Halkbank Yurtdışı Para Transferi: Adım Adım En Ucuz Yöntem

Yurtdışında yaşıyorsanız Türkiye’ye veya yurtdışındaki yaşayan birisine para transferlerinizi Halkbank’ı kullanarak yapabilirsiniz.

Bu yazımızda para transferi yaparken bilmeniz gereken detayları ve Halkbank’ı kullanarak uluslararası para göndermenin alternatif yollarını anlatacağız.

Halkbank’a Yurtdışından Para Transferi Nasıl Yapılır?

Teknolojinin gelişmesiyle para transfer işlemleri de bir o kadar kolaylaştı. İster yurt içi ister yurtdışı para transferi işlemlerinizi Halkbank ile kolayca yapabilirsiniz. Öncelikle her bankanın bu işlem için farklı prosedürler uygulayabildiğini hatırlatalım.

Halkbank ile para transferi yapmak istiyorsanız bu prosedürlere göre işlem yapılacağını unutmayın.

Öncelikle yurtdışından Halkbank hesabına bir para gönderimi yapılmak isteniyorsa Halkbank’ın SWIFT/BIC kodunu bilmeniz gerekiyor. Sizin için Halkbank SWIFT kodunu hemen aşağıda belirttik.

Halkbank SWIFT kodu: TRHBTR2A

Para transferi yaparken SWIFT kodu dışında göndereceğiniz kişinin IBAN numarasını da bilmeniz gerekiyor. IBAN numarası ve bankanın SWIFT kodu ile kolayca havale işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. SWIFT nedir sorusunu daha önceki yazımızda detaylı bir şekilde ele almıştık.

Bu işlemi yaparken alıcıya hangi para cinsinden para gönderecekseniz o hesap numarasına göndermelisiniz. Örneğin; TL cinsinden para gönderiyorsanız alıcının TL hesabına para göndermelisiniz.

Yurtdışından Halkbank hesabına doğrudan Euro göndermek istiyorsanız alıcının Halkbank’ta bir Euro hesabı olması gerekir. Aksi takdirde kur bankanız tarafından otomatik olarak dönüştürülüp TL hesabınıza aktarılacaktır.

Bu noktada belki daha önce duymadığınız çok daha avantajlı bir uluslararası para gönderme yönteminden bahsetmek istiyoruz: Wise(eski adıyla Transferwise). Wise ile Halkbank’a ya da Halkbank’tan yurtdışına çok daha düşük masrafla para gönderebilirsiniz.

Bu noktada kur çevrimi konusunda da endişe etmenize gerek kalmaz. Çünkü Wise’la işlem yaptığınızda paranız o an Google’da gördüğünüz kur üzerinden çevrilir, yani tüm bankalara göre çok daha avantajlı bir şekilde paranızı dönüştürmüş olursunuz.

Bunun için tek yapmanız gereken Wise’a aşağıdaki butona tıklayarak üye olmak.

Yurtdışından Halkbank’a Döviz Göndermek

Halkbank’tan SWIFT işlemini kullanarak döviz gönderebilirsiniz. Bunu yapmak için alıcının hesabının göndereceğiniz döviz para biriminde olması gerekiyor. Örneğin; Euro gönderecekseniz alıcının mutlaka Euro hesabı olması gerekiyor.

Aynı döviz kurunda gönderim yaparak bankanın iki para kurunu çevirirken alacağı ekstra komisyondan da kurtulmuş olursunuz. Eğer alıcının döviz hesabı yok ise mobil bankacılığı kullanarak kolayca döviz hesabı açabilir.

*Yurtdışından para transferi yazımızda bu konu hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Halkbankası ile SWIFT işlemi yaparak para gönderiyorsanız yaptığınız işlem 2-3 iş günü sürebilir. Eğer para gönderimini daha kısa sürede ve daha az komisyonla yapmak istiyorsanız size bir alternatif önerimiz bulunuyor. 

Wise ile Halkbank’a Yurtdışından Para Göndermek

Yukarıdaki yazımızda SWIFT kodunu kullanarak yurtdışına nasıl para göndereceğinizden bahsettik. SWIFT koduna ihtiyaç duymadan ve daha ekonomik bir şekilde para transferi yapmanın bir yolu daha bulunuyor. Wise’ı kullanarak para transferinizi çok daha ekonomik ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Bunu yapmak için tek yapmanız gereken Wise sitesinden bir üyelik oluşturmak. Ardından kolayca Halkbank’a yurtdışından para gönderebilirsiniz. Sizlere bunun için ne yapmanız gerektiğini adım adım anlatacağız.

transferwise ile para göndermek
  1. İlk olarak Wise sitesine girerek ücretsiz bir şekilde üyelik oluşturuyorsunuz. Sizden üyelik için ad, soyadı ve mail gibi temel bilgileriniz isteniyor.
  2. Ardından para transferini hangi ülkeden yapmak istiyorsanız o ülkeyi ve para birimini seçin. Örneğin; Almanya’dan para gönderecekseniz gönderen kısmında Euro ve alıcı kısmında TL seçmelisiniz.

** Wise otomatik olarak göndermek istediğiniz para birimini Google’da bulunan kur oranına göre çevirecektir. Sizde böylece alıcıya ne kadar para gideceğini ve ne kadar komisyon kesileceğini şeffaf bir şekilde görebilirsiniz. 

Bizim tavsiyemiz Wise ile Halkbank üzerinden yurtdışı para transferi işlemi yapmak istediğinizde sürekli lokal para birimleri üzerinden işleminizi tamamlamanız.

Bu sayede ülkemizdeki bankaların Euro ya da Dolar transferi esnasında kesebileceği ek komisyonlardan kurtulursunuz ve şeffaf bir şekilde Wise’ın size gösterdiği haricinde ek komisyon ödemezsiniz.

  • Daha sonra alıcının IBAN ve ad – soyadı bilgilerini giriyoruz.
  • Bu bilgileri girdikten sonra parayı nasıl transfer etmek istediğinizi seçiyorsunuz. Kendi banka hesabınızdan veya kredi kartınızdan para transfer etme seçenekleriniz bulunuyor. 
  • Gerekli bilgileri girdikten sonra size işlem onaylama butonu gelecek. Bu onaylamayı gerçekleştirdikten sonra Halkbank yurtdışı para transferi işleminiz başlayacak.

** Wise ile para transferiniz alıcının Halkbank hesabına 1 iş günü içinde ulaşır. Bu bakımdan SWIFT işlemine göre Wise çok daha hızlıdır. Bu durum sadece Halkbank’a özgü bir durum değil, Türkiye’deki tüm bankalar üzerinden yapabilirsiniz. Örneğin daha önce ING Bank ile yurtdışı para transferi yazımızda da bu durumu anlatmıştık.

Wise ile Halkbank’tan Yurtdışına Para Göndermek

Eğer Halkbank hesabınızdan Wise ile yurtdışına para göndermek istiyorsanız yukarıda anlattığımız adımları izlemeniz yeterli olacaktır.

Yapmanız gereken tek farklı adım para birimini farklı yazmak. Örneğin; Türkiye’den İngiltere’ye para göndermek isterseniz, gönderenin kısmında TL, alıcı kısmında ise Pound olmalıdır. Bu bilgi dışında alıcının IBAN ve ad – soyadı bilgileri para göndermenize yeterlidir. Halkbank hesabınızı kullanarak Wise ile yurtdışına kolayca para gönderebilirsiniz. 

Bu yöntemi diğer Türk bankaları için de örneğin Garanti Bankası yurtdışı para transferi işlemlerinizde de aynen kullanabilirsiniz.

Halkbank’a Wise ile Yurtdışından Para Göndermenin Avantajları

  • Halkbank SWIFT kodu gibi bilgilerle uğraşmanız gerekmez. IBAN ve ad-soyadı bilgileri yeterlidir.
  • Bankaların para gönderimlerinde alacağı ek komisyonları çok daha ucuz bir şekilde yapmanızı sağlar. Wise aldığı komisyonları şeffaf bir şekilde görmenizi sağladığı için sürpriz para kesintileriyle karşılaşmazsınız.
  • SWIFT ile yaptığınız para transferlerine oranla çok daha hızlı bir şekilde gönderim yapar. SWIFT transferleri genellikle 2-3 iş günü sürerken, Wise ile 1 iş günü içinde para transferiniz gerçekleşir.

Halkbank yurtdışı para transferi yaparken ek komisyonlar ve ya daha uzun para gönderim süreleriyle uğraşmak istemiyorsanız sizin için en mantıklı seçenek Wise olacaktır. 

Yorum yapın