Afrika’dan Türkiye’ye Para Transferi: Nasıl Yapılır?

Türk şirketlerinin çeşitli Afrika ülkelerinde çalışmaları günden güne artıyor. Buna paralel olarak da Afrika’da yaşayan ve çalışan Türklerin sayısının arttığı da bir gerçek. Biz de bu yazımızda Afrika’da yaşayan ve Türkiye’ye para göndermek isteyen vatandaşlarımıza yardımcı olmak istedik.

Afrika’dan Türkiye’ye para göndermek için birçok Avrupa ülkesinde olduğu kadar çok seçeceğe sahip değiliz. Bu yüzden mümkün olan yöntemlerden bahsetmeye çalışacağız.

Afrika’dan Türkiye’ye Para Transferi Yöntemleri

Maalesef Wise ve Transfergo gibi seçenekler Afrika’da şu an için çalışmıyor. Yani Afrika’dan Türkiye’ye Wise ile para gönderemiyorsunuz. Ancak tersi yönde, Türkiye’den Afrikaya para göndermek mümkün ve Mısır, Gana, Güney Afrika gibi birçok Afrika ülkesine para gönderilebiliyor.

Afrika’dan Türkiye’ye para transferi için kullanabileceğiniz yöntemlerden bazıları:

 • Uluslararası Banka Transferi (Swift)
 • Western Union
 • OFX (her Afrika ülkesi için geçerli olmayabilir).

Afrika’dan Türkiye’ye Nasıl Para Gönderilir?

 • Para göndermek istediğiniz ülkeyi seçin. (Türkiye)
 • Göndermek istediğiniz para miktarını yazın. (Kur farkından kaynaklanan komisyonları önleyebilmek için para birimi olarak TRY seçmenizi öneririz)
 • Alıcının banka hesabına kesilen ücretlerin ardından ne kadar para geçeceğini ve paranızın hangi kurdan çevrildiğini görebilirsiniz.
 • Parayı hangi yöntemle göndermek istediğinizi ve alıcının parayı nasıl alacağını seçin.
 • İşlemi başlatabilirsiniz.

İşlemi yapmadan önce Google üzerinden kullandığınız para transferi sağlayıcısının gösterdiğiyle sizin gördüğünüz arasındaki kur farkını kontrol edebilirsiniz. Bu sayede transfer masraflarını daha iyi bir şekilde karşılaştırabilirsiniz. Çünkü özellikle yüksek miktarda uluslararası para gönderimlerinde bu kur farkı yüksek miktar komisyon ödemenize sebep olabilir.

**Parayı göndermek ve alıcının parayı alması için Afrika ülkelerinde genellikle 2 farklı seçeneğiniz olur. Bu seçenekler de gönderirken Banka Transferi veya Nakit kullanmak, aynı zamanda alıcı için de aynı şekilde Banka Transferi ve Nakit kullanmaktır.

Afrika’dan Türkiye’ye Para Gönderme Masrafı

Masrafınız Afrika’da para gönderimi yapacağınız ülkeden ülkeye farklılık gösterecektir. Biz online para gönderme için örnek olarak Burkina Faso’yu seçmiştik.

Bu ülkeden Türkiye’ye 100.000 XOF (Batı Afrika Frangı) göndermek istediğinizde Türkiye’deki alıcının eline 1516 lira geçiyor. Bu da Google üzerinden kur çevrimi yaptığımızda karşımıza çıkan 1541 TL’den yalnızca 25 lira daha düşük. Yani 100.000 XOF göndermek için masrafımız yalnızca 25 lira.

Para transferini banka hesabından banka hesabına ya da nakitten nakite şeklinde de yapabilirsiniz.

Afrika’dan Türkiye’ye Para Göndermek Kaç Gün Sürer?

Afrika’dan Türkiye’ye para transferi genellikle 1-2 gün sürüyor. Avrupa ülkelerinde ya da Amerika’dan bu transfer yapıldığında aynı gün hatta dakikalar içinde para göndermek mümkün olsa da Afrika’dan Türkiye’ye para göndermek için şimdilik daha hızlı bir yol yok gibi görünüyor.

Afrika Türkiye Arası Alternatif Para Gönderme Yöntemleri

Eğer para gönderimini Türkiye’den Afrika’ya yapacaksanız elinizdeki alternatif sayısı artıyor. Türkiye’den Afrika’ya para göndermek için kullanabileceğiniz yöntemlerden bazıları:

 • UPT
 • Ria
 • Western Union
 • Bankalararası Transfer
 • Wise

Bu 5 yöntem de Türkiye’den Afrika’ya para transferinde kullanılabilir. UPT de yeni sayılabilecek bir para gönderme kuruluşu olmasına rağmen yurtdışında Ria’nın para gönderme/alma noktalarını kullandığı için şimdiden geniş bir ağa sahip.

Sonuç

Afrika’dan Türkiye’ye para göndermek için seçenekler oldukça kısıtlı. Biz de bu kısıtlı seçenekler arasından kullanabileceklerinizi ve nasıl yapabileceğinizi anlattık. Bazı yöntemleri online yapabilirsiniz ancak online versiyonunda Afrika’da daha kısıtlı sayıda ülke için sunuluyor olabilir.


Yurtdışından para gönderme yazımızı inceleyerek diğer ülkelerden nasıl para gönderilebileceğini de öğrenebilirsiniz.