Türkiye’den Filipinlere Para Göndermek: Düşük Ücretli Yol

Filipinli çalışan sayısının Türkiye’de artması ve iki ülke arasındaki ticaret hacminin de genişlemesiyle Türkiye’den Filipinler’e para göndermek de daha yaygın bir hale geldi.

Biz de bu yazımızda adım adım Filipinler’e para göndermek için neler yapabileceğinizi bu işlemin olası masraflarını ve püf noktalarını açıklamaya çalışacağız.

Filipinler’e Nasıl Para Gönderilir?

Türkiye’den Filipinler’e para transferi yapmak için bizim önerimiz hem hesaplı hem de hızlı olması sebebiyle Wise olacak. Wise ile Filipinler’e yapacağınız para gönderme işlemi 1 iş günü içinde tamamlanıyor.

Hem rakiplerine göre hızlı hem de ucuz olan bu yöntem ile nasıl para gönderebileceğinizi adım adım açıklayalım.

Wise web sitesine giriş yaparak para transfer yönünü gönderici için TRY alıcı için de PHP (Filipinler Pezosu) olarak seçmeniz gerekiyor.

Ardından gönderim yapmak istediğiniz miktarı belirtin. Bu sayede Filipinler’e para gönderme masrafını görmüş olacaksınız. Ardından “Başlayın” butonuna basarak üyelik işlemlerinizi başlatabilir, son olarak da para transferini yapabilirsiniz.

Alıcının banka hesap bilgilerini bildiğiniz takdirde işlemi başlatmanız 5 dakika içerisinde tamamlanacaktır. Türkiye’den Filipinler’e para göndermek için Wise ile işlem yaparken tek seçeneğiniz Banka Transferi.

Yani transferi gerçekleştirebilmek için Wise’ın size ilettiği Türkiye’deki banka hesap numarasına ilettikleri referans koduyla birlikte banka hesabınız üzerinden para göndermeniz gerekiyor.

Hemen örnek bir işlem üzerinden para transfer işlemini nasıl tamamlayabileceğinizi açıklayalım.

Yurtdışına para gönderme yazımızda da bu yöntemi detaylı bir şekilde açıklamıştık.

Wise ile Filipinler’e Para Göndermek: Örnek İşlem

Örneğin Filipinler’e 5000 TL göndermek istediniz. Bunun için Wise sizden 8 Ekim 2021 itibariyle 44.53 TL’lik masraf alıyor. Bu da birçok SWIFT işlemine göre oldukça uygun.

filipinlere-para-transferi-ornek-islem

Bu şekilde alıcının hesabına 28.091 PHP geçiyor. Wise ile bu işlemi tamamlarken kur çevrimi esnasında bankalarda ya da diğer aracı kurumlarda ortaya çıkan gizli masraflardan kurtuluyorsunuz.

Kur çevrimi doğrudan o an Google’da gördüğünüz kur üzerinden yapılıyor. Bu da çok büyük bir avantaj. Bu durum yalnızca Filipinler’e para gönderirken geçerli değil. Örneğin Almanya’dan Türkiye’ye para göndermek istediğinizde de benzer şekilde Wise avantajlı yöntemlerden biri oluyor.

Bu komisyon ve alıcıya ulaşan Filipin Pezosu miktarı kurların sabit olmaması sebebiyle siz incelediğinizde farklı olabilir.

Peki hangi durumlarda Filipinler’e para gönderirken farklı bir transfer metodunu tercih etmeniz gerekebilir?

İşlemi yukarıda anlattığımız şekilde tamamlayabilmek için 2 tarafın da bir bannka hesabı olması zorunlu. Eğer alıcının ya da gönderici olarak sizin banka hesabınız yoksa geriye Western Union gibi nakit para gönderip alma seçeneği de sunan bankalar kalıyor.

SWIFT ise bu gibi alternatif yöntemlere açık olmayan ve yalnızca doğrudan banka üzerinden para alınıp gönderilmesi gereken durumlarda işlevsel.

Filipinler’e Para Göndermek için Tüm Yöntemler

Detaylı bir şekilde Wise ile Filipinler’e para gönderme işlemini anlatmış olsak da tabii ki tek çareniz Wise değil. Kısaca akla gelen ilk yöntemleri sıralayalım.

Filipinler’e Para Transferi için Kullanabileceğiniz 5 Yöntem

Uluslararası para transferi için kullanabileceğiniz birçok metot bulunuyor. Bunlardan beş tanesi aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • Wise
  • SWIFT
  • Western Union
  • Kripto Paralar
  • Transfergo

Wise’dan yukarıda bahsetmiştik. Şimdi de diğer yöntemlerden bazılarını kısaca açıklayalım.

SWIFT ile Filipinler’e Para Gönderme

SWIFT bankalar arası uluslararası EFT olarak tanımlanabilir. Bu işlemi yapabilmek için iki tarafın da bir banka hesabı olması gerekiyor.

Türkiye’deki herhangi bir bankadan mobil ya da internet bankacılığı aracılığıyla Para Transferi menüsünün altında SWIFT ya da Uluslararası Elektronik Fon Transferi ismiyle bulabilirsiniz.

Bu işlemin artısı genellikle uluslararası anlamda en çok bilinen yöntemlerden biri olmasıdır. Wise’da olduğu gibi para doğrudan alıcının banka hesabına gider.

İşin içine giren banka sayısı işleme aracılık bir muhabir bankanın da olmasıyla 3’e çıktığı için transfer ücreti yüksek olabilir. SWIFT ücretleri yazımızdan detaylara erişebilirsiniz. Filipinler’e bu yöntemle para göndermek 3-4 gün sürebilir.

Kripto Paralar

Bitcoin gibi kripto paraların popülerliği arttıkça uluslararası para transferleri için de kripto paraların kullanımı artmaya başladı.

Bitcoin ve birçok kripto paranın değeri günlük olarak da çok değişken olduğu için göndermek istediğiniz para ertesi gün bir anda çok daha düşebilir.

Tabii aynı şekilde artması da mümkün olsa da Filipinler’deki alıcı kripto paralarla işlem yapmaya çok alışkın değilse bu yöntemi tercih etmek için henüz erken olabilir.

Wise ile Filipinler’e Para Göndermek Nasıl Ucuz?

Filipinler’e para gönderme işlemini tamamlayabileceğiniz popüler alternatiflere değinmemizin ardından Wise’ın alternatiflerine göre nasıl ucuz olduğunu da kısaca açıklayalım. Wise ile Filipinler’e para gönderirken sistem şu şekilde çalışıyor.

Siz gönderici olarak Türkiye’den Wise’ın Türkiye’deki hesabına para gönderiyorsunuz. Wise da sizin adınıza Filipinler’deki hesabından Filipinler’deki alıcının hesabına parayı gönderiyor.

Bu sayede hem para transferi hızlanıyor. Hem de bağımsız ve yurtiçi 2 transfer gibi tamamlanmış oluyor.


Yazımızda Türkiye’den Filipinler’e para göndermek için neler yapmanız gerektiğini ve hangi yöntemleri kullanabileceğinizi analiz ederek örnek bir işlem üzerinden de masrafınızı hesapladık. Yazımızda da önerdiğimiz Wise’a üye olmak için aşağıdaki butona tıklayabilirsiniz.