Türkiye’de Psikoloji Okuyup Yurtdışında Çalışmak

Türkiye’de üniversite bitirdikten sonra yurtdışında çalışmak mı istiyorsunuz?Yurtdışında mezun olduğunuz bölümden iş bularak gidebilir ya da okuduğunuz bölüm ile ilgili yüksek lisans yapabilirsiniz.

Bazı mesleklerin bölümlerinin yurtdışı denkliği olmayabiliyor. Bu yazımızda Türkiye’de psikoloji okursanız yurtdışına çalışmak için neler yapılabileceğini anlattık.

Psikoloji bölümünden mezun olan kişiler sağlık, eğitim, danışmanlık merkezleri, okullar, huzurevleri hastaneler ve hapishaneler gibi alanlarda faaliyet gösteren kamu ve özel sektörlerde çalışabilmektedir.

Eğer psikoloji okuyup yurtdışında çalışmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken alanlarda bulunuyor.

Türkiye’de Psikoloji Okuyup Kişiler Yurtdışında Çalışabilir Mi?

Türkiye’deki bir üniversiteden psikoloji okuyarak yurtdışında bu alanda çalışmak mümkündür. Bunun için birkaç yöntem bulunuyor.

Türkiye’de psikoloji bölümünden mezun olduktan sonra yüksek lisans eğitimi için yurtdışına giderek, eğitim aldığınız ülkede çalışma imkanı elde edebilirsiniz. Ayrıca birçok ülkede psikolog olarak çalışmak isteyen kişilerden yüksek lisans diploması istemektedir.

Yüksek lisans dışında aldığınız psikoloji diplomasının da yurtdışı denkliği olması gerekmektedir. Türkiye’deki birçok üniversitenin psikoloji diploması yurtdışında geçerli kabul edilmektedir.

Ayrıca eğer yurtdışında çalışmayı kesin olarak düşünüyorsanız okuduğunuz okulun mavi diploma vermesi de sizin için avantajlı olacaktır. Mavi diploma, üniversite verilen eğitimin uluslararası standartlarda olduğunu gösteren bir belgedir ve bu diploma ile Avrupa Birliği bünyesindeki ülkelerde aldığınız lisans veya yüksek lisans eğitimleriniz geçerli sayılır.

Psikoloji çalışma alanı geniş olan bölümlerden birisidir. Eğer yüksek lisans yapıp belirli bir alanda uzmanlaşmak istemiyorsanız yurtdışında sosyal hizmetler gibi alanlarda da çalışma yapma imkanı elde edebilirsiniz. Bu gibi alanlarda çalışmak için psikoloji diploması almış olmak yeterlidir ancak klinik olarak çalışmanıza imkan tanımaz.

Ayrıca çalışmak için daha önceden pratik bir deneyime sahip olmanız da istenilebilir. Eğer Amerika’da bu alanda çalışmak isterseniz her eyaletin farklı prosedürleri olduğunu da hatırlatalım. Psikoloji diploması ile yurtdışında çalışmak isteyenler için sosyal hizmetler alanı farklı bir alternatif oluşturabilir.

Türkiye’de Okuyup Amerika’da Psikolog Olarak Çalışmak

Her meslek için Amerika en çok çalışmak istenen ülkelerden biri . Sağlık alanında çalışan kişiler için ABD maddi açıdan oldukça iyi imkanlara sahip.

Türkiye’de psikolog olan birisi de mezun olup diploma aldıktan sonra Amerika’da çalışabilir. Bunun için yazımın girişinde belirttiğimiz şartları sağlaması gerekiyor. 

Amerika’da çalışmak için öncelikle dil yeterliliği sağlamış olmak gerekiyor. TOEFL sınavını yüksek bir puanla geçmek oldukça önemli.

Amerika’da çalışma için istenilen bir diğer şart ise doktora eğitimi. Sadece 4 yıllık bir psikoloji bölümünden mezun olmak yeterli değil eğer psikoloji alanında çalışmak istiyorsanız doktora eğitiminizi tamamlamalı, 1500 saatlik staj kotanızı doldurmalı ve daha sonra sınava girerek psikoloji lisansınızı almalısınız.

Hangi alanda çalışmak istediğiniz de bu süreçte oldukça önemli. Çünkü hangi alanda çalışmayı düşünüyorsanız (sosyal hizmet, klinik psikoloji, aile terapisti gibi.) o alanda lisans almanız gerekiyor. Bütün bu gerekenleri tamamladıktan sonra Amerika’da çalışmaya başlayabilirsiniz. 

Yurtdışında Psikoloji Yüksek Lisans

Yurtdışında psikoloji alanında çalışmak isteyen kişilerin yurtdışında yüksek lisans yapması çalışacağı ülkede avantaj sağlar. Ayrıca yüksek lisans programını bitirdikten sonra gittiğiniz ülkede en az 2 senelik bir çalışma imkanı da elde edebilirsiniz.

ABD’de ise durum biraz daha farklı ilerliyor. Amerika, psikoloji alanında çalışmak isteyen kişilerden yüksek lisans istemiyor ve direkt olarak PHD yani doktora eğitimi alınmasını istiyor.

Daha önceden yüksek lisans eğitiminiz bulunmuyorsa direkt olarak doktora eğitimine başvuruda bulunabiliyorsunuz ancak daha önceden yüksek lisans eğitimi almışsanız bu da doktora eğitimi başvurusu sırasında artı bir özellik oluşturacaktır.

Eğer yüksek lisans eğitiminiz yeterli bulunmazsa bir sene yüksek lisans sonrası doktora eğitimi alabilirsiniz.

Bu lisansüstü programlara başvuruda bulunurken ne kadar çok sayıda araştırmada yer aldığınız, katıldığınız sertifika programları ve konferanslar ve hatta yayınlanmış makalelerinizin olması da oldukça önemlidir. Yani bu programlara başvurmadan önce kendinizi ne kadar geliştirmiş olduğunuz hem kabul alma alanında hem de burs başvurunuzda faydalı olacaktır.

Farklı Ülkeler için Psikoloji Diploması Denklik Koşullarını Nasıl Öğrenirim?

Yazımızda da bahsettiğimiz gibi her ülkenin psikoloji eğitimi denkliği için istediği farklı belgeler olabiliyor. Bu belgelerin hangi kuruma sunulması gerektiği de aynı şekilde bir araştırma konusu.

Eğer Türkiye’de psikoloji okuyup yurtdışında çalışmak istiyorsanız hedeflediğiniz ülkeyi belirledikten sonra Google’da ülkenin denklik için aradığı belgelere ve nasıl denklik alabileceğinize şu şekilde ulaşabilirsiniz:

Google üzerinden İngilizce olarak yapılacak basit bir arama işinizi görecektir.

“Ülke Adı psychologist equivalance official”


Son olarak şu tavsiyeyi de verelim. Dünyanın gitgide globalleşmesi ve birçok mesleğin online olarak da yapılabilir hale gelmesiyle yurtdışında yine oradaki Türklere hizmet verecek şekilde de çalışmayı düşünebilirsiniz. Bunun için online olarak Türk komünitelerinde verdiğiniz hizmeti tanıtabilirsiniz.