Hollanda’da Asgari Ücret [2022 Güncel] Maaşlar ve Yaşam Masrafları

Hollanda asgari ücret 2022 yılında ne durumda? Avrupa ülkeleri arasında yaşam kalitesi en yüksek ülkelerden biri Hollanda’dır. 2019 yılı verilerine göre Hollanda’nın nüfusu 17.306.912’dir. 2020 verilerine göre ise nüfusunun 2,39%’unu Türk asıllı olarak kaydedilmiştir. Yaklaşık olarak 400 bin Türk asıllı vatandaş Hollanda’da yaşamaktadır.

Avrupa Birliği ülkelerinden biri olan Hollanda, 2002 yılında Euro’nun piyasaya girmesi ile birlikte resmi para birimini Euro olarak kabul etmiştir. Oldukça yoğun bir şekilde Türk yaşadığı için, Türkiye’den bu ülkeye kalıcı olarak yerleşmek isteyenlerin sayısı oldukça fazladır.

Hollanda’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Refah düzeyi en yüksek Avrupa ülkelerinden biri olan Hollanda asgari ücret brüt olarak devlet tarafından belirlenmektedir. Her yıl belirli dönemlerde asgari ücret düzenlemesi yapılarak vatandaşlarının olası bir enflasyonda ekonomik olarak sıkıntı yaşamamalarını sağlar.

Asgari ücret ile çalışanların büyük bir çoğunluğunu vasıfsız işçi ya da iş tecrübesi olmayan kişileri kapsamaktadır. Devlet tarafından belirlenmiş bir alt limit olmasına rağmen çalışanların büyük bir çoğunluğu bu limite nazaran oldukça yüksek maaş almaktadırlar. Bu sayede yalnız ya da aile sahibi olsun ülke içinde yaşayan herkesin Hollanda asgari ücret ile rahatlıkla geçinebilmesi sağlanmaktadır.

Hollanda asgari ücret aylık olarak 1725 Euro olarak belirlenmiştir. Bu rakam 2022 yılı için geçerli olan rakamdır.

Hollanda’da asgari ücret miktarı yaş aralıklarına göre ayarlanmaktadır. Aynı zamanda günlük ve haftalık olarak da bu ücretler belirlenebilir. Aralıklara göre belirlenmiş Hollanda asgari ücret brüt fiyatlı şu şekildedir.

  • 21 yaş üzeri için Hollanda asgari ücret brüt fiyatı 1725 Euro olarak belirlenmiştir.
  • 20 yaş için Hollanda asgari ücret brüt fiyatı 1380 Euro olarak belirlenmiştir.
  • 15 yaş için Hollanda asgari ücret brüt fiyatı ise 517,5 Euro olarak belirlenmiştir.

Bu konuda kaynak Hollanda hükümetinin resmi sitesidir.

Hollanda asgari ücret günlük olarak da belirlenmektedir. Bu ücret 21 yaş ve üzeri için 79,62 Euro olarak belirlenmiştir. Hollanda’da işçiler haftalık olarak 36 ile 40 saat arasında çalışmaktadır. Türkiye’deki çalışma saati oranları, 27 Temmuz 2021 günü Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmeliğe göre artık günlük maksimum 11 saat olacak şekilde belirlenmiştir. Bu durum çalışılan gün 5 olarak kabul edildiğinde haftalık olarak 55 saate denk gelmektedir.

Euro’nun TL karşısında değerinin her geçen gün artmasıyla Hollanda’da yaşayan gurbetçiler sıklıkla Türkiye’deki yakınlarına para gönderirler. Bu konuda en uygun yöntemi bulmak için Hollanda’dan Türkiye’ye para gönderme yazımızı inceleyebilirsiniz.

Hollanda’da Ortalama Maaşlar Ne Kadar?

Avrupa ve dünyanın refah düzeyi en yüksek olan ülkelerden biri olan Hollanda’da ortalama maaş 2.666,14 Euro olarak görülmektedir.

Ekonomisine en büyük katkıyı ülke geneline yayılmış olan 300 tersane yapmaktadır. Gemi üretimi konusunda dünya liderleri arasında olan Hollanda aynı zamanda sürekli ihracat yapan tarım ülkelerinden biridir.

Zengin doğal yer altı kaynaklarına da sahip olan Hollanda, ülkesinin konumu ile de zengin turistik noktalardan biridir. Oldukça geniş kapsamlı olarak bu ekonomik kaynakları sayesinde dünya genelinde en çok merak edilen ve yaşanılmak istenen ülkelerden biridir.

Başkenti olan Amsterdam dünyaca ünlü gece hayatıyla da bilinmektedir. Bu şehir ülkenin en pahalı noktalarından biridir. Buna rağmen asgari ücret ile geçinen bir aile de bu şehirde yaşayabilmektedir. Eğitim konusuna son derece önem veren Hollanda, lisans eğitimi almış üniversirte mezunu kişilerin oldukça yoğun olarak çalıştığı ülkelerden biridir.

Bu nedenle Hollanda’ya kalıcı olarak gitmek isteyenlerin bireysel olarak kendi alanlarında donanımlı olmaları iş bulma konusunda onlara yardımcı olacaktır. Hollanda’ya göç etmek isteyen bireylerin en çok merak ettiği konulardan biri de mesleklerin maaşlarıdır. Hollanda’daki bazı mesleklerin maaşları ise şu şekildedir.

Listede yer alan fiyatlar, ortalama ve tahmini olarak paylaşılmıştır.

  • Hollanda işçi maaşı 1860 Euro
  • Hollanda mühendis maaşı 4000 Euro
  • Hollanda yazılımcı maaşı 4200 Euro
  • Hollanda doktor maaşı 6800 Euro
  • Hollanda memur maaşı 3000 Euro
  • Hollanda avukat maaşı 5100 Euro
  • Hollanda mimar maaşı 3450 Euro

Bazı mesleklerde skala çok daha geniş olabildiğinden bu maaşlar doğrudan sizin kaç para kazanabileceğinizi göstermez. Aynı zamanda Avrupa’da maaşlar genellikle brüt maaş üzerinden konuşulur.

Bu rakamlar ilgili işlerin yaklaşık aylık ücretleridir. Hollanda’nın en çok maaş alan meslekler tüm dünyada olduğu gibi en saygın mesleklerden olan doktorluk ve mimarlıktır.

Çeşitli dallarda olan doktorluk alanı oldukça geniş kapsamlı olmasına rağmen bu tabloda verilen bilgiler ortalama olarak eklenmiştir. Bu rakamlardan çok daha fazla kazanan bu listedeki işleri yapan bireylerin de olduğunu unutmamak gerekir.

Maaşı belirleyen en önemli faktörlerden biri de kendi kendini geliştirmiş olmaktan geçmektedir. Hollanda’ya kalıcı olarak göç etmek isteyen bireylerin kendi alanlarında donanımlı olması beklenmektedir.

Hollanda’da Hayat Ve Çalışma Şartları Nasıl?

Hollanda’da gerekli yaşam maliyetleri diğer ülkelere göre orta seviyededir. Asgari ücret kazancı refah kalitesi yüksek bir yaşam için yeterli olmamaktadır. Hollanda asgari ücret ile geçinmek durumunda olan diğer Avrupa ülkelerine nazaran çok daha az çalışan barındırmaktadır. Dört ferdi olan bir ailenin bu şartlarda tek bir maaşla geçinmesi oldukça zordur.

Hollanda’da temel ihtiyaçlar ortalama olarak 600 Euro civarındadır. Ev kiraları şehirlere ve bulundukları mevkilere göre çeşitlilikler gösterse de 800 ile 1200 Euro arasında seyretmektedir. Kalabalık ailelerin asgari ücretle bu ülkede yaşaması bu şartlarda oldukça güçtür.

Temel ihtiyaçlar konu alındığında Hollanda’da yaşayan bireylerin günlük ihtiyaçları olan ürün ya da hizmet bedelleri ise şu şekildedir.

Ürün Veya HizmetHollandaTürkiye
1 Litre Süt€ 0,99€ 0,73
1 Kilo Pirinç€ 1,94€ 1,13
12li Yumurta€ 1,88€ 1,42
1 Kilo Peynir€ 11,13€ 4,49
1 Kilo Tavuk€ 7,79€ 3,12
1 Kilo Kırmızı Et€ 23,55€ 7,10
1 Kilo Domates€ 2,10€ 0,74
1 Kilo Patates€ 1,13€ 0,36
1 Kilo Soğan€ 0,98€ 0,24
1,5 Litrelik Su€ 0,66€ 0,22
1 Paket Marlboro Sigara€ 8,00€ 1,61
1 Adet Tek Yön Toplu Taşıma Bileti€ 3,00€ 0,32
Aylık Toplu Taşıma Bileti€ 89,50€ 20,01
1 Litre Benzin€ 1,85€ 0,89
1 Km Taksi Ücreti€ 2,18€ 0,32
60 Mps Ve Üzeri İnternet Ücreti€ 40,99€ 8,64
0rtalama Aylık Net Maaş€ 2.666,14€ 333,17

Günlük hayat için gerekli bazı belli başlı ürün ve hizmetler Euro para biriminde gösterilmektedir. Güncel olarak o ülkede yaşayanların da katkılarıyla oluşturulan bu bilgiler numbeo.com adresinden alınmıştır.

Hollanda gelişmiş iş dinamiklerine sahip olduğu için vasıflı çalışanlar ortalamanın oldukça üstünde rakamlara çalışmaktadırlar. Kıdemli ve kendini alanında geliştirmiş olan çalışanların ortalama aylık ücreti 3000 Euro’dur. Hem sanayi hemde tarım ülkesi olması dolayısıyla tek bir noktaya bağlı olmayan ülke ekonomisi birçok Avrupa ülkesine göre oldukça sağlam temellidir.  

Özetle

Hollanda kaliteli bir aile hayatı geçirmek isteyen bireyler için son derece uygun olan ülkelerden biridir. Büyük kapasiteli ekonomisi çalışma hayatı içerisindeki bireylere tatmin edecek şekilde aylık ücret ödemesini sağlar. Düşük gelirli vatandaşların oldukça az olduğu bir ülke olduğu için kültürel olarak da en gelişmiş ülkelerin başında Hollanda yer almaktadır.

Ülkeye yeni taşınanlar için en büyük problemlerden biri uygun fiyatlı kiralık ev bulma sorunudur. Avrupa’da yoğun göç alan ülkelerden biri olan Hollanda’nın özellikle büyük şehirlerinde ev bulmak kolay olmayabilir ya da

Kısacası Avrupa içerisinde kalıcı olarak yaşamak isteyen bireylerin çalışma konusunda yeterli kapasiteleri var ise hiç düşünmeden gidebilecekleri yüksek refah seviyeli çağdaş ülkelerden biridir. 

İlgili Yazılar

Aynı zamanda Hollanda’ya taşınmak isteyenlerin ilgisini çekebilecek 3 yazımızı da burada listeledik.