Hafta Sonu Yurtdışı Para Transferi Nasıl Yapılır?

Hafta sonu tüm bankacılık işlemlerinde müşteriler özellikle de acil bir işleri olduğunda sorun yaşarlar. Maalesef 2020’li yıllarda da bu sorun hala çözülememiş durumda.

Türkiye’de FAST sisteminin devreye girmesiyle belli bir miktara kadar hafta sonu da EFT transferi yapmak artık mümkün hale geldi. İş hafta sonu yurtdışı para transferi yapmaya geldiğinde ise sorunlar hala devam ediyor. Peki bu durumda neler yapılabilir?

Hafta Sonu Yurtdışı Para Transferi Yapılabilir Mi?

Hafta sonu bankalar aracılığıyla uluslararası para transferi yapmak mümkün değildir. Yani işlemi başlatsanız bile örneğin SWIFT işlemi Pazartesi günü başlatılacaktır fakat doğrudan bankaları kullanmayan sistemler de vardır. Hangi yöntemleri kullanabileceğinizi alt başlıkta bulabilirsiniz.

Genel anlamda bilgi almak için yurtdışına para gönderme yazımızı inceleyebilirsiniz.

Hafta Sonu Yurtdışı Para Transferi Yöntemleri

  • Western Union – BPN 
  • Moneygram
  • UPT

Hafta sonu acil bir şekilde yurtdışı para transferi yapmanız gerekiyorsa doğrudan bankalar aracılığıyla çalışmayan sistemleri kullanmanız gerekir.

Bunun için Türkiye’de kullanabileceğiniz 3 yöntem vardır. Bu 3 yöntemi kullanabileceğiniz bankalar hariç şubeler Cumartesi günleri de gün boyu açıktır.

Western Union, Moneygram ve UPT ile işlemlerinizi yapabileceğiniz banka şubeleri olsa da aynı zamanda bu uluslararası para transferi yöntemleri kendi şubeleri aracılığıyla da para transferi yapmanızı sağlar. Aynı zamanda size yurtdışından gönderilen nakit parayı da bu ödeme noktalarından alabilirsiniz.

Hafta Sonu Yurtdışı Para Transfer Noktalarını Nasıl Bulurum? 

Banka şubeleri ve PTT şubeleri hafta sonu çalışmadığından hafta sonu açık yurtdışı para transferi noktalarını bulmak için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz. Bu sayede size en yakın şubeleri görebilirsiniz.

Yine de burada gördüğünüz şubelerin de açık olup olmadığından emin olmak için telefonla aramanızı tavsiye ederiz.
https://www.westernunion.com/tr/tr/find-locations.html
http://moneygram.com.tr/moneygram-mekanlar%C4%B1
https://www.upt.com.tr/tr/hizmet-noktalari.html

Yurtdışı Para Transferi: Hızlı Alternatifler

Eğer yurtdışı para transferi yapmak istediğinizde alıcıya paranın Pazartesi günü geçmesi de sizin için uygunsa bizim önerimiz Wise olacaktır.

İşlem bankalar aracılığıyla gerçekleştiği için hafta sonu para alıcıya geçmeyecek olsa da işlem SWIFT işlemine göre çok daha hızlı ve yukarıda saydığımız diğer yöntemlere göre de çok daha ucuzdur. 

wise-hizli-para-transferi-haftasonu

Örneğin Almanya’dan Türkiye’ye para göndermek istediğinizi varsayalım. 1000 Euro göndermek istediğinizde eğer hızlı para transferi seçeneğini seçerseniz masrafınız 11 Euro olacak ve para 10 dakika içerisinde alıcıya ulaşacak. 

Yani Cumartesi ve Pazar bu işleminizin tamamlanması mümkün olmasa da Pazartesi bankalar açıldığında anında para transferinizi tamamlamak mümkün olur.

Wise’ın en büyük artısı ise para çevrimini Google’da o an gördüğünüz kur üzerinden yapması. Western Union, SWIFT gibi yöntemlerde kur çevriminde gizli bir masrafla karşılaşırsınız.

Benzer bir yöntem olarak Transfergo da kullanmak mümkündür fakat kur çevrimi konusunda Wise size daha yüksek avantaj sunar.

Yurtdışından Gelen Para Hafta Sonu Çekilebilir Mi?

Uluslararası para transferinde alıcı taraftaysanız ve hafta sonu parayı almak istiyorsanız göndericinin parayı Western Union, Moneygram gibi yöntemlerle göndermesini isteyebilirsiniz. Bu şekilde gelen parayı haftanın 7 günü de ödeme noktalarından çekebilirsiniz.

Alıcı olarak da parayı nakit olarak ödeme noktalarından çekmek istediğinizi söylerseniz gönderici formu bu şekilde dolduracaktır.

Siz de göndericinin size ilettiği referans numarasıyla Western Union ya da Moneygram şubesinden ödemenizi alabilirsiniz. Eğer gönderici parayı doğrudan bu yöntemler aracılığıyla banka hesabınıza gönderdiyse para hesabınıza Pazartesi günü geçecektir.

Yurtdışından para transferi hakkında daha fazla bilgi almak için linkteki yazımızı okuyabilirsiniz.

Hafta Sonu Yurtdışı Para Transferi Hakkında Kısa Kısa Bilgiler

Yukarıda daha uzun şekilde anlattıklarımızı kısaca hap bilgiler halinde özetlemek istedik.

  • İşin içine bankalar girdiğinde hafta sonu yurtdışı para transferi yapmak mümkün değildir.
  • Western Union gibi nakit para gönderip alınabilen yöntemler ile hafta sonu da uluslararası para transferi yapılabilir.
  • Bu nakit üzerinden çalışan yöntemlerde Wise gibi rakiplerine göre işlem sizin için daha pahalı hale gelir.
  • Wise ile hafta sonu para göndermek mümkün olmasa da işlem 1 gün içinde gerçekleşir. Yani işlem çok acil değilse bizim tavsiyemiz Wise’ı kullanmanız olur.
  • Hafta sonu açık Western Union, Moneygram, UPT şubelerini bulmak için yazımızdaki linklerden faydalanabilirsiniz.