Azimo Nedir: Güvenilir Mi?

Günümüz ekonomisinde birçok işlem dijital olarak gerçekleştirilmekte. Alım, satımlar ve iş olanaklarının birçoğu internet üzerinden paylaşılmakta ve para transferi ise online yollardan halledilmektedir. Azimo da online para transferlerinizi daha kolay yapmanızı sağlayan bir aracı kurumdur.

Peki, internet üzerinden uluslararası para transferi yapmak ne kadar güvenilir? Hangi şirketler bu işte en iyisi? En düşük komisyonla hangi şirket üzerinde para transferi yapılabilir? Biz de bu yazımızda para havale şirketlerinden birisi olan Azimo’yu sizler için mercek altına aldık. Daha önce yine bu alanda faaliyet gösteren ve şimdilik yurtdışına para gönderme konusunda alternatifsiz görünen Transferwise‘ı incelemiştik.

Azimo Nasıl Kuruldu?

Azimo; 2012 Ocak ayında Londra’da, Michael Kent, Marta Krupinska, Ricky Knox, and Marek Wawro tarafından kurulan bir finansal teknoloji şirketidir.

Azimo’nun CEO’luğunu yapan Michael Kent daha önce 2005 yılında Small World adlı para transfer servisini kurmuş ve Avrupa’nın en büyük bağımsız para transferi haline getirmiştir.

Azimo; Brexit nedeniyle şirketlerinin merkezini Amsterdam, Hollanda’ya taşımıştır. Şirketin müşteri hizmetleri servisi ofisleri ise Kraków, Polonya’da bulunmaktadır.

Azimo Nedir?

Azimo uluslararası para transferi yapmanın en kolay ve hızlı yöntemlerinden birisidir. Şu anda Azimo 200’den fazla ülkeye para transferi hizmeti sunmaktadır. Ayrıca 60’dan fazla para birimine para gönderme ve alma imkânı sağlamaktadır. Bu 200 ülkenin arasında Türkiye de bulunmaktadır.

azimo web sitesi

Azimo ile şu anda sadece Avrupa ülkelerine para gönderimi yapabilirken, dünyanın her yerinden para alımı yapabilirsiniz. Şirketin günümüzde 1 milyon kullanıcısı bulunmaktadır. Yani Türkiye’den Almanya’ya para göndermek için Azimo’yu kullanabilirsiniz.

Azimo Güvenilir mi?

Azimo son derece güvenilir bir para transferi sitesidir. Azimo, İngiltere’de FCA (Finansal Yürütme Kurumu) tarafından denetlenmektedir ve lisanslı bir kuruluştur.

Avrupa’da De Nederlandsche Bank tarafından düzenli olarak denetlenmektedir. Türkiye’de ise BDDK tarafından bir banka gibi denetlenen bir kurumdur. Ayrıca devlet düzenlenmeleri gereği müşteri fonları Azimo fonlarından ayrı tutulur ve eğer Azimo finansal bir zorlukla karşılaşırsa müşteri fonlarının güvenliği böylece sağlanmış olur.

Ayrıca Azimo web sitesi bilgilerinizin ele geçirilmesini önleyen TLS şifrelemesiyle korunmaktadır.

Azimo ile Nasıl Para Gönderilir?

Azimo ile para göndermek için web sitesinden veya mobil uygulamasından yararlanabilirsiniz. Para transferi yapmak için ilk yapmanız gereken Azimo web sitesine girip bir hesap oluşturmak. Bu hesabı oluştururken kendi adınız ve soyadınızı girmeniz gerekiyor.

Uluslararası para transferine başlamadan önce sistem sizden kimliğinizi doğrulamak için belge istiyor. Kimlik kartı, pasaport ya da adres gibi yöntemlerle bilgilerinizin doğruluğunu sağladıktan sonra para alma veya gönderme işlemlerine başlayabiliyorsunuz. 

İşlem yapmak ise oldukça kolay. Kaydınızı oluşturduktan sonra para göndermek istediğiniz ülkeyi, ne kadar para göndereceğinizi, hangi işlem ile göndereceğinizi ve gönderdiğiniz bilgileri girerek işlemi bitiriyorsunuz.

Azimo’nun işlemlerinizi kolayca takip edebileceğiniz bir sistemi bulunuyor ve para transferi sonunda Azimo’dan işlemin bittiğine dair bir e-mail alıyorsunuz. 

Azimo ile Para Gönderme Yöntemleri

Peşin para:

Azimo’nun nakit para çekebileceğiniz 200.000’den fazla noktası bulunmakta. Parayı gönderdikten sonra teslim alma noktaları mail adresine geleceğinden yazdığınız e-mail adresinin doğruluğundan emin olun.

Banka transferi:

Para gönderiminizi direkt olarak bankaya yapabilirsiniz. Eğer bu yöntemi kullanacaksanız parayı göndereceğiniz kişinin isminin gönderdiğininiz banka adresindeki kullanıcıyla aynı olduğuna emin olun.  

Swift:

Bu işlemi yapabilmek için para gönderimi yapacağınız kişinin bankasının Swift kodunu bilmeniz gerekiyor. Dikkat etmeniz gereken nokta ise; alıcı bankanın Swift işlemleri için ek bir komisyon ücreti ekleyebileceği. Yani işleminizi bu şekilde gerçekleştirmek isterseniz size gösterilen komisyondan daha fazlasını ödeyebileceğiniz için bu yöntemden kaçınmanızı öneririz.

Mobil Cüzdan: 

Bu yöntemi kullanarak ayda en fazla 20 kere olmak üzere para gönderimi yapabilirsiniz.

Azimo Uluslararası Para Transferi Limitleri Ne Kadar?

Azimo için en düşük transfer limiti 10 GBP’dir. En yüksek gönderebileceğiniz transfer limiti ise 250.000 GBP’dir. Bazı bankaların limitleri farklılık gösterebilir.

Azimo ile para göndermek ücretli mi?

Para gönderme ücretleri göndereceğiniz ülkeden ve hangi ülkeye gönderdiğinize göre değişiklik göstermektedir. Azimo’yu kullanarak bu ücretleri geleneksel yöntemlere göre %90 azaltabilirsiniz. Gönderim ücretleri ise £1’dan başlamaktadır. İlk para gönderiminde ek transfer ücreti alınmamaktadır.

Azimo ile Uluslararası Para Transferi Ne Kadar Sürüyor?

Para transferleri normal durumlarda bir iş günü içerisinde tamamlanmaktadır. Gönderim süreci seçtiğiniz gönderim türü ile değişiklik gösterebilir. Banka transferini seçtiyseniz İngiltere içerisinde bir iş günü sürerken, Avrupa ülkelerinde iki iş günü içerisinde para hesaba yatırılır. 

Kart işlemi yapmayı seçtiyseniz gönderme süreniz çok daha kısa sürmektedir. Bu ödeme yöntemiyle para birkaç dakika gibi kısa bir sürede hesaba aktarılır.

Azimo’yu Türkiye’de Kullanmak

Türkiye’ye para gönderecekseniz mobil cüzdan ve direkt bankaya metotlarını kullanabilirsiniz. Herhangi bir bankayı kullanarak Azimo ile para gönderimi ve alımı yapabilirsiniz. Yapacağınız işlemler 1 ile 3 iş günü içerisinde tamamlanır.

azimo avantajları ve güvenilirliği

Azimo’nun Avantajları

  • Para transferlerini çok daha kısa sürede gerçekleştirebilirsiniz.
  • Bankalara göre uluslararası para gönderimlerinde düşük komisyon alımı vardır.
  • Para gönderimi yaparken farklı alternatif gönderme yöntemleri bulunmaktadır.
  • Küçük işletmelere için sunduğu avantajları da bulunmaktadır.(İlk beş para transferinde ekstra komisyon ücreti alınmaması gibi.)

Kısaca Azimo:

  • Uluslararası düşük komisyonla hızlı ve güvenilir bir şekilde para göndermeye yarar.
  • Web sitesi ve app uygulaması ile kullanılabilir.
  • 1 milyonun üzerinde bir kullanıcıya sahiptir.
  • FCA standartlarında değerlendirilir. Türkiye’de ise BDDK ile denetlemesi yapılır.
  • The Guardian, CNN, The Economist gibi dünyanın önde gelen medya şirketlerinde olumlu makaleleri yayınlanmış bir şirkettir.
  • Trustpilot sitesinde 5 üzerinden 4.6 gibi yüksek bir rakama sahiptir.

Çok popüler olmayan alternatif para gönderme yöntemlerinden biri olan Ria Transfer‘i de daha önceki bir yazımızda incelemiştik. Farklı para gönderme opsiyonları arayanlar için tavsiye ederiz.