farklı para birimlerinde ödeme almak istiyorsanız Wise sizin için akıllıca bir çözüm olabilir. Üsteli hızlı, şeffaf ve güvenilir.

Bu rehberde, Türkiye’de bir Wise hesabının nasıl açıldığını aşama aşama ele alacağız. Ardından Wise’da farklı para birimlerine ait döviz bakiyelerini nasıl oluşturabileceğinizi ve hesabınızı nasıl kullanılacağınızı açıklayacağız. Eğer şirket sahibi iseniz okumaya devam edin çünkü Wise işletme hesabına ait bilgiler de bulacaksınız.

Wise Sitesine Git

Türkiye’de Wise Hesabı Açılabilir mi?

Evet, Türkiye’de bir Wise hesabı açabilir ve uluslararası para transferi hizmetlerden faydalanabilirsiniz.

Wise Çoklu Döviz Hesabı ve Wise Kart hizmetleri ise Türkiye’de ikamet eden kullanıcılar için henüz mevcut değil. Ancak Wise’a üye olarak, Türkiye’den yurtdışına veya yurtdışından Türkiye’ye uluslararası para transferi yapabilirsiniz.

Böylece bir Wise kullanıcısı olarak uygun maliyetlerle hem Türkiye’den yurt dışına para transfer edebilir hem de diğer ülkelerden para transferleri kabul edebilirsiniz.

Wise Nedir? Nasıl Kullanılır?

2010 yılında Estonyalı iki girişimci, uluslararası para transferinin hızlı, ucuz ve kolay yapılmasını sağlamak için TransferWise ismiyle bir elektronik para şirketi kurar. Sonraki süreçte kuruluş Wise ismini alır ve hizmet kapsamını her yıl genişletir.

Wise, kredili ürünler (kredi kartı, kredi vs.) hariç geleneksel bir bankanın size sağladığı tüm hizmetleri banka kartı da dahil olmak üzere online olarak sağlayabilir.

Yeni bir hesap açılışı da dahil olmak üzere tüm işlemlerinizi Wise’ın internet sitesi ya da kullanıcı dostu mobil uygulaması üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Daha fazla bilgi için: Wise Nedir, Nasıl Kullanılır? 

Wise Hesabı Açmak Ücretli Mi?

Hayır, Wise bireysel hesap ücretsizdir.

Kişisel kullanım için Wise Çoklu Döviz Hesabı açmanız, hesapta farklı para birimlerinde bakiye tutmanız ve 9 para biriminde yerel hesap bilgileri edinmek için yine ücret ödemezsiniz. Aylık bakım ve kullanım ücretleri de bulunmaz.

Ticari kullanım için Wise Çoklu Döviz Hesabı ile 8 para biriminde yerel hesap bilgileri edinebilmeniz için tek seferlik kurulum ücreti (164 TL) uygulanır. 

Öte yandan işletmelere özel açılan hesaplarda da farklı para birimlerine ait bakiyeleri saklamak ücretsiz olup herhangi bir aylık ücret bulunmaz.


Wise Çoklu Döviz Hesabı henüz Türkiye’de ikamet eden kullanıcılar için mevcut değil. Ancak yurtdışında, Wise Hesabı hizmetinin bulunduğu bir ülkede ikamet ediyorsanız, Wise Çoklu Döviz Hesabı açabilirsiniz. Wise Hesabı hakkında detaylı bilgiye aşağıdaki sayfadan ulaşabilirsiniz.

Wise Sitesine Git

Wise Hesabının Avantajları: Wise Hesabı ile Neler Yapabilirsiniz?

Bir Wise hesabı edinerek çoklu döviz bakiyeleri ve hesap bilgileri oluşturmak, uluslararası para transferlerini uygun maliyetle gerçekleştirmek ve farklı para birimlerinde ticari ödemeler almak gibi çok sayıda avantaja sahip olursunuz.

İşte Wise hesabına sahip olmanın öne çıkan özellikleri:

 • USD, EUR ve GBP gibi en çok kullanılan para birimleri de dahil olmak üzere 8 para biriminde yerel banka bilgileri temin ederek o para biriminde transfer yapabilir ve ödeme alabilirsiniz. Bu, örneğin bir Amerikan bankasından dolar hesabı açmanız ya da bir Avrupa bankasından euro hesabı açmanız ile aynı anlama gelir.
 • Bakiyenizi farklı bir para birimine dönüştürmeniz gerektiğinde bu işlemi reel döviz kuru üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.
 • Hesabınızda 50’den fazla para biriminde bakiye tutabilirsiniz.
 • 80 ülkeye her zaman düşük ve şeffaf ücretler ile para gönderebilirsiniz.
 • Alıcı taraf Wise kullanıcı olmasa bile yurt dışındaki kişilerin ve şirketlerin banka hesaplarına düşük maliyetle para transferi yapabilirsiniz.
 • Wise Kart sayesinde hesabınızdaki bakiye ile dünyanın her yerinde alışveriş yapabilirsiniz.
Wise Sitesine Git

Türkiye’de Wise Hesabı Nasıl Açılır?

Türkiye’de Wise hesabı açmak ve kullanmak tamamen ücretsiz. Dolayısıyla bu uygulamayı hesap açılış ücreti ya da aylık ücretler ödemeden deneyebilirsiniz.

 1. Wise internet sitesini ziyaret edin ya da mobil uygulamasını indirin.
 2. Kaydolun butonuna tıklayın/dokunun.
 3. E-posta adresinizi yazın ve Devam et butonuyla ilerleyin.
 4. Bireysel hesap seçeneğine tıklayın/dokunun.
 5. İkamet ettiğiniz ülkeyi seçip Devam et butonuna tıklayın/dokunun.
 6. Telefon numaranızı yazıp Doğrulama kodunu gönder butonuna tıklayın/dokunun.
 7. Cep telefonunuza gelen kodu ilgili boşluğa yazıp Gönder seçeneği ile devam edin.
 8. Şifrenizi belirleyin ve onaylayarak hesabınızı oluşturun.

Hesabınızı oluşturduktan sonra Wise’ı kullanmaya başlamak için 2 iş gününe kadar sürebilen onay aşamasını tamamlamanız gerekir. 

Yeni oluşturduğunuz hesabınıza giriş yaptığınızda onay sayfasına yönlendirilirsiniz ve bu sayfaya talep edilen kimlik ve adres bilgilerinizi yükleyerek bu aşamayı geçebilirsiniz.

Wise hesabı açarken dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta, isminizi kimliğinizde olduğu gibi girmenizdir. Kimliğinizdeki veya pasaportunuzdaki isminiz ile, Wise hesabı açtığınız ismin birebir aynı olması gerekir. Eğer isminizde Türkçe karakterler bulunuyorsa, Wise hesabınızı da Türkçe karakterli haliyle açmanız gerekir. Örneğin eğer isminiz ‘Ayşe Yıldırım’ ise, hesabınızı ‘Ayse Yildirim’ olarak açmanız durumunda, hesabınız doğrulanmayacaktır. 

Ayrıca, ilk transferinizi başlatırken TC Kimlik No veya Yabancı Kimlik No gerekebilir. 

Wise Sitesine Git

Wise Hesabı Güvenilir Mi?

Evet, aylık 6 milyar GBP’den fazla para transferine aracılık yapan Wise tamamen güvenilir bir elektronik para kuruluşu. Faaliyet gösterdiği her ülkede düzenleyici kurumlar tarafından belirlenen kurallara uygun hareket ediyor. 

İngiltere’de FCA, Amerika’da ise FinCen tarafından denetlenen Wise’ın Türkiye’deki tüm faaliyetleri Birleşik Ödeme Hizmetleri aracılığıyla BDDK tarafından tıpkı bir banka gibi denetlenir. 

Wise, hesabınızı korumak için HTTPS şifreleme ve 2FA (Two factor authentication) iki adımlı doğrulama kullanır. Her oturum açtığınızda 2FA doğrulamasını zorunlu kılar. Ayrıca her transfer yaptığınızda; SMS, parmak izi veya yüz tanıma yoluyla işlem yapan kişinin siz olduğunu doğrulamanızı ister.

Özetle, Wise en az bankalar kadar güvenli. İlave olarak Wise’ın aldığı güvenlik önlemleri sayesinde sizden başka kimse hesabınıza erişemez ve bilginiz olmadan paranızla ilgili bir işlem yapılmaz.

Aklınızdaki diğer soru işaretlerini gidermek için detaylı rehber: Wise Güvenli Mi? 

Wise ile Yurt Dışına Gitmeden Banka Hesabı Açılabilir Mi?

Evet, açılabilir ve bu Wise’ı benzersiz hale getiren özelliklerden bir tanesi. Wise çoklu döviz hesabı ile Türk lirasına ek olarak aşağıda sıralanan 8 para biriminde isminize özel hesap bilgileri edinebilirsiniz:

 1. Euro – EUR
 2. Amerikan doları – USD
 3. İngiliz sterlini – GBP
 4. Avustralya doları – AUD
 5. Kanada doları – CAD
 6. Macar forinti – HUF
 7. Yeni Zelanda doları – NZD
 8. Singapur doları – SGD

Bu, yurt dışına gitmekle ve bir yığın evrakla uğraşmak zorunda kalmadan ABD’de bir USD hesabı, Avrupa’da bir EUR hesabı ya da İngiltere’de bir GBP hesabı alabileceğiniz anlamına gelir. Üstelik elde ettiğiniz hesap bilgileri isminize özeldir ve bütün süreç online gerçekleşir.

Wise Sitesine Git

Wise Hesabında Euro Bakiyesi Açma

Wise hesapları için yeni bir bakiye açılışı ek onay sürecine tabi değil. Yani hızlı ve kolay biçimde bir EUR bakiyesi oluşturabilirsiniz.

 1. Wise internet sitesinde ya da uygulamasında Ana sayfa butonuna tıklayın/dokunun.
 2. Bir bakiye açın seçeneğine tıklayın/dokunun.
 3. Listeden EUR seçeneğini işaretleyin.
 4. Onayla butonuna tıklayarak/dokunarak bakiyeyi oluşturun.

Kurulum tamamlandıktan sonra bakiyenize istediğiniz zaman EUR cinsinden para ekleyebilir, mevcut EUR bakiyenizi hesabınızda saklayabilir ve size özel yaratılan yerel banka bilgilerinizi ödeme almak için kullanmaya başlayabilirsiniz. 

Euro hesabı açmakla ilgili daha fazla bilgi için: Euro Hesabı Nasıl Açılır? Türkiye’de Euro Hesabı Açmak 

Yukarıdaki adımları takip ederek USD, GBP ve CAD dahil olmak üzere 50’den fazla para biriminde bakiye açabilirsiniz.

Wise Çoklu Döviz Hesabı ile Yurtdışında Yerel Hesap Bilgileri Edinin

Yeni bir para biriminde hesap bilgileri edinmek için öncelikle ilgili para biriminde bir bakiye oluşturmanız gerekir.

 1. İnternet sitesinde ya da uygulamada Ana sayfa butonuna tıklayın/dokunun.
 2. Bir bakiye açın seçeneğine tıklayın/dokunun.
 3. Hesap açmak istediğiniz para birimine tıklayın/dokunun.
 4. Bakiye detayları sayfasındaki Hesap bilgileri edinin butonuna tıklayın.

Eğer ilk kez hesap bilgisi edinmeyi deniyorsanız bu aşamada bazı gereklilikleri tamamlamanız gerekebilir. Ekranda beliren talimatları yerine getirdikten sonra size para göndermek isteyen herkesle paylaşabileceğiniz özel hesap bilgilerinizi görüntüleyebilirsiniz.

Wise Sitesine Git

 Türkiye’de Wise İşletme Hesabı Açma

 • Aşağıdaki butondan Wise sitesini açın ya da mobil uygulamasını indirin.
 • Kaydolun butonuna tıklayın.
 • E-posta adresinizi yazın ve Devam et butonuyla ilerleyin.
 • İşletme hesabı seçeneğine tıklayın.
 • İkamet ettiğiniz ülkeyi seçip Devam et butonuna tıklayı.
 • Telefon numaranızı yazıp Doğrulama kodunu gönder butonuna tıklayın.
 • Cep telefonunuza gelen kodu ilgili boşluğa yazıp Gönder butonuna tıklayın.
 • Şifrenizi belirleyin ve hesabınızı oluşturun.
 • Oluşturduğunuz hesaba giriş yapın ve doğrulama sayfasına gerekli bilgi ve belgeleri yükleyin.
 • Tek seferlik kurulum ücretini ödeyin ve hesabın onaylanmasını beklemeye başlayın.

Belirtilen talimatları tamamlayıp hesabınızı oluşturduktan sonra kendinizle ve şirketinizle ilgili birtakım bilgi ve belgeleri Wise ile paylaşmanız gerekir. Eğer çoklu döviz hesabı açacaksanız tek seferlik kurulum ücretini ödemeniz gerekir. Daha sonra 2-3 iş günü içinde doğrulama süreci tamamlanır ve hesabınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

💡 Wise İşletme Hesabı açmak başlıklı makalemizde detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Wise Hesabına Nasıl Para Yüklenir?

Wise hesabına para eklemenizin iki farklı yolu vardır:

Wise üzerinden para yüklemek:

 1. Wise hesabınızdan para yüklemek istediğiniz bakiye hesabına gidin
 2. Yükle butonuna tıklayın
 3. Ne kadar yüklemek istediğinizi yazın ve ödeyeceğiniz para birimini seçin
 4. Ödeme yönteminizi seçin ve Devam et butonuna basarak ödeme sayfasına gidin
 5. Seçtiğiniz ödeme yöntemine göre ödeme işlemini tamamlayacaksınız.

Banka hesabınızdan para yüklemek

 1. Türk lirası seçeneğine ya da yüklemek istediğiniz para birimine tıklayın/dokunun.
 2. Ekle seçeneğine tıklayarak/dokunarak devam edin.
 3. Yükle kısmına kaç Türk lirası eklemek istediğinizi yazın.
 4. Ödeme yaptığınız para birimi bölümünden ödemeyi gerçekleştireceğiniz para birimini seçin.
 5. Devam et butonuna tıklayın/dokunun.
 6. Çıkan ekranda transfer detaylarını görüntüleyin ve Ödemeye devam edin seçeneğine tıklayın/dokunun.
 7. Ekranda beliren talimatları takip ederek havale/EFT işlemini gerçekleştirin.

İşleminiz kısa süre içinde Wise tarafından onaylanır ve bakiyeniz hesabınıza yansıtılır. Daha sonra söz konusu bakiyeyi yurt içine ya da yurt dışına para göndermek için kullanabilirsiniz.

Ayrıca hesabınıza para yüklemek için doğrudan Wise üzerinden elde ettiğiniz yerel banka hesap bilgisine havale/EFT yapabilirsiniz. Fakat bu durumda sadece yerel para birimiyle ödeme yapabileceğinizi unutmayın.

Wise Sitesine Git

Wise ile Türkiye’de Türk Lirası Hesabı Açılabilir mi?

Evet, eğer yurtdışında yaşıyorsanız Wise ile Türk lirası hesap bilgisi (IBAN) edinebilirsiniz. Açtığınız bu hesap bilgileriyle yurt içinden ödeme alabilirsiniz. Fakat Türk lirası hesap bilgilerini kullanarak yurt dışından Türk lirası cinsinden ödeme almak mümkün değil. Eğer Türkiye’de yaşıyorsanız, TL bakiyesi açarak hesabınızda paranızı TL olarak tutabilir veya farklı para birimlerine dönüştürebilirsiniz. 

TRY bakiyesi açmak ve size özel oluşturulan IBAN ile Türk lirası cinsinden ödeme almak için şu adımları takip edin:

 1. Wise hesabınıza giriş yapın.
 2. Ana sayfada beliren Açın seçeneğine tıklayın/dokunun.
 3. Bakiye seçeneğinin altındaki butonuyla işleme devam edin.
 4. Türk lirası seçeneğini bulun ve Onayla butonuna tıklayın/dokunun.

Bakiyeniz anlık olarak oluşturulur ve kullanım hazır hale getirilir. Fakat ilk kez bir bakiye oluşturuyorsanız bakiyeye para ekleme ve kimlik doğrulama gibi bazı gereklilikleri tamamlamanız gerekebilir.

Wise Kart Türkiye’de Kullanılabilir mi?

Evet, başka bir ülkeden temin ettiğiniz Wise Kart’ı Türkiye’de kullanabilir ve alışveriş yapabilirsiniz. Ancak Türkiye’den yeni bir Wise Kart siparişi veremezsiniz. 

Kartınızda TL bakiyesi bulunmasa bile Wise, diğer para cinslerindeki bakiyelerinizden reel döviz kuru kullanarak otomatik dönüştürme yapar. Yani mevcut bakiyeleriniz arasından en uygun maliyetle hedef bakiyeye dönüştürülür ve tasarruflu bir harcama yapmanız sağlanır.

Aylık ücretler barındırmayan ve kullanmanın tamamen ücretsiz olduğu Wise Kart’ı sipariş vermek için ülkeden ülkeye değişen tek seferlik bir sipariş ücreti ödemeniz gerekir. Bu ücret örneğin Almanya’da 8 Euro iken, Amerika’da 7 dolardır.

Özetle

Wise, her geçen yıl daha fazla kullanıcıya ve işlem hacmine erişen bir finansal teknoloji şirketi. Türkiye’de de aktif ve resmi olarak kullanılabilen uygulamada yeni bir hesap ve bakiye oluşturmanız son derece kolay. Üstelik ücretsiz.

Yeni bir Wise hesabı açmanız için temel anlamda iki aşamayı tamamlamanız gerekir: kayıt ve doğrulama. Uygulamaya kaydolmanız sadece birkaç dakika sürerken doğrulama aşaması 2-3 iş günü içinde tamamlanır. 

Üstelik bu süreçlerin hiçbirinde fiziksel bir banka şubesini ziyaret etmek ve günlerce evrak işleriyle uğraşmanız gerekmez. Doğrulama da dahil olmak üzere bütün hesap açma ve yönetme süreci online gerçekleşir.

Wise hesabı açmak ücretsizdir, aşağıdaki butona tıklayarak hemen hesap açabilirsiniz.

Wise Sitesine Git

Wise kart Türkiye’de kullanılıyor mu?

Evet. Wise Kart’ı Türkiye’deki fiziksel ve online Visa ödeme noktalarının tamamında kullanılabilir ve alışveriş yapabilirsiniz. Ancak Türkiye’de ikamet ediyorsanız henüz yeni bir Wise Kart siparişi veremezsiniz

Wise Türkiye’de hangi bankalarda kullanılabiliyor?

Türkiye’deki bütün bankalardan Wise’a para gönderebilirsiniz. Aynı şekilde Wise bakiyenizi bütün bankalara çekebilirsiniz. Yani Türkiye’deki tüm bankaları Wise ile anlaşmalı bankalar olarak değerlendirebilirsiniz.

Wise hesabı güvenli mi?

Wise, faaliyet gösterdiği bütün ülkelerde düzenleyici kuruluşlar tarafından lisanslanmış bir elektronik para kuruluşu. Türkiye’deki faaliyetleri de BDDK tarafından kontrol edilir. Bu nedenle Wise güvenilir bir kuruluş.

Wise hesabı açmak ücretli mi?

Hem kişisel hem de ticari amaçlı Wise hesabı açmak ücretsizdir. Wise işletme hesabı açtıktan sonra 8 farklı para biriminde yerel banka bilgisi edinmek isterseniz tek seferlik kurulum ücreti ödemeniz gerekir.