Yurtdışından Vize için Davetiye Göndermek

Yurtdışı seyahati için vize alma konusunda en kolay yöntemlerden bir tanesi yurtdışından davetiye almaktır. Yurtdışında yaşayan aile üyesi ya da arkadaşı ziyaret etmek için vize başvurusu yapıldığında ziyaret edilecek kişi tarafından davetiye gönderilmesi vize alma işlemini daha da kolaylaştırmaktadır. Yazının sonunda İngilizce yazılmış bir davetiye örneği de bulabilirsiniz.

Davetiyenin ibraz edilmesi yine de vize almayı garantilememektedir. Bu yüzden vize başvurusunda bulunan kişiler belgelerini eksiksiz bir şeklide sunmalıdır. Bazı ülkeler vize sağlamak için davetiye mektubunu şart koşmaktadır. Bu davetiyelerin başvurulacak ülkeler tarafından belirlenmiş olan çerçeveye uyması gerekmektedir. Bazı ülkeler davet mektubu için belirli bir şablona sahiptir ve bu şablona uygun olmayan başvuruları kabul etmemektedir.

Bazı ülkelerde ise davetiye bildiğimiz mektup formundadır ve davetiyeyi yollayan kişinin kimlik, adres bilgileri ile ziyaretçinin seyahat süresi, konaklama biçimi ve kimlik bilgilerini içermektedir.

Vize başvurusu için hazırlanacak olan davetiyelerin bir sayfayı geçmemesi tavsiye edilmektedir. Bu nedenle vize başvurusunda başvuru yapılacak ülkenin mektup şartlarını detaylı bir şekilde araştırmak gerekmektedir. 

Kimler Davetiye Gönderebilir?

Davetiye yollayacak olan kişinin o ülkenin vatandaşı olması zorunluluğu bulunmamaktadır. Ülkede oturum izni ve çalışma iznine sahip olan herkes vize için davetiye gönderebilmektedir. Davetiye mektubunun olmasının vize alımını garantilemediğini tekrar hatırlatalım. Ancak vize başvurusunda davetiyenin de ibraz edilmesi vize alma şansını önemli ölçüde arttırmaktadır.

Bununla birlikte davetiyeyle birlikte belgelerinizi teslim etmenizin bir diğer avantajı konaklama için yer sunma zorunluluğunuzu ortadan kaldırmasıdır. Davetiyesiz almaya çalışılan bir vizede mutlaka konaklayacak otel/ev gibi bir yerle ilgili evrak bulundurmalısınız.

Davetiyede Bulunması Gereken Bilgiler

Öncelikli olarak davetiye mektubunun İngilizce ya da hangi ülke seyahat edilecekse o ülkenin diliyle yazılması gerekmektedir. Ayrıca mektup davet edilecek olan kişiye değil seyahat edilecek olan ülkenin konsolosluğuna hitaben yazılmalıdır. Şimdi davetiye hakkındaki detaylardan biraz daha bahsebiliriz. Örnek bir davetiyeyi de yazının sonunda bulabilirsiniz.

Tarih

Tarih, davetiye mektubunda sağ üst köşede olması gerekmektedir. Mektubun tarihi konusunda dikkat edilmesi gereken bir husus bulunmaktadır. Mektubun yazıldığı tarih ile vize başvurusunun gerçekleştirildiği tarih arasında 1 aydan fazla süre olmamalıdır. Vize başvuru tarihinden itibariyle 1 aydan eski olan mektuplar işleme alınmamaktadır. 

Davet Eden Kişiye Dair Bilgiler

Daveti yollayan kişinin bazı bilgilerini bu davetiyeye eklemesi gerekmektedir. Bu bilgilerin başında pasaportta yer aldığı şekliyle isim bilgisi gelmektedir. Ayrıca buna ek olarak doğum tarihi, ikamet adresi, varsa iş yeri bilgisi gibi kişisel bilgiler bulunmalıdır.

Çalışma iznine sahip olan kişilerin aynı zamanda iş yerinden alacakları bir belge ve maaş bordrosu gibi ek evraklar da davetiye ile beraber istenebilmektedir.  Davetiyeyi gönderen kişi ile başvuruyu gerçekleştirecek olan kişinin yakınlık derecesi davetiyede mutlaka belirtilmelidir. Bu yakınlık derecesi sadece aile üyeleri ile sınırlı değildir. Arkadaşlar da birbirlerine vize davetiyesi gönderebilmektedir. 

Vize Başvurusunda Bulunan Kişiye Dair Bilgiler

Vize başvurusu için hazırlanacak olan davetiyede sadece davetiyeyi gönderen kişiyle ilgili değil aynı zamanda davetiye yoluyla vize alacak olan kişinin de birtakım bilgilerinin bulunması gerekmektedir.

Davetiyede, vize başvurusunda bulunacak olan kişinin pasaportta yer aldığı şekliyle ismi ve soy ismi, doğum tarihi, ikamet ettiği ülkedeki adresi ve telefon numarası, çalışma bilgileri, ziyaret süresi, ziyaret boyunca konaklayacağı yerin açık adresi gibi bilgiler yer almalıdır. 

Mektupta Yer Alması Gereken Ek Bilgiler

Vize başvurusu için gerekli olan davetiye de gönderici ve alıcının bilgilerinin yanı sıra ek bazı bilgilerin yer alması gerekmektedir. Aynı zamanda bu ek bilgileri kanıtlar nitelikte ek belgeler de bulunmalıdır. Bu bilgilerin en önemlisi eğer davetiyeyi gönderen kişi seyahat giderlerini de karşılayacaksa bu ayrıntı mektupta açık bir şekilde mutlaka yer almalıdır. Ayrıca seyahat giderlerini karşılayacak olan kişinin bunu kanıtlar nitelikte banka hesap dökümü ibraz edilmelidir. 

Davet edilen kişinin öğrenci olması durumunda okulundan alacağı öğrenci belgesini bildirmesi gerekir. Bunun yanı sıra konaklama bilgisi ve adresi açık bir şekilde mektupta yer almalıdır. Otelde konaklayacak olan kişilerin davetiye mektubuna ek olarak otel rezervasyonlarının dökümünü de davetiye mektubu ile beraber ibraz edilmelidir.

Konaklamanın evde olacağı durumlarda ise ev sahipliğine ya da kira sözleşmesi gibi ek belgeler de talep edilebilmektedir ama normal şartlarda bu belgeleri davetiyenize eklemenize gerek yoktur. Bu bilgiler sadece Türkiye’ye davetiye gönderirken geçerli değil. Örneğin İngiltere’den Schengen vizesi almak isteyen birisi için de davetiye konusunda bu prosedürler geçerli olacaktır.

vize için davetiye hazırlamak

Davetiye Nasıl Gönderilmeli?

Günümüzde birçok ülke başvurularda davetiye mektubunun çıktısını yeterli görmektedir. Bunun yanı sıra faks ile gönderilen mektuplar da birçok konsolosluk tarafından kabul edilmektedir. Ancak bazı ülkeler başvurularda davet mektubunun aslını istemektedir.

Özellikle Almanya gibi belirli bir şablon isteyen ülkeler için vize başvurusu yaparken mektubun aslı ibraz edilmelidir. Bu gibi durumlarda davetiye yurtdışından geleceği gönderim süresini göz önünde bulundurmak gerekmektedir. Ülkelerin uzaklığına göre kargoların varış süresi değişiklik göstermektedir.

Mektubun yazım tarihi ve vize başvurusu arasında maksimum 1 ay olması gerektiği için günümüzde birçok kişi bu tarihi tutturabilmek için mektubu ileri tarihli yazarak göndermektedir.

Bu şekilde yaşanabilecek bir aksaklığın önüne geçilebilmektedir. Vize başvurusu yapmadan önce vize alınacak olan ülkenin davetiye mektubunu ne şekilde istediğine dikkat etmek gerekir.

Davetiye Neden Bu Kadar Önemli

İçeriğine bakıldığında her ne kadar davetiye son derece karışık gibi gelse de vize başvuru sürecinin en basit adımlarından bir tanesidir. Vize için gerekli olan belgelerin büyük bir çoğunluğu devlet kurumlarından alınması gereken belgelerdir. Ancak davetiye başvuran ya da davetiyeyi gönderen kişi tarafından hazırlanan tek sayfalık bir belgedir.

Davetiyeyi hazırlarken unutulmaması gereken en önemli şey hem seyahati gerçekleştirecek olan kişinin hem de davetiyeyi gönderen kişinin bilgilerinin eksiksiz olmasıdır. İnternette hemen hemen her ülke için davetiye mektubu örneği bulunmaktadır. Bu örnekte boş bırakılan yerleri gerekli bilgiler ile doldurarak başvuru belgelerinin arasına eklenmesi mümkündür. 


İngilizce Vize Davet Mektubu Örneği

02 April 2020
London
 
Subject: The invitation letter in support of Feridun Selimoglu’s visa application.
 
To whom it may concern,

This is to certify that Feridun Selimoglu will be visiting me in London, UK, for 1 week between the dates of 02 June to 09 June 2020 for my 35th birthday.  The applicant is my friend from university and we have known each other for 15 years.  He will be staying with me at my home, the address of which is:

50 A, Oxford Street,
London E1 7AA

I, Veysel Turan , am a UK resident, here on a work permit, currently working at Perfect Marketing as a marketing manager. Enclosed, you will find a copy of my work permit.

Should you require more information, you can contact me at +44 20 8862 2443 or at my email [email protected](Bu noktada mümkünse bir gmail adresi yerine şirket emaili bildirmeniz kesinlikle davetiyenin ciddiyetini arttıracaktır.)

Sincerely,
Veysel Turan
(İmza)

Guest information:
Name: Feridun Selimoglu
Date of Birth: 29 Feb 1985
Address: Çiçek Sok, Sevgi Apt, No.4, Daire1, Kadıköy, İstanbul, Turkey
Tel: +90 532 358 3942
Relationship: Friend


Davet mektubundaki detayları mutlaka kendi bilgilerinize göre güncellemeli ve doğrudan kopyala yapıştır yapmamalısınız. Kendi durumunuz için geçerli olmayacak detaylara davet mektubunda yer vermeniz davetiyenizin işleme alınma şansını düşürecek ve vize başvurunuzun olumlu sonuçlanma ihtimalini azaltacaktır. Bu konuya dikkat etmeniz işe yarar bir davetiye mektubu için yeterli olacaktır.