İngiltere’den Schengen (Avrupa) Vizesi Almak

Vize işlemleri her ülkede farklı süreçlerle ilerler. Bu nedenle de hangi ülkeden vize başvurusu yaptığınız ve hangi ülkeye vize başvurusunda bulunduğunuz süreç açısından çok önemlidir. İngiltere’den Schengen vizesi almak istiyorsanız öncelikle bu vizeyi turist vizesi ile alamayacağınızı unutmayın. 

Kimler İngiltere’den Schengen Vizesi Alabilir? 

İngiltere’den Avrupa vizesi alabilmek için İngiltere’de oturma, çalışma ya da öğrenci vizesi ile bulunuyor olmanız gerekiyor. Turist vizesi ile İngiltere’ye gidip burada Avrupa seyahati için ayrıca bir vize almak isterseniz bu işlemi yapmanız mümkün değildir. Bu nedenle seyahat planlamalarınızı yaparken turist vizeniz varsa bu tür bir işlem yapamayacağınızı önceden bilmeniz gerekiyor.

Yani İngiltere’de oturum ve çalışma iznine sahip bir Türk vatandaşı olarak Avrupa’yı gezmek için yine Schengen vizesine ihtiyaç duyuyorsunuz. Bu durumda vizeyi Türkiye’ye dönmeden İngiltere’den alabilirsiniz.

Peki çalışma, oturma veya öğrenci vizeniz varsa bu vizeyi nasıl alacaksınız? Şimdi sizlere İngiltere’den Schengen vizesi nasıl alınır sorusunu adım adım cevaplayacağınız.

İngiltere’den Schengen Vizesi Alma İşlemleri

Randevu

Vize başvurusunun ilk adımında, VFS Global’den bir başvuru randevusu almak var. Hangi ülkeye gideceğinizi randevu aşamasında belirtmeniz gerekiyor. Eğer birden fazla ülkeye gitmeyi düşünüyorsanız ilk giriş yapacağınız ülke için ya da en uzun süre konaklayacağınız ülke için başvuruda bulunabilirsiniz.

Vize işlemleri ile doğrudan ilgilenmek istemiyorsanız bir aracı kurum ile çalışabilirsiniz. Bu süreçte onlar sizden ilgili evrakları isteyecekler ve hazırlıkları sizin için yapacaklardır. Kendiniz başvuracaksanız ise randevuyu aldıktan sonra başvuru için gerekli evrakları toplamanız gerekir. 

Başvuru Formu 

Vize başvurusu yapacağınız ülkeye göre değişiklik gösteren bu formdan 2 örnek almanız her zaman işinize yarar. Vize başvuru randevusuna gitmeden önce formu eksiksiz bir şekilde doldurun. Ancak her ihtimale karşı yanınızda boş bir form daha bulundurun. Randevuya gittiğiniz zaman sizin başvurunuzu alacak kişi değişiklik yapılması gerektiğini söylerse yeni bir form çıktısı almakla uğraşmadan ilgili değişiklikleri yaparak formu yeniden doldurabilirsiniz. 

Pasaport 

Avrupa vizesi başvurusunda da geçerlilik tarihi vize başlangıç tarihinden sonra 6 ay daha devam eden pasaportunuzu başvuru esnasında ilgili kişiye teslim etmelisiniz. Varsa eski pasaportunuzu da verebilirsiniz. Eski pasaportunuzda Schengen vizesi bulunuyorsa özellikle bu pasaportu başvuruda eklemeniz önerilir. Çünkü daha önce Avrupa vizesi almış olmak değerlendirmeniz açısından önemli bir yere sahip.

Vize Ölçülerine Göre Fotoğraf

Ülkelerin vize başvuru şartları, süreçleri ve belgeleri gibi fotoğraf standartları da değişebiliyor. Özellikle Avrupa, Amerika ve Uzak Doğu vize işlemlerinde farklı fotoğraf standartları ile karşılaşıyoruz. Bu nedenle ilgili ülkenin ya da bölgenin standartlarına göre bir vesikalık çektirmeniz gerekir. Ayrıca fotoğrafın altı aydan eski olmaması, gözlüksüz çekilmesi, kulakların gözükmesi arkasının beyaz olması gibi standartları da karşılaması gerekiyor. 

Çalışma veya Öğrenim Durumunuzu Gösteren Belge 

İngiltere’de çalıştığınızı ya da öğrenci olduğunuzu kanıtlamak için bir belge almanız gerekir. Bu belgeyi hazırlarken gideceğiniz ülkenin konsolosluğuna ithafen yazılması gerekir. Genellikle bu tür belgelerde “İlgili Kişinin Dikkatine” gibi ibareler ile genelleme yapılır ancak İngiltere’den Avrupa vizesi başvurusu yapacağınız zaman belgede mutlaka hangi ülkenin konsolosluğuna sunulduğu mutlaka belirtilmelidir. 

Finansal Durum Belgesi 

Bir ülkede kalacağınız gün sayısı üzerinden belirlenen bir bütçeye ya da ülkenin kendi şartlarını karşıladığınızı belirten bir banka hesap özetini de başvuruya eklemeniz gerekiyor. Her ülke için finansal durum şartı değişiyor bu nedenle başvuru yapılacak ülkenin şartlarını önceden öğrenmek önemli. İspanya süreden bağımsız olarak banka hesabında 500 İngiliz Sterlini görmek isterken bazı ülkeler kalınan süre x 30 Euro’nun başvuru için yeterli olduğunu söylüyor. Bu nedenle belgeyi hazırlarken ülkenin talebine özellikle dikkat edilmesi gerekiyor. 

Gidiş – Dönüş Bilet 

İngiltere’den Avrupa vizesi başvurusu yaparken gerekli belgelerde mutlaka ulaşım biletlerinin de bulunması gerekiyor. Gidiş bileti kadar dönüş biletinin de başvuruda belirtilmiş olması oldukça önemli. Eğer İngiltere’ye geri dönmeyeceğinize dair herhangi bir şüphe uyandırırsanız vizeyi alamama ihtimaliniz artmış oluyor. 

Konaklama Rezervasyonları 

Başvuran kişinin bilgilerinin yer aldığı, ödemeleri yapılmış rezervasyon bilgilerini de mutlaka başvuru esnasında teslim edilmesi gerekiyor. Eğer ödemede ya da kişi adında bir sıkıntı varsa vize çıkmayabiliyor. 

Burada alternatif bir çözüm ise gideceğiniz ülkede yaşayan aileniz yada arkadaşınız üzerinden alacağınız davetiye mektubu olabilir. Bu konu hakkında davetiye örneği de içeren bir yazımızı sitemizde bulabilirsiniz.

Seyahat Sigortası 

Tüm vize başvurularında olduğu gibi İngiltere’den Avrupa vizesi alırken de seyahat sigortası yaptırılması gerekiyor. Bu sigortanın detaylarını ilgili firmalar bildiği için sadece hangi ülkeye başvuru yapacağınızı, hangi tarihler arasında ülkede kalacağınızı söylemeniz işlemleri tamamlamanız açısından yeterli olacaktır.

Ayrıca seyahat sigortasının İngiltere’den yapılmış olması gerekiyor. Bir sigorta şirketinin sitesinden ya da dijital bankacılık ile sigorta yaptırırsanız sigorta merkezi şirket merkezi gözükebiliyor ve başvuruda sorun çıkabiliyor. Bunu engellemek için sigorta konusunda detayları incelemeniz önemli. 

Vize Başvuru Ücreti

Bu başvuru ücreti firmalara göre değişebiliyor. Ancak konsolosluk üzerinden artık başvuru işlemi yapmak çok mümkün değil. Pek çok konsolosluk VFS Global vb. şirketler üzerinden işlemleri yürütüyorlar. Bu noktada belirli bir başvuru ücreti ödemek gerekiyor. VFS için bu ücret 80 – 100 sterlin aralığında ancak farklı aracılar ile başvuru yaparsanız ödediğiniz rakamlarda değişiklik yapılabiliyor. 

İngiltere’den Schengen Vizesi İçin Ne Zaman Başvuru Yapmalı? 

Seyahat tarihiniz belli olduktan sonra çok geç kalmadan vize başvurusu yapmanız önemlidir. En geç 3 hafta kala başvuru yapılması tavsiye edilir. Pasaport ve belge şartlarını sağlayabiliyorsanız seyahatiniz belli olduğunda başvurunuzu halledebilirsiniz. Bu esnada süreçte kullanacağınız belgelerin tarihlerinin 1 aydan eski olmamasına özen göstermelisiniz.

Eğer bir sebeple başvurunuz kabul edilmediyse, bir sonraki başvuru için ne yapmanız gerektiğini de VFS danışanlarından öğrenebilirsiniz. Herhangi bir eksik ya da hatalı belgeniz olduğu zaman danışmanlar sizi uyaracağı için erken başvurularda, eksikleri ve hataları giderme şansınız artacaktır.


İngiltere vize işlemleri konusunda katı kurallara sahip. Bu nedenle başvuru sürecinde özen göstermeniz uzun vadedeki tüm başvurularınız açısından faydalı olacaktır.