Türkiye’den Hindistan’a Para Gönderme

Hindistan özellikle de nüfusunun gücüyle son yılların yükselen ülkelerinden biri. Teknolojiden üretime farklı birçok alanda yükselişini sürdüren ülkenin Türkiye’yle ticari anlamda ilişkileri de gitgide güçleniyor. Bu da Türkiye’den Hindistan’a para gönderme seçenekleri arayan kişilerin sayısında bir artışa yol açtı.

Türkiye’den Hindistan’a hem iş sebebiyle hem de kişisel olarak yapılan para transferleri tıpkı tüm Dünya’da olduğu gibi artışta. Hindistan’ın bir diğer avantajı da ülkedeki İngilizce bilen nüfusun yoğunluğu.

Eski bir İngiliz sömürgesi olmasının da etkisiyle Hindistan da İngilizce ana dil gibi konuşuluyor. Bu da global olarak uluslararası ilişkilerde Hindistan’ın elini güçlendiren bir diğer önemli nokta. 

Biz de bu yazımızda Hindistan’a nasıl ucuz ve hızlı şekilde para gönderebileceğinizi, Hindistan’a para transferi yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğini inceleyeceğiz.

Öncelikle tecrübelerimizden de yola çıkarak bu konudaki iyi alternatiflerden biri olan Wise’dan bahsederek başlayalım.

Uluslararası para transferi işlemlerini hızlandıran ve ucuz hale getiren Wise Türkiye’den Hindistan’a para gönderme işlemleri için de iyi alternatiflerden biri gibi görünüyor.

Gelin bunun nedenlerini incelerken basitçe Türkiye’den Hindistan’a nasıl para gönderilir sorusunun cevabını verelim.

Türkiye’den Hindistan’a Nasıl Para Gönderilir?

Yazımızın girişinde de bahsettiğimiz gibi Wise’ı bu konuda rakiplerinden bir adım daha önde görüyoruz. Bu sebeple sistemin orada nasıl işlediğini açıklayalım.

Site açılışında para transferini hangi ülkeden hangi ülkeye yapacağınızı gireceğiniz bir arayüzle karşılacaksınız. Burada gönderim tarafında Türkiye ve TRY alıcı tarafında ise INR(Hindistan) seçmeniz gerekiyor. Böylece Türkiye’den Hindistan’a para gönderme işleminizi başlatabileceksiniz.

Ardından ne kadar para göndermek istediğinizi seçebilirsiniz. Biz Türkiye’den 10000 TL göndermek istediğinizi varsayan örnek bir işlem üzerinden gideceğiz fakat siz çok da yüklü miktarlarda ya da çok daha küçük miktarlarda da Hindistan’a para transferi yapabilirsiniz. 

türkiye hindistan para transferi
Ekran görüntüsü 7 Aralık 2020 günü alınmıştır. Kurlar günden güne değişkenlik gösterebilir.

10.000 TL’lik bir para transferi yapmak istediğinizde Wise’a ödeyeceğiniz komisyon 85 lira olarak şeffaf bir şekilde gösteriliyor. Alıcının hesabına da 93.573 Hint Rupisi (INR) geçecek. Bu sayede ne kadar masrafınızın olduğunu da görmüş olacaksınız. Bankalarda bu süreci işlettiğinizde bu şeffaflığı sağlamak pek kolay olmuyor. 

Wise’a ücretsiz bir şekilde aşağıdaki linke tıklayarak üye olabilirsiniz. Ardından ilk Hindistan’a para gönderme işlemine başlamanız yalnızda birkaç dakikanızı alacak. Paranız da ertesi iş günü Hindistan’a ulaşmış olacak.

Türkiye’den Hindistan’a Para Gönderme Konusunda Wise’ın Avantajları

Düşük Komisyonlar: Hindistan’a para transferi için bizim deneyimlediğimiz avantajlı ve ucuz yöntemin Wise olduğu açık. Para gönderme ekranında bu işlemi bankalarla yapmaya çalıştığınızda ortalama ne kadar çok masrafınızın olacağını da görme şansınız bulunuyor. Bu sayede aslında bankalarla da Wise’ı kıyaslayabilmiş oluyorsunuz.

Hızlı Transfer: Hindistan’a para göndermek için Wise’ı kullandığınızda işleminiz 24 saat içinde tamamlanıyor. Bu sayede bankalarda 3-5 güne kadar uzayabilen transfer sürelerinden de kurtuluyorsunuz.

Tabii 24 saat diye bahsettiğimiz sürenin iş günü olduğunu da aklınızdan çıkarmayın. Zaten yine para gönderme ekranında size tahmini olarak Hindistan’da paranın ne zaman alıcıya ulaşacağını da gösteriyor.

Avantajlı Kur Çevrim Oranları: Para gönderimini ücretsiz ya da ucuza yaptığını söyleyen farklı aracı kurumlar da mevcut olabilir fakat özellikle kur çevrim oranı konusunda Wise avantaj sağlayabiliyor. Google’da o an gördüğünüz çevrim kuru neyse siz de işleminizde onu kullanıyorsunuz.

Alternatif yöntemler bu konuda acımasız olabiliyor ve bu süreçte gizli bir komisyonu sizden almış oluyor. Wise aldığı komisyonu şeffaf bir şekilde gösterirken bu şekilde gizli masraflardan da kurtulmanıza yardımcı oluyor.

Birçok Farklı Ülke ve Bankayla Çalışma Şansı: Transferwise anlaşmalı bankalar yazımızda da bu konuya değinmiştik fakat bazen hangi bankayı kullanarak Wise üzerinden işlem yapabileceğini soran ziyaretçiler olabiliyor.

Bu konuda herhangi bir kısıtlama bulunmuyor. Siz istediğiniz banka üzerinden Wise’ı kullanabilirsiniz ve Hindistan da dahil olmak üzere dünyada birçok farklı ülkedeki bankaya para gönderebilirsiniz. Örneğin daha önce yine Hindistan gibi uzak bir coğrafya olan Çin’e para transferi konusunda da Wise ile çalışabilirsiniz.

Hindistan’a Şirket Olarak Para Gönderme

Yukarıda bahsettiğimiz şekilde Wise üzerinden para gönderme işlemini yalnızca kişisel olarak uygulanabilir şekilde düşünmeyin. Wise üzerinden şirket olarak da hesap oluşturabilirsiniz.

Bu noktada şirket olarak sunmanız gereken belli dökümanlar olacaktır. Şirket olduğunuzu Wise’a kanıtladıktan sonra Hindistan’a şirket olarak da para göndermek istediğinizde hiçbir zorlukla karşılaşmayacaksınız.

Bu sayede işlemleriniz hem alıştığınızdan hızlı hem de masrafsız olacak.

Hindistan’a Para Göndermek için Gerekenler

Hindistan’a yukarıda anlattığımız şekilde Wise üzerinden para göndermek için ekstra hiçbir şeye ihtiyacınız yok. Dediğimiz gibi sadece ücretsiz bir üyelik oluşturacaksınız. Burada dikkat etmeniz gereken nokta kişisel bilgilerinizi doğru bir şekilde girmeniz.

Yurtdışına para gönderme hakkında hazırladığımız genel rehberde de bu konunun detaylarını bulabilirsiniz.

Çünkü buradaki kimlik bilgilerinizle para göndermek istediğinizde banka hesap bilgilerinizin uyuşması önemli. Aksi takdirde işleminiz hiç başlamayabilir.

Alıcı tarafında ise banka hesap numarası ve alıcı adı tek ihtiyacınız olanlar. Yani birçok yöntemde gerektiği gibi SWIFT ve diğer ek bilgilere ihiyacınız olmuyor. 


Peki Wise bu işlemi nasıl bankalara göre ucuz şekilde ve hızlı yapabiliyor diyecek olursanız aslında bunun da basit bir açıklaması var.

Wise sadece bu amaçla kurulmuş bir şirket ve bunu sağlamak için aslında paranın uluslararası bir şekilde hareket etmemesini sağlıyor.

Siz Türkiye’de Wise’a parayı gönderiyorsunuz. Onlar da Hindistan’daki Wise hesabından parayı alıcıya gönderiyorlar. Bu sayede para ülke değiştirmiyor ve bankaların ek komisyonlarına takılmıyor.

En uygun ve avantajlı bir şekilde Hindistan’a para göndermeyi denemek için alttaki butona tıklayarak Wise’a üye olabilirsiniz.