Oberlo Nedir: Dropshipping için Faydaları

Oberlo nedir? Bu yazıda, bu soruya cevap verirken, dropshipping için Oberlo’nun sunduğu faydalardan bahsedeceğiz. 

Yurtdışındayız olarak yurtdışında yaşam konusunda yazdığımız yazılar kadar Türkiye’de yaşayan vatandaşlarımızın da yurtdışından para kazanmak için işlerini kolaylaştıracak yazıları da sitemize eklemeye devam ediyoruz.

Dijital çağın öne çıkan trendlerinden biri olarak online alışveriş, beraberinde yeni iş kolları da getirdi. 

Bu iş kollarında yerel ve globalde adını sıklıkla duyduğumuz çok sayıda şirket kuruldu. Amazon, AliExpress gibi şirketler dünya devi haline gelirken, online ticaret alanında yeni kavramlar ortaya çıktı.

Dropshipping bu kavramlardan biri ve bu yazının asıl konusu olan Oberlo nedir sorusu, tam olarak dropshipping yapanları ve yapmak isteyenleri ilgilendiriyor.

Oberlo nedir?

Online ticaret alanında çalışmaya başlamak için ideal yollardan biri olan dropshipping, az yatırımla başlayabileceğiniz bir iş modeli. Bu nedenle, rekabetin de yüksek olduğu, kolay yönetilebilir olmasına rağmen rekabette üste çıkmak için doğru araçların kullanılması gereken bir sektör. 

Oberlo, işte bu araçlardan biri olarak dropshipping yapanların bilmesi gereken bir uygulama. 2015 yılında kurulan Oberlo piyasaya çıkan ilk stoksuz satış uygulamaları arasında yer alıyor.

Shopify altyapısıyla entegre çalışan Oberlo, en basit ifadeyle dropshipping sürecini kolaylaştıran bir uygulama olarak tanımlanabilir.

Normal şartlarda tedarikçilerle iletişim kurmak, makul fiyatlar bulmak ve web sitenizdeki ürünleri güncel tutmak için yoğun mesai harcamanız gerekir. Bu süreç, özellikle küçük marjlarla sonuçlanırsa büyük bir zorluğa dönüşebilir.

Oberlo işte tam bu olumsuz konularda, dropshipping ile e-ticaret yapanların hayatını kolaylaştırır.

Ekip, verdikleri hizmeti kullanıcıların “satacak ürün bulmalarına, bunları Shopify mağazalarına eklemelerine ve satmaya başlamalarına” yardımcı olmak olarak tanımlıyor. 

Oberlo nasıl kullanılır?

Oberlo tek başına bir e-ticaret platformu değildir ve Shopify’a entegre etmeniz gerekir. Websitenizi satışa hazır hale getirmek Oberlo ve Shopify ortaklığı ile çok kolaydır.

oberlo-ile-dropshipping

1. Ücretsiz olarak katılın

2. Ürünleri bulun ve kişiselleştirin.

3. Tek tuşla ürünleri kendi online mağazanıza ekleyin

4. Pazarlamaya başlayın

Oberlo dropshipping, yani stoksuz satış ile mağazanıza ürün eklemenin hiçbir maliyeti yoktur. Bu nedenle denemek size hiçbir şey kaybettirmez.

Ücretli paketi de toplu alım, birden fazla kişinin hesabı kontrol etmesi ve kargo takibi konusunda avantajlar sağlar. Ayda 29.90$ fiyatı olan bu paket de belli bir hacme ulaşan stoksuz satış mağazaları için oldukça makul bir ücret haline gelebilir.

İngilizce, İspanyolca, Almanca ve Fransızca dillerini destekleyen sistem, dünyanın her yerinden yasal olarak kullanılabilir.

Oberlo ile neler yapabilirsiniz?

Sürekli büyüyen bir platform olarak Shopify, Oberlo’nun tüm bu özellikleriyle birlikte daha da kullanımı kolay ve satıcılar için avantajlı bir platforma dönüşüyor. Sistemi kullanarak yapabileceğiniz temel işlemler şunlar.

  • Ürün yükleme, 
  • Ürün fiyatlarını değiştirme
  • Sipariş alımına açma
  • Ürün stok kontrolü

Ancak, hepsi bu değil. Oberlo, ayrıca Shopify ile diğer satış platformları arasında da bir köprü olarak çalışıyor.

Sistemi kullanarak AliExpress üzerinden ürünleri doğrudan Shopify mağazanıza aktarabilir, istediğiniz ürünü dropshipping için online mağazanıza ekleyebilirsiniz. Oberlo ile ürün aktarabilir, ürün girişlerini düzenleyebilir ve tek tek veya toplu olarak sipariş verebilirsiniz. Özellikle Chrome extension’ı üzerinden Aliexpress’te dolaşırken siteye ürün eklemek çok büyük bir kolaylık sağlıyor.

Bunun haricinde dilerseniz mevcut ürün içeriğinde değişiklik yapabilir ve özgün içerik üretebilirsiniz.

Bundan sonrası da kendi geliştirdiğiniz satış stratejilerinden ve reklamlardan ibaret. Bu konuda daha fazla detay için Shopify ile dropshipping yapmak yazımızı inceleyebilirsiniz.

Oberlo’nun Dropshipping İçin Faydaları

Oberlo kullanıcılarına pek çok kolaylık sağlar. Tüm dünyada aklınıza gelebilecek her türlü ürün için dropshipping yapanların sayısı artıyor. Bu nedenle, dropshipping sürecini daha da kolaylaştıracak araçları kullanmak çok avantajlı. 

Oberlo’nun stoksuz satış yapmanızı kolaylaştıran öncelikli faydalarına göz atalım:

Online mağazanızı yönetme kolaylığı

Özellikle yeni başlayanlar için online mağazaları yönetmek bazen zaman alabilir. Oberlo ile e-ticaret sitenize ürün eklemek çok kolay ve hızlı. Sistemi kullanarak farklı platformlardaki ürünlere ve fiyatlarına direkt erişim sağlayıp istediğiniz ürünü kolayca kendi mağazanıza ekleyebilirsiniz. 

Üstelik, bu ürünlerin zaman içindeki takibi de çok daha kolay. Çünkü uygulama ayarlarından dropshipping yaptığınız ürününüz tedarikçide artık satılmıyorsa sitenizden otomatik olarak kaldırabilirsiniz. 

Ürünün renk ve modeli tükenirse, sayısı değişirse ya da fiyatı değişirse dilerseniz bununla ilgili bildirim de alabilirsiniz. Böylece mağazanızı yönetmek için manuel olarak takip etmeniz gerekmez.

Mağazanıza eklemek için ürün seçme kolaylığı

E-ticaret yapmak isteyen kişilerin, ticaretini yapacağı ürüne karar vermesi, seçtikleri ürüne uygun pazara sunma süreci oldukça sancılı bir dönemdir. Eğer neyi pazarlayacağınızı bilmiyorsanız Oberlo ürün hakkında fikir verebilir. 

Oberlo’da kazandıran ürünleri bulabilmek de oldukça kolay. İlk olarak ürünün derecelendirmelerini ele alabilirsiniz.

oberlo-ürün-ekleme

Oberlo’da ürün arattığınızda 0 ile 5 arasında yıldız derecelendirilmesi göreceksiniz. Örneğin, 150 incelemeden sonra 5 yıldız alan üründen iade gelme ihtimalinin daha az olacağını varsayabilirsiniz. Yıldız derecelerinin güvenirliğini anlamak için yapılan yorum sayısıyla da karşılaştırabilirsiniz.  

Satıcının güvenilirliğini değerlendirme kolaylığı

Satmak istediğiniz bir ürünün kazandıran bir ürün olup olmadığını analiz ettikten sonra, tedarikçinin güvenilirliğini belirlemeniz gerekir.

Bunun için derecelendirmenin yanı sıra ürünün sipariş ve ithalat sayısına da bakabilirsiniz. Bir ürün listesine tıkladığınızda 6 aylık sipariş sayısını görebilirsiniz.

Sonuçta, müşterilerinizin sipariş ettiği ürünlerin zamanında gönderilmesini, zamanında ulaşmasını ve sipariş edilen tüm ürünlerle birlikte ulaşmasını sağlamak istersiniz. Oberlo’daki ürünleri görüntülerken, tedarikçilerin olumlu geri bildirim yüzdesini ve platformda ne kadar süredir aktif olduklarını görebilirsiniz. 

Bu veriler bir tedarikçinin iletişim, nakliye hızı ve ürün gönderme açısından ne kadar iyi olduğunu gösterir.

Dropshipping yapacağınız ürün için güvenilir satıcı bulmak, geri bildirimleri ve kalitesini iyi seçmek gerekir. Bu istatistikler tümüyle ücretsizdir ve tüm bunları doğru analiz ettiğinizde yüksek marjlı ürünleri seçmek kaçınılmazdır. 

Oberlo ile yapılan satışlarda ortalama kargo süreleri nelerdir?

Dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli konu da teslimat süresidir. Ürünün ne zaman teslim edileceği müşterinin ürünü satın alma düşüncesini büyük ölçüde etkiler. 

Bu sebeple pazar potansiyeli olan bir ürün teslimattaki önyargı sebebiyle müşteri tarafından tercih edilmeyebilir. Bu kısmı da göz önünde bulundurmanızda fayda var.

Oberlo eskiden sadece AliExpress ile bağlantı sunuyordu ve çoğu tedarikçi Çin’den geliyordu. Bu nedenle, başka yerlerdeki şirketler çok uzun nakliye sürelerine takılıp kalıyordu. 

Ancak, Oberlo şimdi iki tür tedarikçi daha ekledi: Oberlo Onaylı Tedarikçiler ve Oberlo Tedarikçileri. Normal Oberlo Tedarikçileri, Oberlo pazarında denetlenen ve izlenen şirketlerdir. Aliexpress üzerinden alınan tedarik sürelerine göre daha avantajlı tedarikçiler bulmanızı sağlayabilirler. Yine de çoğu tedarikçinin Çin’den olacağını ve genellikle kargo sürelerinin çok uzun olacağını belirtelim.

Oberlo Onaylı tedarikçiler, sistem tarafından en yüksek performans gösteren tedarikçiler olarak belirlenmiştir. Aliexpress veya Oberlo üzerinden ürünlerin kargo seçeneklerini değerlendirip sitenizde hangisinin aktif olmasını istediğinizi seçebilirsiniz.

Yüksek puan verilen siparişlerde hangi kargo seçeneğinin seçildiğini de dikkate alabilirsiniz. Kargo için takip numarası bulunduran firmaları tercih etmek müşterilerle kargo sürecinde daha sağlıklı iletişim kurmanızı sağlayacaktır.

Ödeme konusunda da bu konu doğrudan Oberlo ile ilgili olmasa da Shopify’ın kolay ödeme almanızı sağlamak için kurduğu Shopify Payments’ı Türkiye’de kullanma şansınız yok. Bu noktada yurtdışında banka hesabı açma ve yurtdışında şirket kurmak yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

Özetle 

Bu yazımızda Oberlo nedir sorusuna tüm detaylarıyla cevap vermeye çalıştık. Dropshipping yapanlar için özel olarak tasarlanan bu Shopify uygulaması, dropshipping sürecini baştan sona kolaylaştırır.

Kullanımı kolay arayüzüyle Oberlo, otomatik olarak ürün siparişinizi karşılayabilir. Böylece ürünün stok durumunu sürekli kontrol etmeniz gerek kalmaz. Çünkü günlük ürün senkronizasyonunu otomatik gerçekleştirir. 


Ayrıca envanter ile fiyatlandırma otomasyonu ile dropshipping şirketiniz büyürken de size destek olur. Satış ve sevkiyat takip seçenekleri ile Oberlo, müşteri memnuniyet puanlarınızı artırmanıza ve daha fazla satış yapmanıza yardımcı olur.