Afrika’dan Türkiye’ye Para Transferi: Nasıl Yapılır?

Türk şirketlerinin çeşitli Afrika ülkelerinde çalışmaları günden güne artıyor. Buna paralel olarak da Afrika’da yaşayan ve çalışan Türklerin sayısının arttığı da bir gerçek. Biz de bu yazımızda Afrika’da yaşayan ve Türkiye’ye para göndermek isteyen vatandaşlarımıza yardımcı olmak istedik.

Afrika’dan Türkiye’ye para göndermek için birçok Avrupa ülkesinde olduğu kadar çok seçeceğe sahip değiliz. Biz de bu yazımızda elimizdeki seçeneklerden en iyisi olan Western Union’ı tavsiye edeceğiz. 

Afrika’dan Türkiye’ye Nasıl Para Gönderilir?

Bir üst paragrafta da bahsettiğimiz gibi aslında yurtdışından Türkiye’ye para gönderme konusunda önerdiğimiz yol Wise.

Örneğin Almanya’dan Türkiye’ye para göndermek yazımızda da Wise’ı önermiştik. Maalesef Wise ve Transfergo gibi seçenekler Afrika’da şu an için çalışmıyor. Biz de en hızlı para transferi yapmanızı sağlayacak olan Western Union’ı öneriyoruz.

Yapmanız gerekenleri adım adım sıralamak gerekirse:

 • Western Union sitesine giriş yaparak üye olun. (Sayfanın en altından bulunduğunuz ülkenin doğru olup olmadığını kontrol edin.)
western-union-afrika
 • Ana sayfada en üst kısımda bulunan Send Now butonuna tıklayın.

Bu buton sadece bazı ülkeler için geçerli. Eğer ülkenizi seçtiğiniz takdirde bu butonu göremiyorsanız bulunduğunuz ülkede Western Union aracılığıyla online olarak para transferi yapmanız mümkün olmayacaktır.

Yine de size en yakın Western Union şubesini görmek için web sitesini kullanabilirsiniz.

 • Para göndermek istediğiniz ülkeyi seçin
 • Göndermek istediğiniz para miktarını yazın.
afrikadan-turkiyeye-para-gonderme-masrafi
 • Alıcının banka hesabına kesilen ücretlerin ardından ne kadar para geçeceğini ve paranızın hangi kurdan çevrildiğini görebilirsiniz.*
 • Parayı hangi yöntemle göndermek istediğinizi ve alıcının parayı nasıl alacağını seçin.**
 • İşlemi başlatabilirsiniz.

*Western Union aldığı masrafı düşük gösterse de genellikle aldığı masraf ücretini para gönderirken işlem yaptığı kur üzerinden alır.

Yani işlemi yapmadan önce Google üzerinden Western Union’ın gösterdiğiyle sizin gördüğünüz arasındaki kur farkını kontrol edebilirsiniz. Özellikle yüklü uluslararası para gönderimlerinde bu kur farkı ciddi bir miktar komisyon ödemenize sebep olabilir.

**Parayı göndermek ve alıcının parayı alması için Afrika ülkelerinde genellikle 2 farklı seçeneğiniz olur. Bu seçenekler de gönderirken Banka Transferi/ Nakit ve alıcı için de aynı şekilde Banka Transferi ve Nakit’tir.

Afrika’dan Türkiye’ye Banka Olmadan Para Gönderme

Gönderici ya da alıcının banka hesabı yoksa yukarıda anlattığımız şekilde Western Union sizin için en iyi opsiyon olacaktır.

Eğer gönderici olarak sizin banka hesabınız yoksa internet üzerinden işlemi başlatana kadar adımları takip ederek karşınıza çıkacak masrafı görebilirsiniz. Aynı zamanda size en yakın Western Union noktasını da öğrenebilirsiniz. 

Eğer Afrika’dan Türkiye’ye para göndermek istediğiniz alıcının banka hesabı yoksa siz doğrudan Western Union üzerinden banka transferiyle para gönderirken alıcı nakit alacak seçeceğini seçebilirsiniz.

Bu sayede alıcı size iletilen kod ve kimlik bilgileriyle Türkiye’de herhangi bir Western Union noktasından parayı çekebilir. Western Union para çekme yazımızda bu konuda daha fazla detay bulabilirsiniz.

Afrika’dan Türkiye’ye Para Gönderme Masrafı

Masrafınız Afrika’da bulunduğunuz ülkeden ülkeye farklılık gösterecektir. Biz online para gönderme için örnek olarak Burkina Faso’yu seçmiştik.

Bu ülkeden Türkiye’ye 100.000 XOF(Batı Afrika Frangı) göndermek istediğinizde Türkiye’deki alıcının eline 1516 lira geçiyor. Bu da Google üzerinden kur çevrimi yaptığımızda karşımıza çıkan 1541 TL’den yalnızca 25 lira daha düşük. Yani 100.000 XOF göndermek için masrafımız yalnızca 25 lira.

Para transferini banka hesabından banka hesabına ya da nakitten(Western Union yetkili noktasına giderek) nakite şeklinde yapabilirsiniz.

Afrika’dan Türkiye’ye Para Göndermek Kaç Gün Sürer?

Yazımızda da belirttiğimiz en ideal yöntem olan Western Union ile Afrika’dan Türkiye’ye para transferi 1-2 gün sürüyor. Avrupa ülkelerinde ya da Amerika’dan bu transfer yapıldığında aynı gün hatta dakikalar içinde para göndermek mümkün olsa da Afrika’dan Türkiye’ye para göndermek için şimdilik daha hızlı bir yol yok gibi görünüyor.

Afrika Türkiye Arası Alternatif Para Gönderme Yöntemleri

Eğer para gönderimini Türkiye’den Afrika’ya yapacaksanız elinizdeki alternatif sayısı artıyor.

 • UPT
 • Ria
 • Western Union
 • Bankalar
 • Western Union

Bu 5 yöntem de Türkiye’den Afrika’ya para transferinde kullanılabilir. UPT de bir Türk kuruluşu olmasına rağmen yurtdışında Ria’nın para gönderme/alma noktalarını kullandığı için şimdiden geniş bir ağa sahip.

Sonuç

Afrika’dan Türkiye’ye para göndermek için seçenekler oldukça kısıtlı. Biz de bu kısıtlı seçenekler arasından en popüler ve en güveniliri olan Western Union üzerinden bu işlemi online olarak nasıl yapabileceğinizi anlattık.

Unutmayın online seçeneği de Afrika’da kısıtlı sayıda ülke için sunuluyor. Bu sebeple bu transferi yapmak için de yetkili Western Union noktası bulmanız gerekebilir.


Yurtdışından para gönderme yazımızı inceleyerek diğer ülkelerden nasıl para gönderilebileceğini de öğrenebilirsiniz.