Hafta Sonu Yurtdışı Para Transferi Nasıl Yapılır?

Hafta sonu tüm bankacılık işlemlerinde müşteriler özellikle de acil bir işleri olduğunda sorun yaşarlar. Maalesef 2020’li yıllarda da bu sorun hala çözülememiş durumda.

Türkiye’de FAST sisteminin devreye girmesiyle belli bir miktara kadar hafta sonu da EFT transferi yapmak artık mümkün hale geldi. İş hafta sonu yurtdışı para transferi yapmaya geldiğinde ise sorunlar hala devam ediyor. Peki bu durumda neler yapılabilir?

Hafta Sonu Yurtdışı Para Transferi Yapılabilir Mi?

Hafta sonu bankalar aracılığıyla uluslararası para transferi yapmak mümkün değildir. Yani işlemi başlatsanız bile örneğin SWIFT işlemi Pazartesi günü başlatılacaktır fakat doğrudan bankaları kullanmayan sistemler de vardır. Hangi yöntemleri kullanabileceğinizi alt başlıkta bulabilirsiniz.

Genel anlamda bilgi almak için yurtdışına para gönderme yazımızı inceleyebilirsiniz.

Hafta Sonu Yurtdışı Para Transferi Yöntemleri

  • Western Union – BPN 
  • Moneygram
  • UPT

Hafta sonu acil bir şekilde yurtdışı para transferi yapmanız gerekiyorsa doğrudan bankalar aracılığıyla çalışmayan sistemleri kullanmanız gerekir.

Birçok ülkede, hafta sonları bankalar çalışmaz ve para transferleri iletilmeyebilir. Para transferleri için verilen süreler genellikle iş günü bazında verilir. Hafta sonu başlatılan transferler, pazartesi günü iş saatleri içerisinde işleme alınmaya başlanır.

Bunun için Türkiye’de kullanabileceğiniz 3 yöntem vardır. Bu 3 yöntemi kullanabileceğiniz bankalar hariç, diğer şubeler Cumartesi günleri de gün boyu ve yarım gün belli saatlerde açık olabilir.

Western Union, Moneygram ve UPT ile işlemlerinizi yapabileceğiniz banka şubeleri olsa da aynı zamanda bu uluslararası para transferi yöntemleri kendi şubeleri aracılığıyla da para transferi yapmanızı sağlar. Aynı zamanda size yurtdışından gönderilen nakit parayı da bu ödeme noktalarından alabilirsiniz.

Bu yöntemleri kullanabileceğiniz ve hafta sonu açık olan bazı postanelerden para transferi yapmanız da mümkün olabilir. Büyük şehir merkezlerindeki merkez postaneler, cumartesi günleri tüm gün veya belli saatler arasında açık olabilir.

Hafta Sonu Yurtdışı Para Transfer Noktalarını Nasıl Bulurum? 

Banka şubeleri ve birçok PTT şubesi hafta sonu çalışmadığından hafta sonu açık yurtdışı para transferi noktalarını bulmak için resmi websitelerini inceleyebilirsiniz. Bu sayede size en yakın şubeleri ve çalışma saatlerini görebilirsiniz.

Emin olmak için, resmi web sitelerinde paylaşılan telefon numaralarından şubeleri arayıp açık olup olmadığını ve para transferi yapıp yapamayacağınızı sorabilirsiniz.

Yurtdışı Para Transferi için Hızlı Alternatifler

Eğer yurtdışı para transferi yapmak istediğinizde alıcıya paranın Pazartesi günü geçmesi de uygunsa Wise ile para transferi yapılabilir.

Wise aslında hafta sonu da aktif olsa da, işlem yine de bankalar aracılığıyla gerçekleştiği için hafta sonu para alıcıya geçmeyebilir. Yine de işlem genel olarak iş günlerinde hızlı ve ucuzdur. 

wise-hizli-para-transferi-haftasonu

Örneğin Almanya’dan Türkiye’ye para göndermek istediğinizi varsayalım. 1000 Euro göndermek istediğinizde eğer hızlı para transferi seçeneğini seçerseniz masrafınız 11 Euro olacak ve para 10 dakika içerisinde alıcıya ulaşacak. 

Yani Cumartesi ve Pazar bu işleminizin tamamlanması mümkün olmasa da Pazartesi bankalar açıldığında anında para transferinizi tamamlamak mümkün olur.

Wise’ın en büyük artısı ise para çevrimini Google’da o an gördüğünüz reel döviz kuru üzerinden yapması. Farklı yöntemlerde kur çevriminde gizli bir masrafla karşılaşabilirsiniz ve alıcıya ulaşacak net miktar belli olmayabilir. Wise ile para gönderirken, transferi yapmadan önce sizden toplamda ne kadar transfer ücreti alınacağını ve alıcıya net olarak ne kadar para gideceğini şeffaf bir şekilde görebilirsiniz.

Yurtdışından Gelen Para Hafta Sonu Çekilebilir Mi?

Uluslararası para transferinde alıcı taraftaysanız ve hafta sonu parayı almak istiyorsanız göndericinin parayı Western Union, Moneygram gibi yöntemlerle göndermesini isteyebilirsiniz. Bu şekilde gelen parayı haftanın 7 günü de ödeme noktalarından çekebilirsiniz.

Alıcı olarak da parayı nakit olarak ödeme noktalarından çekmek istediğinizi söylerseniz gönderici formu bu şekilde dolduracaktır.

Siz de göndericinin size ilettiği referans numarasıyla Western Union ya da Moneygram şubesinden ödemenizi alabilirsiniz. Eğer gönderici parayı doğrudan bu yöntemler aracılığıyla banka hesabınıza gönderdiyse para hesabınıza Pazartesi günü geçecektir.

Yurtdışından para transferi hakkında daha fazla bilgi almak için linkteki yazımızı okuyabilirsiniz.

Hafta Sonu Yurtdışı Para Transferi Hakkında Kısa Kısa Bilgiler

Yukarıda daha uzun şekilde anlattıklarımızı kısaca hap bilgiler halinde özetlemek istedik.

  • Transfer sürecinde içinde bankalar dahil olduğunda hafta sonu yurtdışı para transferi yapmak mümkün olmayabilir.
  • Western Union gibi nakit para gönderip alınabilen yöntemler ile hafta sonu da uluslararası para transferi yapılabilir.
  • Wise ile hafta sonu para göndermek, hafta sonu mümkün olmasa da işlem genellikle 1 iş günü içinde, çoğu zaman birkaç saat içerisinde gerçekleşir.
  • Hafta sonu açık Western Union, Moneygram, UPT şubelerini bulmak için ilgili şirketlerin websitelerini ziyaret edebilirsiniz.

Yurtdışına para transferi yapmak veya yurtdışından Türkiye’ye uluslararası para transferi için Wise, düşük işlem ücretleri ve gizli kesinti yapmadan, reel döviz kuru ile transfer imkanı sunar. Aşağıdaki butona tıklayarak, wise’a ücretsiz olarak üye olabilir ve para transferi yapmaya başlayabilirsiniz.