Bulgaristan’dan Türkiye’ye Para Gönderme

Türkiye’nin komşu ülkelerinden olan Bulgaristan’da günümüzde hala birçok Türk yaşamaktadır. Bu durumda vatandaşlarımız için Bulgaristan’dan Türkiye’ye para gönderme konusu en çok sorulan soruların başında gelmekte.

Biz de bu yazımızda Bulgaristan’dan Türkiye’ye para göndermenin kolay ve uygun yöntemlerini anlatacağız.

Bulgaristan’dan Türkiye’ye Nasıl Para Gönderilir?

Bulgaristan ve Türkiye arasında para transferi yapmak için akla gelen ilk yöntem bankalar aracılığıyla SWIFT transferidir. Ancak bundan çok daha uygun ve kolay bir yöntem daha var.

Wise (eski adıyla TransferWise) düşük komisyonları, kullanım kolaylığıyla ve bankaların sistemlerine göre Bulgaristan’dan Türkiye’ye daha hızlı para transferi yapmayı sağlamasıyla öne çıkan bir yöntem.

Wise ile para göndermek isterseniz alıcının IBAN bilgilerini bilmeniz yeterli olacaktır. Wise bu yönüyle SWIFT’e göre daha kolay bir yöntemdir, çünkü alıcı bankanın Swift Kodunu bilmeniz gerekmiyor.

Bulgaristan’dan Wise ile Para Göndermek

2010 yılında kurulan Wise şirketi uluslararası para transferini kolaylaştırmak için kurulan bir şirkettir. Günümüzde 6 milyondan fazla insan Wise ile işlem yapıyor.

Wise Bulgaristan’dan Türkiye’ye para transferi yaparken düşük komisyon uyguluyor ve kur farkından doğan komisyon problemlerini ortadan kaldırıyor. Ayrıca bankaların SWIFT kodlarını da bilmeniz gerekmiyor.

Wise ile Bulgaristan’dan Türkiye’ye para göndermek için yapmanız gerekenler oldukça basit. Şimdi adım adım yapmanız gerekenleri anlatalım.

  • Hemen aşağıdaki butona tıklayarak Wise’a ücretsiz bir şekilde kolayca kayıt olabiliyorsunuz. Kayıt olurken sizden ad, soyad gibi kişisel bilgileriniz istenecek. Kişisel bilgilerinizi doğru bir şekilde girdiğinize emin olun. Yüksek bir miktarda para göndermeniz gerektiğinde Wise sizden kimlik doğrulaması isteyebilir. 
  • Bulgaristan’dan Türkiye’ye göndermek istediğiniz para miktarını belirleyerek, işlemden ne kadar komisyon alınacağını ve kaç gün içinde paranın alıcının hesabına geçeceğini görebilirsiniz.
  • Ardından alıcının IBAN ve isim, soy isim gibi bilgilerini girmeniz gerekiyor. Wise ile para gönderirken bankaların SWIFT kodlarına ihtiyaç duymazsınız.
  • Son olarak parayı nasıl transfer edeceğinizi seçeceksiniz. Wise ile parayı doğrudan banka hesabınızdan veya kredi kartınızdan gönderebilirsiniz. 
  • En sonunda girdiğiniz bilgilerin onaylanması için bir ekran çıkacak. Onayınızı gerçekleştirdikten sonra işlemi başlatmış olacaksınız.

Bulgaristan’a para göndermek için banka havalesi seçeneğini seçerseniz işlemi başlatmak için öncesinde size iletilen banka hesap numarasına parayı göndermeniz gerekecek.

*Bulgaristan’dan para transferi işlemleriniz genellikle 1 iş gününden kısa sürede tamamlanabilir.

Bulgaristan’dan Türkiye’ye Para Gönderme: Ne Kadar Komisyon Ödenir?

Şimdi de örnek bir işlem üzerinden durumu açıklayalım. Örneğin Bulgaristan’dan Türkiye’ye 2000 BGN(Leva) göndermek istediniz. Bu durumda alıcının hesabına ne kadar geçecek?

bulgaristan'dan türkiye'ye para transferi

15 Aralık 2020 tarihinde 1 BGN 4.87 TL ediyordu. Wise’da da Google gördüğümüz kur çevriminin aynısını görüyoruz. Sistemin aldığı komisyon sadece 18.57 Leva ve Türkiye’deki alıcının hesabına da 9652 TL geçmiş olacak. Bankalara göre ortalama olarak böyle bir işlemde avantajınız 85 Leva. Siz de farklı miktarlarda gönderimler için farklı rakamlar girerek deneyebilirsiniz.

Bu noktada unutmamanız gereken önemli bir noktada ekstra bir masrafla karşılaşmamak için gönderdiğiniz paranın yerel para cinsinde olması. Yani Bulgaristan’dan Türkiye’ye para gönderirken gönderici tarafında Bulgar Levası ve alıcı tarafında ise TL olması gerekiyor.

Yani para gönderimi yaparken yerel para birimleri kullanmalısınız. Ayrıca gönderdiğiniz paranın kur çevrimini Wise otomatik olarak o anki reel kurdan yapar. Yani kur çevrimi yaparken ekstra bir masrafla karşılaşmazsınız.

Peki, Wise nasıl ucuz bir şekilde para transferi yapıyor? Bunu kısaca açıklayalım. Aslında siz para transferi yaparken Bulgaristan’dan Türkiye’ye transfer yapıyor olsanız da Wise sisteminde para ülke değiştirmiyor.

Yani siz Bulgaristan’daki parayı Transferwise’ın Bulgaristan’daki hesabına aktarırken Transferwise Türkiye hesabından da alıcının Türkiye’deki hesabına para geliyor. Bu işlem BDDK onaylı gerçekleştiği için de güvenlik konusunda bir endişe duymanıza gerek kalmıyor.

Wise (eski adıyla TransferWise) hakkındaki merak ettiklerinizi Wise Nedir? Nasıl Yapılır? yazımızda daha detaylı bir şekilde bulabilirsiniz.

Bu işlem ile aynı şekilde Türkiye’den Bulgaristan’a para göndermek isterseniz tek yapmanız gereken gönderen tarafında TL alıcı tarafında ise Bulgar Levası seçmek. Onun haricinde bu yazıda yazanların hepsi yine aynı şekilde geçerli olacak.

Bulgaristan’dan Türkiye’ye SWIFT Yapmak

Uluslararası para transferi yaparken herkesin aklına gelen banka yoluyla SWIFT yapmak hakkında da kısaca bahsedelim. SWIFT diye bilinen işlem aslında temelde yurtiçinde yaptığınız havale işlemine oldukça benziyor. Yine Türkiye’deki alıcı hesabın isim soyisim gibi bilgilerinin yanında IBAN adresini girmeniz gerekiyor.

Ekstra girmeniz gereken bilgi ise SWIFT numarası olarak bilinen bankaların uluslararası kodları. Yazımızın alt kısmında Türkiye’deki tüm popüler bankaların SWIFT kodlarını da paylaştık. Bu sayede Bulgaristan’dan Türkiye’ye para transferi için bankaları da kullanabilirsiniz.

Bu işlemi yapmak istiyorsanız Bulgaristan’da bir banka hesabına sahip olmanız gerekiyor. Mobil ya da online bankacılık ile de kolayca SWIFT işleminizi halledebilirsiniz. 

SWIFT işlemlerinin detayları yani hangi menüde yer aldığı, işlemin online bankacılıkta nerede olduğu gibi detaylar bankadan bankaya farklılık gösterebiliyor.

SWIFT yaparken bankaların sizden alacağı komisyonlar değişken olabilir. Daha ayrıntılı bilgi için Bankadan Swift ücretleri yazımızı inceleyebilirsiniz.

Türkiye’de bulunan bankaların SWIFT kodlarını sizin için listeledik.

Banka AdıSwift Kodu
Türkiye Garanti Bankası Swift KoduTGBATRIS
Akbank Swift KoduAKBKTRIS
ING Bank Swift KoduINGBTRIS
Türkiye İş Bankası Swift KoduISBKTRIS
Ziraat Bankası Swift KoduTCZBTR2A
Halk Bankası Swift KoduTRHBTR2A
Türkiye Finans Swift KoduAFKBTRIS
VakıfBank Swift KoduTVBATR2A
TEB (Türk Ekonomi Bankası) Swift KoduTEBUTRIS
Yapı Kredi Swift KoduYAPITRISFEX
Finansbank Swift KoduFNNBTRIS

*Eğer bankanız SWIFT kodunun 11 hane olarak girilmesini isterse 8 haneli olan kodların sonuna 3 tane X ekleyebilirsiniz. Yani örneğin TEB için girmeniz gereken kod bu durumda TEBUTRISXXX olacaktır.

Bulgaristan’dan Türkiye’ye Para Göndermek Kaç Gün Sürer?

Yukarıdaki yazımızda Bulgaristan’dan Türkiye’ye para transferi yapmanın farklı yollarından bahsettik. Komisyon oranları ve gönderim kolaylıkları yanı sıra para transferi yaparken paranın alıcıya ulaşma süresi de önemli bir konu.

Wise ile işlem yaptığınızda da dediğimiz gibi Bulgaristan’dan Türkiye’ye para transferi 24 saatten kısa sürede, hatta birkaç saat içinde gerçekleşir.

Bu işlemi SWIFT ile yapıyorsanız işleminizin ulaşma süresi tam net olmayabilir. Bazı durumlarda 3 iş günü içerisinde para alıcıya ulaşsa da genellikle bu yöntemle paranın alıcının hesabına geçmesi 3-5 iş gününü bulabiliyor.

Wise, uygun komisyon oranları ve reel döviz kuru kullanarak uluslararası para transferi sağlar. Yurtdışından para gönderme yazımızı inceleyerek diğer alternatiflere ve daha detaylı bilgilere de göz atabilirsiniz. Wise ile uluslararası para transferi hakkında daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz Wise ile Para Gönderme Rehberi yazımızı okuyabilirsiniz.

Wise ile Bulgaristan’dan Türkiye’ye düşük komisyonlarla çok kolay bir şekilde para transferi gerçekleştirebilirsiniz. Aynı şekilde Türkiye’den Bulgaristan’a da Wise ile para transferi yapabilirsiniz.