Navlungo Nedir? Nasıl Kullanılır? Güvenilir Mi?

Günümüzde teknolojinin oldukça gelişmesiyle birçok iş kolu da dijital platformlara geçiş yapıyor. İhracat ve ithalat alanı da dijital platforma geçiş yapan iş kollarından birisi.

Bu yazımızda sizlere ihracat ve ithalat alanında öne çıkan yerli girişimlerden olan Navlungo’yu tanıtacağız. Öncelikle Navlungo’nun ne olduğundan bahsedelim.

Navlungo Nedir?

Navlungo; 2019 yılında kurulan teknoloji merkezli bir lojistik arama motorudur. Yük sahiplerine 3 binin üzerinde rotada yüzlerce taşıyıcıdan alınan teklifleri isteklere göre sınıflandırarak hemen satın alabilecekleri bir olanak sağlar. Amaçları; ihracat veya ithalat yapan firmaları ayrı ayrı araştırmak yerine tek bir tıkla birçok firmadan teklif almak ve firmalara maliyet ve zaman kazancı sağlamaktır.

Ayrıca yükveren için deniz, kara, hava, Express, demiryolu gibi birçok taşıma modeli önererek en iyi alternatif yolu seçmelerine de yardımcı olur. Özellikle ihracat işine yeni girmek isteyenlerin yurtdışına mal satmak için gereken bu süreçte yanlarında olur.

Navlungo Nasıl Kullanılır?

Navlungo’yu kullanmak için öncelikle siteye üye olmalısınız. Siteye üye olduktan sonra siteye girerek teklif verebilir ve size en uygun lojistik firmasını bulabilirsiniz. Yurtdışına kargo firmaları için ise daha çok kişiye daha kolay bir şekilde ulaşma imkânı sağlayan bir uygulamadır.

Kargo firmanız için siteyi kullanmak isterseniz yine siteye üye olabilir ve taşımacılığını yaptığınız rotadaki istekleri değerlendirebilir ve fiyat verebilirsiniz.

Navlungo’ya üye olduktan sonra nasıl teklif alacağınızı da kısaca anlatalım. Siteye giriş yaptığınızda teklif al kısmına bastıktan sonra parsiyel yük ya da komple yük kısımları bulunuyor.

Parsiyel yük kısmını seçtiğinizde zarf, koli, sandık ve paket taşımacılığı kısımları bulunuyor. Komple yük kısmında ise Tam tır, minivan ve tam konteyner seçenekleri bulunuyor. 

Navlungo ile Parsiyel Yük Gönderimi

İlk olarak parsiyel yük gönderme seçeneğini seçerseniz ne yapmanız gerektiğini anlatalım. Parsiyel yük kısmını seçtikten sonra koli, zarf, sandık ya da palet yüklerinden hangisinin gönderimini yapmak istediğinizi seçiyorsunuz. Daha sonra ağırlık, adet ve nereden nereye gönderileceği gibi seçenekler karşınıza çıkıyor.

Birden fazla yük ekleme imkanınız da bulunuyor. Bu bilgileri girdikten sonra teklif al kısmına tıklıyorsunuz ve Navlungo size bu yükü hangi firmanın taşıyabileceğini ve firmanın detaylarını sunuyor ve size en uygun firmayı seçebiliyorsunuz. 

Firmayı seçtikten sonra gönderi talimatı oluştur kısmına geçiş yapıyorsunuz. Gönderim tipini (numune, hediye, satış, mikro ihracat) ve kur tipini (dolar, Euro, sterlin) belirlemeyi unutmayın.

Daha sonra gönderimini yaptığınız ürünün içerik kısmını eklemelisiniz. Bütün işlemleri bitirdikten sonra gönderici ve alıcı bilgilerini detaylı bir şekilde yazmalısınız. Bu işlemlerden sonra gönderi talimatınız oluşuyor.

Kargonuz alınıp Navlungo deposuna gittikten sonra desi onayı verilip ödeme işlemi başlatılıyor. İsterseniz sevkiyatlarım kısmından gönderimini yaptığınız ürünlerin sevkiyat bilgilerini, tahmini taşıma sürelerini görebilirsiniz. Oldukça kolay bir arayüzü olan sitede gönderim işlemlerini yapmak oldukça kolay.

Navlungo ile Komple Yük Gönderimi

Bir diğer gönderim olan komple yükü seçtiğinizde tır, mini/speedy van ve tam konteyner gönderim imkanlarınız bulunuyor. Bu gönderimde parsiyel gönderimden farklı olarak yükleme bilgileri çıkıyor. Bu kısımda kapıdan kapıya, limandan kapıya, kapıdan limana ya da limandan kapıya seçenekleri bulunuyor. Eğer limandan kısmını seçtiyseniz hangi limandan alınacağı gibi bilgileri girmeniz gerekiyor.

Bütün bilgileri eksiksiz girdiğinizde teklif al kısmına basıyorsunuz. Teklif alırken taşıma tipi, hedef fiyat, kur, incoterm ve yükleme zamanı gibi seçeneklerini doldurmanız gerekiyor. Hepsini doldurduktan sonra teklif isteyebilirsiniz.

Daha sonra gönderimini yapacağınız rotadaki çalışan lojistik firmaları tarafından verilen teklifler gelmeye başlayacak. Bu gelen tekliflerden size uyanını onaylayabilir veya reddedebilirsiniz. Eğer lojistik firmalarına sormak istediğiniz bir soru bulunuyorsa mesajlar kısmından bu firmalara sorularınızı sorabilirsiniz.

Gönderim Ücretleri Ne Kadar?

Navlungo sitesine üye olmak tamamen ücretsiz. Gönderdiğiniz ürünlerin gönderim fiyatları ise lojistik yapan firmaların belirlediği ücretlerdir. Bu ücretleri Navlungo size firma bilgileri ile birlikte sunmaktadır. Navlungo seçilen ve satın alınan her bir navlun üzerinden ortalama 7 – 11 % olarak bir komisyon alır.

Ödeme Seçenekleri Nelerdir?

Navlungo’da kredi kartı ile ödeme seçeneği, havale/eft ile ödeme seçeneği ve vadeli ödeme seçeneği bulunuyor. Bu üç seçenekten birini seçerek ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.

Hangi Ülkelere Taşıma Yapılabilir?

Gönderimini yapmak istediğiniz ürünün rotasında çalışan bir lojistik firması bulunuyorsa istediğiniz herhangi bir ülkeye gönderim yapabilirsiniz. Özellikle popüler rotalar konusunda taşıyıcı firma bulma konusunda sıkıntı yaşayacağınızı düşünmüyoruz.

Online Satış Yaparken (Amazon, Etsy ve eBay) Navlungo Kullanmak

Etsy, Amazon ve eBay gibi online satış sitelerinden satış yaparken mağazanızı Navlungo ile entegre ederek gönderim sürecinizi hızlıca yapabilir ve istediğiniz kargo seçimlerini yaparak daha kolay bir süreç geçirebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken Navlungo’nun sitesine girerek entegrasyonlar kısmından mağazanızı entegre etmek. Bu sayede bu sitelerdeki siparişleriniz otomatik olarak Navlungo’nun sitesine düşer.

Sitedeki siparişlerim kısmına girerek gelen siparişleri ürün veya sipariş olarak görüntüleyebilirsiniz. Siparişlerinizin bilgileri otomatik olarak Navlungo’nun sitesinde görünecektir. Ayrıca eklemeniz gereken bir bilgi olursa da kolayca eklemesini yapabilirsiniz. 

Siparişinizi sevkiyata çevirmek için yapmanız gereken paket eklemek eğer aynı ürünü gönderiyorsanız kayıtlı paketler kısmını seçebilirsiniz.

Paketi eklediğinizde ürününüzün görüntüsü çıkacaktır. Bundan sonra konşimento fiyatı ve kur fiyatını seçmeniz gerekiyor. Bu seçimleri yaptıktan sonra teklif al butonuna tıklayabilirsiniz. Size gelen tekliften seçiminizi yapabilirsiniz. Yurtdışına satış yapmak için web siteleri yazımızdan ihracat konusunda başka hangi pazar yerlerinde ürün satışı yapabileceğinizi de öğrenebilirsiniz.

Navlungo Güvenilir mi?

Herhangi bir platformu kullanırken akla gelen ilk soru güvenilir mi olduğudur. Özellikle iş alanında kullandığınız bir platformun güvenilir olması çok önemlidir.

Navlungo gönderim yapmak isteyenler ile lojistik firmalarını bir araya getiren bir aracıdır. Navlungo; hizmet veren lojistik firmalarını seçerken, lojistik firmaların ilgili rotada en az 2 yıl hizmet verme şartının olmasını ve IATA, TIO, C2 ve R2 belgelerine sahip olma şartı aramaktadır.

Navlungo ile lojistik destek alırken her alanda kolayca Navlungo ekipleri ile iletişime geçebilir ve destek alabilirsiniz. Navlungo web sitesini ziyaret etmek için buraya tıklayabilirsiniz.