Amerika’da Yaşamak – İngiltere’de Yaşamak: Hangi Ülkeyi Seçmeli?

Gerek eğitim gerek ise iş hayatında daha iyi yerlere gelebilmek için çoğu insan yurtdışına taşınmak ister. İlk akla gelen ülkelerden ikisi de Amerika ve İngiltere’dir. Bu yazımızda iki ülkeyi size karşılaştırmalı olarak anlatacağız.

Amerika’da yaşamak ve İngiltere’de yaşamak kültür ve dil olarak birbirine yakın olsalar da birbirlerinden farklı alanları da bulunuyor.

Eğitim için yurtdışına çıkmak isteyen birisi için iki ülkede de köklü üniversiteler bulunurken, iş hayatını düşünen kişiler için Amerika’da yaşamak da ilgi çekici olabiliyor. Tabii bu durumda mesleğinizin de önemli rolü bulunuyor.

Öncelikle neden yurtdışına taşınmak istediğinizi belirlerseniz İngiltere’de yaşamak ve Amerika’da yaşamak arasındaki seçim kolaylaşabilir.

İngiltere’de Yaşamak ve Amerika’da Yaşamak: Taşınma Karşılaştırması

Bazen bir sokak arkaya taşınmak bile insanı yorarken kıta değiştirmek insanları daha da zorlayabiliyor. Bazı durumlarda bütün hayatınızı arkada bırakıp yeni baştan başlayabiliyorsunuz. Peki, taşınmaya karar verdiniz. Bu durumda neler yapacaksınız?  

Öncelikle her iki ülkeye taşınmak için de vizelerinizi ve gereken bütün evrakları tamamlamalısınız. Taşınmadan önce tamamlamanız gereken ilk süreç sizin adınıza evraklarla boğuşmak şeklinde geçecektir.

İngiltere ile yapılan Ankara Antlaşması ile Türkiye’den İngiltere’ye taşınmak aslında Amerika’ya göre daha kolay. Ankara antlaşması ile İngiltere’de iş kurmak için yeterli sermayesi bulunan herkes kolaylıkla İngiltere’den oturma hakkı kazanabilir.

Bu durum Amerika için bu kadar kolay olmayabiliyor. Ancak Amerika gelmek isteyen kişiler için farklı vize imkânları sağlıyor. Öğrenci vizesi veya çalışma vizesi alarak Amerika’da yaşayabilirsiniz. Ankara Anlaşması ne zaman bitiyor yazımızdan da bu konudaki son durumu takip edebilirsiniz.

Ayrıca ülkelerin para kurları da önemli bir etken. Amerika’nın kuru dolardır. İngiltere’de ise Pound geçerlidir. Aslında TL ile karşılaştırma yaparsak şu anda dolar 7,5 TL, Pound ise 10 TL civarında. İkisi de Türkiye’ye göre pahalı.

Bir işe başlamak için dahi olsa yurtdışına çıkıyorsanız yanınızda bir miktar para bulundurmanız zorunlu olacaktır. İngiltere sosyal devlet yapısını daha iyi uygulayan bir ülke olarak birçok devlet hizmetinden yararlanmanızın daha kolay olduğu bir ülkeyken Amerika “özgürlükler ülkesi” tanımını olumlu anlamda da olumsuz anlamda da karşılıyor.

Yani Amerika’da birçok basit hizmete erişmek için de para ödemek zorundasınız.

Amerika mı İngiltere mi Daha Fazla İş İmkânı Sunuyor?

Amerika şu anda dünya ekonomisinin başında gelen ülkelerden. Eğer teknoloji ve medya sektörlerinde çalışmak istiyorsanız İngiltere yerine Amerika’yı seçmeniz sizin için daha uygun olabilir.

İş imkânları Amerika’da İngiltere’ye oranla her zaman daha fazladır fakat burada da İngiltere’nin avantajlarından bahsedecek olursak Amerika kadar büyük bir ülke olmadığından Türklerle karşılaşmanız Türklere yönelik bir iş yapmanız(restoran, market, temizlik, eğitim, çocuk bakımı vb.) ve para kazanmanız daha kolay olabilir.

İngiltere mi Amerika mı Yaşamak için Daha Uygun?

Bu konu uygunluk anlayışınıza göre değişiklik gösterebiliyor. Aklınızda olan Türkiye’ye daha yakın olmaksa, Amerika yerine İngiltere’yi seçmeniz size avantaj sağlayabilir. Her ne kadar iki ülke de oldukça uzak olsa da yaklaşık 15 saatinizi seyahat ederek harcamak yerine 4 saatte sürecek bir uçak yolculuğu çok daha kolay olacaktır.

Aynı zamanda iklim gibi faktörler de adaptasyon sürecinde sizin için önemli olabilir. Bu noktada İngiltere hepimizin de bildiği gibi bizde Karadeniz iklimi olarak bilinen sıklıkla yağışlı ve daha bulutlu havalarıyla öne çıkar.

Amerika’da yaşamak bu konuda çok geniş bir yelpazededir. Yani Amerika’da tıpkı bizim Ege ve Akdeniz kıyılarımızda olduğu gibi “deniz, kum, güneş” şeklinde daha ılıman iklimlere sahip bölgeler de bulunurken oldukça soğuk ve karasal iklime sahip bölgeleri de vardır.

Amerika ile İngiltere’nin Yaşamak için Farklı Alanlarda Karşılaştırması

 • Ulaşım: Eğer Amerika’da yaşamak istiyorsanız bir arabanızın olması sizin için çok önemli olabilir. New York gibi büyük şehirler dışında birçok yerde toplu taşıma imkânları çok iyi değil.

  Özellikle biraz daha kırsal kesimlerinde yaşamak istiyorsanız uzun bir süre otobüs beklemek zorunda kalabilirsiniz. Hava kirliliğinin oldukça yüksek olduğu bir ülke olan Amerika’da çoğu kişi toplu taşıma yerine kendi arabaları ile ulaşım yapmayı tercih ediyor.

  Bunda ülkenin yüz ölçümünün oldukça büyük olması da etkili aslında. İç kesimlerde ya da şehir dışındaki bir yerleşim yerinde yaşamak isterseniz alışveriş yapmak için bile çok fazla bir yol kat etmeniz gerekiyor.

  Aynı durum ise İngiltere’de geçerli değil. İngiltere’nin neresine isterseniz çok geniş bir toplu taşıma ağı bulunuyor. Zaten ülkede yaşayan insanların birçoğu da gittikleri yerlere toplu taşıma ile gidiyor. Hatta ülkede bisiklet kullanımı son zamanlarda oldukça artmış bir durumda.
 • Kira: Amerika’da yaşamak isteyen birisi için bakması gereken önemli etkenlerden birisi hangi eyalette yaşayacağı. Gittiğiniz eyaletin size maddi olarak bir geri dönüşü olacak.

  Özellikle pahalı bir eyalette yaşıyorsanız Kaliforniya, New York ya da Florida gibi ev fiyatları oldukça pahalı yaklaşık 2000 dolardan başlayan fiyatlarla stüdyo ya da 1+1 daireler kiralamak zorunda kalabilirsiniz. Özellikle Türkiye’de bulunan yakınlarınıza Amerika’dan para göndermek istiyorsanız burada kazandığınız paranın büyük bir kısmının kira gideri olacağını unutmayın.

  Bu eyaletlerde yüksek bir maaş getiriniz yoksa yaşamakta biraz zorlanabilirsiniz. Ancak daha iç kesimlere bakarsak Ohio, Michigan ya da Texas gibi eyaletlerde yaşıyorsanız daha uygun fiyatlarla yaşama olanağınız var. 
ingiltere'de toplu ulaşım - amerika

Aynı durumu İngiltere’de de söyleyebiliriz. Londra İngiltere’nin en pahalı şehirlerinden. Orada yaşamak gibi bir isteğiniz varsa Amerika’daki gibi yüksek fiyatları gözden çıkarabilirsiniz. Ancak Londra’nın banliyölerinde yaşayıp toplu taşıma ile Londra’daki işinize kolaylıkla gelebilir ya da Londra’yı kolaylıkla ziyaret edebilirsiniz.

 • Sağlık: Ele almamız gereken durumlardan birisi de sağlık. Amerika’da yaşıyorsanız ve eğer özel sağlık sigortanız yoksa küçük bir sağlık sorunu için hastaneye gitmeniz sizin için yüklü miktarda ücretler çıkarabilir.

  İngiltere’de sağlık sistemi ise devlet hastanelerinde ücretsiz olarak yapılmaktadır. Eğer siz isterseniz özel sağlık sigortası da yaptırabilirsiniz. Bu noktada İngiltere’nin sisteminin Türkiye’ye daha yakın olduğunu söyleyebiliriz.

Sizin için İngiltere’de yaşamak ve Amerika’da yaşamak arasındaki farkları anlatmaya çalıştık. Yazımızda belirttiğimiz gibi iki ülkenin de kendilerine göre avantajları ve dezavantajları bulunuyor. Burada seçim için sizin aradığınızın ne olduğu ve orada yaşarken kazanacağınız para da çok önemli.

Yaşamak ve taşınmak istediğiniz ülkeleri ve şehirleri kıyaslamak isterseniz Numbeo sitesini inceleyebilirsiniz.

Kira fiyatlarından, alışveriş olanaklarına, suç istatistiklerinden sağlık olanaklarına kadar istediğiniz her konuda şehirler ve ülkeler için size geniş bir karşılaştırma skalası sunuyor. Amerika’da yaşamak ve İngiltere’de yaşamak arasında karar sürecinize yardımcı olabilecek önemli bir kaynak.