Yurtdışından Türkiye’ye Gelenlere Karantina Uygulanıyor Mu?

Corona (Covid19) salgının dünya ve Türkiye için iyice tehlikeli boyutlara ulaşmasının ardından Türkiye de diğer birçok ülke gibi karantina uygulamalarına başladı. Peki bugünlerde yurtdışından Türkiye’ye gelenlere karantina uygulanıyor mu?

Türkiye ilk vakanın ülkede görülmesinin ardından her geçen gün önlemlerini arttırmaya başlamıştı. Okul tatilleriyle başlayan uygulamalar Umre’den gelenlere uygulanan karantinalar, barların ve eğlence mekanlarının kapatılması gibi önlemlerle devam etti. Şu an ise baktığımızda yalnızca neredeyse marketlerin ve eczanelerin açık olduğu bir tabloyla karşı karşıyayız. Birçok mağaza da bu süreçte kendileri geçici süreyle kapatma kararı aldılar.

Bugün yani 21 Mart tarihi itibariyle alınan önlemleri incelediğimizde birçok ülkeden Türkiye’ye uçuşların durduğunu görüyouz. Türkiye’ye dönmek isteyen ya da vize durumu gibi çeşitli acil sebeplerle ülkeye dönmeye gerekenler de karantinaya tabii tutuluyor. Peki yurtdışından Türkiye’ye gelenler için karantina şartları neler ve hangi ülkeler için geçerli?

Eğer Türkiye’ye bugünlerde gelmek zorunda kalırsanız size karantina uygulanacak mı? Bu soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz. Öncelikle uçuş yasağı olan ülkelerden başlayalım.

Hangi Ülkelerden Türkiye’ye Uçuş Yasağı Bulunuyor?

Yazımızın alt kısmında uçuş yasağı bulunan ülkeleri belirtmiştik fakat 27 Mart tarihi itibariyle Türkiye yurtdışı uçuşlarına tamamen kapatıldı ve özel durumlar dışında ülkeye seyahat yasağı bulunuyor.


Öncelikle daha çok Türk vatandaşının bulunduğu ya da iş sebebiyle gidip geldiği uçuş yasağı olan ülkeleri sayalım.

Almanya, Avusturya, Belçika, Çekya, Çin, Fransa, Hollanda, İngiltere, İspanya, İtalya, İsveç, KKTC, Kuzey Makedonya, Macaristan, Polonya, Suudi Arabistan

turkiyeye-ucus-yasagi-olan-ulkeler

Uçuş yasağı bulunan diğer ülkeler ise şunlar:

Moritanya, Cezayir, Sudan, Angola, Filipinler, Moldova, Karadağ, Bangladeş, Ukrayna, Tunus, Portekiz, Umman, Özbekistan, Moğolistan, Kamerun, Tayvan, Kanada, Slovenya, Çad, Kolombiya, Sri Lanka, Fas,  Çibuti, Dominik Cumhuriyeti, Nepal, Peru, Ekvator, Panama, Ekvator Ginesi, Finlandiya, Nijer, Guatemala, Hindistan, Fildişi Sahili, Ürdün, Kazakistan, Kenya, Kosova, Kuveyt, Letonya, Lübnan, Güney Kore, İran, Irak, Norveç, Danimarka, İsviçre, Mısır, İrlanda ve Birleşik Arap Emirlikleri

Yani aslında baktığımızda Avrupa, Asya ve Afrika kıtalarından doğrudan uçuşumuz olan neredeyse tüm ülkelerle seferleri durdurmuş durumdayız. Türkiye ve ilgili ülkeler çeşitli özel durumlar için ise özel seferler düzenleyip vatandaşlarını taşıyabiliyor.

Yasaklı ülkelerden ülkemize gelen vatandaşlar ise devlet tarafından 14 gün karantinaya alınıyor. Yani şu an yukarıda sayılan ülkelerden birinden Türkiye’ye gelecek olan herkes 14 günlük karantinaya girmek zorunda. 

Bu karantina için hastalık semptomları göstermeniz ya da ateşinizin yüksek olması gibi sebepler aranmıyor. 


Yukarıda bahsettiğimiz karantina şartları ise yurtdışı yasağı kapsamının tüm ülkelere genişletilmesiyle iyice arttırıldı. Normal şartlarda yurtdışından vatandaşlarımızın ülkeye uçuş yasak fakat özel durumlarda bu uçuşlar yapılırsa karantina şartları uygulanacaktır.

Yurtdışından Gelenlere Karantina Uygulaması Ne Zamana Kadar Sürecek?

Yurtdışından gelenlerin karantinaya alınması oldukça yeni bir karar olduğundan bu uygulamanın ne zaman son bulacağını bilmek imkansız. Bu konuda fikir yürüterek yapılabilecek yorum ise uçuş yasakları kalkmadığı sürece karantina uygulaması da bitmeyecektir.

Şu anda yasaklı olmayan ülkelerden gelen vatandaşlarımız karantinaya alınmıyor. Bu sebeple çeşitli aktarmalı uçuşlar yaparak karantinaya alınmadan ülkeye gelen yolcular olduğunu görmüştük. Bu da aslında Corona virüsünün yayılım sürecinde kesinlikle kötü bir fikir. Hem kendinizi hem çevrenizdekileri riske atmamak için bu şekilde kuralların çevresinden dolaşmaya kalkmamanız en doğrusu olacaktır. Tabii ki bu karar da kısa süre içerisinde değişebilir ve yurtdışından gelen herkes karantinaya alınacak şeklinde bir uygulama olabilir. 

Yurtdışından Türkiye’ye gelenlerin nerede karantinaya alındığı da merak edilen bir başka konu. Semptom taşıyan hastalar ya da testi pozitif çıkan vatandaşlar hemen ilgili pandemi hastanelerine yönlendirilirken diğer vatandaşlar ise 14 gün boyunca gözlem altında tutuluyor. Bu gözlem merkezleri de şimdilik boşaltılan KYK öğrenci yurtları olarak belirlendi. Bu gözlem merkezleri çoğunlukla Türkiye’ye iniş yaptığınız şehirde bulunan öğrenci yurtları olacak. 

Türkiye’ye Uçuş Yasakları Ne Zamana Kadar Sürecek?

Uçuş yasakları getirilen ülkelerin ne kadar süre yasaklı kalacağı süre anlamında belirsizliğini koruyor. Virüsü yayılım hızının düşmesiyle birlikte uçuşlar tekrar açılacaktır fakat bunun ne kadar kısa vadede olabileceği ise bir muamma. Sadece tahmini bir görüşle uçuş yasaklarının Nisan ayında kalkmasının zor olduğunu söyleyebiliriz. 

Birçok ülke için bu karar yalnızca Türkiye’yle de ilgili değil. Örneğin Almanya Türkiye’ye gidiş geliş olarak uçuş kapatma hakkına sahip. Yani Türkiye yasakları kaldırsa bile bazı ülkelerde yasaklar sürmeye devam edebilir. Bu konuda en sağlıklı bilgiyi bağlı bulunduğunuz ülkedeki Türk konsolosluğundan alabilirsiniz.

Belli ki yurtdışından Türkiye’ye gelmek isteyen vatandaşlarımız belli bir süre daha karantina konusunu araştırmaya devam edecek. Dünya’nın Corona / Covid19 / Sars-cov-2 adına ne derseniz diyin bu virüs sürecini bir an önce atlatmasını diliyoruz. 

Yorum yapın