Almanya Haber Siteleri

Almanya, yurtdışında Türklerin en çok yaşadığı ülkelerin başında geliyor. Bu sebeple hem Almanya’da yaşayan Türkler hem de Almanya’da yaşayan tanıdıkları olanlar için Almanya haber siteleri bu ülkedeki haberleri takip etmek önemli bir hale geliyor.

Bu yazımızda hem Almanya’daki Türklerin hem de Türkiye’de yaşayanların Almanya’dan haber alabilecekleri Almanya haber sitelerini bulabilirsiniz.

Türkçe, Almanca ve İngilizce dillerinde içerikleri bulabilirsiniz. Yazımızdaki haber sitelerinin bazılarını dergi ve gazete olarak alabileceğiniz gibi hepsi internet üzerinden yayın hayatlarına devam ediyor.

En İyi Almanya Haber Siteleri

DW (Deutsche Welle)

DW (Deutsche Welle), Almanya’nın Bonn ve Berlin kentlerinden yurtdışına 30 farklı dilde radyo, televizyon ve internet üzerinden yayın yapan uluslararası bir medya kuruluşudur.

Ekonomi, siyaset ve yaşam gibi Almanya’daki haberleri takip etmeniz mümkün. İngilizce, Almanca ve Türkçe gibi birçok dil seçeneği de mevcut. İnternet üzerinden kolaylıkla DW’nin internet sitesine ulaşılabilir. Ayrıca televizyondan da DW kanalını izleyerek Alman haberlerini takip edilebilir. Almanya son dakika haberlerini takip etmek için de ideal bir web sitesidir.

Bild

Bild, Almanya’da günlük olarak çıkan bir gazetedir. Günümüzde basılı olarak çıksa da aynı zamanda internet üzerinden de yayınına devam ediyor. Bild, aynı zamanda Avrupa’nın en büyük ve dünyanın da üçüncü büyük tirajlı gazetesidir. Bu sebeple Almanya haber siteleri arasında gündemi yakından takip etmek için önemli bir kaynak olarak görülebilir.

Almanya hakkında siyasi, ekonomik ve magazin gibi birçok habere ulaşmanız mümkün. Sayfa içeriklerini Almanca olarak okunabileceği gibi Bild birkaç sene önce Türk okuyucular için bir Türkçe sitede açmıştır.

Deutschland.de 

Dünyanın herhangi bir yerinden Almanya hakkında birçok alanda habere deutschland.de sitesi üzerinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Almanya Dışişleri Bakanlığı’nın desteğiyle kurulan Deutschland.de içeriklerine farklı dillerde erişmek mümkün.

deutschland-de-almanya-haber-siteleri

Sitedeki içerikleri Almanca, İngilizce, Fransızca, İspanyolca, Türkçe, Rusça, Arapça ve hatta Çince bile okumak mümkün. Bu websitesi aracılığıyla Almanya hakkındaki genel bilgilerin yanı sıra güncel haberlere de ulaşabilirsiniz.

Euronews

Euronews, doğrudan Almanya haber siteleri arasında olmasa da global içerikte birçok habere ulaşmanız mümkün. Özellikle Euronews sitesi üzerinden hem Almanya hem de Türkiye etiketi ile Almanya veya Türkiye’deki haberlere kolayca ulaşabilirsiniz. Euronews TR sayfası üzerinden internet sitesine girerseniz haber içeriklerini Türkçe olarak da okuyabilirsiniz.

Almanya Bülteni

Türkler tarafından kurulan Almanya Bülteni internet sitesi üzerinden Türkçe ve Almanca olarak Almanya haberlerine ulaşmanızı sağlıyor. Ekonomi, sağlık, siyaset, kültür gibi birçok alanda Alman haberlerini okuyabilirsiniz ayrıca birçok makaleye de ulaşmanız mümkün. Almanya Bülteni’nin sitesine üye olarak aylık mail de alma olanağınız bulunuyor.

Artı49

Artı49 sitesi üzerinden Almanya’daki haber içeriklerine Türkçe olarak erişmeniz mümkün. Politika, siyaset ve kültür gibi alanlarda birçok içeriğe ulaşabileceğiniz bu site Almanya merkezlidir. Almanya haber siteleri arasında nispeten yeni sayılabilecek bir kaynak olsa da Türkiye’den Almanya son dakika haberlerini takip etme şansı sağlıyor.

Der Spiegel

Avrupa’nın en büyük haftalık dergilerinden biri olan Der Spiegel 1946 yılında basılmaya başlanmıştır. Günümüzde haftada 1 milyondan fazla tirajı olan Der Spiegel’in sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz. Yayın dili Almanca olan bu dergi daha çok siyasi alanda yayın yapıyor.

FAZ

Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) adıyla yayın yapan günlük gazete Almanya’nın kültür alanında lider konumdadır. Almanca olarak içeriklerine ulaşabilrisiniz.

Die Zeit

1946 yılında Almanya’da yayın hayatına başlaya Die Zeit gazetesi günümüzde yayınlarına internet sitesi üzerinden de devam ediyor. Politika, ekonomi, sanat, spor gibi alanlarda Alman haberlerine hem Almanca hem de İngilizce içerikler ile ulaşabilirsiniz.

The Local

Birçok ülkenin haberlerine İngilizce olarak ulaşmanız mümkün. Siteye girdiğiniz zaman haberlerini almak istediğiniz ülkeyi seçerek o ülkedeki haberlere anında ulaşabilirsiniz. Almanya’daki haberler hakkında bilgi almak içinde TheLocal.de adresine girebilirsiniz.

Focus Online

Focus Online, Focus dergisinden haberleri internet üzerinden yayınlayan bir haber sitesidir. Online versiyon basılı dergiden 3 yıl sonra yayın hayatına başlamıştır. İnternet sitesi üzerinden Almanya hakkındaki haberlere Almanca içerikler ile ulaşabilirsiniz.  

ITB Berlin News 

Almanya hakkında dünyanın neresinde olursanız olun haber alabileceğiniz bir site olan ITB Berlin, İngilizce olarak içerik üretiyor.

MunichNOW

Adından da anlaşılacağı gibi daha çok Münih kenti ile ilgili bilgiler veriyor. Daha lokal olarak görünse de Münih kenti Almanya’nın en büyük üçüncü kenti. Birçok Türk ise bu şehirde yaşıyor. Bu nedenle Münih hakkında bilgi almak isterseniz bu site aradığınız haberleri size sunabilir. Münih kentinde yaşanan kültür ve spor aktiviteleri, ekonomik ve politik olaylar gibi birçok haberi bu site üzerinden okuyabilirsiniz. Site daha çok global düzeyde yayın yapmak istediği için sitenin yayın dili İngilizce.

Yazımızda Almanya hakkında haberlere ulaşabileceğiniz haber sitelerinden bahsettik. Birçok haber sitesi genellikle köklü gazetelerden internet haberciliğine geçen sayfalar ama yeni kurulan web sitelerini bulmanız mümkün.

İncelediğimiz Alman haber sitelerine hem Türkiye üzerinden hem de Almanya üzerinden erişmeniz mümkün. Birçok Alman haber sitesi içeriklerini Almanca olarak yazsa da hem İngilizce hem de Türkçe içerik bulabilirsiniz.

Ayrıca yazımızda tanıttığımız haber sitelerinden bazıları Almanya’da kurulan Türk içerikli haber siteleri. Böylece Almanya haberlerine Türkçe olarak erişmenizde mümkün.

Ayrıca büyük haber sitelerinin (CNN, BBC gibi) sayfalarından da Almanya etiketi ile arama yaptığınız zaman Almanya’daki ekonomi, politika, kültürel gibi birçok habere ulaşabileceğinizi de ekleyelim.

Yurtdışındayız Almanya’da Yaşayan Türklere Bilgi Veriyor

Şu anda bulunduğunuz Yurtdışındayız web sitesi de birçok farklı ülkede yaşayan Türklere bilgi kaynağı olmaya devam ediyor.

Yurtdışındayız sitesinde Almanya konusunda Almanya son dakika haberlerini bulma şansınız olmasa da Almanya’dan Türkiye’ye kargo gönderme, Almanya’dan Türkiye’ye para gönderme, Almanya’dan HES kodu alma gibi ülkedeki Türkleri ilgilendirebilecek farklı alanlardaki yazılarıyla bu ülkede yaşayan Türklere bir rehber olmaya çalışıyor.