İtalya’dan Türkiye’ye Para Gönderme: Nasıl Yapılır?

Yıl içinde çok sayıda turist ağırlayan ve göç alan İtalya’ya Türk vatandaşlarının da ilgisi oldukça yüksektir. Bu duruma bağlı olarak ülkemiz ile İtalya arasında sıkı bir ticari ilişki oluşmaktadır. Biz de yazımızda sizlere İtalya’dan Türkiye’ye güvenilir bir şekilde nasıl para transferi yapacağınızı anlattık.  

Tüm işlemlerin tek tıkla halledildiği bir dönemde yaşıyoruz. Her türlü işlemi sanal ortamda halledip anında verim almak istiyoruz ve çoğu hizmette de bu isteğimizin karşılandığını görüyoruz. Peki bu hızlı işlem gerçekleştirme işlemleri arasında uluslararası para transferleri yapmak da var mı? Cevap elbette “evet”. Artık hem hızlı hem de güvenilir bir şekilde uluslararası para transferi yapmak mümkün. 

İtalya’dan Türkiye’ye Nasıl Para Gönderilir?

İtalya’dan Türkiye’ye para transferi yaparken tercih edebileceğiniz en bilindik yöntem SWIFT’tir. Bunun yanında Wise (eski adıyla Transferwise) ile Türkiye’ye para gönderme işleminizi çok kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Wise ile hızlı, ucuz ve güvenilir bir işlem yapmanız mümkündür. Bu yazımızda iki yöntemi de anlatmış olmakla beraber size daha faydalı olduğuna inandığımız için Wise işlemini biraz daha detaylandırdık. Hangi yöntemi kullanacağınızın kararı elbette size ait. 

İtalya’dan Türkiye’ye Wise ile Para Gönderme

Çoğu zaman alışılmış uygulamalara alternatif olarak çıkıp kısa sürede büyük kullanıcı kitlesine ulaşmak zordur. Ancak bu durum Wise uygulaması için geçerli olmadı. 2011 yılında kurulan ve kısa sürede büyük bir kitlenin güvenini kazanmayı başaran bu uygulama uluslararası para transfer işlemlerinde yeni bir devri başlatmıştır. İhtiyacı karşılamaya yönelik ortaya çıkan bu uygulama, kullanıcı dostudur. 

italyadan-turkiyeye-wise-ile-para-transferi
Ekran görüntüsü 8 Nisan 2021 tarihine aittir. Kur çevrimi için Euro-TL kuru o gün için Google’da görünen değerin aynısıydı.

Her gün artan kullanıcı sayısıyla ve yarattığı güven duygusu ile birlikte alanında rakipsiz olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Kullanıcıya güvenilir, hızlı, kolay ve ekonomik bir hizmet sunuyor. Bu nedenle İtalya’dan Türkiye’ye para transferi yapmak isteyen kullanıcıların da tereddütsüz bir şekilde tercih edebileceği bir uygulamadır. 

Uluslararası para transfer işlemlerinde ödemek zorunda kalınan yüklü ödeme işlemlerinden şikayet eden ve hızlı bir hizmet bekleyenler için ilk tercih Wise uygulaması olmaktadır.

Wise İle Para Transfer İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

Wise kullanımı oldukça basit ve pratiktir. Sadece altı adımda para transfer işleminizi rahatça gerçekleştirebilirsiniz. Takip etmeniz gereken adımlar şunlardır:

 • Wise web sitesinde işlem gerçekleştirebilmek için öncelikle uygulamada üyelik oluşturmalısınız. Basit bir üye olma işleminin ardından sisteme giriş yapabilirsiniz. (Daha önce üyelik oluşturduysanız bu üyelik bilgilerinizi girmeniz yeterli olacaktır.) 
 • Uygulamaya giriş yaptıktan sonra açılan ekranda transfer etmek istediğiniz para miktarını girmeniz gereken bir alan yer almaktadır. Bu alana transfer etmek istediğiniz miktarı yazınız.
 • İtalya’dan Türkiye’ye para göndermek için transferin yönünü EURO -> Türk Lirası (TRY) olarak belirlemelisiniz.
 • Girdiğiniz para miktarına bağlı olarak ödediğiniz komisyonu ve karşı tarafın eline ne kadar para geçtiğini de anında görebilirsiniz.
 • Bir sonraki adımda, para transfer etmek istediğiniz kişinin kişisel bilgileri (kişinin adı ve soyadı) ile birlikte paranın transfer edileceği hesabın IBAN numarasını girmeniz gerekmektedir.
 • Bu bilgileri girdikten sonra son adıma geçmiş olacaksınız. Bu adımda yapmak istediğiniz işlemi seçmeniz gerekmektedir. Para transferini direkt hesap numaranız üzerinden oluşturulan referans kodunu kullanarak yapabileceğiniz gibi dilerseniz kredi kartı veya banka kartı kullanarak da yapabilirsiniz.

İtalya’dan Türkiye’ye SWIFT ile Para Gönderme İşlemi

Uluslararası para transfer işlemlerinde en bilindik yöntem SWIFT’tir. Bankalar aracılığı ile gerçekleştirilen bu işlem yıllardır tercih edilen güvenilir yöntemlerden biridir. SWIFT üzerinden yaptığınız işleminiz genellikle 3 iş günü içinde gerçekleştirilmektedir. 

Klasik bir yöntem haline gelen bu uygulamada para transfer işleminiz aracı bankalar üzerinden gerçekleştiriliyor olsa da son zamanlarda trend haline gelen, sık sık tercih edilen ve kullanıcıya rahatlık sağlayan internet bankacılığını da para transfer işlemlerinde tercih edebilirsiniz.

Böylece bulunduğunuz yerden ayrılmanıza gerek kalmadan ve işlemi şubede gerçekleştirirken kaybedeceğiniz zamanı koruyarak hızlı ve güvenli bir şekilde para transferinizi sağlamanız mümkündür. Yurtdışından para gönderme yazımızda diğer alternatif yöntemlere de değinmiştik.

İnternet Bankacılığı ile İtalya’dan Türkiye’ye Para Transferi Nasıl Yollanır?

 • Bu işlemi gerçekleştirebilmek için öncelikle bir internet bankacılığı kullanıcısı olmanız gerekmektedir. Eğer daha önce internet bankacılığı kullanmadıysanız hesap oluşturmalısınız.
 • İnternet bankacılığı hesabınıza giriş yaptıktan sonra para transferleri bölümüne giriniz.
 • Açılan ekranda SWIFT/Uluslararası Transfer seçeneğine tıklayınız.
 • Para transferini Türkiye’deki hangi bankaya yapmak istiyorsanız o bankaya ait SWIFT/BIC kodunu giriniz.
 • İnternet bankacılığı ile para transfer işleminde SWIFT kodu girerken dikkat edilmesi gereken detay girilen kodun hane sayısıdır. Zaman zaman sizden 11 haneli kod istenebilir, ancak tüm SWIFT kodları 11 haneli olmamaktadır. Böyle bir durumla karşılaştığınızda koda eksik kalan hane sayısı kadar “X” eklemeniz gerekmektedir.
 • Daha anlaşılır olmak için durumu bir örnek üzerinden anlatalım. Örneğin Vakıfbank’ta uluslararası para transfer işlemi gerçekleştirecekseniz kullanmanız gereken kod TVBATR2A olacaktır.
 • Gördüğünüz üzere bu kod 8 haneden oluşmaktadır. Eğer sizden 11 haneli kod istenirse yapmanız gereken şey kodu 11 haneye tamamlayacak şekilde sonuna 3 adet X harfi girmektir. Sonuç olarak sizden istenen 11 haneli kodu elde etmek için yazmanız gereken SWIFT kodu TVBATR2AXXX olmalıdır. 

İtalya’dan Türkiye’ye Para Gönderirken Neden Wise Tercih Edilmeli?

Piyasaya çıktığı günden itibaren dünyanın dört bir yanında milyonlarca kullanıcıya kaliteli işlem sağlayan Wise uygulaması müşteri memnuniyetini ön planda tutmaktadır.

Yarattığı güven duygusu ve sağladığı benzersiz hizmet ile kullanıcı bağlılığını korumayı başarmaktadır. Sağladığı hizmetler ile yalnızca mevcut kullanıcılarını memnun etmekle kalmayıp aynı zamanda her an kullanıcı ailesini de genişletmektedir. Bu ailenin bir parçası olmak için söylenecek nedenlerden birkaçı şöyle sıralanabilir:

 • Uluslararası para transfer işlemlerine yeni bir soluk getiren bu uygulama alanında rakipsizdir.
 • Hızlı değişen dünyaya aynı hızda ayak uydurmayı ilke edinen Transferwise uygulaması için işlem hızı da çok önemlidir. Pratik ve kısa basamaklar ile transfer işleminin gerçekleşmesini sağlayan bu uygulamada işlem Oturum Aç >> Kaydol >> Gönder işlemlerine dayanmaktadır.
 • İşlemler genellikle 1 iş günü içerisinde gerçekleşmektedir.
 • Kullanıcıya hızlı işlem sağlama, maliyeti minimuma düşürme, basit ve stressiz bir hizmet verme ilkeleri sayesinde hizmet kalitesinden ödün vermeyen bir uygulamadır.
 • İtalya’dan Türkiye’ye para transferi işlemlerinde aracı bankaları devre dışı bırakarak, sizi yüklü banka işlem masraflarından kurtarmaktadır.
 • Yapacağınız işlemleri çift yönlü gerçekleştirebilirsiniz. İtalya’dan Türkiye’ye para transfer edebileceğiniz gibi aynı şekilde Türkiye’den İtalya’ya para gönderme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
 • Para transfer işlemlerinde Western Union’dan sonra hız konusunda birinci sırada yer almaktadır. Western Union’ı öne çıkarmamamızın sebebi ise yüksek işlem maliyetleri. İşlem maliyeti göz önüne alındığında ekonomik bir hizmet sağlamaktadır.

İtalya’dan Türkiye’ye para gönderme adımlarını ve hangi yöntemleri kullanabileceğinizi açıkladık. Hem masrafsız, hem de 1 iş günü içerisinde işleminizin tamamlanmasını sağlayacak Wise’a aşağıdaki butona tıklayarak ücretsiz olarak kaydolabilirsiniz.