Türkiye’den Çin’e Para Gönderme: Düşük Ücretli Yöntem

Türkiye’yle Çin arasındaki ilişkiler Çin’in önemli bir ihracat ülkesi olması sebebiyle sürekli olarak artışta. Aslında bu durumun Türkiye’ye özgü olduğunu söylemek de pek mümkün değil. Yani Çin’in tüm dünya ülkeleriyle ticari ilişkileri gelişiyor ve ihracatı da sürekli artıyor. Bu noktada da Türkiye’den Çin’e para gönderme konusunda insanlar hesaplı ve güvenli yöntemi araştırmaya devam ediyor.

Özellikle düzenli olarak Çin’e para transferi yapan kişiler için bankalara verdiği komisyonlar oldukça baş ağrıtıcı ve can sıkıcı olabiliyor. Biz de bunun önüne geçecek yöntemler arayanların bu sorularına cevap vermek istedik.

Türkiye’den Çin’e Nasıl Para Gönderilir?

Biz bu noktada Çin’e para gönderme konusunda Transferwise yöntemini öne çıkarmak istiyoruz.

Çin’e para gönderme işlemlerinizin hem alışık olduğunuz banka transferlerinden çok daha hızlı gerçekleşmesini sağlarken hem de bu işlemleri çok daha ucuza tamamlayabiliyorlar. 

Transferwise 2010 yılında Estonyalı 2 girişimci tarafından kurulan ve uluslararası para transferlerindeki yüksek komisyonlardan kurtulmak isteyen bir şirket. Bunu da 10 yıldır popülaritesi gittikçe artan bir şekilde başarıyorlar.

Kısaca sistemin nasıl işlediğini özetleyip sizin kafanızdaki soru işaretlerini de giderelim. Yurtdışına para gönderme yazımızı inceleyerek bu konuda daha detaylı bilgi sahibi de olabilirsiniz.

Öncelikle siz Türkiye’deki hesabınızdan TL gönderdiğinizde bu para Transferwise’ın Türkiye’deki hesabına ulaşıyor. Ardından Transferwise da Çin üzerindeki hesabından alıcının yerel banka hesabına para transferini gerçekleştiriyor.

Yani böylece aslında uluslararası para transferi dediğimiz işlem yerel düzeyde gerçekleşmiş oluyor. Sizin banka hesabınızdan çıkan para Çin’e giden para olmadığı için bankaların aldığı yüksek komisyonlar da ortadan kalkıyor. Bu sebeple de işlem çok daha hızlı tamamlanıyor. 

Tabii ki işlemin bu hızda ve bu şartlarda tamamlanabilmesi için en önemli gereklilik yerel para birimlerini kullanmanız.

Yani siz Türkiye’den Çin’e para transferi yapmak istediğinizde parayı TL’den Çin Yuan’ına göndermelisiniz. Aksi takdirde Transferwise üzerinden işlem yapmak yine mümkün olsa da bankalar yerel olmayan para birimlerindeki ülke içi transferlerden bile bildiğiniz gibi ek komisyonlar alabiliyor. 

Yani siz Türkiye’deki TL hesabınızdan Çin’deki örneğin bir Dolar hesabına para göndermek isterseniz Transferwise’ın şeffaf bir şekilde gösterdiği komisyondan daha fazlasını ödeyebilirsiniz.

Türkiye’den Çin’e Para Transferi: Örnek İşlem

Bu noktada bir örnek üzerinden sistemi size daha şeffaf bir şekilde açıklayabileceğimizi düşünüyoruz. Örneğin Türkiye’den 10.000 TL’lik bir transfer yapmak istediğinizi düşünelim.

çin'e nasıl para gönderilir - örnek
Ekran görüntüsü Transferwise sitesinden 6 Aralık 2020 tarihinde alındı.

Ekran görüntüsünde görüldüğü gibi bu işlemi yaptığınızda alıcının hesabına 8244 CNY(Yuan) geçecek. Transferwise ise 10.000 TL’lik transferden yalnızca 149 liralık yani neredeyse yüzde 1’lik bir komisyon alacak. Bu oran tüm bankalara göre daha hesaplı olduğu gibi size asıl avantaj sağlayan noktası ise kur çevrim oranları. 

Bankalardan bu tip bir işlem yapmaya kalktığınızda kur çevrim oranları konusunda çok daha düşük kurlarla karşılaşmanız olası. Transferwise üzerinden işlem yaparken gördüğüm kurlar her zaman Google’da o an gördüğüm kurların aynısıydı. Yani tüm bankaların çevrim için önerdiği kurlardan daha avantajlı. Aradaki asıl büyük farkı ve avantaj da burada ortaya çıkıyor. 

Peki Türkiye’den Çin’e Para Gönderme İşlemi Nasıl Gerçekleşiyor?

Öncelikle ana sayfa üzerinden kayıt ol ya da signup tuşuna basarak basit bir şekild kayıt işleminizi tamamlayabilirsiniz. Bu noktada verdiğiniz kişisel bilgilerin doğruluğu çok önemli. Parayı göndereceğiniz hesapla Transferwise üzerindeki kimlik bilgileriniz eşleşmezse işlemi tamamlayamazsınız.

Transferwise bir banka gibi denetlenen bir kurumdur. Sizden belli bir miktarın üzerindeki transferleriniz öncesinde de kimlik onayı talep edebilir. Bu durumu da aklınızda bulundurun.

Üyelik işlemini tamamladıktan sonra para göndermek için gönderen bölümüne TRY seçip alıcı bölümüne de CNY (Chinese Yuan) seçmeniz gerekli. Ardından göndermek istediğiniz para miktarını girmelisiniz.

Sonrasında Transferwise diğer detayları dolduracak. Yani alıcının hesabına ne kadar CNY geçecek? İşlem tahmini olarak ne zaman tamamlanacak ve Transferwise bu işlemden ne kadar komisyon alacak? Bu detayların hepsini şeffaf bir şekilde göreceksiniz. 

Sıkça gördüğüm kendi deneyimlerim üzerinden gidecek olursam işlem 1 iş günü içerisinde tamamlanacak ve örneğin 10.000 TL’lik bir transferde alıcının hesabına 8244 CNY geçecek. 

Bu bahsettiğim rakamlar 6 Aralık 2020 kuru üzerinden hesaplandı. Kur değişken olduğu için bu rakamların da fazlasıyla değişmesi mümkün.

Bu yazıda bahsettiğimiz yöntemleri aynı şekilde kullanarak bu sefer CNY -> TL olacak şekilde Çin’den Türkiye’ye para gönderme işlemini de gerçekleştirebilirsiniz. Bu konuda daha detaylı bilgi için de yurtdışından Türkiye’ye para gönderme yazımıza göz atabilirsiniz.

Çin’e Para Transferi Yapabilmek için Ne Gerekli?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi göndereceğiniz parayı belirledikten sonra geriye kalan alıcı hakkındaki detayları doldurmak oluyor.

Bu noktada tek bilmeniz gereken alıcının banka hesap bilgileri ve adı soyadı. Bu detayları girdiğiniz an işleminiz tamamlanmaya hazırdır. Ardından Transferwise parayı nasıl göndereceğinizi seçmenizi isteyecek. 

2 seçeneğiniz var. Transferwise’ın karşınıza çıkardığı Türk hesap numarasına havale yapabilir ya da kredi kartı/banka kartı bilgilerinizi girerek işlemi tamamlayabilirsiniz. 2 metot arasında ufak komisyon farkları ve hız farkları bulunuyor.

Ardından Transferwise Çin’e para gönderme işlemi için girdiğiniz bilgilerin doğruluğunu kontrol etmeniz için detayları size tekrar gösteriyor.

İşlemi onaylamanızın ardından işlem başlatılıyor. Eğer banka transferi seçeneğini seçtiyseniz size gösterilen hesap numarasına parayı gönderdiğiniz an parayı gönderdim tuşuna basmanız para transferini başlatmak için yeterli.

Bunu o an yapmayıp günün ilerleyen saatlerinde de yapabilirsiniz. Bu sadece Çin’e para transferinin başlamasını geciktirecektir fakat işleminiz kaybolmaz taslak olarak hazır bulunur.

Çin’e Şirket Hesabımdan Para Gönderebilir Miyim?

Transferwise üzerinden bu bahsettiğimiz yöntem kişisel hesapları kapsıyor olsa da Transferwise üzerinden şirket hesabı da açabilirsiniz.

Bu sayede Türkiye’de bulunan şirket hesabınızla Transferwise hesabınızı bağlayabilir ve dünyanın her yerine düşük ücretlerle uluslararası para transferi yapabilirsiniz. Eğer şirket olarak düzenli yurtdışı ödemeleri yapıyorsanız bu sizin için en kârlı seçenek olacaktır. Yine işin özellikle ithalat kısmında Çin gibi yoğun alışveriş içinde olduğumuz Hindistan’a para gönderme rehberimizi de buradan inceleyebilirsiniz.

Çin’e Para Göndermek için Alternatif Yöntemler

Alternatif yöntemler denince tabii ki ilk akla gelen yöntem en çok tercih edilen uluslararası banka transferi işlemi. Yani doğrudan Türkiye’deki banka hesabınıza giriş yaparak yaptığınız para transferi işlemi. Bunun yukarıda anlattığımız Transferwise işlemine göre 2-3 dezavantajı bulunuyor.

  • Komisyon oranları: Birçok transferde tam olarak ne kadar ödeyeceğinizi bilmeniz mümkün olmaz. Çünkü araya giren 3. bir banka daha bulunur ve onların alacağı komisyon da toplam kesintiyi belirler.
  • Kur çevrim oranları dezavantajı: Kur çevrim oranlarında bankalar işlemlerde gizli komisyon almış olurlar. Kur çevrim oranları piyasanın ortalama fiyatlarının altındadır. Bu konuda bankadan bankaya değişen oranlar bulunsa da genellikle durumun bu şekilde olduğunu kabul edebiliriz.
  • Uzun sürebilen Uluslararası Transferler: Çin’e para göndermek istediğinizde banka üzerinde bu işlemi yapmaya çalıştığınızda işlem sürelerinin 3-5 güne kadar uzayabilir.

ICBC Turkey ile Çin’e Para Gönderme 

ICBC Turkey Çin’e olan para transferleri konusunda size özel avantajlar sunuyor. CHINEX adını verdikleri bu işlemle Çin’e yapacağınız para gönderimlerinden sabit 59TL’lik bir ücret alıyorlar ve işlem eğer saat 10:00’a kadr gerçekleşirse aynı gün, daha sonrasında gerçekleşirse de ertesi gün alıcının hesabına geçiyor.

İşlemi TL üzerinden gerçekleştiremiyorsunuz. Kullanabileceğiniz para birimleri ise CNY (Çin Yuanı) – USD – EUR – GBP – CHF.

Özellikle yüksek miktarda para havale edecekler için avantajlı oranlar sunduklarını söyleyebiliriz. Tabii bunun ICBC banka müşterisi olmanız gerekiyor. 

Öğrenciler için yani Çin’de okuyan Türk öğrenciler ya da Türkiye’de yaşayan Çinli öğrenciler için kendi ülkelerine yapacakları transferlerde ekstradan yüzde 50 indirim daha uygulanıyor. Yani öğrenciyseniz bu yöntemi kesinlikle tavsiye edebiliriz.

Sonuç

Çin’e para göndermek için yukarıda detaylı bir şekilde açıkladığımız sebeplerle bizim ilk tercihimiz Transferwise oluyor. Bir alternatif arayanlar ve doğrudan banka kullanmak isteyenler de ICBC Banka müşterisi olmayı düşünebilir.


Hemen Transferwise’a üye olup avantajlı oranlarla yurtdışına para göndermeye başlayabilirsiniz.